Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
mote
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 34
Liitunud: 20 Sept 2021, 21:27
On tänatud: 2 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas mote »

Lauri_s kirjutas: 19 Dets 2021, 07:44 Selle 15kwh akupaki laeb umbes tunniga täis kui istud 3X25A ühenduse otsas. Kui Akupank ei ole nii suur et terve päeva selle pealt üle elada siis ei tähenda et temast kasu ei oleks. Võta seda nii nagu sa sõidad autoga 10l/100 kütuse hind on 1,5€/L ja sõidad kuus 3000km. Kui nüüd õnnestub 3000 kilomeetrist sõita 1400 maha kütusega mille hind on 15s/L vs 1,5€/L siis..
Aku on ainult üks osa süsteemist. Lisaks on vaja inverterit millega see 48DC uuesti 230/400 V AC teha ning küsimus kuidas ühendada inverteri olemasoleva elektirvõrgua.

Küsimus on ka aku laadimine, kui laed 1C siis aku vananeb kiiremini lisaks pead hakkama tegelema aktiivse jahutusega. Mis hinnaga on 16kW 48V(58V) laadija?

Ise olen silma visanud: Growatt SPF 5000 ES inveterile. igale faasile üks seade ning faasid oma vahel 120kraadi nihkesse, manuaali järgi peaks olema võimalik. Sellelinveteril on ka päiksepaneelide MPPT võimekus kuni 6kw. Aga võrku tagasi pole selle seadmega võimalik müüa. Nii et suvel saad savi nõusid põletada või ehitad elektitraktori, kuna energiat on üleliia käes.
Kasutaja avatar
laurit
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 360
Liitunud: 13 Jaan 2010, 23:15
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas laurit »

Victron Energy Multiplus-II 48/3000/35-32 on Elektrilevi nimekirjas olemas, et seda saab kasutada sarnaselt, üks seade per faas ja ajad faasid omavahel 120 kraadi nihkesse kui 3F vaja.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Lauri_s kirjutas: 19 Dets 2021, 07:44 Saab ka nii:
Capture.PNG

Selle 15kwh akupaki laeb umbes tunniga täis kui istud 3X25A ühenduse otsas. Kui Akupank ei ole nii suur et terve päeva selle pealt üle elada siis ei tähenda et temast kasu ei oleks. Võta seda nii nagu sa sõidad autoga 10l/100 kütuse hind on 1,5€/L ja sõidad kuus 3000km. Kui nüüd õnnestub 3000 kilomeetrist sõita 1400 maha kütusega mille hind on 15s/L vs 1,5€/L siis..
See on entusiastidele, võhikule kättesaamatu maailm. Sellepärast ka tooted mis turul, kallimad, kui auto ja h2v või võrreldavad.

Süsteem peab olema hooldatav ja teenusena ostetav ennem ei ole jätkusuutlik. Ei tee seda muidugi vähem väärtuslikuks, kui taustal toimetab ja ise ehitada oskad.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Uber is just a software tool, they don’t own any cars, and are now the biggest taxi company in the world
Airbnb is now the biggest hotel company in the world, although they don’t own any properties.
Lisaks sellele oleks kena tutvuda ettevõtete aruandlusega...
Esmalt võiks nt vaadata palju ettevõte kasumit toodab...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Akupank kannataks ostmist kui iga päev oleks öösel 20 € MWh ja päeval 200 € MWh. Paraku kui päeval on 200 MWh siis ööselgi alla 100 € MWh niisama ei lange. (tegelt puusalt pannes oli tasuvus öö 20 €, päev >80€) Iga elektritarbimine, mille suudad öösele lükata päästab veelgi rohkem aga kodumajapidamistes peal pesu, vee ja soojuspumba muid variante pole
Tegelt on mitte maksustatava diisliga juba täna odavam toota genekaga elekter ise, kahjuks - enamusel pole seda mürisevat genekat kuhugi panna ja noh ehitamine maksab kah midagi. Genekas peaks tulema odavam kui akud, kuid palju sõltub projektjuhtimisest
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kalvis kirjutas: 20 Dets 2021, 09:33 Akupank kannataks ostmist kui iga päev oleks öösel 20 € MWh ja päeval 200 € MWh. Paraku kui päeval on 200 MWh siis ööselgi alla 100 € MWh niisama ei lange. (tegelt puusalt pannes oli tasuvus öö 20 €, päev >80€) Iga elektritarbimine, mille suudad öösele lükata päästab veelgi rohkem aga kodumajapidamistes peal pesu, vee ja soojuspumba muid variante pole
Tegelt on mitte maksustatava diisliga juba täna odavam toota genekaga elekter ise, kahjuks - enamusel pole seda mürisevat genekat kuhugi panna ja noh ehitamine maksab kah midagi. Genekas peaks tulema odavam kui akud, kuid palju sõltub projektjuhtimisest
Ega armu anta, homme on odavam toitu väljast tellida ja seda akut laadida tankla kiirlaadijas. Aku asemel muidugi fixi hind ära ja mure murtud.

Kui seljad mustad, siis ühissauna laval saab kiruda edasi
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Pakett sai fixitud. Kevadel 4 senti kWh hinda enam ei pakuta ja enamus tuttavatele lajatati 16 senti kWh eest. Nutad ja maksad
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kalvis kirjutas: 20 Dets 2021, 14:31enamus tuttavatele lajatati 16 senti kWh
Tähendab, sinu pakett on ka 16 s/kWh? Kas see on tähtajatu või mingiks perioodiks?
Muide minul tuli börsipaketiga november 17 s/kWh, koos kõigi tasudega, st arve summa jagatud tarbimisega. Ei tea muidugi, mis detsembris tuleb.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Detsember alla 24 sendi ei saa kuidagi tulla vist, kui jooksvalt päevade keskmist vaadelda.

eraldi tarbijate mõõtmiseks hea automaatika shelly plus 1pm releed mis mõõdavad ka tarbitud energiat ja lasevad moblast vms seadmeid sisse ja välja klõpsida või lülitust automatiseerida.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Küülaline kirjutas: 20 Dets 2021, 16:50
Kalvis kirjutas: 20 Dets 2021, 14:31enamus tuttavatele lajatati 16 senti kWh
Tähendab, sinu pakett on ka 16 s/kWh? Kas see on tähtajatu või mingiks perioodiks?
Muide minul tuli börsipaketiga november 17 s/kWh, koos kõigi tasudega, st arve summa jagatud tarbimisega. Ei tea muidugi, mis detsembris tuleb.
JAH, tähtajaline - 3 aastaks. Siiski öeldi otse - seaduslik õigus on sul katkestada. Praegu point puudub. Mul ongi tänu soojuspumpade seismisele kogu tarbimine päevaseks läinud, puudub point pesu öösel pesta. Varem oligi börsipaketiga - SPd töötasid peamiselt öösel, päeval seisid. Võimlesin palju jäksasin aga kogukulu oli ikka 50/50
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

tabarabarap kirjutas: 20 Dets 2021, 18:26 Detsember alla 24 sendi ei saa kuidagi tulla vist, kui jooksvalt päevade keskmist vaadelda.

eraldi tarbijate mõõtmiseks hea automaatika shelly plus 1pm releed mis mõõdavad ka tarbitud energiat ja lasevad moblast vms seadmeid sisse ja välja klõpsida või lülitust automatiseerida.
Elektrit tundvana pole seda vaja. ampertangid x230 V ja langes tarbimine üsna hästi kokku arvestiga. Püüdsin automatiseerida, külmikute ja muu pisitehnikaga point puudub. Vaid pesumasinad, boilerid ja soojuspumbad tasub ümber rihti õigele kellaajale. Seejuures sai isegi börsipaketi jälgimise programm kirjutatud Raspberryle (juhtis boilerit). Juhtmete vedamist oli palju - kasu aga vähe
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Väikse kulu pealt ei saagi palju kasu olla.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

kunn24 kirjutas: 20 Dets 2021, 17:44Kui pesadest igasugused jõudevedelevad adapterid välja korjata
Mul on jõude olevaid adaptereid tegelikult ainult 2 tk, minu ja naise telefonilaadija, aga kõik muud seadmed, mis on nn ooterežiimis ja mida tõesti ei taha ja ei viitsi ning mõnda eriti ei saagi lahti ühendada:
pliit ja ahi
mikrolaineahi
pesumasin
nõudepesumasin
õhksoojuspump
2 televiisorit
Sonose kõlarid
2 digiboksi
ruuter
2 switchi
Nende kogutarbimist oleks tõesti päris huvitav teada.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Tänu õigel ajal fikseeritud paketile ja viimaste kuude riigipoolsele kingitusele on kahel viimasel kuul reaalne hind (võrgutasud ja muud jutud) tulnud täpselt 9 senti/kwh. :hello:
Küülaline kirjutas: 21 Dets 2021, 12:06 Nende kogutarbimist oleks tõesti päris huvitav teada.
Aga vaata, uuema tüübi kaugloetav elektriarvesti on arvatavasti olemas sul ju? See näitab hetkevõimsust ka menüüs. Ühendad muud asjad lahti/lülitad välja ja jätad vaid eelpool nimetatud asjad sisse ning vaatad milline tarbimisvõimsus sel hetkel on.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ac457765 kirjutas: 21 Dets 2021, 12:44Tänu õigel ajal fikseeritud paketile
Millal sa selle paketi fikseerisid ja millise tähtajaga?
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Ei mäleta täpselt, aga üle aasta kehtib veel.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 21 Dets 2021, 12:06
kunn24 kirjutas: 20 Dets 2021, 17:44Kui pesadest igasugused jõudevedelevad adapterid välja korjata
Mul on jõude olevaid adaptereid tegelikult ainult 2 tk, minu ja naise telefonilaadija, aga kõik muud seadmed, mis on nn ooterežiimis ja mida tõesti ei taha ja ei viitsi ning mõnda eriti ei saagi lahti ühendada:
pliit ja ahi
mikrolaineahi
pesumasin
nõudepesumasin
õhksoojuspump
2 televiisorit
Sonose kõlarid
2 digiboksi
ruuter
2 switchi
Nende kogutarbimist oleks tõesti päris huvitav teada.
Kui krooni ajal mõõtsin, siis pistikus seisev printer tarbis 35EEK eest elektrit 1 kuu jooksul.

Kuna seadmete tarbimine muutub mingi aja jooksul peale pistikusse pistmist, siis on mõistlik voolu mõõta kilbis ühendades automaadi kontaktidele milliampermeetri, et mõõtmise ajal toidet ei katkestaks ja lülitades mõõtmise hetkel automaadi välja.
Mõõtepiirkonna laiendamiseks tegin lekkevooluampertangidele 10 keeruga pooli planktraadist ja selle otste vahe sai täpselt automaadi klemmivahe järgi.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ac457765 kirjutas: 21 Dets 2021, 14:29üle aasta kehtib veel
Jah, sel ajal tähtajalise lepingu sõlminud on praegu muidugi võidumehed kuni lepingu lõpuni. Ma ei ole küll arvutanud, aga ma arvan, et terve börsiaja eest makstud arvetega olen siiski veel plussis võrreldes sellega kui oleks kõk see aeg fikseeritud hinda maksnud.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Küülaline kirjutas: 21 Dets 2021, 15:31
Ac457765 kirjutas: 21 Dets 2021, 14:29üle aasta kehtib veel
Jah, sel ajal tähtajalise lepingu sõlminud on praegu muidugi võidumehed kuni lepingu lõpuni. Ma ei ole küll arvutanud, aga ma arvan, et terve börsiaja eest makstud arvetega olen siiski veel plussis võrreldes sellega kui oleks kõk see aeg fikseeritud hinda maksnud.
Vahet ju pole, sest raha tuleb ikka ära anda.

Aga, et kogu seda jama paremini mõista, siis 2020 andmetel elas meil 22% elanikest alla suhtelise vaesuse piiri. Kui täna saad teha fix lepingu 16 sendi pealt ja hüvitatakse kõik mis on üle 12sendi 80% ulatuses, siis elame sisuliselt riigis ja ajas, kus suhteliselt vaesel pole ilma toetuseta võimalik elektrit tarbida. Ja edenev üle suhtelise vaesuse eluke tõmmatakse tänu sisendite kasvule ikka kõvasti tagasi, täna veel ei muretse, varsti sääste söömas.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Vahet ju pole, sest raha tuleb ikka ära anda.
Antud kontekstis (väikeste summadega) ehk tõesti vahet pole
Kuid mingis muus kontekstis (suuremate summadega) tuleb võtta arvesse raha ajaväärtust
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Küülaline kirjutas: 21 Dets 2021, 15:31
Ac457765 kirjutas: 21 Dets 2021, 14:29üle aasta kehtib veel
Jah, sel ajal tähtajalise lepingu sõlminud on praegu muidugi võidumehed kuni lepingu lõpuni. Ma ei ole küll arvutanud, aga ma arvan, et terve börsiaja eest makstud arvetega olen siiski veel plussis võrreldes sellega kui oleks kõk see aeg fikseeritud hinda maksnud.
Arvuta 2020 aasta tarbimine ja kõik arved kokku. Mul tuleb 2020 aasta kwh hinnaks 10,75 senti (võrgutasud jms sealhulgas). Sel aastal, tuleb vist u. 10,4.
Isegi kui kokkuvõttes oled mõned sendid säästnud, siis närvide kulu see ei kompenseeri. :D Ma tarbin rahulikult koguaeg ühtemoodi, ei jälgi kellaaegasid ega midagi, uudised elektrihinnast ka vererõhku ei tõsta. :hello:
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6112
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ma pean silmas kogu perioodi alates 2013.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Küülaline kirjutas: 21 Dets 2021, 19:16 Ma pean silmas kogu perioodi alates 2013.
Liiga vara mõõdad, enne surma löö kokku ja saad teada kas võitsid börsi või kaotasid :}
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Küülaline kirjutas: 21 Dets 2021, 19:16 Ma pean silmas kogu perioodi alates 2013.
Ma ei ole kindel, et ma alates 2013 kindla hinnaga paketti olen kasutanud. Ok, võtame viimased 4 aastat: keskmine hind (arvete kogusumma jagatud tarbitud kwh-dega) 10,5 senti. :thumbsup:
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Ega ühes katla servas ei saa rammusamat suppi keeta.

Tänane artikkel Saksast:
https://www.dw.com/en/german-energy-pri ... a-60156737
Ja eelkõige on energiahinnad need, mis viivad inflatsioonimäära USA-s ja Euroopas rekordilisele kõrgusele . Inflatsioon on juba kuid saavutanud uusi tippe – nähtust pole nähtud alates 1970. ja 1980. aastatest. Novembris jõudis inflatsioon Ameerikas 6,8%ni, mis on kõrgeim alates 1982. aasta juunist.
Külm talv toetaks hinnatõusu
"Talv pole veel kaugeltki läbi," hoiatas Rootsi energiafirma Jamtkraft peaanalüütik Arne Bergvik. Ta ütles Bloombergiga rääkides, et külm talve algus toob kaasa "kõrgete energiahindade ülejäänud hooajal", sest see tähendab, et hoitud gaasi või hüdroenergiat tuleb kasutada üha vähem.
Kõike arvesse võttes tundub ebatõenäoline, et odavat energiat on lähitulevikus taas küllaga. Energia muutub tõesti taas odavaks alles siis, kui ülemaailmne nõudlus kukub kokku, nagu juhtus COVID-19 pandeemia puhkemisega 2020. aasta kevadel.
https://www.dw.com/en/germany-inflation ... a-59968291
Saksamaa: inflatsioon saavutas 29 aasta kõrgeima taseme, 5,2%
Saksamaa tarbijahindade tõus on saavutanud viimase kolme aastakümne suurima hüppe, kuna kõrged energiakulud ja tarneraskused võtavad oma osa.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Vasta