Õigus, jutt käib töömähisest staatoril.kunn24 kirjutas: 01 Nov 2022, 13:03 ... Ära lõuga ja paranda pea ära.Ma ei ole su argumentatsiooniga jätkvalt nõus, kui ei esita vastavat geneka dokumentatsiooni, kus selline jamps kirjas. Korras rootor ei saa mingi ergutusvoolu väärtusega hõõguma minna, see välistatakse eos projekti tehes. Samamoodi ka auto genekal. Tuletame meelde, et meil käis jutt geneka töömähiste (asuvad staatoris) ülekoormuse eest kaitsmisest, mitte punase rootori tuvastamisest. Kui jahud millegi põlema minekust, siis staatorimähistes peitub see saatan, mitte rootoris. Jutt tõenäoliselt muutub lugaja jaoks juba debiilseks, seega palun lõpeta see.
Kuna generaatori töömähise temperatuur võib töö käigus tõusta kuni +200C'ni (vaata mähiste immutamise juhendist lakkide kuivatamistemperatuure), siis sellisele temperatuurile reageeriva kaitseautomaatika tegemise omahind on tunduvalt kõrgem rootorile ühe odava pooljuhi lisamisest, mis konkreetselt katkestab ergutuse ahela kui rootori mähise temp on tõusnud üle näiteks 120C.
(Mul on õnnestunud ühe rootori katkestus tekitada ca 150% ülekoormusega töötades ja päris loetud minutite jooksul ning sugugi ei uskunud, et selle ajaga jõudis raud kuumeneda.)
Isegi kui lühiskeerdudega staatori kõik väljaviigud küljest ära lõigata, jätkub lühiskeerdudega mähise kuumenemine pöörleva rootori magnetvoo arvelt, seni kuni mähis ärasulab ja ainus võimalus jätkuva staatori kuumenemise vältimiseks on rootori ergutusahela katkestamine.
Pingeregulaatorile ei maksa katkestamist usaldada, sest ka see võib lühises olla.
Saatan peitub küll staatori mähises aga staatorimähist kuumutavat magnetvoogu saab elimineerida ainult ergutusvoolu katkestamisega rootori mähises.
Pooljuht on rootori töökeskkonnas töökindlam ja selle omahind on odavam kui mingil termoelemendil.
(YuTubis on videoid, kus kulibinid õpetavad rootoril oleva dioodi väljakaevamist lakist ja selle otste lühistamist.)
Autogeneraatorist erinevad väikegeneraatorid niivõrd, et kui autogeneraatoris kasutatakse ergutuseks sama töömähist ja dioode (nende riknemisel lõppeb ka ergutus), siis hädageneraatoritel on töö ja ergutusmähised eraldi ning ergutus ei pruugi katkeda.
