Kas 80mm betoonpõrand kannab mittekandvat õõnesplokkidest seina?

ATR
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 30 Okt 2014, 21:47
On tänanud: 1 kord

Kas 80mm betoonpõrand kannab mittekandvat õõnesplokkidest seina?

Lugemata postitus Postitas ATR »

Tere!

Mul on 80mm paksune betoonpõrand, kus on sees ka armatuur. Selle all on omakorda 200mm EPS 100. Kas selline betoonpõrand kannatab välja u 2,7m kõrguse seina, mis on tehtud 140mm laiuselistest õõnesplokkidest? Sein ei oleks n.ö. kandev, sest välisseinad on palgid ja lage toetavad seespoolt korraliku taldmikuga rajatud õõnesplokkidest seinad.

Põhjused, miks tahaksin ehitada vaheseina ka õõnesplokkidest, on kaks:
1) Mul on lihtsalt neid nüüd üle ja oleks hea materjal ära kasutada;
2) Ma tahan nende ruumide vahele, mille eraldajaks siis sein tuleb, võimalikult head heliisolatsiooni.

Kui on aga oht, et selline betoonplaat ei suuda kanda niisugust raskust, eks ma siis teen ikka puidust karkassi ja proovin täita ja katta millegagi, mis heli summutaks...
Kasutaja avatar
Maaks
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 227
Liitunud: 04 Nov 2014, 12:20
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Kas 80mm betoonpõrand kannab mittekandvat õõnesplokkidest seina?

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Betoon ilmselt kannaks, aga betoon toetub sul EPS-le :-)
Bauhof arvab, et alus plokkidega kaalub 1092kg ja alusel on 6,8m2. Sul 2,7m~kõrgune sein, 1jm seega kaalub ~440kg, aga see ei jaotu ühtlaselt m2-le vaid 0,2x1m ribale.
Kas see "80mm" on 80(kuni 100) või 80+/-10(15?)?
EDIT: Peaks kestma küll, mul peas 1 komakoht kadus ära :mrgreen:
ATR
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 30 Okt 2014, 21:47
On tänanud: 1 kord

Re: Kas 80mm betoonpõrand kannab mittekandvat õõnesplokkidest seina?

Lugemata postitus Postitas ATR »

Maaks kirjutas: 30 Juun 2023, 14:19 Betoon ilmselt kannaks, aga betoon toetub sul EPS-le :-)
Ma ei saa hästi aru, millest selline nägu, aga põrand on rajatud minu arusaamise järgi vastavalt tavapärasele kaasaegsele standardile, kus kihid on alljärgnevad (alt ülespoole tulles):
Tihendatud pinnas
Tihendatud kruus (sõelutud kruus) 300mm
EPS100 200mm
Kile
Armatuuriga betoon 80mm

Betooni sees on ka põrandakütte torud, aga mitte seal, kuhu tahan seina ehitada. Seinast jääks põrandakütte torud ühele poole 70cm ja teisele poole 90cm kaugusele. Seega, seina all ega vahetult seina kõrval ei ole torusid.
Maaks kirjutas: 30 Juun 2023, 14:19 Bauhof arvab, et alus plokkidega kaalub 1092kg ja alusel on 6,8m2. Sul 2,7m~kõrgune sein, 1jm seega kaalub ~440kg, aga see ei jaotu ühtlaselt m2-le vaid 0,2x1m ribale.
Kas see "80mm" on 80(kuni 100) või 80+/-10(15?)?
EDIT: Peaks kestma küll, mul peas 1 komakoht kadus ära :mrgreen:
Ei, 100mm kindlasti ei ole, pigem 80 +/- teema. Lisaks kivide enda raskusele tuleb ju arvestada ka sisseminevat segu... Ehk siis - kas on oht, et EPS vajub seal all selle raskuse peale ära? Eks vist ehituslikult puitseina tegemine ongi lihtsam, oleks lihtsalt tahtnud köögi ja magamistoa vahele sellist seina, kus - juhul kui keegi köögis kolistab, siis teine inimene saaks rahus edasi magada...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kas 80mm betoonpõrand kannab mittekandvat õõnesplokkidest seina?

Lugemata postitus Postitas ping »

ATR kirjutas: 29 Juun 2023, 23:50 ...
2) Ma tahan nende ruumide vahele, mille eraldajaks siis sein tuleb, võimalikult head heliisolatsiooni.
... eks ma siis teen ikka puidust karkassi ja proovin täita ja katta millegagi, mis heli summutaks...
Kui helisummutamine on kõige tähtsam, siis peaks tegema "karkassil kahekordse helisummutava" seina, nii nagu helitõkestavaid seinu tehakse.
Netis on juhendid leitavad.
Rohkem summutab õige seina konstruktsiooni valik, kui et selle seina kerge täide.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Kas 80mm betoonpõrand kannab mittekandvat õõnesplokkidest seina?

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Mõtlemise koht oleks siis kui see oleks 2. korruse põrand.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Kas 80mm betoonpõrand kannab mittekandvat õõnesplokkidest seina?

Lugemata postitus Postitas aero »

ping kirjutas: 30 Juun 2023, 23:41
ATR kirjutas: 29 Juun 2023, 23:50 ...
2) Ma tahan nende ruumide vahele, mille eraldajaks siis sein tuleb, võimalikult head heliisolatsiooni.
... eks ma siis teen ikka puidust karkassi ja proovin täita ja katta millegagi, mis heli summutaks...
Kui helisummutamine on kõige tähtsam, siis peaks tegema "karkassil kahekordse helisummutava" seina, nii nagu helitõkestavaid seinu tehakse.
Netis on juhendid leitavad.
Rohkem summutab õige seina konstruktsiooni valik, kui et selle seina kerge täide.
:hello:
Jah. Peaksid valima kumb on tähtsam - kas helikindlus või olemasoleva materjali ärakasutamine. Minu teada tavaline (muude konstruktsioonidega jäigalt seotud) õõnesplokksein ei ole kuigi helisummutav. Aga võimalik et seda saaks teha ka kuidagi “elastselt seotuna”.
ATR
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 30 Okt 2014, 21:47
On tänanud: 1 kord

Re: Kas 80mm betoonpõrand kannab mittekandvat õõnesplokkidest seina?

Lugemata postitus Postitas ATR »

Kas ma saan õigesti aru, et - põrand ise kannaks selle õõnesplokk-seina välja, aga helikindlus ei ole õnnesplokil väga hea?

Võib-olla ma siis sõnastasin valesti. Helistuudiot ma ehitada ei taha. Minu soov on lihtsalt see, et kõikvõimalikud hääled köögst (näiteks külmkapp, pesumasin, kohviautomaat, köögikombain jne) saaksid piisavalt summutatud, et teisel pool seina magav inimene üles ei ärkaks. Minu kogemus õõnesplokkidest ehitatud kortermajades elamisest on see, et üldjuhul ühest korterist teises korteris toimuvat ikka ei kuule, kui siis ainult läbi uste ja koridori, aga mitte läbi õõnesplokk-seina. Küll aga - näiteks kipsseintest korterisisesed WC-ruumid annavad kenasti läbi kogu "heli", mis seal ruumis toimub. See on see olukord, mida soovin vältida. Kas õõnesplokk-sein võiks sellise eesmärgi ära täita?
Vasta