Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

xxx111 kirjutas: 09 Aug 2023, 20:02 ....
Mida öelda tahan on see, et võrdlema peaks / saaks võrreldavaid asju
Kaldun arvama, et ostetud 4400 kWh pole tegelik energiakulu
Ja see on minu arvamuse kohaselt oluline tegur
Just. Ja kuna autod lähevad ka elektri peale, siis jõuamegi lõpuks sinna, et võrdleme leibkondade koguenergiakulu - transport kaasa arvatud. Kui inimene just eraldi arvestit autolaadimisele pole pannud, siis ei saa seda niisama lihtsalt koguelektriarvest lahutada.
Teisalt - polnud ju võimatu ka vanasti, et mõni mees ostis aastas paar tonni ahjukütust ja tankis seda ka oma diiselautosse.

Aga et meil on siin ehitusfoorum ja räägime hoonete energiakasutusest, siis peaks neid jah eraldi mõõtma.
Samas annaks asja sõlme ajada näiteks tolle Viessmanni Vitotwin kombikatlaga, mis tegi gaasist samaaegselt 6kW sooja ja 2 kW elektrit. Kui talvel tahad tuba kütta, siis pead ka selle elektri kuhugi panema - no ja panedki näiteks autosse... Jälle ei saa kindlat piiri tõmmata - ei saa ju tuba kütta kui parasjagu autot ei lae..
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

trebla kirjutas: 10 Aug 2023, 10:39
Just. Ja kuna autod lähevad ka elektri peale, siis jõuamegi lõpuks sinna, et võrdleme leibkondade koguenergiakulu - transport kaasa arvatud. Kui inimene just eraldi arvestit autolaadimisele pole pannud, siis ei saa seda niisama lihtsalt koguelektriarvest lahutada. ...

Kuna eluhoonest väljaspool kulutatud energia ei lähe hoone energiamärgise arvutamisel, hoone energiakasutuse arvutusse, siis E-auto laadimisel majapidamises peaks kindlasti olema auto laadimiseks eraldi energiaarvesti.
Tõenäoliselt on ka autol endal arvesti olemas ja tulevikus saab tehnilist ülevaatust läbides tõendi maksuametile auto poolt kulutatud energia kohta.

Kuna mõõtetulemustel põhinevat energiamärgist väljastatakse viimase 3 aasta elektritarbimise alusel, siis peaks juba aastaid varem valmistuma EU poolt juhitud "energiat raiskavate hoonete sunnimeetmete" mõjudeks ja paneb imestama, kui E-auto omanik pole kohe eraldi energiamõõtjat pannud.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 518
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas new1 »

Sügis käes ja nüüd siis võrdleks kas maksab pakett ära muuta(fikseeritud hinda ajan taga), siin https://elektrihind.ee/paketid/ näitab et justkui katkestamistasuta sendi kuni paar võidaksin kWh hinna pealt selle electrum eesti katkestamistasuta paketil, samas sellel lepingutrahviga variandil veel parem hind, ent nii pika aja peale see leping seal, 84 kuud, on keegi valinud selle trahviga variandi ka?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kui koostootmisjaamad lähevad tööle siis elektrihind Eestis langeb ?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

new1 kirjutas: 03 Sept 2023, 16:37 Sügis käes ja nüüd siis võrdleks kas maksab pakett ära muuta(fikseeritud hinda ajan taga), ...
Arvestades Eesti energeetika seisu, siis mina tegin kõige pikema fiks paketi mis on võimalik, pakkujaga kellel on olemas oma tootmisvõimsus.

Alexela ostis ju 220 energia ära ja neil on sama klienditeenindus.
Ei tea, et kuskohast nad plaanivad 84 kuu pikkust lepingut müües elektrit saada (neil puudub oma tootmisvõimsus), kui isegi EE ei ole kindel elektri saadavuses meie regioonis tulevikus, ning julgeb nüüd ainult 36 kuu pikkust pikka lepingut pakkuda?

Inimesed võiks ju mäletada, kuidas Soomes ja Lätis pankrotistusid hiljuti elektrimüüjad, kui börsihinnad äkki tõusid.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

trebla kirjutas: 03 Sept 2023, 22:10 Kui koostootmisjaamad lähevad tööle siis elektrihind Eestis langeb ?
Koostootmisjaamad töötavad ammu juba, 10+ aastat, või mida silmas pead? :roll:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Nonii, kaks kuud on nüüd istutud esialgu börsi peal ja eelmise kuu arvel tuli keskmiseks koos saba ja karvadega 17 senti kWh. Eks direktor mingil määral jälgis ka neid odavamaid aegu, millal pesu ja nõusid pesta.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

No kas oleks olnud sul valida mõni fix hind, mis oleks andnud sama tulemuse?

Mul kaks erinevat tarbimiskohta, kus ühes vast eriti ei jälgitud hinda ja saadi 19,5 ning teine, kus remondimehed toimetasid peamiselt päeval ja hinnaks tuli u. 24,5 .
Volt
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 53
Liitunud: 15 Sept 2014, 17:38
On tänatud: 6 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Volt »

Aitäh, Urmas! Rahustasid mind. Näib, et börs palju odavam pole. Mul on fiks pakett, ööpäevaringselt keskmine kõigi maksudega 20,5 senti. Mingeid soodusaegu ei pea jälgima, seega sama hinnaga võib veel jätkata.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

trebla kirjutas: 05 Nov 2023, 13:15 No kas oleks olnud sul valida mõni fix hind, mis oleks andnud sama tulemuse?
Mingi pakkumine oli 12,89s/kWh ilma saba ja karvadeta. Kas oleks olnud sama tulemus või mitte, ei oska öelda, sest praegu mingil määral direktor jälgis, aga kui tal töölt tulles oli vaja süüa teha, siis tegi, mitte ei lükanud söögitegemist odavamale ajale. Senti nüüd neljaks taguma me küll ei hakka. Samamoodi ei hakka ÕVSP mängima, et millal on odavam või mitte, direktorile on tähtsam stabiilne toatemperatuur. ;)
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Volt kirjutas: 05 Nov 2023, 14:44börs palju odavam pole ... fiks pakett, ööpäevaringselt keskmine kõigi maksudega 20,5 senti
Natuke ikka tuleb odavam, mul jälgib automaatselt põrandakütteid ja boilerit ja samuti kogu arve järgi tuli 15 s/kWh.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 418
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Mul ka börsipakett ja viimase kuu arvelt päevane keskmine 12,1 ja öine 5,8s/kwh. See siis ilma käibemaksuta ja "öist" elektrit oli natuke üle poole.
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 286
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Krt, mina aru ei saa: jälgin, koonerdan koduse inimesena ja ikka on 19,5 senti mis ära tuleb maksta :( Võrguteenuse eest maksan rohkem kui energia enda eest(32,89v.30.95)...müstika kuidas mitte koonerdades tuleb teistel hind samasse auku.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Rein Sa kirjutas: 06 Nov 2023, 10:07börsipakett ... päevane keskmine 12,1 ja öine 5,8s/kwh
Räägime ikka võrreldavatest arvudest. Selleks on arve üldsumma jagatud tarbimisega. Näiteks minul 15 s/kWh, Urmasel 17, treblal 19,5 ja 24,5, Alexyl 19,5 jne.
Ja mida tähendab börsipaketi puhul päevane ja öine hind? Börsipaketi puhul on iga tund erinev hind ööpäev läbi.
Alexy kirjutas: 06 Nov 2023, 12:12jälgin, koonerdan koduse inimesena ja ikka on 19,5 senti ... kuidas mitte koonerdades tuleb teistel hind samasse auku
Koonerdamine näiteks valguse või telekavaatamise ja pesupesemisega ei anna erilist kokkuhoidu.
Kokkuhoid tuleb elektriboileri ja elektrikütte automaatsest juhtimisest hinna järgi. Kui boiler valib ööpäevas näiteks 6 kõige odavamat tundi ja lülitub ainult siis sisse ja põrandaküte kütab odavatel tundidel ette.
Samuti, mida suurem on tarbimine, seda odavam tuleb kWh hind. Minu 15 s on 1082 kWh juures.
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 286
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Nõus ja ei ole ka :) Kokku saab hoida tõesti suure tarbimise pealt. Viimase 12 kuu boileri kulu on keskmiselt 77kw kuus, alla kolmandiku kuu kogukulust ja ainult "odavatel" tundidel. Põrandakütet pole mitu aastat kasutanud, tavaline ahiküte, soojuspump ka väljas. Kuu tavaline kulu aasta lõikes on 300-320 kWh. Ülekande kulud on need, mis arve suureks ajavad ja neid naljalt ei muuda. Kõik on nö. oma, veest sitani ja elektriga käideldav(elementaarseid mugavusi ju tahaks minu aastates).Enne elektrihinna tõusu oli tavaline kuu kulu aasta lõikes ca 800kWh(keskmine) ja kuus makstav summa sisuliselt sama, mis täna. Ja seda juba krooni ajast :) Kukkunud on tarbimine, oli üle 20000 kWh aastas, nüüd alla 4000kWh.
Riio12
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 62
Liitunud: 23 Okt 2008, 14:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Riio12 »

Hõiva.PNG
Rein Sa kirjutas: 06 Nov 2023, 10:07 Mul ka börsipakett ja viimase kuu arvelt päevane keskmine 12,1 ja öine 5,8s/kwh. See siis ilma käibemaksuta ja "öist" elektrit oli natuke üle poole.
Bõrsipaketil ei tooda eraldi hinda öö/päev. Tarbimine 820kWh , 18 senti/kWh (Kuulub tasumisele/ kWh)
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Alexy kirjutas: 06 Nov 2023, 13:55Kukkunud on tarbimine, oli üle 20000 kWh aastas, nüüd alla 4000kWh
Kuidas on võimalik sama majapidamise juures tarbimist vähendada rohkem kui 5 korda?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 06 Nov 2023, 12:57
Rein Sa kirjutas: 06 Nov 2023, 10:07börsipakett ... päevane keskmine 12,1 ja öine 5,8s/kwh
Räägime ikka võrreldavatest arvudest. Selleks on arve üldsumma jagatud tarbimisega. Näiteks minul 15 s/kWh, Urmasel 17, treblal 19,5 ja 24,5, Alexyl 19,5 jne.
.....
Paistab vist, et sõna "üldsumma" on paljude jaoks väga keeruline sõna ja vajalike numbrite leidmine arvelt on veel keerulisem?

Asi oleks vist arusaadavam kui öelda, et:
"Arve viimasel real (summa,kokku) olev rahanumber tuleb jagada kuus tarbitud kWh numbriga, keskmise ostuhinna leidmiseks"?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 06 Nov 2023, 14:27
Alexy kirjutas: 06 Nov 2023, 13:55Kukkunud on tarbimine, oli üle 20000 kWh aastas, nüüd alla 4000kWh
Kuidas on võimalik sama majapidamise juures tarbimist vähendada rohkem kui 5 korda?
Plasma teleka asemel raadiot kuulata ja kasvuhoone ning parkla elektriküte välja lülitada.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1114
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Prill »

Lisaks osadel on ühisarve nn elekter+võrguteenus ühe arvega, teistel tulevad eraldi arved.
Minul tuli oktoober kõik kokku (börsielekter+ülekanded) 15s/kWh

Nüüd sai igapäevaselt küttesse ja soe vesi tuleb pelletilt, mitte elektriboileriga, siis uuel kuul enam börsijälgimisest suurt säästu välja ei pigista :|
Samas pesumasina, nõudepesumasina töö on samuti võimalusel sätitud soodsamatele tundidele. Samuti suuremad koristustööd (tolmuimeja) ja suuremad vaaritamised köögis kipuvad nädalavahetusele, kus tihti on soodsam elektrihind võrreldes tööpäevadega.
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

Enne küttis põrandakütte ja soojuspumbaga, nüüd ahjuga
:read:
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 286
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Küülaline kirjutas: 06 Nov 2023, 14:27
Alexy kirjutas: 06 Nov 2023, 13:55Kukkunud on tarbimine, oli üle 20000 kWh aastas, nüüd alla 4000kWh
Kuidas on võimalik sama majapidamise juures tarbimist vähendada rohkem kui 5 korda?
Nagu juba on mainitud, mugavuse arvelt. Varem kütsin ahju "disaini" pärast paar korda talve jooksul, ülejäänu eest hoolitses elekter. Tegelikult oli tarbimine üle 20000 kWh...plasmat pole olnud, kineskoobi viisin küll jäätmejaama ära 4tk. Aga nö. saunamaja enam ei küta üldse jms. on kõik "kohitsetud". Näiteks maja ööpäevane kulu oli kaks aastat tagasi 21kWh, täna alla 10-ne. Olen paar aastat tegelenud "kaardistamisega" majapidamises, inimene jääb vanemaks, ei saa kulutada rohkem, kui sul on.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Riio12 kirjutas: 06 Nov 2023, 14:17 Hõiva.PNG
Rein Sa kirjutas: 06 Nov 2023, 10:07 Mul ka börsipakett ja viimase kuu arvelt päevane keskmine 12,1 ja öine 5,8s/kwh. See siis ilma käibemaksuta ja "öist" elektrit oli natuke üle poole.
Bõrsipaketil ei tooda eraldi hinda öö/päev. Tarbimine 820kWh , 18 senti/kWh (Kuulub tasumisele/ kWh)
Seda on siin rohkem kui kord räägitud - Energia220 ja Alexela toob oma arvel need numbrid välja (öö ja päev keskmine) - need on informatiivsed ja tegelikult ei oma mingit tähtsust. Lihtsalt kuna neil need andmed on siis edastavad kliendile.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

RaJy kirjutas: 06 Nov 2023, 19:23need on informatiivsed ja tegelikult ei oma mingit tähtsust
Taga targemaks - informatsioon, mis ei oma mingit tähtsust :banghead: ning inimesed toovad neid numbreid tões ja usus muuhulgas siia arutellu, kus võrredakse numbreid, mis omavad tähtsust :doh:
Riio12
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 62
Liitunud: 23 Okt 2008, 14:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Riio12 »

Hõiva2.PNG
Nii ta on, mul tootmine Alexelas, Oktoober siis. Elektrilevile tuli maksta 8,37 eur, ainult tarbitud energia eest.
Hõiva2.PNG
Manused
Hõiva3.PNG
Vasta