Lugesin ka mitmed vanad teemad läbi aga päris häid vastuseid ma oma küsimustele ei saanud, seega tekitan siia väikese arutelu ja tänan juba ette vastajatele.
Olen sellise küttesüsteemi kasutamises täielik võhik, ning eelmine naisterahvast omanik ka väga palju mulle rääkida ei osanud…

Ühesõnaga, soetasime hiljuti uue kodu, kus on järgmised seadmed:
- vesipõrandakütted kogu majas (kokku 8 kontuuri)
- Jäspi ECO-17 Lux vedelküttekatel
- Bentone B 10 FUV põleti
- 2tk ~500L mahuteid
- Elbi ERE 35 paisupaak
- Samson NXL43-25P tsirk. pump
- Wilo Star Z15 tsirk. pump
- Rehau regulaatorid igas toas
- Danfoss ECL Comfort 100M programmkell katlaruumis
- 80L elektriboiler tarbeveele
Asuvad need kõik 2002.a. ehitatud 150m2 Loodesystemi termoprofiilmajas, millel toonasele kohane soojustus. Maja on ilmakaarte suhtes paigutatud nii, et maksimaalset päikesesoojust sisse paistaks.
Esimesel korrusel (lisaks katlaruumile ja garaažile) läbi kahe korruse avatud elutuba, köök, külaliste tuba, WC ja saunaruumid. Teisel korrusel avatud trepihallist avanevad 3 magamistuba ja vannituba.
Kõikides tubades (nii 1. kui ka 2. korrusel) on põrandakütted ja ühtegi radiaatorit ei ole. Igas toas on oma regulaatorid seintel.
Nüüd küsimused, millele oleks tore vastuseid saada:
- Kas süsteemi töörõhk 2.1bar on (ohtlikult) suur ja see tuleks ilmtingimata allapoole saada (katlal kirjas, et max. töörõhk 1.5 bar)? Rõhku (=vett) saab lisada täitekraanist, kuid kuidas seda välja saab? Korrustel asuvate jaotuspunktide (õhutus)kraanide kaudu? Milline peaks olema õige rõhk? Üldine veesurve on meil siin 5bar ringis, seega surve on ikka „korralik“ tarbevee kohta.
- Paisupaagi sildil on kirjas, et seadistatud eelrõhk on 1.5 bar. Kas seda peaks kontrollima igas juhuks ja vajadusel lisama? Seal on vist tavaline autoventiil, seega saan seda teha jalgratta amortidele mõeldud täpse kõrgsurvepumbaga, mis mul olemas on. Kas õige ongi see 1.5bar?
- Kas katla tarbevesi ja el. boiler võivad samaaegselt ringlusesse ühendatud olla? Torudel on kraanid paigaldatud nii, et saab emba-kumba (või mõlema pealevoolud avada, kuuma vee tagasivoolu juhtida ei saa). Kas ja millised on ohud, kui mõlemad on avatud?
- Kui tarbevett soojendada el. boileriga, kas võin siis katla seadistada vaid põrandaküttele 30…40C temperatuurile? Kas tubades olevad regulaatorid max. lahti või mingi muu kombinatsioon?
- Kas on normaalne, et tsirk. pump läheb soojaks (~40C) ka juhul, kui tagasivoolu temp on 22C? Pump asub tagasivoolu ahelas ja süsteem on õhutatud ja ka pump töötab ilusti vaikselt kõige väiksema 40W koormusega.
- Millisele režiimile oleks kõige mõistlikum kogu see krempel seadistada, eeldusel et tubades võiks kütteperioodil olla ~24C sooja ja nt. tööpäevadel/tööajal võib temperatuuri ka alandada, kui see mõistlik on. Programmkell võimaldab 24/7 seadistamist iga 1h kaupa ja omab ka välisõhu temp. andurit. Aga programmkell juhib ju ainult katla tööd, mitte tsrirk. pumpa, eks?
- Mida see Wilo pump seal tarbeveeahelas ringi ajab üldse?
Pildid kogu süsteemist on näha siin albumis:
https://www.dropbox.com/sh/vsm0wbq2hwdi ... Ku8ca?dl=0
Päris pikk jutt sai, kuid ehk keegi pädev spetsialist võtab vaevaks kommenteerida või siis sootuks tel. teel nõustada või kohale tulla. Maja asub ise Tallinnas Laagris.
Ette tänades,
Anryo
anryo ät hot punkt ee
52 6O OO1