tahkekütusega süsteemi uuendamine

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
sang
külaline

tahkekütusega süsteemi uuendamine

Lugemata postitus Postitas sang »

Planeerin maja küttesüsteemi renoveerimist/väljavahetamist ja seoses sellega küsiks natuke arvamusi. Maja on 60ndatel ehitatud kahekordne, harju sein silikaatvoodriga, köetavat pinda 90m2. Plaanis on katuse ja akende vahetus ning vajadusel ka seinaisolatsiooni vahetus, nii et pigem arvestaks hea isolatsiooni olemasoluga. Praegu köetakse maja ehitusaegse keskküttega, st malmradikad, ilma tsirkulatsioonipumba või akupaagita süsteem, rääkimata muust moodsast reguleerimisüsteemist. Katlaks on paar aastat tagasi paigaldatud Thermona (4 ribi, võimsus ~25kW), mida on köetud kivisöega.

Minu plaan: jätaks katla samaks, aga hakkaks seda kütma puu- ja/või turbabriketiga. Nende kütteväärtus on pea sama mis kivisöel, aga määrimist ja tuhka on oluliselt vähem. Katlale lisaks juurde akupaagi ja tarbevee boileri, mõlema sisse ka tennid. Samuti lisaks juurde kõik tõhusaks tänapäevaseks keskküttesüsteemiks vajaliku mehaanika ja elektroonika, loomulikult vahetaks välja kõik torud ja radiaatorid, esimesele korrusele põrandaküte.

Sellise lahenduse peale tulin, kui olin kõiki muid erinevaid keskküttesüsteeme kaalunud. Loomulikult oleks ideaalne paigaldada miskine vähe igapäevast sekkumist vajav süsteem (maaküte või pellet), aga nii soetusmaksumus kui käitamishinnad ei ole pikas perspektiivis mõttekad. Sama kehtib ka gaasi kohta, pealegi ei ole gaasitrassi käepärast. Õhk-õhk küte või õhk-vesi ei ole samuti huvipakkuvad, sest rikuvad maja välimust, ei küta külmade ilmadega ning tarbivad olulises koguses elektrit. Tahkekütusega tuleb küll igapäevaselt jännata, aga see töökoormus ei ole väga suur ega tohiks häirivaks muutuda. Mõte oli selles, et kui juba osa süsteemist (katel) on olemas ja sobilik, siis oleks rahaliselt mõttekas ülejäänud süsteemi upgreidida-täiustada-täiendada, mitte hakata nullist täiesti uut süsteemi ehitama.

Küsimused nüüd:

- Kas sellise tootlusega katel on piisav sellise maja jaoks?

- Mis oleks sellise süsteemi ehitamise olulised elemendid? Ma ei tea keskküttest rohkem, kui et radiaatorite juures peaks olema termoventiilid ja katla-boleri-akupaagi juures peaks olema posu klappe, ventiile ja värki, et asi töötaks :oops: . Oskab ehk keegi linkida mingi standardse süsteemi ülesehituse skeemi või oskab seda kirjeldada?

- Kui suur peaks olema akupaak? Kas reegel 100m2 = 1t vett on adekvaatne?

- On kellelgi kogemusi ACV tank-in-tank akupaagi/boleriga? Tundub olema efektiivne lahendus, kuid suurim maht on vaid 600l (vist jääb väheks?). Hinda kah ei tea, kuigi arvatavasti on oluliselt kallim kui tavapärase süsteemi puhul.

- Kas põrandaküte sobib ainult esimesele korrusele, aga mitte teisele? Kas laudpõranda puhul põrandaküte ei sobi?

- Kui palju selline süsteem umbes maksma võiks minna? Eks ma pean vist süteemi paigaldaja kah leidma, nii et see töö maksab kah vist mitte vähe. Ise ei julge sellise komplekse süsteemi peal torumeheametit õppima hakata.
SunHeat
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 31 Aug 2008, 22:05

Re: tahkekütusega süsteemi uuendamine

Lugemata postitus Postitas SunHeat »

Rusikareegel on jah 10 liitrit salvestusmahtu 1 m2 kohta, aga võib täpsustuda seoses katla võimsust ja maja soojapidavust silmas pidades. Aga üldiselt 25 kW katel peaks täiesti piisav olema 100 m2 majale.
Salvestite osas on aga häid uudiseid - uuem sooja tarbevee lahendus oleks toru-salvestis, mille korral on salvestisse keerutatud näiteks roostevaba lainelise seinaga toru, mille kogumaht on kusagil 50 liitrit - st sa ei pea enam vett bakteritele soojendama.
Eriti hea uudis on see, et sellise salvesti saad kohe ühendada tahkeküttekatlaga (tegelikult mistahes kütteallikaga) ja kas kohe või hiljem päikeseküttepaneelidega, sest mõlemad lahendused vajavad salvestit, nii tegelikult saad kolm ühes lahenduse.
Vaata siia:
http://sunheat.ee/?go=salvestid
Võta ühendust, leiame lahendi!
Muudame valguse soojuseks - TiSUN® päikeseküttelahendused
Vasta