Maakivist vundament savimaa sees.

diletant
külaline

Maakivist vundament savimaa sees.

Lugemata postitus Postitas diletant »

Kui sügav peaks selline vundament olema ja kas sellises pinnases on selline vundament üldse mõeldav, või peab hakkama hirmkallist plaati valama? Peale tuleb ühekordne viilkatusega puit-karkass maja. Kas on teada kui sügavalt savipinnas külmub?
Teinekülaline
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 366
Liitunud: 06 Jaan 2009, 23:19
Asukoht: Tallinn, läänepoolne Harjumaa
On tänatud: 22 korda

Re: Maakivist vundament savimaa sees.

Lugemata postitus Postitas Teinekülaline »

Tsiteerin Tiit Masso "Väikemajad" Tallinn Valgus 1990:
Savipinnaste omadused sõltuvad väga suurel määral niiskusest....Kuiv savi on kõva ja talub vabalt 5-6kg/cm2. Kuid vee mõjul (näiteks kui vesi seisab pikka aega vundamendisüvendis) võib savi kandevõime täielikult kaotada......Kõige nõrgemad, voolavad savid ei talu rohkem kui 0,3-0,5kg/cm2, pehme plastne savi 0,5-1, sitke plastne 1-2 kg/cm. Ühtlasi külmuvad kõik savipinnad sügavalt läbi, külmakerked võivad ulatuda mitme cm-ni........
Ehk kokkuvõtteks peab sellises kohas maakivivundament olema päris sügaval, ca 1,5m või enam, see selleks.
Kui ehitis tuleb ühekordne puitkarkassmaja, siis puudub igasugune vajadus sellise kapitaalse vundamendi järele, see vundament kaalub kordades rohkem kui kogu maja. Piisab postvundamendist sammuga 2-3m, töömaht kordades väiksem.
Ja lisaks veel ühe variandi, mis ei ole küll päris "valge mehe" lahendus aga kõige lihtsam ja odavam ehk kui tegu väiksema puitkarkassmajaga, põrand alt tuulduv, pinnas probleemne, võiks ehitise teha ilma vundamendita. Kergelt kooritud pinnale kas reas või vahedega fibo plokid, peale vöö pruss (isolatsioon vahel) jne.
Ei ole lahendamatuid probleeme, on vaid vähe aega või raha
Ei ole rumalaid küsimusi, on vaid rumalad vastused
Kuid vastuse võib saada vaid see, kes küsib. 5013245
http://nagi.ee/photos/Teinekulaline
diletant
külaline

Re: Maakivist vundament savimaa sees.

Lugemata postitus Postitas diletant »

Tänan vastamast! Mõtlesin ka postvundamendile. Et kul valaks postidele lintvundamendi peale. Siis jääks õhk läbi käima. Maapind on hirmus niiske. Kas tuleks ka maapinnaga, mis maja alla jääb, midagi ette võtta? Viimane variant: ainult plokid alla, oleks ka vastuvõetav- eriti maksumuselt.(tegelt mulle pole vahet- maakivi olemas, aga sellest saaks ka migagi muud teha) Töömahukuselt aga ei anna võrreldagi. Aga tekib selline probleem minuarust, et maja hakkab maapnna külmudes ahju ja korstna vundamendi suhtas mängima ja need vundamendid tekitaksid külmasildu. Maal emajures on näha mis toimub- korstna ja seinavaheline krohv puhta puruks. Kas tuleks kuidagi ujuvalt siduda?Teist probleemi näen mõlema variandi puhul selles. et kuidas lahendada vee ja kanalisatsiooni probleem. ka kuivkäimla kast. nii, et need ära ei külmuks. Saan küll aru, et saab penoga soojustada aga usku ei ole, et sellises kohas külm labi ei lööks. Maapind muide on tõesti kõvasti tõusnud- oma kümme senti vähemalt. Kuuri ukse järgi on näha. Mõtlesin ka sellist varianti, et kui kaevaks savi parasjagu sügavalt välja ja asendaks mingi muu täitega. Liiv. kruus. Ja hakkaks maakiviga alles 50 cm sügavuselt pihta. Kas see oleks mõeldav? Maakivi tahan tema välimuse pärast.Aga olen ka nänud varianti kus postidel seisvale majale oli maakivi lihtsalt ilupärast täitsa lahtiselt vundamendi jagu äärde laotud ja ka päris huvitav, kui mitte veel huvitavam. Jäi mulje nagu oleks maja kivihunniku otsa ehitatud.
aivar0102
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 514
Liitunud: 30 Nov 2008, 16:13

Re: Maakivist vundament savimaa sees.

Lugemata postitus Postitas aivar0102 »

Ise ei soovita küll seda maakivi vundamenti. Olen ise ladunud paekiviga koos ja ega ta kerge ei ole, eriti kui veel maakivi "murdmata.
Masso kirjutab veel, et töömahukas ka, a 4-8 tundi ühele kantmeetrile. Alla 0,5 meetri laiust müüri eriti ei lao ja segu läheb ka umbes pool kanti.
Savi võib välja kaevata ka liiva või killustikuga täita aga siis filterkangas vahele ja täita suht laialt ja kihi paksus ka üsna paks. Kui tahtmist on võib jännata aga kerge odav ja lihtne see ei ole.
diletant
külaline

Re: Maakivist vundament savimaa sees.

Lugemata postitus Postitas diletant »

Kui laialt peaks täitma ja kui sügavalt või madalalt peab vundamendiga alustama? Milleks filterkangas?
diletant
külaline

Re: Maakivist vundament savimaa sees.

Lugemata postitus Postitas diletant »

Kas kruus ei kõlba täiteks? Mul kruusa karjäär lähedal.
Külaline
külaline

Re: Maakivist vundament savimaa sees.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kui see maapind nüüd suvel ikka kõvaks ka läheb, siis kaeva kopaga vundamendi kraav, nii mehe kõrgune. See täida korralikult tihendades maapinnani ära, liiv+kivid või kruus, viimast on keerulisem tihendada. Sellele vala betoonist vöö nii 20-30 senti kõrge, traati-armatuuri ka sisse. Selle kõrgusega saad maapinna kalded majast eemale teha ja selle siledale pinnale saad paigaldada hüdroisolatsiooni. Siis laod maakivist sokli. Ega see pea tervenisti aus olema - tõstad sisemisele poolele alumised saalungid ülesse ja sisemise külje valad. Välja passitad kivid, nende tagused valad järjest täis. Pärast kõik kiidavad, et kui kihvt maakivist sokkel!

taastaja
aivar0102
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 514
Liitunud: 30 Nov 2008, 16:13

Re: Maakivist vundament savimaa sees.

Lugemata postitus Postitas aivar0102 »

diletant kirjutas:Kui laialt peaks täitma ja kui sügavalt või madalalt peab vundamendiga alustama? Milleks filterkangas?
Kui kole savine siis killustik "läheb" savi sisse jajääb mängima. Kangas( kas filter või geotekstiil ) takistab seda.
Kruusaga võid ka täita aga ei oska öelda täpselt kui ei tea milline see savi on. Kui voolav siis kruus ei jää hästi kandma.
Sellea savi ja pinnastega üldse selline tunde ja kogemuse värk. Ilma nägemata raske seletada.
Kui alus täidetud võid proovida tihendada väiksema tihendajaga kui kannab.Kui jala all õõtsub siis alus nõrk.
Vasta