Kütteruumile esitatavad nõuded
-
- külaline
Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas Liisa »
Vajan hädasti abi küttesüsteemi plaanimisel. Olen otsinud veebist üsna põhjalikult, kuid asjalikku infot on paraku raske leida. Ka siit foorumist olen leidnud vaid nipet-näpet, millest väga palju targemaks ei saa.
Seega, head foorumlased, vajan teie abi ja olen iga asjaliku nõu eest ette tänulik.
Ilma keldrikorruseta maja (umbes 140 m2) keskmine osa on kahekordne, selle osa esimesele korrusele on plaanitud kütteruum, kus on puugaasikatel (Atmos vms) ja silindrikujuline 2 m3 akumulaatorpaak.
Tahaksin teada, millised on kütteruumile esitatavad nõuded, ehk täpsemalt:
– kas kütteruumi suurusele on mingeid ettekirjutusi (plaanitud on 8 m2)
– kas suurema võimsusega katla puhul kehtivad ruumile rangemad nõuded (väidetavalt läheb mingi võimsuse juures piir, millest alates ei tohi katelt majja (st esimesele korrusele) paigutada
– mis nõuded kehtivad kütteruumi ustele (nt kas ruumil peab tingimata olema välisuks, kas uks peab avanema sisse- või väljapoole jms)
Lisaks kuulaksin heameelega asjatundjate arvamust katla optimaalse võimsuse kohta.
Aitäh.
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas ponkskar »
-
- külaline
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas Liisa »
Ilmselt küsisin liiga konkreetseid küsimusi, millele on raske vastata (kui asja täpselt ei tea), sellest ka vähesed kommentaarid. Mis parata.
-
- Ehituspenskar
- Postitusi: 11215
- Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
- On tänanud: 3 korda
- On tänatud: 316 korda
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas Kalvis »
Uksel on mõõdud ja tulepüsivus määratud ühe määrusega.
Otsest ruumi suuruse piirangut ei ole (pigem ei tohi ruum liiga väike olla), küll on palju teatud minimaalseid mõõte
Mitmed ruumi nõuded on paigas katla võimsuse ja kasutatava kütusega. (N: kohustuslik ventileerimise nõue)
Väga palju on nõuded kirjas standarditega. Kuna standardiamet tahab pappi saada iga lehe müügist ja mitte vähe siis ei luba ta panna netti ülesse mitteühtegi tekstilõiku (ai kui karm trahv saab olema). Isegi paljundada ei lubata standardit. Küll aga võib standardeid lugeda tasuta standardiametis (http://www.evs.ee) või raamatukogudes (seal on palju vähem neid).
Muidu pea kõik sulle vajaliku saad teada ehitiste tuleohutuse standardist (vt. evs või minu varasemaid viiteid) ja paarile määrusele tuleks silm ka peale visata (tuleohutuse üldnõuded).
Minu isiklik arvamus on, et tegelikult peaks valitsus lubama netti ülesse panna tuleohutust puudutavad nõuded, sest enamus õnnetused on juhtunud inimese teadmatusest. Mitmed entusiastid on palunud valitsusel algatada seaduseparandus, kuid senised vastused on kindel EI.
-
- külaline
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas R19 »
*Katlaruum võiks olla vähemalt 10 ruutmeetrit, mul on nii ja ruumi ei ole üle ega ka puudu. Optimaalne
oleks 12-14 m2. Sõltub muidugi ruumi kujust ka, piklik ruum peab suurem olema.
*Välisukse võiks ikka teha, kuidas muidu puud katlaruumi saad ? Läbi eluruumi puude tassimine ei ole kõige "esteetilisem" lahendus. Ise saan puud meetri laiusest välisuksest aiakäruga katlaruumi sisse - puud käruga otse katlasuu ette

*Uksed avanevad mul mõlemad katlaruumist n.ö väljapoole, nii võtab ka katlaruumist vähem ruumi ära.
*Tuleohutusele pööra igal juhul tähelepanu, ka siis kui ehitad iseendale ilma projektita. Standardeid ja nõudeid on väga palju, end nendega kurssi viimine ja nendest arusaamine

*Katla võimsus ei pea olema täpselt välja arvutatud, sest kütmine toimub akupaagi abil. 2000 L akupaak tüüpilisele 140 m2 majale on täiesti ok. Kui maja soojapidavus on halb, piirkond väga tuuline või tarbevett kulub palju, siis võiks olla suurem. Vastavalt akupaagi mahule ja maja suurusele on ka väljakujunenud katla võimsused, mille juures süsteem optimaalselt toimib.
2000 L akupaagi "toidab" ilusti ära nii 25 KW kui ka 50 kW katel. Suurem võimsus on mugavam, kuid kallim.
Ise valisin 35 kW Atmos DC32S katla, sest sinna läheb 140 L puid sisse. Väiksema võimsusega Atmos kateldesse mahub vähem, seega peab nendesse kütmisel tihedamini puid lisama.
Süsteem vastab täielikult minu ootustele, plussidena tooks eriti välja, et lahendus on terviklik (radiaatorite küte + soe tarbevesi + põrandaküte), ei ole kokku kombineeritud mitmest erinevast odavamast asjast (ahi, kamin, õhksoojuspump, elek. boiler, elek.põrandaküte jms.) ning et Atmos katlasse mahub korraga palju puid sisse, oluliselt rohkem kui tavalisse ahju või odavamasse sama võimsusega tavalisse tahkekütusekatlasse.
-
- külaline
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas Liisa »
R19, sinu vastuse üle on mul eriti hea meel, sest ma kaldun oma valikus samuti DC32S poole (2000 l paagiga). Aitäh veel kord.
-
- külaline
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas R19 »
Kui katlaruumi veel ei ole, siis kaalu kindlasti ka muid variante (gaas, maasoojuspump, Nunnauuni või Tulikivi ahi).
Kogu usaldusväärset infot, arvesta oma võimaluste (raha) ja vajadustega, uuri tuttavate töötavaid süsteeme ja reaalseid kogemusi jms.
Arvesta, et puugaasikatlaga tuleb soojusenergia hinnaks (kui arvestada ainult kütusekulu) praegu küll soodne 35 senti/KWh, kuid kütma peab ikkagi kas üle päeva või külmade ilmadega iga päev. Maasoojuspumbaga langeb kütmine ära ja selle elektrikulu maksab praegu laias laastus samapalju kui puude ostmine. Puugaasikatlale eraldi ruumi ja korstna ehitamine on ca. 40000-60000 kroonine lisakulu, mis paratamatult tõstab selle variandi hinda. Maasoojuspumba hinnad on erinevad, kohati soodsad, kuid mida teha kui paigaldatud odav pump näiteks kolme aasta pärast üles ütleb ja pole enam firmatki, mis seda müüs ? Küttesüsteemi ehitusmaksumus ja selle liitmine järgnevate aastate jooksul tarbitavale soojusenergia hinnale on keeruline - raske on prognoosida süsteemi eluiga, hoolduse ja remondi maksust, nagu ka elektri ja küttepuude hinda järgneva 5-15 aasta jooksul. Seega täie kindlusega ei saa keegi täna öelda missugune küttesüsteem on objektiivselt kõige parem (kui just puid omast käest võtta pole vms.) ja tuleb otsus langetada ikkagi mingil määral "intuitiivselt" omaenda vajadusi ja võimalusi arvestades.
Muide, kui otsustad puidu kasuks, siis just preagu on õige aeg puude varumiseks, et need eeloleval suvel kuivada jõuaksid. Sügisel just enne kütteperioodi algust ei pruugi normaalse hinnaga kuivade kütmiskõlbulikke puide leidmine lihtne olla.
-
- külaline
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas Liisa »

Sellest võimalikust mürast heidutatuna hakkasin tõesti mõtlema alternatiivide peale, äkki hoopis Nunnauuni tüüpi ahi (või ahjud) ja elektriküte sinna, kuhu ahjusoojus ei ulatu (teisele korrusele)? Hm.
- veebimeister
- Administraator
- Postitusi: 477
- Liitunud: 28 Jaan 2005, 13:05
- Asukoht: Tartu
- On tänanud: 11 korda
- On tänatud: 18 korda
- Kontakt:
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas veebimeister »
kus seda ei esine?R19 kirjutas:Soovitan internetist loetavat infot (ja ka minu juttu) mitte kui ainuõiget võtta. Palju esineb müügipropagandat ja "vasikavaimustust".

Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas pätu »
-
- külaline
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas R19 »
Puugaasikatlamaja kogu tehnika 75000...100000 krooni + korsten 15000 krooni + katlaruumi ehitus 30000...40000 krooni + radiaatorid (ja sinna juurekuuluvad torud, termostaadid) 15000 krooni. Kokku 135000...17000 krooni.
Laias laastus tuleb ahi seega 50000 krooni soodsam


Näiteks sellesama Atmos DC32S katla kütmine on hõlpsam kui ahjul:
Süütamine on tänu ventilaatorile lihtne, katlatäis puid põleb ära ca. kahe tunniga, seejärel tuleb katel uuesti täita ja sinu kütmine on sellega lõppenud, kahe tunni möödudes lõpetab süsteem kütmise ise automaatselt ära. Ei ole sellist passimist nagu ahjuga. Erinevalt ahjust on katlamaja korral ka temperatuur majas stabiilsem - küttevõimsust (radiatorite vee temperatuuri) reguleeritakse automaatselt vastavalt välistemperatuurile. Lisaks võimaldab katlaga süsteem odavamalt sooja tarbevett saada ja ka vesipõrandakütet kasutada.
Nagu Pätu juba ütles ei ole ringluspumpade müra mitte mingi probleem, 3-4 m kauguselt ei saa enam aru kas ringluspump töötab või mitte, väikseimagi taustaheli korral tuleb aga vaat et kõrvaga vastu pumpa minna, et aru saada kas see töötab. Enam teeb müra Atmose suitsugaaside ventilaator, aga ka see ei ole probleem, ventilaatori sahin tekib ainult katla töötamisel ja see sahin (võrreldav pliidi kohale paigaldatavate äratõmbeventilaatorite müraga) ei ole madalasageduslik heli, mis igalt poolt läbi tungib ning katlaruumi uks ja sein summutavad selle. Õhksoojuspumba müra märksa problemaatilisem.
Tõttöelda ega ükski variant ei ole odav, liiatigi kui muud ehitustööd lausa "neelavad" raha. Aga eks igaüks ise "süüdi"

Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas ponkskar »


Muide seda korstna teemat peab ka hoolikalt vaatama, sest kõikidele kateldele vist ei meeldi tavaline telliskivi korsten ning on vaja Fibo korstent, aga see on päris kirves kui lasta ehitada (sügisel öeldi mulle töö+materjal hinnaks ~5000eek/jm

-
- külaline
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas R19 »
Korstnaks on mul 6,75 m pikkune Schiedel Isokern (http://www.schiedel.ee), selle kõige suurem variant (400x400x250 mm, 200 mm siseavaga plokk).
Hinnaks oli umbes 13500 EEK (koos korstnaplekkide, tuhaluugi, vihmamütsi ja seguga), seega üsna täpselt 2000 EEK/m käibemaksuga.
Ladumise tegin ise, üsna lihtne oli. Rondo Plus ja Fibo on küll mõnevõrra kallimad, kuid 5000 EEK/m

Telliskivikorsten ei ole kateldele.
-
- külaline
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas Liisa »
-
- külaline
Re: Kütteruumile esitatavad nõuded
Lugemata postitus Postitas R19 »
8-9 m2 peale paigaldab ära, kuid teenendusruumi sulle endale jääb pärast vähe.
Kui võimalik, tee katlaruum 10-12 m2, nii saad ühekorraga katlaruumi näiteks nädala-kahe küttepuud sisse tuua - mugavam, ei pea talvel (viletsa ilmaga) iga kütmiskorra ajal väljast tooma. Ehitades suurema katlaruumi ei lähe lisapind raisku, seda saad panipaigana kasutada.
- Ehitusfoorum
- ↳ Üldfoorum
- ↳ Ahjud, kaminad, korstnad
- ↳ Aiad, väravad
- ↳ Aknad, uksed
- ↳ Betoon ja betoonitooted
- ↳ Ehitustööriistad
- ↳ Ehitusmaterjalid
- ↳ Elekter, elektriseadmed
- ↳ Energiamärgis ja energiaaudit
- ↳ Fassaadide arutelu
- ↳ Katused, laed
- ↳ Hüdroisolatsioon
- ↳ Kaevud
- ↳ Konstruktsioonid, seinad
- ↳ Küttesüsteemid
- ↳ Palkmajad
- ↳ Projekteerimine, projektid
- ↳ Põrandad
- ↳ Puit ja puidutooted
- ↳ Restaureerimine
- ↳ Seadusandlus
- ↳ Soojustus, isolatsioon
- ↳ Saunad, dussiruumid, vannitoad, sanitaartehnika
- ↳ Siseviimistlus, värvid, plaatimistööd
- ↳ Ventilatsioon
- ↳ Veevarustus, kanalisatsioon, käimlad
- ↳ Vundamendid
- ↳ Naljanurk
- ↳ Arhiiv
- Ärifoorumid
- ↳ Otsin tööd
- ↳ Pakun tööd
- ↳ Ostu-müügifoorum
- ↳ Annan/võtan rendile
- ↳ Hinnapäring