Vent garaazile

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
Käsn
külaline

Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Millist ventilatsiooni seadet soovitaksite garaazile, mis on 40 m2 ja kõrgusega 3.6 m. Ma olen siit teemasid lugedes aru saanud, et plaatsoojusvahetiga vent on selles mõttes parem, et erinevalt rootorvahetist ei lase ta väljuvatest gaasidest midagi tagasi. Garaazi puhul peaks see just eriti oluline olema. Samas jälle plaatsoojusvaheti ei kannatavat külma ruumi, seega peaksin vent seadme kogu täiega garaazi sisse panema, mis iseenesest ei oleks probleem, kui ta just väga kõvasti ei mürise. Ja kuidas elektroonika kannatab külma, näiteks kui talvel ikka 20 kraadi külma tuleb ja ma ei kavatse garaazi kütta sellel perioodil, siis kas läheb elektroonika tuksi.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 04 Apr 2018, 09:24 Millist ventilatsiooni seadet soovitaksite garaazile, mis on 40 m2 ja kõrgusega 3.6 m. Ma olen siit teemasid lugedes aru saanud, et plaatsoojusvahetiga vent on selles mõttes parem, et erinevalt rootorvahetist ei lase ta väljuvatest gaasidest midagi tagasi. Garaazi puhul peaks see just eriti oluline olema. Samas jälle plaatsoojusvaheti ei kannatavat külma ruumi, seega peaksin vent seadme kogu täiega garaazi sisse panema, mis iseenesest ei oleks probleem, kui ta just väga kõvasti ei mürise. Ja kuidas elektroonika kannatab külma, näiteks kui talvel ikka 20 kraadi külma tuleb ja ma ei kavatse garaazi kütta sellel perioodil, siis kas läheb elektroonika tuksi.
Mille jaoks sul on vaja soojustagastusega ventilatsiooniseadet, kui sa garaazi ei küta?
Piisab tavalisest väljatõmbeventilaatorist

Milleks on oluline, et väljuvatest gaasidest (õhk) midagi tagasi ei tule?
Kui garaazis samal ajal sõiduk töötab tuleb selle väljuvad gaasid eraldi väljatõmbetoruga välja juhtida
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Ma hakkan kütma õhksoojuspumbaga, aga kui väljas alla -15 langeb, siis ma lülitaks pumba kokkuhoiu mõttes välja.
Ja väljuvate gaaside kohta mõtlesin seda, et garaazis on õhk nagunii igasugu kemikaalide jms asjadega saastunud ja imelik oleks seda rootorvahetiga tagasi saata.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 04 Apr 2018, 12:16 Ma hakkan kütma õhksoojuspumbaga, aga kui väljas alla -15 langeb, siis ma lülitaks pumba kokkuhoiu mõttes välja.
Ja väljuvate gaaside kohta mõtlesin seda, et garaazis on õhk nagunii igasugu kemikaalide jms asjadega saastunud ja imelik oleks seda rootorvahetiga tagasi saata.
kuidas või miks see õhk garaazis on kemikaalide jms asjadega saastunud? Spetsiifilise saastega on eraldi ohutusnõuded tavaliselt kaasas mis dikteerivad ventileerimise eritingimused, tõmbekappide jms vajaduse.

Kui sul on tavaline kodugaraaz mida sa kütad õõ pumbaga siis fresh klapp ja ventilatsioonikorstnast või väljatõmbeventilaatorist piisab. Kui sul on plaanis rajada mingi töökoda kus ka töötajad viibivad siis võivad nõuded olla teised.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Ma kavatsen seal ikka üsna palju aega veetma hakata, tõstuk jne. Sellepärast sooviks ka võimalikult värsket õhku ja mõtlesin, et sundvent peaks olema kõige parem, et seda saavutada.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Tõstaks teemat. Sai soojuspump pandud garaazi kütma ning hoidma 17 kraadi, kuid õhuniiskus näitab 71 %. Seestpoolt aknapõse juurest läheb täitsa märjaks. Nii et järgmise asjana tuleb möelda vendi peale. Kas keegi oskab soovitada mõistliku hinnaga soojusvahetiga ventilatsioonisüsteemi 40 ruudusele garaazile.
meelis11
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 410
Liitunud: 25 Apr 2016, 14:57
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas meelis11 »

Midagi siit ehk?
https://www.ebay.com/itm/HRU100-Heat-Re ... 0160242508

https://www.ebay.com/itm/HR100R-Calore- ... 3437736423

Tegelikult piisaks ilmselt ühest/kahest soojustagastusega "värskeõhuklapist"
https://www.ebay.com/itm/HRW150H-Wall-M ... SwFrtbO4NY
See on sellepoolest hea, et samast klapist käib korraga sisse ja välja õhk (osadel on 70sek tsüklid sisse-välja vaheldumisi)
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 11 Nov 2018, 14:44 Tõstaks teemat. Sai soojuspump pandud garaazi kütma ning hoidma 17 kraadi, kuid õhuniiskus näitab 71 %. Seestpoolt aknapõse juurest läheb täitsa märjaks. Nii et järgmise asjana tuleb möelda vendi peale. Kas keegi oskab soovitada mõistliku hinnaga soojusvahetiga ventilatsioonisüsteemi 40 ruudusele garaazile.
Kui sees on +17C ja Rh71% ja väljas on +8 ja Rh100%, siis saab arvutada suhtelise õhuniiskuse tabeli järgi, et kui palju üldse õnnestub selliste andmetega, ventilatsiooni abil õhku kuivatada.
ping
:hello:
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Külaline kirjutas: 12 Nov 2018, 10:13
Käsn kirjutas: 11 Nov 2018, 14:44 Tõstaks teemat. Sai soojuspump pandud garaazi kütma ning hoidma 17 kraadi, kuid õhuniiskus näitab 71 %. Seestpoolt aknapõse juurest läheb täitsa märjaks. Nii et järgmise asjana tuleb möelda vendi peale. Kas keegi oskab soovitada mõistliku hinnaga soojusvahetiga ventilatsioonisüsteemi 40 ruudusele garaazile.
Kui sees on +17C ja Rh71% ja väljas on +8 ja Rh100%, siis saab arvutada suhtelise õhuniiskuse tabeli järgi, et kui palju üldse õnnestub selliste andmetega, ventilatsiooni abil õhku kuivatada.
ping
:hello:
Jep, ma hakkasin ka selle peale mõtlema , et peaks võibolla hoopis õhukuivati poole vaatama. Talvel eriti külmaga sooviks üldse +8 sees hoida.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Eile tõstsin temperatuuri 25 peale. Õhuniiskus kukkus 62% peale. Aknad aga ikka jubedalt higistavad seest, isegi hullemini kui enne - voodrialauast aknapõse nurka tekkinud märg laik oli võrreldes eisega laienenud . Eks see garaazi põrand ilma korraliku hüdrota on ise üks suur niiskuse allikas. Lasin temperatuuri tagasi 17 peale, pole mõtet kõrgema temperatuuriga niiskust konstruktsioonide sisse suruda. Midagi teha ei ole, tuleb õhukuivati soetada.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 12 Nov 2018, 13:52 Eile tõstsin temperatuuri 25 peale. Õhuniiskus kukkus 62% peale. Aknad aga ikka jubedalt higistavad seest, isegi hullemini kui enne - voodrialauast aknapõse nurka tekkinud märg laik oli võrreldes eisega laienenud . Eks see garaazi põrand ilma korraliku hüdrota on ise üks suur niiskuse allikas. Lasin temperatuuri tagasi 17 peale, pole mõtet kõrgema temperatuuriga niiskust konstruktsioonide sisse suruda. Midagi teha ei ole, tuleb õhukuivati soetada.
Tee uks lahti, niiskus läheb ise õue ongi kogu ventilatsioon. Meie kliimas diffusioon enamasti seest välja kuna veeauru sisaldus siseõhus suurem ,kui välisõhus. Ki sul täiesti soojustamata hoone , siis pole mõtet eriti temperatuuri sisse ka ajada sinna.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Külaline kirjutas: 12 Nov 2018, 15:27
Käsn kirjutas: 12 Nov 2018, 13:52 Eile tõstsin temperatuuri 25 peale. Õhuniiskus kukkus 62% peale. Aknad aga ikka jubedalt higistavad seest, isegi hullemini kui enne - voodrialauast aknapõse nurka tekkinud märg laik oli võrreldes eisega laienenud . Eks see garaazi põrand ilma korraliku hüdrota on ise üks suur niiskuse allikas. Lasin temperatuuri tagasi 17 peale, pole mõtet kõrgema temperatuuriga niiskust konstruktsioonide sisse suruda. Midagi teha ei ole, tuleb õhukuivati soetada.
Tee uks lahti, niiskus läheb ise õue ongi kogu ventilatsioon. Meie kliimas diffusioon enamasti seest välja kuna veeauru sisaldus siseõhus suurem ,kui välisõhus. Ki sul täiesti soojustamata hoone , siis pole mõtet eriti temperatuuri sisse ka ajada sinna.
Mul on soojustatud, 25 cm penot seintes.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 12 Nov 2018, 16:03
Mul on soojustatud, 25 cm penot seintes.
no väga tore , aga aknad ka vahetatud või lihtne ühekordne aken ? Niiskuse saad niiehknaa toast lihtsalt välja lasta

vendiks sobib sellise kohas lihtsalt fresh klapid seinas ja väljatõmme. On olemas ka soojustagastusega fresh klapi tüüpi seadmed mis sellisele kohale piisavad.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 12 Nov 2018, 16:03
Külaline kirjutas: 12 Nov 2018, 15:27
Käsn kirjutas: 12 Nov 2018, 13:52 Eile tõstsin temperatuuri 25 peale. Õhuniiskus kukkus 62% peale. Aknad aga ikka jubedalt higistavad seest, isegi hullemini kui enne - voodrialauast aknapõse nurka tekkinud märg laik oli võrreldes eisega laienenud . Eks see garaazi põrand ilma korraliku hüdrota on ise üks suur niiskuse allikas. Lasin temperatuuri tagasi 17 peale, pole mõtet kõrgema temperatuuriga niiskust konstruktsioonide sisse suruda. Midagi teha ei ole, tuleb õhukuivati soetada.
Tee uks lahti, niiskus läheb ise õue ongi kogu ventilatsioon. Meie kliimas diffusioon enamasti seest välja kuna veeauru sisaldus siseõhus suurem ,kui välisõhus. Ki sul täiesti soojustamata hoone , siis pole mõtet eriti temperatuuri sisse ka ajada sinna.
Mul on soojustatud, 25 cm penot seintes.
Siis pead oma aknapõsed lahti võtma ja korda tegema, kuna seal on vinge külmasild.
25cm peno ei saa kuskilt otsast kondents vett külge võtta, kui sinna otse vesi peale ei jookse.
ping
:hello:
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Siis pead oma aknapõsed lahti võtma ja korda tegema, kuna seal on vinge külmasild.
25cm peno ei saa kuskilt otsast kondents vett külge võtta, kui sinna otse vesi peale ei jookse.
ping
Misasi seal külmasild olla saab? Aken on ümberringi vahuga kinni lastud , ainuke külmasild saab olla puidust või plastikust klots.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Käisin vaatasin veelkord märjaks minevad kohad üle. Tundub, et asi on selles, et aknalt tulev kondents , mis koguneb akna alumistesse nurkadesse, jookseb mööda nurkades olevat tapipragu( puitaknad ) aknapõseni. Kokkuvõttes ega muud üle ei jää, kui vähendada sisemist õhuniiskust, kuni kondenseerumine akendel läheks miinimumini. Küsimus füüsikutele, et mis õhuniiskuse % juures kondents akendelt ära kaoks, kui hoida sees ca 15C, talvel külmaga ca 8 C ?
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

no väga tore , aga aknad ka vahetatud või lihtne ühekordne aken ? Niiskuse saad niiehknaa toast lihtsalt välja lasta

vendiks sobib sellise kohas lihtsalt fresh klapid seinas ja väljatõmme. On olemas ka soojustagastusega fresh klapi tüüpi seadmed mis sellisele kohale piisavad.
Puitpakettaknad on, uued. Ma tegin akna lahti ja tuulutasin lühidalt, kuid õhuniiskuse protsenti see väga alla ei viinud. Talvel külmaga olen majas täheldanud sellist asja, et piisab kasvõi väikesest akna avamisest, et hügromeeter lolliks läheb, ehk siis õhuniiskus kukub kolinal alla. Praegu aga sellist effekti ei ole ja akna kaudu tuulutama peaks liiga pikalt.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 12 Nov 2018, 18:34 Praegu aga sellist effekti ei ole ja akna kaudu tuulutama peaks liiga pikalt.
No tuuluta pikemalt ja hoia kauem aknad lahti, sest niiskus ikkagi köetakse välja ja pole vahet kas hoiad küte taga akna rohkem lahti või tood niiskuskoguja ja kulutad selle rendile ja käitamisele sama või rohkemgi raha.

Kui põrand on soojustamata betoon pinnasel siis päris eluruumi tingimusi on kulukam saavutada.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 12 Nov 2018, 18:34
no väga tore , aga aknad ka vahetatud või lihtne ühekordne aken ? Niiskuse saad niiehknaa toast lihtsalt välja lasta

vendiks sobib sellise kohas lihtsalt fresh klapid seinas ja väljatõmme. On olemas ka soojustagastusega fresh klapi tüüpi seadmed mis sellisele kohale piisavad.
Puitpakettaknad on, uued. Ma tegin akna lahti ja tuulutasin lühidalt, kuid õhuniiskuse protsenti see väga alla ei viinud. Talvel külmaga olen majas täheldanud sellist asja, et piisab kasvõi väikesest akna avamisest, et hügromeeter lolliks läheb, ehk siis õhuniiskus kukub kolinal alla. Praegu aga sellist effekti ei ole ja akna kaudu tuulutama peaks liiga pikalt.
Garaažil on vist uks ka olemas, ava see mõneks minutiks ja saadki õhu vahetatud ja ruumi ventileeritud.
Ju siis on nende akende ehitus väga vilets, kui nii väikse temperatuuri vahega hakkavad kondentsi koguma.
(Võibolla tungib vihmavesi raami vahelt tuppa?)
Niiskusekogujate effektiivsus on jahedas keskkonnas küllaltki madal, vaata tehnilistest andmetest tootluse temp. sõltuvuse graafikuid.
ping
:hello:
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Garaažil on vist uks ka olemas, ava see mõneks minutiks ja saadki õhu vahetatud ja ruumi ventileeritud.
Ju siis on nende akende ehitus väga vilets, kui nii väikse temperatuuri vahega hakkavad kondentsi koguma.
(Võibolla tungib vihmavesi raami vahelt tuppa?)
Niiskusekogujate effektiivsus on jahedas keskkonnas küllaltki madal, vaata tehnilistest andmetest tootluse temp. sõltuvuse graafikuid.
ping

Ei, enne soojuspumba paigaldust oli kõik kuiv. Eks see garaaz kokkuvõttes üks kulukas hobi ole, kui tahta seal plusskraadi sees hoida. Nüüd mul on mõtteainet, kas paigaldada ventilatsiooniseade ja loota, et see viib õhuniiskuse vajalikul määral alla või paigaldada õhuniiskuse eemaldaja ning ventileerida ruumi enda jaoks värske õhuga siis, kui ise garaazis nokitsen. Ei oskagi öelda, kumb variant odavam oleks rahakotile.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 12 Nov 2018, 21:47 Ei, enne soojuspumba paigaldust oli kõik kuiv.
ei olnud kuiv , niiskuse kütad nüüd konstruktsioonist välja , siis on kuiv
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Nüüd mul on mõtteainet, kas paigaldada ventilatsiooniseade ja loota, et see viib õhuniiskuse vajalikul määral alla või paigaldada õhuniiskuse eemaldaja ning ventileerida ruumi enda jaoks värske õhuga siis, kui ise garaazis nokitsen
Googeldasin natuke õhukuivatajate kohta ja minuarust märkimist väärib selline fakt, et kui kondentsvesi lasta toruga välja, siis põhimõtteliselt on tegemist soojuspumbaga. Cop pidi üle 1 tulema, vaat et isegi 2 kanti. Seega paistab, et lähen õhukuivati teed pidi ning ruumi ventileerin avatud aknaga, kui ise ruumis viibin. Muul ajal aga on kasulikum kõik avad sulgeda ning õhukuivatit kasutada.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 13 Nov 2018, 01:00 Cop pidi üle 1 tulema, vaat et isegi 2 kanti. Seega paistab, et lähen õhukuivati teed pidi ning ruumi ventileerin avatud aknaga, kui ise ruumis viibin. Muul ajal aga on kasulikum kõik avad sulgeda ning õhukuivatit kasutada.
Ei saa saksa keelata muidugi, aga kas odavam ei oleks raamatukogust füüsikaõpik laenutada?
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Ei saa saksa keelata muidugi, aga kas odavam ei oleks raamatukogust füüsikaõpik laenutada?
Kas sa ei usu, et õhuniiskuse eemaldaja cop on üle 1 või kahtled, et õhuniiskuse eemaldamine tuleb kallim võrreldes pideva ventilatsiooniga? Ruumi ventileerimine tähendab alati soojuskadusid, sest isegi soojustagastusega ventilatsiooniga läheb soojust kaduma. Kuna ma aga viibin suhteliselt harva garaazis, siis mul ei ole tarvis pideva värske õhu juurdevoolu, kuid mul on tarvis , et õhuniiskus oleks madal. Suhteliselt õhutiheda hoone puhul peaks õhukuivataja suhteliselt lihtsa vaevata õhuniiskuse alla viima, kusjuures selle protsessi jooksul tekkiv soojuslik cop on laias laastus 1.5. Kondenseerumisel nimelt vabaneb märkimisväärne hulk energiat. Tegelikult on see energia niivõrd suur võrreldes vee soojendamisega, et mu esialgne väide, et toru peaks olema välja suunatud, ei vasta tõele, sest see annaks vaid 2-3 % võitu. Kui ma aga iga päev seal toimetaks , siis paneks kindlasti soojustagastiga sundventilatsiooni.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Viide ka arvutustele:

https://www.greenbuildingadvisor.com/qu ... ting-house
Here's the calculation. Energy star dehumidifiers range from 1.85 liters/kWh to 4.2 L/kWh. But that's rated at unrealistic conditions of 80 F and 60% humidity. (At 80 F you need A/C, not a dehumidifier.) So I looked at the test results for other conditions at http://energy.gov/sites/prod/files/2013 ... ifiers.pdf . I picked an Ultra-Aire 70-pint per day model, and decided to look at 68 F, 55% humidity (incoming air = room air). The energy factor there is about 70% of what it is at 80/60, which comes out to 1.62 L/kWh. And it runs at 160 CFM.

Air that is at 68 F and 55% humidity is 0.8% water vapor. To get 70 pints per day at 160 CFM, you need to remove about half of that water vapor, which is about all you can remove without freezing the water you are removing. To find out how much latent heat is involved there, we need to compare enthalpy of 68F air at 0.8% water content and at 0.39% water content. The psychrometric chart (actually an online calculator at http://www.sugartech.co.za/psychro/) says that's a difference of 4.47 BTU/lb of air. At 160 CFM, that's 3186 BTU/hr, or 934 W.

The electric consumption of this unit can be found from the 70 pints per day, which google tells me is 1.38 liters/hour. That means the power consumption. at 1.62 L/kWh, is 1.38/1.62 = 0.851 kW

So the total heat output is 934 W plus 851 W = 1785 W. The effective heating COP is 1785/851 = 2.1

That's pretty attractive--certainly if you were heating with straight electric, that would be the best option. If you were heating with a COP 2.1 heat pump, it would still be the best option. If you are heating with cheap oil or with a COP > 2.1 heat pump, then we would need to analyze the other options more carefully to see what is really best.

With a dehumidifier that just meets the energy-star minimum of 1.85 L/kWh, with the same 70% derating for conditions, the power consumption is 1.07 kW, and the effective COP comes out to 1.87--still great.

I'm starting to think that bathrooms in cold climates should have dehumidifiers instead of exhaust fans.
Vasta