väike kaminahi

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

Sai siis alustatud ahju tegemist, kuna usaldusväärsetel pottseppadel palju tööd ja keda saada oli nende tööd polnud just kõige paremini õnnestunud.
Ise ma pole mingi ehitaja, kunagi olen ladunud ühe pliidi mis kukkus väga hästi välja, 4 lõõriga korstnapits silikaadist tuli ka hästi välja nüüd on siis ahju ehitamise kord käes.
Sisse tuleb külgedele šamottkivist vooder lõõridele, lõõrid isoleerin valge villaga välisseintest, et inerts oleks pikem ja ahi on niikui nii liiga suur selle toa jaoks kuid mulle lihtsalt meeldib kui asjadel on võimsusvaru mitte ei pea neid lõhki kütma.
Kõrguseks tuleb 180-190cm ja köetav pindala umbes 36m2 pluss teine niipalju veel kui peaks talvel vool ära minema ja vent ning muud küttesüsteemid enam ei tööta, kuid see ainult kriisi olukorras. Tubade soojustus ja aknad on eeskujuliku soojapidavusega(sarnaneb tulevikus pasiivmaja miinimum nõuetele arvutuslikult hetkel ehitamisel)
Vuugid pole võibolla kõigeilusamad ja ühtlasemad, kuid tulevikus krohvin ahju üle, lihtsalt mulle tellis ei meeldi, kuid endale esialgu tundub isegi päris hea tulemus.
Manused
20170904_113343.jpg
20170904_113234.jpg
20170904_113211.jpg
20170904_113248.jpg
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Kui plaanid krohvida, siis nii tegutsegi. Saad kindlasti parema tulemuse kui arvestad vuukide paiknemisel nende sobilikku kohta, mitte sellest tulenevat välist visuaali. Lisatud pildil jääb küll eesmärk arusaamatuks. Sina ei pea seda Brüsselikapsast eeskujuks omale seadma.


950624710.jpg

Selle ehitise autor allkirjastab pildi sõnadega: "Ehitame sulle ahju mida Brüssel ära ei keela!"

See Brüssel peab ikka täitsa kapsas olema :blush:
Viimati muutis Tavalugeja, 06 Sept 2017, 07:37, muudetud 1 kord kokku.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas motamees »

Panen igaks juhuks spikri ette
Maisapullile.jpg
Maisalupile.jpg
.
Kapsas pole mitte Brüssel, vaid see, kes nii omale seljatagust kindlustab.
.
Tel 5o9279o
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

motamees kirjutas: 04 Sept 2017, 19:13
Kapsas pole mitte Brüssel, vaid see, kes nii omale seljatagust kindlustab.
Nii oligi mõeldud. Lihtsalt kapsas. Ei midagi isiklikku.

Tegelikum mõte selles, et meil omal vürtsi küll. Vaata kohalike meistrite tõsisemaid esitusi ja küll omale sobivagi leiad. Eurutamise tuhinas on reeglina unustatud eesmärk, et ahi peab sooja andma ja pliit peab keetma ja küpsetama. Meil, Eestis.
Pottseppmeister "Kaminahi"
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

Seoses tulekindla seguga vetonit ml on tekkinud küsimus selle konsistentsi kohta. Soovitatakse peale kanda pahtlilabidaga, kas peaks mass meenutama pahtlit, enamvähem sama vedel? Küsimus selline, sest siiamaani on kõigil segudel kasutusjuhendi järgi tulnud lisada umbes 15-20% rohkem vett kuna muidu ei taha tellised ja plaadid oma kohale minna ja ei nakku nagu peab, seega juhendi järgi pole ise enam vett lisanud ühelegi segule.
Kas seda lihtsam poleks peale kanda segukammiga 4mm hambaga? Olen näinud ka kellut kus ühes servas selline kamm, oleks ka võibolla lihtsam või panevad kõik seda segu pahtlilabidaga?
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Usalda tavalist kellut, sellist alla keskmise suurusega. Vaata, et vuuk jääks max. 3 mm.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas motamees »

maisalup kirjutas: 06 Sept 2017, 12:16 Seoses tulekindla seguga vetonit ml on tekkinud küsimus selle konsistentsi kohta...
Segu teed nagu mesi. Võibolla natuke pakse, kreemjas. Saad kivile määrida nagu võid. Kivi leotad ka ära (ei tohi läikida). Kui paika paned, siis "vibreerid" käega ja ise hoiad surve all. Segu võid kivi peale määrida ka noaga, see ei oma tähtsust. Mina aga olen Tavalugeja moodi toimetanud.
Väheke tahab proovimist. Kui nõksu kätte saad, pole enam probleemi. Tähtaja (parim enne) ületanud seguga ei saa enam korralikult teha. See oleks nagu suhkrustund mesi ja liiv jääb kivi vahele.
.
Tel 5o9279o
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

Esialgu tegin väikese koguse, kaalusin ja lisasin mõõte anumaga vett kuid liiga paks oli ja lisasin veidi rohkem, kuid paks oli ikka veel ja ei tahtnud käega liigutades minna, tuli kummihaamriga veidi koputada. Lisan siis veidi rohkem vett et meenutaks voolavuselt mett.
Kvaliteet ahjusegu samamoodi õpetuse järgi tehes tuleb kummihaamriga paikasaamiseks toksida, tundejärgi vett lisades saab käega liigutades kivi paika ja hoiab kõvasti aega kokku
Kivisid olen lasknud vees olla seni kuni kivid inisevad või mullitavad. Kunagi väga ammu olin ühe ahjutegemise juures ja sealt pottsepa sõnad meelde jäänud, et kivid peavad vees olema kuni kivid häälitsevad, ülearu pole mõtet leotada nagu üks tuttav hoidis kive vähemalt 24 tundi vees, siis saavat hea.
Aga kolde põhja tegin lisaks restile lisa avad kustkohast saab ukse ette ja taha vastu kolde tagumist seina liikuda lisaõhk, arvatavasti pilusid seina sisse tegema esialgu tegema ei hakka et aega kokku hoida veidi ja ribisid koldepõhja ei tee kuna seina ja resti vahe ainult 4cm jääb, kui oleks kitsam rest olnud, siis oleksid ribid tulnud aga hetkel rest katab umbes 50% kolde põhjast.
Manused
20170908_104350.jpg
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Proovi esimese ahjuga usaldada eelkäijate tehtut. Näiteks kolde põhja ribid? Kuidas õhk ilma nendeta külgribide vahele pääseb sul? Külgribid ilma põhjaribideta pole seega parim variant. Eks need trikid ole ikka kõik põhjendusega ka. Oled muidugi hakkamist täis! :hello:
Pottseppmeister "Kaminahi"
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

kuna kõik ahjud siiani umbkoldega, siis olen hakanud puid rättima risti-rästi, et korraga ära põleks ning kunagi ei lao puid tihedalt vasta seina vaid panen 2 puud kolde põhja risti ja nende peale laon puud põhjast kõrgemale, et hapnik pääseks ringi käima ja ei peaks suskima roobiga seal nagu katlakütja, vaid viskad vahest pilgu peale ning ennem kinnipanekut kindluse mõttes susin läbi, et tukke ei oleks.
See kolle jäi ribide jaoks ka liiga kitsaks, siia ribisid ei tule, aga alumise toa ahjud ootavad ka oma korda ja seal tulevad juba märksa suuremad et oleks koldel ruumi korralikult ja ribidega ehitada. Praegune ahi on lihtsalt selline pisike säästuahi pisikese ruumi kütmiseks. Ilma ribidetta on kolle umbes 32x60cm
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

1. Ribidega oleks säästukolde laius piisavalt 28. Ole julgem.
2. See, et restialused kiviotsad sedasi vilti lõikasid, see seleta ära. Mis põhimõttel see töötab?
3. Lõõri sisevooder algab liiga madalalt. 40 sm oleks hea kõrgus.
Pottseppmeister "Kaminahi"
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

alumised lõikasin viltu, et šamott kataks alumise savitellise ära ja ei hakkaks tuhk tellistele nii palju kogunema muud mõtet polnudki. Ja lihtsalt mugavusest ei viitsinud telliseid kitsamaks lõigata, soovisin suurema kande ja kontaktpinna jätta seguga.
Sisevooder algab nii madalalt, sest jälle laiskus sai võitu ja no ei viitsinud seina sisse nikerdusi leiutadamis oleks voodrit kandnud ja välisseinad on mul tehtud kitsast tellisest. Ainult tagumine sein on laotud laiast tellisest alumine osa kuna senna sisse voodrit ei tule ja koldepõhja kõrguselt üle minnes kitsamale tellisele tekib mulle vajalik serv millele toetasin kolde tagumise serva. Lisaks ei tahtnud mingit raskust panna toetuma poole seinapealt kuna mõistus arvas, et mingite valede pingete puhul hakkab seina välja murdma ja panin voodri kandma ahju põhja.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Eks igal ole omad tahtmised ja tarkused. Kasuta siis neid. :bye:
Pottseppmeister "Kaminahi"
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

Tarkust pole veel midagi aga soov on katsetada erinevaid variante, tarkus tuleks alles ma arvan, et peale 10ndat ahjutegu tasapisi. Seni on aga kõik puhtalt katsetamise asi ja vaikselt püüan uurida ka mujalt kuidas ja mis teised on nendes kohtades mõelnud ja teinud.
Leidsin ehituspenskarite lehelt huvitavat lugemist ja eeskuju mille järgi tulevikus toimetada ja nüüd hiljem alles jõudsin lahenduseni kuidas oleks ribid lihtsamini saanud teha kui alguses arvasin ja arvestasin, aga inimene õpibki oma vigadest ja mulle endale on ka sobinud siiani õppimine töökäigus mitte tuim teooria...
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

maisalup kirjutas: 12 Sept 2017, 18:27 Tarkust pole veel midagi aga soov on katsetada erinevaid variante, tarkus tuleks alles ma arvan, et peale 10ndat ahjutegu tasapisi.
Loodame üheskoos, et kõik need katse-eksituse ahjud ikka endale ehitad.
Pottseppmeister "Kaminahi"
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

ma ise loodan ka, et ei teki sellist soovi kellelegi teisele ahjusid tegema hakata ja raamatu järgi iga koma taga ajada nagu on vanad oraaklid ennustanud kuidas tuleb kõik teha sest ainult nii on õige....
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

maisalup kirjutas: 20 Sept 2017, 14:37 ma ise loodan ka, et ei teki sellist soovi kellelegi teisele ahjusid tegema hakata ja raamatu järgi iga koma taga ajada nagu on vanad oraaklid ennustanud kuidas tuleb kõik teha sest ainult nii on õige....
Ja sul on soov kõik need katsetused siia üles laadida?
Pottseppmeister "Kaminahi"
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

Ega seal niiväga suurt teisiti ei olegi ju. '
Kas on siis nii hirmus, et vooder ei toetu seinale vaid toetub ahju põrandale? On see nii kole tegu et ribisid ei nikerdanud külgedele, tulevad ainult põhja?
Ma ei saa aru mida katastroofilist ma siis teinud olen, et ahi hakkab tõmbama korstnast ukse poole või kütmise asemel toast sooja neelama?
Küsimus tekkis ka vahepeal, et uste kinnitamisel kas piisab 4jast 6mm kruvist nagu on tehase puuritud avad või tuleks neid rohkem senna puurida.Ise oma peaga paneks 2-4 kruvi juurde ahju uksele uks ise on umbes 31x40cm svt toodang
Kui jämeda puuriga tuleks ava kivisse puurida, 5mm ava tundub veel liiga lobe, kas 4mm ava oleks 6mm kruvi jaoks paras või juba liiga tihe ja pressib kivi puruks?
Ja küsimus millega liimida ahju ukse tihenduspael tagasi? Poes kohtasin valmiskomplekti kus pael ja liim koos kuid ei suutnud kuskilt ainult liimi leida.
Siia üles laen lõpptulemuse ja kommentaarid mis ma lõpuks sellest ahjust arvan kui tuba ümberringi valmis ja talv käes et reaalsetes oludes katsetatud...
Teooria kuidas ahi töötada võiks ei maksa midagi kõik on kinni kuidas ahi töötab praktikas
Mul tõesti ei ole plaani hakata elukutseliseks pottsepaks ja teistele ahjusid teha, soov on omale ahjud teha ja saada sellest piisavalt kogemusi, et vajadusel tulla toime ka ahjude remondiga ise kui peaks vajadust olema.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas motamees »

maisalup kirjutas: 21 Sept 2017, 07:42 ...Küsimus tekkis ka vahepeal, et uste kinnitamisel kas piisab 4jast 6mm kruvist nagu on tehase puuritud avad või tuleks neid rohkem senna puurida.Ise oma peaga paneks 2-4 kruvi juurde ahju uksele uks ise on umbes 31x40cm svt toodang
Kui jämeda puuriga tuleks ava kivisse puurida, 5mm ava tundub veel liiga lobe, kas 4mm ava oleks 6mm kruvi jaoks paras või juba liiga tihe ja pressib kivi puruks?...
Piisab neljast 5mm kruvist. Avad puurin ette 4mm puuriga.
Uks tuleb ette proovida ja vaadata, kuhu satuvad tehase avad. Soovitav oleks kivi keskele ja terve kivi sisse. Mul satuvad ülemised tehase avad vuugi sisse ja puurin need tavaliselt ümber. Kruve mitte kõvasti kinni keerata, tõmbab kivid lahti või pooleks.
Tavaliselt ei jää ava kõrgus uksega mõõtu. Kleebin alla vajaliku riba vahele, et mitte hakata kive lõikama.
.
Tel 5o9279o
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

maisalup kirjutas: 21 Sept 2017, 07:42 Ega seal niiväga suurt teisiti ei olegi ju. '
Kas on siis nii hirmus, et vooder ei toetu seinale vaid toetub ahju põrandale? On see nii kole tegu et ribisid ei nikerdanud külgedele, tulevad ainult põhja?
Miks sa küsid nõu kui soovitusi eirad? Sina põhjendad, et ei viitsinud, miks peaks keegi viitsima sinuga siis tegelema? See, mida sulle soovitatakse, see on meistrite poolt kõik kontrollitud ja igal lõikamisel on oma teoreetilinegi põhjus. Head laisklemist :P
Pottseppmeister "Kaminahi"
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

Ma ka jõudsin peale pikka mõtisklemist järelduseni, et ei hakka ülemist kivi lõikama, teen ava kõrgema ja alla panen seguga sobiva paksusega kivi jääb ukse kohalt tugevam.
Omal oli mõttes 5mm ava kivisse ja 6mm kruvi kasutada.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Kui midagi teed, tee korralikult. Tee, nagu Motamees.
peebu kolle.jpg
peebu kolle.jpg (36.76 KiB) Vaadatud 4775 korda
Pottseppmeister "Kaminahi"
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

No motamehe kolded ja ahi on klass omaette.
Ei saa tema töid võrrelda minu tööga see oleks nagu zigulii ja mbeee võrdlus
Mul lihtsalt puuduvad võimalused(kivisaed ja muud pudinad sellise iluduse tegemiseks) Ja puudub vaba aeg ja oskused.
Kuna lisaks ahjule on käsil ka maja ehitus, palgatööl käimine, talvepuude varumine 2 sõiduauto korras hoidmine ning pere ja lapsed, kõike korraga ei saa ja tuleb teha valikuid kui palju millelegi saan aega kulutada. Järgmise ahju tegemise plaanin küll puhkusele, siis saab korralikumalt teha ja välisvoodri laon kvaliteet ahjusegu asemel ahjutellise seguga vist.
Aga kogemused tulevadki ajapikku mitte üle öö ja ennem ei tea kui ei katseta
Kui palju ahjutegemisel kaasa aitaks kivigiljotiin? Kas see seadeldis tasuks ostu või on mõttetu nikerdis. Mõttes miskit taolist kasutatuna kuna sellega saab ka muid kive poolitada- https://www.stokker.ee/tanavakivi-giljo ... hId=955483
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Põhjuse leiab alati. Minu üks sõber jättis põhjusega joomise maha. Joob vaid põhjuseta...
Motamees teeb korralikku tööd ja kohe algusest, raiskamata aega ja vahendeid mõtetule vigade kogumisele, et siis neid nõukogude inimese kombel kangelaslikult ületada. Tunnen mõnda temasarnast meistrit veel, kellest üks on minu poeg.
Pottseppmeister "Kaminahi"
maisalup
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 10 Juun 2013, 12:07

Re: väike kaminahi

Lugemata postitus Postitas maisalup »

Mine aja paska kuskil mujal minul pole seda vaja. Kui midagi teha pole siis mine delfi kommenaariumisse, sest asi kisub ahjust juba väga kaugele. Mitu ahju sa ise oma kätega valmis oled teinud?
Vasta