Kalvis kirjutas: 10 Mär 2023, 08:14 Geograafi tunnist mäletan - suve ja talvise tõusunurga erinevus on 22 kraadi. JAH, kui tahad tootlikuust talvel tõsta peaks alusel olema talvine positsioon, mis tõstab paneele 22 kraadi.
Peamine probleem on aga - talvel on päikest vaid paar tunnikest - selle vastu aitab vaid ekvaatorile kolimine.
Päikese keskpäevast kõrgust pööripäevadel on kerge arvutada. Põhjapoolkeral lahutage 90º-st oma asukoha laiuskraad ja liitke sellele suvisel pööripäeval 23½º (talvisel lahutage 23½º). Teeme proovi. Minu elukoha laiuskraad on ligikaudu +40º. Seega 21. juuni keskpäeval seisab Päike kõrgusel: 90º– 40º + 23½º = 73½ º, s.t. kõrvetab pealage ja varjud on lühikesed. Stockholmis ja Tallinnas aga, kus laiuskraad on +59º, ei ulata Päike suvel 54½ kraadist kõrgemale.
Talvisel pööripäeval, 21. detsembril, on New Yorgis Päikese kõrgus keskpäeval 26½º, Stockholmis ja Tallinnas aga ainult 7½º (sirutage käsi horisondi suunas ja hoidke pöial püsti). Pole ime, et Eestis on talvel nii lühike päev. Detailsem arvutus näitab, et New Yorgi laiuskraadil saavutab Päike juba 1. aprillil selle kõrguse, mis tal Tallinnas on alles suvisel pööripäeval.
https://www.eesti.ca/aastaaegadest/arti ... %C3%A4eval.
