Ehitame ise puulõhkumismasina ?

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
JoonasJoosep
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 20
Liitunud: 03 Sept 2017, 00:23
On tänanud: 2 korda

Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas JoonasJoosep »

Tervist.
Maal on igavesti suured kasenotid ja muud oksi risti-rästi täis jurakaid.
Tavalised 7T "puulõhkujad" on suht mänguasjad, nendega saab pilpaid teha ainult ning kui asisemat masinat tahta, siis see on mingi 1000+ euri ja juba auto järelhaagisena transportimiseks põhimõtteliselt....

Igatahes, minu idee oli, et ma ostan tavalise hüdro tungraua, 20t+ tõstevõimega, keevitan korraliku raami, ühte otsa tung ja teise massiivne kirvepea. Ja ongi pakuhirm valmis... säästab tükk energiat kiilude ja vasaratega tõmblemise pealt..

Teoorias :D Nüüd tuleks see kokku panna.
1) Hüdro tungraua puhul on miinus see, et nende tõstevahemik on suht väike
20T puhul ainult 145mm nt. See vist puruks ei lükka veel pakku.
Üks võimalus on tung tagasi lasta ja mingi "jupp" vahele panna ja siis uuesti lükata, aga see on lisaliigutus.
Kas mingeid pikema sammuga tunge ei leidu ?

2) Tagasitõmme.
Selle mõtlesin vedrudega lahendada, kõige lihtsam idee tundub.
Mingi osa "tõstejõust" küll kaob, aga 20t kõrval on see nii marginaalne ma arvan, sest tal ei ole üldse palju vaja ju, et tagasi tõmmata..

3) Automatiseerimine - sest kes see käsitsi ikka kütta viitsib neid.
Seda pole veel otsustanud, kas teha mehaanilise mootoriga või nt kompressoriga.
Pean natuke tungraua ehituse kohta uurima veel hetkel.
Pöörleva mootoriga on see jama, et kui hüdro tungraud lõpuni lasta, siis kang jäigastub ja kui mootor edasi pressib, siis midagi annab järgi...

Ideid mõne punkti kohta ? :)
Talv on tulekul, hea ajaviide ja nokitsemine :)
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Tuubikus on neid aparaate ju jalaga segada. Milleks vaja jälle hakata ise midagi välja mõtlema ?
JoonasJoosep
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 20
Liitunud: 03 Sept 2017, 00:23
On tänanud: 2 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas JoonasJoosep »

Aga teeme nii, et otsi mulle üks hea väike kompaktne pakulõhkuja youtubest (automaatne), mis ei võta auto ruumi garages ja ma ütlen aitäh sulle.

Ja kui sa ei leia, siis vastuse omaenda tõstatatud küsimusele oled ikka vähemalt leidnud.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Jajah, ja siis tee valmis ka ja lõhu puid ja tassi tuhka ... Ma ei tea isegi seda kui väike on väike. Aga kui ei mõista sealt tubest midagi otsida siis hakka nullist peale.
Ma tõesti ei tea kas see on piisavalt väike https://www.youtube.com/watch?v=nDm9SPOIHKU
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

On maal olnud videos nähtud variant, aga suurem ja enam ei kasuta. Oli teine monteeritud kreissae teise otsa ja andis jämedamate palkide saagimisel inertsi juurde. Kaalub see keermega ketas ca 50kg ja on umbes 40cm diameetriga. Ütleme nii, et töö sai sellega tehtud, aga kui ikka sattus 40-50cmläbimõõduga okslik pakk, siis kippus kinni pooma, siis uuesti väljakeeramine oli paras peavalu ja ajaraiskamine.
Aastaid tagasi sai ühelt tuttavalt laenutatud isetehtud kiiremat puulõhkuja varianti, mis koosnes raamist, elektrimootorist, lauda sõnnikutranportööri ülekandesüsteemist ja ca 3m transpotööriketi külge keevitatud 2-st kiilust. Jõudu oli sellel isendil küllaga, aga ohutus jättis soovida, sest pidi hoolikalt jälgima ketti, mille küljes kaks kiilu, et sõrmed ei satuks kiilu ja paku vahele. Laua pikkus oli veidi vähem kui 1,5m ja põhimõtteliselt sai lõhkuda ka 1m halgusid.
Punkt 1 asjus. Miks sa vaatad ainult tungraudu. Hüdrokolbe on ikka väga erinevates pikkustes. Pane endale vaimusilmas ette pilt kasvõi ekskavaatorist ja sellest, millised kolvid liigutavad koppa.
Olen näinud ka katlamaja puudelõhkujat, millega lõhuti 1,5m palke peenemaks.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
JoonasJoosep
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 20
Liitunud: 03 Sept 2017, 00:23
On tänanud: 2 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas JoonasJoosep »

dumbuser kirjutas: 03 Sept 2017, 05:14 Jajah, ja siis tee valmis ka ja lõhu puid ja tassi tuhka ... Ma ei tea isegi seda kui väike on väike. Aga kui ei mõista sealt tubest midagi otsida siis hakka nullist peale.
Ma tõesti ei tea kas see on piisavalt väike https://www.youtube.com/watch?v=nDm9SPOIHKU
Jutt käis pakkudest, mitte pilbastest.
Mul on 70a kasepakud, diameeter kõvasti üle poole meetri.
Urmas kirjutas: 03 Sept 2017, 10:22 Punkt 1 asjus. Miks sa vaatad ainult tungraudu. Hüdrokolbe on ikka väga erinevates pikkustes. Pane endale vaimusilmas ette pilt kasvõi ekskavaatorist ja sellest, millised kolvid liigutavad koppa.
Olen näinud ka katlamaja puudelõhkujat, millega lõhuti 1,5m palke peenemaks.
Jah, täitsa tõsi, pole mõelnud lihtsalt selle peale. Esimese asjana kargas tungraud pähe, tundus ka kõige lihtsam lahendus :)
Aga uurin nende kolbide kohta natuke, tänud.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Samasugune asi on olemas ka pikkade palkide jaoks. Koonus oli jämedam, mootor võimsam. Palgijupike pandi samamoodi sinna. Koonus keeras end sisse. Selleks, et palgijupike ei hakkaks kaasa keerlema oli mootoril ees raam või alus. Palgijupike toetas enda vastu raami ja ei keerlenud kaasa. Miks ma seda jahun on see, et see peaks kõige füüsiliselt väiksem lahendus olema.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Urmas: Misasi on hüdrokolb?

JoonasJoosep: Mulle tundub, et sa oled kohe-kohe hüdropressi leiutamas.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Prill »

Kui need lõhkumist vajavad pakud on suured erakorraliselt (pole tulevikus arnaste pakkude teket ette näha), on ehk rahaliselt mõttekam jändrik pakud lõkkesse või lasta ära mädaneda, kui nende pärast lõhkumismasinat ahakata konstrueerima konstrueerimisele mineva aja ja raha eest ostad jõukohased pakud või lõhutud puud.
Aastat kümmekond tagasi mõlgutasin mõtteid täpselt sama konstruiga, et võtta õlitungraud ja panna see puid lõhkuma. Minu nägemuses oleks õlitungraua kangi liigutanud rattaga vänt (nagu auruveduri rattale ülekanne) ja ratast oleks ringi ajanud toona üks väsinud 12 voldine akudrell, kas otse või ülekandega, see vajanuks katsetamist. Akudrellil on ka sidur olemas ja tungraua lõpuni pikenedes lihtsalt käristanuks sidurit. Ka tungi tagasisurumise mõtlesin lahendada vedruga, ainuke mis keeruline tundus automatiseerida on see õlitungraua õli tagasilaskmise ventiili pööramine, mis tahtnuks mingit mehhaanilist "kellasepa" tööd, kuidagi panna vastavalt töötsüklile ventiili lahti-kinni kruvima.
Muidugi päris mehed lahendaks puhtalt õlipumba, hüdrojaoturi ja õlisilindriga aga ma ei teadnud ega tea neist midagi, tungrauale vaatad nagu peale ja saad aru mis teha vaja :)
Õnneks mõtteks jäigi, isiklik töökoorumus osutus nii suureks, et praktikas oli mõistlik soetada juba lõhutud halupuud, ja ka see halupuudega jändamine tüütas ära, sai pelletipõleti soetatud. Ja tegelikult unistan, kas peaks mõtlema maakütte või õhk-vesi kütte peale..
Külaline
külaline

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

ifffff kirjutas: 03 Sept 2017, 15:44 Urmas: Misasi on hüdrokolb?
Mõtlesin tegelikult hüdrosilindrit. :blush:

Urmas
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

JoonasJoosep kirjutas: 03 Sept 2017, 00:59 Maal on igavesti suured kasenotid ja muud oksi risti-rästi täis jurakaid.
Eks meilgi maal teki aegajalt jurakaid notte, aga nendele oleme leidnud muu lahenduse. Saagisime paku pikuti sektoriteks, aga mitte lõpuni ja püsiks pakuna ning jaanipäeval sai nende valgel ja soojuses mõnusalt istuda. Mis lõpuni ära ei põlenud, need läksid tünni põletusele. Mõni pakk põles seest ilusti tühjaks ja ühte sai mingid lilled istutatud. Vägagi dekoratiivne ja looduslähedane lillepott. Eks kunagi kui ära mädaneb, ootab seda "lillepotti" samuti põletustünni saatus.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas rokikas »

2bVAAx3mMKY
89O6j1SOUVs
h9T7_ffsxYg
Voltamper
külaline

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Voltamper »

Kas sul on vaja mõne probleemse paku lõhkumiseks lahendust või masinat millega kiiresti ja mugavalt kõik küttepuud lõhkuda?
On igasugu nikerdisi nähtud ja peetud, aga kui sai see masin ostetud, siis hakkas puulõhkumises uus ajastu. Masin lõhub kõike ja sellise tempoga, et teine inimene võib samal ajal puid riita laduda. Kui tal nuga kõrgemale tõsta, siis lõhub kohe neljaks. Silinder jookseb tagasi paari sekundiga ja võid juba uue paku vahele panna ning teise kahe sekundiga lõhki lasta.
Ainuke miinus, et ta vajab õlipumpa, aga kui majapidamises traktor olemas, siis pole mingit probleemi.

http://sami.ee/puulokujad/
Voltamper
külaline

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Voltamper »

PS, misasi on tavaline 7T puulõhkuja? See number ei maksa ju mitte midagi. Ma võin nõela otsaga ka lauapinnale avaldada sellist rõhku, mis ümberarvutades tonnidesse küündib. Vahet pole mitu tonni nendele kataloogides müüdavatele nikerdistele peale on maalitud, tööd ei kannata nendega nii või teisiti teha.
Ardi
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 795
Liitunud: 26 Okt 2006, 21:32
Asukoht: Raplamaa,Juuru
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Ardi »

JoonasJoosep kirjutas: 03 Sept 2017, 02:33 Aga teeme nii, et otsi mulle üks hea väike kompaktne pakulõhkuja youtubest (automaatne), mis ei võta auto ruumi garages ja ma ütlen aitäh sulle.

Ja kui sa ei leia, siis vastuse omaenda tõstatatud küsimusele oled ikka vähemalt leidnud.
Kõige kompaktsem on ikka kuvalda ja paar kiilu.
Mul on mingi kiil-kirves, mille kunagi ehutuspoest ostsin eurodes siis ca 25e eest, Igatahes meil ristiti see iselõhkujaks. On vähe pakke, millest see jagu ei saanud. Tõsi üks oht on, kippus ära lendama kilde sellest servast, kuhu kuvaldaga sai äsatud. Üks vist siiamaani sääres.
Müün küttepuid,osutan kallurveoteenust(3T).5280616
Osutan ka palgisaagimisteenust mobiilse lintsaekaatriga.
Kasutaja avatar
Elentino
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 521
Liitunud: 02 Jaan 2007, 16:39
Asukoht: Jõgevamaa/Tallinn/Soome
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Elentino »

Lõhkusin tööriistamarketi 7t vertikaalse AWD puulõhkujaga tammepakke. Suuremad lõin enne lõhkumiskirvega pooleks, sest max on 40cm, mis vahele läheb. Vahepeal oli probleeme,kui jäi kiilu külge kinni, aga palju lihtsam kui kirvega pekstes. Kergemate puudega saab muidugi kirvega töö kiiremini tehtud.
Elentino teostab üldehitust!
Vaiko4
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 18 Veebr 2018, 22:50
On tänanud: 1 kord

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Vaiko4 »

Endal 6.5t sceppach lõhkuja. Ei kujuta ette mis puud inimestel tavaliselt kütteks tulevad et see neid lõhkuda ei suudaks. Võibolla mõni üksik pakk juhtub selline aga ega sellepärast lõhkuja s**t ei ole. Eelmine aasta lõhkusisn sellisega oma 20 ruumi puid probleemideta. NB ei ole oksi pooleks ajand!!! Olid reaalsed oksased kuused ja kased jämedamad pakud ca 45cm
Voltamper
külaline

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Voltamper »

Vaiko4 kirjutas: 19 Veebr 2018, 00:04 Endal 6.5t sceppach lõhkuja. Ei kujuta ette mis puud inimestel tavaliselt kütteks tulevad et see neid lõhkuda ei suudaks. Võibolla mõni üksik pakk juhtub selline aga ega sellepärast lõhkuja s**t ei ole. Eelmine aasta lõhkusisn sellisega oma 20 ruumi puid probleemideta. NB ei ole oksi pooleks ajand!!! Olid reaalsed oksased kuused ja kased jämedamad pakud ca 45cm
Kindlasti ta lõhub, isegi sellise masina analoogiga aastaid lõhkunud, aga kui korra saad päris masinat proovida, siis enam seda näha ei taha. Peamised märgusõnad on kiirus ja jõud. See 6,5t ei tähenda mitte midagi, kui silinder tigusammul liigub. Korralik masin lükkab puuhalu 1- 2 sekundiga lõhki ja teise kahe sekundiga on silinder juba tagasi liikunud ning võid uue paku vahele panna.

PS. oksane kuusk läheb vägagi kergelt lõhki. Võta mõni kiduralt kasvanud lehtpuu, mille süü sirgelt ei kasva ja oksad on palju jämedamad.
Vaiko4
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 18 Veebr 2018, 22:50
On tänanud: 1 kord

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Vaiko4 »

Teenust ei tee ja oma tarbeks lõhub nädalavahetusega aastaportsu ära.
Käsn
külaline

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Vaatasin ka neid videoid, ikka korralikud widowmakerid valmis meisterdatud. Üldiselt minge ostke omale korralik lõhkumiskirves. Pakud, mis kiilu vajavad, neid nagunii tõsta ei jõua.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Käsn kirjutas: 20 Veebr 2018, 19:48 Üldiselt minge ostke omale korralik lõhkumiskirves. Pakud, mis kiilu vajavad, neid nagunii tõsta ei jõua.
Miks peaks meesterahvad ise kirvega vehkima kui suguharus naisterahvaid hulgim. Hea perekonnapea ei peagi kõik ise tegema, vaid sokutab osa töid teistele. Meie peres on puude lõhkumine naiste töö, aga kirvega vehkima nad ei ole nõus. Mingi noname 7-tonnise survejõuga puudelõhkujaga on nad juba aastaid mitme pere talvepuud ära lõhkunud.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Käsn
külaline

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Urmas kirjutas: 20 Veebr 2018, 20:40
Käsn kirjutas: 20 Veebr 2018, 19:48 Üldiselt minge ostke omale korralik lõhkumiskirves. Pakud, mis kiilu vajavad, neid nagunii tõsta ei jõua.
Miks peaks meesterahvad ise kirvega vehkima kui suguharus naisterahvaid hulgim. Hea perekonnapea ei peagi kõik ise tegema, vaid sokutab osa töid teistele. Meie peres on puude lõhkumine naiste töö, aga kirvega vehkima nad ei ole nõus. Mingi noname 7-tonnise survejõuga puudelõhkujaga on nad juba aastaid mitme pere talvepuud ära lõhkunud.
Mul on ka nii välja kujunenud, et puid lõhub naine, aga selle tarvis on tal 2,5kg fiskars ja tema enda sõnul ta lausa naudib puude lõhkumist. Ise olen ka teinekord appi läinud, aga tunnistan ausalt, et temal käib see asi kiiremini ja kui aus olla, siis peenemate halgude pärast see töö mulle väga ei istu ka. Mis aga mulle meeldib, on kiiluga eriti jämedate pakkude lõhki ajamine, kuid kahjuks ,nagu siin ühes teises teemas sai juba mainitud, fiskarsi supermegahüper polüamiidist peaga kiil ei ole selleks eriti vastupidav. Mõte on neil hea, kuid materjal ei tule veel järgi. Nüüd siis tuleb veel üks kiil osta ja seekord võtan lihtlabase raudkiilu. Jah, ma tean, et see on ohtlik ja võib lennata kilde, kuid midagi teha ei ole, pakke metsa mädanema ei saa ju ometi jätta.
Külaline
külaline

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 21 Veebr 2018, 00:51pakke metsa mädanema ei saa ju ometi jätta.
kes keelab või keda kotib? Loodus teeb nendega oma töö
Käsn
külaline

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Külaline kirjutas: 21 Veebr 2018, 01:28
Käsn kirjutas: 21 Veebr 2018, 00:51pakke metsa mädanema ei saa ju ometi jätta.
kes keelab või keda kotib? Loodus teeb nendega oma töö
Aga milleks, kui piisab kiilust ja 5kg kuvaldast , et 70 cm kuusepakk lõhki läheks. Tegelikult kirvega on vaja ka tsipa aidata, kuna kuusega on selline lugu, et kiil upub enne ära, kui pakk lõhki läheb. Seega tuleb kiil sinnamaani sisse taguda, kuni läheb ja seejärel piisab juba suhteliselt õrnast tõnksust kirvega, et pakk prao sisse võtaks. Kui juba üks kord pakk pooleks on läinud, siis edasine on juba lihtne kirvetöö. Naine tuli igatahes kirvega nii kiiresti tagant järgi, et mina ei suutnud neid talle vajaliku kiirusega ette sööta. Umbes poole puu peal hakkas kiil ilmutama aga juba väsimuse märke ja viimast pakku lõhkusin täitsa lõhkise kiilupeaga. Kui nüüd välja jätta kiilu ootamatult kiire lagunemine, siis iseenesest ei olnud ca 2 tihuse kuuse tükeldamises ja lõhkumises mitte mingisugust dramaatikat. Lõhkumisele kulus 2 inimesega töötades ca 3 tundi.
Külaline
külaline

Re: Ehitame ise puulõhkumismasina ?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 21 Veebr 2018, 19:03 siis iseenesest ei olnud ca 2 tihuse kuuse tükeldamises ja lõhkumises mitte mingisugust dramaatikat.
ja kindlalt sööge eidega ka saepuru salaja ära , et toimingust märki maha ei jääks muidu tembeldatakse kulakuks, saadud hõberahad matke aida taha maha paariks aastaks, lähevad pehmemeaks ja pärast hea koos kohupiimaga neid krõbistada :rotfl:
Vasta