Garaazi renoveerimine

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
Oskar3
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 03 Juun 2018, 20:55

Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Oskar3 »

Tere

Kuna küsimus on üldine mis hõlmab endas soojustamist, betoonivalamist, seinte plaatimist ning veevärgi vedamist siis mõtlesin et postitan küsimuse siia.

Plaan on ära soojustada ja renoveerida 28 ruutmeetrine garaaz ning ühendada garaaz veevärgiga. Garaaz on ehitatud tellistest, garaazipõrand on tavalistest paekividest. Garaazil on kaks akent ja tavaline õhutusava (ma ei osanud seda paremini kirjeldada aga põhimõtteliselt on see mingisugune ventilatsioon, mis minu arvates oleks vaja kaasaegsema süsteemi vastu vahetada). Elekter on garaazis olemas.

Palun öelge, kas tööde teostamise järjekord võiks olla selline:
1) veevärgi sisse toomine, torustiku paigaldamine
2) valada garaazipõrand
3) soojustada garaaz villa või penoga
4) panna ventilatsioon
5) panna peale OSB plaat


Kas lagi oleks ka vaja villa ja OSB plaadiga üle käia, või tehakse sarnaste projektide puhul lagedele mingisugune teistsugune lahendus? Millist ventilatsiooni vaja oleks sellesse garaazi ning kas selle paigaldamine on keeruline? Eesmärk oleks säilitada garaazis aastaringselt vähemalt 15 kraadi sooja, et saaks seal vajadusel talvel tööd teha. Plaan on teha kõik need asjad ise, kuna pole selle eriala inimene siis õppimiskõver on selle projekti puhul kõige tähtsam. Veevärgi toomiseks kasutan ilmselt siiski kellegi kogenuma abi.

Kui ma olen omadega täiesti rabas, siis keegi hea inimene võiks mulle paar head nõuannet anda kuidas ma seda projekti teotstama peaksin.

Ette tänades,
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas aero »

Kui sa just keevitamist vms eritöid ei plaani siis pole mõtet garaaži venti keeruliseks ajada. Läbi aegade on see olnud üsna sarnane: ühes seinas madalal sissevõtt ( 20-40cm põrandast) ja vastasseinas võimalikult kõrgel äljatõmme. Mul üldiselt piisab loomulikust tsirkulatsioonist. Väljatõmbel on niiskuseanduriga ventikas aga käivitub ülimalt harva. Mõistlik oleks, et valdav tuulesuund ei puhuks sulle väljatõmbeseina vaid pigem sissepuhkesse või siis neutraalses suunas. Kui vaja tõhusamat venti (värvin-lakin...) siis olen jätnud tõstuksele prao aga olenevalt tuule suunast ja ilmast võib sealt tolmu sisse keerutada.

15° juures on mugav toimetada õhukese riidega. Mulle sobib 10° ka hästi, viskan vesti või jope peale. Pidevalt 15° hoida tundub liiast aga eks sa ise tead. Su tööde järjekord tundub mõistlik.
Oskar3
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 03 Juun 2018, 20:55

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Oskar3 »

Tänud vastuse eest!

Ma päris kindel kraadide juures tegelikult ei olnud, mul on tähtis see et krossitsikkel saaks aastaringselt garaazis olla ja kui vaja, siis saaks talvel seda putitamas käia, nii et endal külm ei hakkaks. Kuigi seda saaks ilmselt ajutiselt lahendada soojapuhuriga, sest kui tihti sa talvel ikka seal tööd teed.

Üks küsimus tekkis seoses garaasziuksega. Pean silmas neid mehaaniliselt ülestõstetavaid uksi. Kas nendel on soojapidavus hea, või peaks seda ust ka kuidagi soojustama? Kuidas sellises olukorras põrand soojustada?

Ma ise arvan ka, et vent võiks pigem olla lihtsamat sorti.

Tänud tagasiside eest!
Viimati muutis Oskar3, 11 Juun 2018, 22:06, muudetud 1 kord kokku.
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Misasi sul seda asja kütma peaks hakkama? -- Talvisel ajal ei hoia mingi soojustus sul seal 15 kraadi, kui ukse vahel lahti juhtud tegema.
Kuhu ja milleks sa OSB-d rakendada tahad? Seinaplaatide aluseks?
Korraliku (välise) soojustuse puhul tuleb aknad ümber tõsta ja uus vooder kah.
Garaazipõrand tuleb ka töödelda (tolmupidur v aquastop v värv v lakk vms), muidu elad nagu tolmuahv seal.
Lagi tuleb samuti soojustada.
Mis ustesse puutub, siis nende ülestõstetatavate paneelide sees on küll vill, aga no vaata ise seda ust, mida see 5cm sul ikka kinni peab?
Oskar3
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 03 Juun 2018, 20:55

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Oskar3 »

Kui palju oleks võimalik hoida garaazis sooja ilma küttekeha olemasoluta?

Garaaz piirneb kahest küljest naabri aiaga, siis pole mul kahjuks võimalik seda garaazi väljast soojustada. Soojustada saaksin ainult ühe külje, sest teine külg on juba see kust poolt on sissepääs.

Korraks kaalusin varianti, et soojustada üks väliskülg ja kaks sisekülge koos laega. Mis te arvate, kas sellisel asjal võiks jumet olla kui lae ja kaks (koos sissepääsuga kolm) külge soojustks seest ja ühe külje soojustaks väljast?
aer0
külaline

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas aer0 »

Oskar3 kirjutas: 11 Juun 2018, 22:06 Kui palju oleks võimalik hoida garaazis sooja ilma küttekeha olemasoluta?

Garaaz piirneb kahest küljest naabri aiaga, siis pole mul kahjuks võimalik seda garaazi väljast soojustada. Soojustada saaksin ainult ühe külje...
Mis jutt see nüüd on? Kas naaber saab infarkti kui tema piiril oleva hoone sein 15 cm paksemaks muutub? Üldiselt saab sellised asjad kokku leppida.
aer0
külaline

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas aer0 »

Kōige rohkem sooja lahkub katuse kaudu aga 10cm peno + 3-4mm krohvi oleks siiski vaja ka seintele väljapoole lisada.
Oskar3
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 03 Juun 2018, 20:55

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Oskar3 »

Saaks vist isegi läbi rääkida aga naaber on vastu seda seina ise kuuri ehitanud ning teiselt poolt on naaber vastu seda seina kompostihunniku teinud. Tundub keeruline sellega. Kas lae võib ka väljaspoolt ära soojutada, või soojustatakse seest lagesid?
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Oskar3 kirjutas: 12 Juun 2018, 20:56 Saaks vist isegi läbi rääkida aga naaber on vastu seda seina ise kuuri ehitanud ning teiselt poolt on naaber vastu seda seina kompostihunniku teinud. Tundub keeruline sellega. Kas lae võib ka väljaspoolt ära soojutada, või soojustatakse seest lagesid?
Lagesid soojustatakse tavaliselt pealtpoolt. Oleneb, mis katusekonstruktsioon sul seal praegu on.

Pool väljast ja pool seest soojustamine ei ole hea idee, sa vist ei ole maininud, mis materjalist see kuut sul on, aga igatahes on taolise lähenemisega garanteeritud külmasillad kõikides nurkades.
Külaline
külaline

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Oskar3 kirjutas: 12 Juun 2018, 20:56 Saaks vist isegi läbi rääkida aga naaber on vastu seda seina ise kuuri ehitanud ning teiselt poolt on naaber vastu seda seina kompostihunniku teinud. Tundub keeruline sellega.
Sooh, lase kompostihunnik lahti kaevata ja esita kahjunõue seina niiskusrežiimi rikkumise eest ehk sul on üks "jokker" juba kompromissläbirääkimisteks juba peos. ;) Ütled, et seestpoolt juba see koht hallitab ja kui hoolikalt uurida, siis erinevused muu seinaga on kindlasti olemas.

Urmas
Oskar3
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 03 Juun 2018, 20:55

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Oskar3 »

Kas keegi oskaks eelneva teksti põhjal kommenteerida seda, kui raskesti on saavutatav ~5 soojakraadi hoidmine. Lisaks kas 5 soojakraadi hoidmine oleks võimalik, kui garaaž siiski soojustada seestpoolt?
onusnooker
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 554
Liitunud: 25 Apr 2005, 22:00
Asukoht: Tln lähiümbrus
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 6 korda

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas onusnooker »

Kütet ikka sisse vaja, et soe oleks. pane õhk-õhk pump see oleks parim. Soojusta seest poolt, ka lagi. Venti pärast milleks seda sissepuhke ava maast 20-40cm kõrgusele vaja oleks? Need garaaziuksed ei ole ju õhukindlad, ventava kuhugi vastasseina üles lae alla on ilmselt piisav. Mul omal sama plaan, lakke 10-15cm PIR plaat, seinad villaga, 15-20cm (või 10cm PIR), kütet ei ole plaaninud, sissepoole seina ja lakke ilmselt OSB. Samas tuuletükke plaat on välja seinavoodri alla pandud, tihendatud silikooniga, tundub, et mul seina mõistlikum vill ikkagi panna.
Oskar3
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 03 Juun 2018, 20:55

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Oskar3 »

Seega garaazi soojustamine ilma kütteta pole võimalik, et saavutada + kraadid külmadel talvekuudel?
Külaline
külaline

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kuskilt peavad plusskraadid tuppa saama ju. Ning miski peakd nagu neid seal hoidma ka. :hello:
Oskar3
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 03 Juun 2018, 20:55

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Oskar3 »

Tõsi ta on. Ma arvan, et kui võtta õliradikas ning määrata see madalaima võimsuse peale, siis vast peaks max 10€ kuus külmematel kuudel hakkama saama.
Külaline
külaline

Re: Garaazi renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Liikvel on Õ-Õ soojuspumpasid. Mõned pakuvad lausa mõnesaja euriga kasutatud varianti kui päris uut ei raatsi soetada. Muud head, soodsat küttelahendust ei oskagi pakkuda.
Vasta