Taluhoone katuse konserveerimine

mees katusega
külaline

Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas mees katusega »

Tere

Omandasin hiljuti väikese talukoha. Eesmärk on sellest tulevikus suvituskoht kujundada. Hoonetest on säilinud elumaja ning ait. Kahjuks on mõlema katused viimase piiri peal - kui kohe nendega midagi peale ei hakka, jään hoonetest lihtsalt ilma. Kõige õigem oleks ehitada uued korralikud katused, kuid rahaliselt ei vea välja. Enne on talukoha ostmise haavad vaja ära lakkuda.

Hoonetel on korralikud ning terved palksarikad, kaunis pika sammuga (umbes 1,5m). Nende peal on 5cm vahedega tolline laud. Seal peal omakorda vana laast ning kõige otsas eterniit. Kuna laast on vahel, pole täpselt aru saada, kui palju katused seni on läbi sadanud. Kuna üksikutes kohtades on laast ning lauad suisa ära kukkunud ning taevas paistab (umbes 30cm2 augud), on läbisadu igal juhul tugev. Laastude kiht on enamuse veest siiski minema juhtinud.

Niisiis küsimus - mis on kõige odavam ja otstarbekam viis katused nö konserveerida. Piisaks 5 aastast, ideaal oleks 10.
Ise suutsin välja mõelda kaks lahendust:
1. eterniit ja laast maha ning vana laudise peale kõige odavam plekk kuldsest börsist;
2. eterniit ja laast maha, 30mm prussist roovitus ning selle peale rullruberoid pealt liistudega kinni.

Kuna hooned on tühjad, kütmata ning aktiivse elutegevuseta, siis igasugustel aurutõketel jms ma hetkel vajadust ei näe.

Ehk on siin keegi, kes on kokku puutunud vanade hoonete hädapäästmisega ning oskab kogemusi vahetada?
vuuk
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2196
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 61 korda
On tänatud: 118 korda

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Oleneb, kui läbi eterniit on. Võimalik, et soodsaim ja lihtsaim variant on leida ports kasutatud samamõõdulisi eterniitplaate ja katkised asendada. Vahel aitab ka pooliku plaadiga praokoha katmine. Nii võib 5...10 aastat kapitaalremonti edasi lükata.
Olen näinud, et paljude katuste vahetamise käigus visatakse suhteliselt korralikud plaadid minema, mis minu hinnangul võiks vabalt veel 5...10 aastat toimida.
mees katusega
külaline

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas mees katusega »

Tänan esimese vastuse eest. Olen seda kaalunud, kuid ei pea heaks lahenduseks. Tänu laastukihile ja sammaldunud eterniidile, pole kahjuks teada, kui paljud plaadid tegelikult läbi lasevad. Isegi suure vihmaga ja korraliku optimismiga asja uurides, hajutavad laastud läbi eterniidi tuleva vee nii ära, et lekkekohta ei leia alt poolt. Seetõttu eelistaksin kindlasti vana katuse kuni laudiseni maha võtta. Siis on laudise järgi võimalik leida, kui palju on vett tegelikult läbi tulnud. Võib-olla on ka osa laudisest vaja vahetada...
paneelikas
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 195
Liitunud: 23 Apr 2010, 20:49

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas paneelikas »

Ronid katusele, peale vaadates on ju näha - eterniiditahvel on kas terve või katki. Vahetad katkised tahvlid välja - maksumus vaid enda vaev.
Kõik jutud noh..
mees katusega
külaline

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas mees katusega »

Katus näeb välja midagi sellist:
http://register.muinas.ee/content/monum ... r/3345.jpg
Sellisel katusel võin ma kuitahes palju ringi käia, peale oma raskusega vanade ja haprate eterniitplaatide ma kahjuks muud ei saavuta. Isegi redelit ei kannata panna räästa vastu, alumise plaadirea otsad purunevad. Proovitud :oops:
Seega üksikute plaatide vahetamine ei ole variant.

Pigem ootan kommentaare enda välja pakutud kahele variandile. Kas näiteks ruberoidi võiks paigaldada ka ilma roovita, otse laudisele? Kuna hooned on kütmata ja elutegevuseta, siis sellist niiskust alt ei tule. Kas sellele vaatamata läheks laudis mädanema ruberoidi all kokkupuutekohtades? Kas mu arusaam, et lainepleki võiks otse laudisele panna, on õige? Erinevalt ruberoidist on selle kokkupuutepind laudisega väiksem ja seega võiks mädanemise oht olla väiksem?
Kuna katused on kokku üle 300m2 ja eesmärk on saada odavalt lahendus 5-10 aastaks, siis on ka roovituselt kokkuhoitav raha oluline.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 12027
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 378 korda
On tänatud: 420 korda

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kas see ajutine lahendus on ikka kõige mõtekam ja seda ka rahalises mõttes? Mis katusematerjali suunas liiguvad mõtted pärast ajutise lõppu? Kas börsist ostetav ajutine katuseplekk tuleb ikka odavam kohe korraliku tegemise asemel? Tee kalkulatsioonid! Mis on tulevikuplaanid katusealusega? Kui jääb tühjaks ehk tuulduv pööning, siis ise unustaks ära ajutise lahenduse ja teeks kohe korraliku katuse.
Kas suurte koormakilede naelutamine ruberoidi asemel ei tule odavam? Suvaliselt valitud üks pakkujatest http://pood.taivoster.ee/index.php?rout ... order=DESC Umbes 250m2 kätte saada ligi 120 euroga peaks olema soodne lahendus ajutiseks.
Oih, küsimusi sai rohkem kui teema algatajal esimeses postituses. :)
Viimati muutis Urmas, 19 Nov 2013, 18:43, muudetud 1 kord kokku.
NB! Ei võta materiaalset vastutust oma kommentaarides soovitatu kasutamise eest! ;)
Külaline
külaline

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Miks peaks laud ruberoidi all mädanema hakkama? Ruberoidi all peaks aga olema umblaudis, ilma vahekohtateta. Vastasel juhul venib ruberoid vahekohtades suvise kuumusega läbi.
Kõige soodsam on kindlasti need katused uuesti vana eterniidiga katta. Vaja lihtsalt vastava eriala ehitajatega kaupa teha, et nad mõistlikult vanu katuseid lammutaks ja siis jääb ainult transport. Kui nii sebida ei taha/ei mõista, siis tuleb muidugi poest midagi tuua. Edu!

taastaja
Külaline
külaline

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Alguseks tuleks eterniit kuidagi samblast puhastada (sammal hoiab ju hiiglama hästi niiskust kinni). Lisaks ajab ta oma juured läbi eterniidi ning lõhub seda veelgi. Kui sammalt maha kraapima minna, siis omaette probleem on plaatides olevad pisikesed praod, mille tõttu ei tahaks neid kohe üldse koormata. Siiski on see esimene töö, mis teha tuleks.
Augud katuses saab lappida ka seest poolt. Võid eemaldada laudise ja laastud ning kuna sul tundub ruberoidi olevat, saad sellega august sisse sajava laastude peale tagasi juhtida. Pärast paned vana/uue laua toestuseks tagasi. NB! Hulka parem variant oleks plaat asendada.

Kui tõesti laudis ja laastud nii läbi mädanenud on, tuleb nad välja vahetada (vb on eterniit korralik aga kuskilt ülevalt poolt aukudest tuleva vee tõttu mädaneb räästa juures vms). Kuna pole oma silmaga näinud siis on raske midagi 100% väita.

Sinu variantidest sobib paremini esimene, sest pleki all ei pea olema täislaudis nagu ruberoidil. Kui juba pleki ostmiseks läheb, siis varu ka natukese tollist lauda, et kõige väätimad jupid saaks välja vahetada. Kui neid juppe siga palju tekib, oleks mõistlik katus sarikateni paljaks võtta ja uued roovid panna. 50x100 on piisav. Sammu vaata selle järgi kui kõrge lainega plekk on, et lumega sisse ei variseks. Kui tahad pleki peal käia (nii, et mõlke sisse ei teeks), tuleb panna täislaudis või max sammuga 200mm (sõltub plekist muidugi).

10-ne aasta pärast kui maale kolid ja oma uut plekk/kivi vms katust ehitama hakkad, võid kindel olla, et kunagi tekib ka sinna sammal, sest puud on sul katusest kõrgemal ja majale lähedal.
mees katusega
külaline

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas mees katusega »

Tänud kõikidele vastajatele!
Ideaalis näen ma tulevikus seal vertikaalset laudkatust. Midagi sellist: http://www.kindlakodu.ee/gallery_images/P1160204.JPG Olen neid päriselus vaatamas käinud ning omamoodi armunud. Sobiks hästi hoonete olemuse ja ümbrusega. Senised uuringud on näidanud, et laud maksab umbes 15eurm2, selle paigaldus teist sama palju juurde. Täiesti uus katus eeldab kindlasti ka kogu vana laudise asendamist. Katusealuse funktsiooni võimalikku muutust arvestades, ettevaatavalt ilmselt mingit arutõket, jne. Arvestades katuste 300m2+ kogupindala, räägime summast 10 000+eurot. See ei ole täna lihtsalt võimalik. Samas ei tahaks kuidagi näha vanade katuste sissekukkumist, umbes 100a vanused sarikad ning lakalauad on omaette väärtus sellise projekti juures.

Sellises koguses ruberoid maksab 300-500eur, lisades juurde kõik muud kulud (naelad, liistud, harjaplekk), jääb summa 1000eur kanti. Samas on kahtlane selle eluiga ning kuna ta ise ei kanna, siis tuleb vähemal või rohkemal määral ilmselt aluslaudist välja vahetada. Ehk kokku 1500 eur kandis üritus.
Kuldsebörsi suvaline plekk maksab kuulutustes umbes 7eurm2 ehk kokku 2100. Kuna plekk kannab, siis jääb ainsaks muuks kuluks kruvid ja harjaplekk. Seega peaks 2500 euroga hakkama saama.

Koormakate on huvitav pakkumine, aga puuriida kogemus näitab, et see muutub suvepäikese ja talvekülmaga väga kiiresti muredaks. Päris iga aasta ei tahaks ka seda käia seal vahetamas...
taastaja
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 405
Liitunud: 09 Mai 2008, 16:34
Asukoht: paikne
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas taastaja »

Eks igas naljas või olla ka nati tõtt.

Kruviplekk võib olla ka selleks hüva, et kunagi hiljem paigaldad oma unelmate katuse sellele otsa :lol:

siin ühel suvisel reisil nähtu, kus profiil on jäätud aluskatuseks ja peale on tehtud eriti odav laudkatus (loe: tavalisest palgi pindadest)
ungari2013 031.JPG
ungari2013 031.JPG (67.52 KiB) Vaadatud 3969 korda
ärge sõimake,aidake mind.
fgh
külaline

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas fgh »

See pleki ostmine on paras jura ja raha tuulde loopimine.

Pleki võid 7 euri m2 saada, aga arvesta ülekatted ja muud pudinad juurde ning lammutamise vahetatavad osad, mida kindlasti leidub. Usun, et eelarve läheb ilusti üle 3k. Samuti on need soov.ee plekid ala kolme meetrised. Lõpuks kulutad ikkagi sisuliselt uue katusekatte hinna. Aga teostamata jääb aluskonstruktsioon.
Arvatavasti pole sinna katusele ka ilma katust rihtimata võimalik uut plekki korrektselt paigaldada. Lõpptulemuseks on kole kakabaana, mis igasuguse intensiivsema tuule korral kihutab ülekatetest vee majja.

Pealegi kui praegu kulutad 2,5 k katusele , siis see on sisuliselt maha visatud raha. Tee väike matemaatikatehe ja vaata mis intressi see 2,5 k moodustab katusehinnast. Vastuseks tuleb, et odavam on kohe praegu laenu võtta ja majale katus peale panna ja seda ilma inflatsiooni arvestamata.


Kui tõesti on küsimus 5-10 a konserveerimises, siis pakun Teile välja lahenduse mida on palju tehtud ja töötab.

Võta rendist kõige pikema siruulatusega tõstuk, dino 225 vms. Survepesur, traathari, sirka 3 ämbrit külmbituumenit, klaaskiudriie, mõned vanad plaadid ja ämbritäis liiva. Pesed katuse nõrga survega puhtaks. Visuaalse tuvastusega otsid need pikki plaati olevad praod üles. Puhastad traatharjaga, plökerdad bituumenit peale, kangas otsa ja veel bituumenit peale ning peaoga liiva otsa, et UV ei põletaks . Kohad kus katuses augud lapid uute plaatidega. Vaatad ka kriitiliselt üle harja, räästa, neelud, korstna.
Asja tegemiseks kulub kõige rohkem kaks päeva, pigem yks.
Eelarve poole pealt pääsed. Tõstuk 2x150 ja materjal 200 max.

Kui katust juba teha, siis tehke kogu konstruktsioon korraga või lappige vana lihtsalt ära. See bituumeniga mäkerdamine on tõestatud variant ja 5a peab vabalt vastu.

1/4 katusese korralikult tegemise hinnast taguda mingisse ajutisse jamasse on absurd.
vuuk
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2196
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 61 korda
On tänatud: 118 korda

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Olen eterniiti ja eterniitkatuseid näinud väga mitmesuguses seisus.
Kõige raskemates oludes on eterniit siis, kui katusekalle on väike ja seda katab paks samblakiht. Sellisel juhul on materjal pidevalt liigniiske, mistõttu külmatsüklid seda ka rohkem lõhuvad. Samblast katuste puhtana hoidmine on tülikas, aga vajalik. Sambla teket soodustavad läheduses kasvavad puud.
Paar aastat tagasi sai lammutatud üht vana madalakaldelise ja sammaldunud katusega kuuri, mille eterniidid olid sedavõrd pehmed ja õhukeseks kulunud, et ei kannatanud tõstagi. Pudenesid enne käest kui katuselt alla jõudsid.
Asbesti sisaldav eterniit on üldiselt näidanud end suhteliselt hästi ajas vastupidava materjalina. 30...50 aastased etarniitkatused veel töös ja kui õigel ajal hooldada, (samblast puhastada, mõni plaat välja vahetada, viilude otsad ja katusehari kaitstuna hoida) võiks vabalt aastaid või isegi aastakümneid edasi kesta.
Järsemakaldelistel katustel esineb plaatide allapoole nihkumist, kuna naelte aukudest on vesi roovideni immitsenud ja kahjustunud puit ei hoia enam naela piisava tugevusega sees. Siis aitab plaadi oma kohale tagasi lükkamisest ja naelale (kruvile) parema asukoha leidmisest.
Koormakatetega mässamist olen kah näinud. Selleks korraks saab jah vihma eest kaitstud. Aurutihe kile jätab märja katuse ummuksisse ja loob mädamik-seentele head tingimused. Tuul ja uv kiirgus lõhuvad selle üsna kiiresti.
mees katusega
külaline

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas mees katusega »

Tänan veelkord kõiki vastajaid.
Ajutise lahenduse võrdlemine laenukulukusega on hea tähelepanek, ei ole asjale nii vaadanud. Sellest aspektist on tõesti õigem võtta laen lõpliku katuse ehitamiseks, mitte kulutada 2500eur ajutusele lahendusele. Seega pleki idee matan maha. Lahendus peaks maksma mitte üle 1000 euro.

Väga huvitav mõte on eterniidi parandamine klaasriidega. Selle võtan kaalumisse. See eeldab muidugi eterniidi täielikku puhastamist ning terve katuse lähedalt läbi inspekteerimist. Kuna ma kardan oma raskusega veelgi suurema hulga plaatide lõhkumist, siis tuleb ilmselt kogu töö teha tõstukilt. Peab kaaluma, kas aja ja rahakulu on seda väärt.

Mõtlen endiselt veel ka ruberoidi variandi peale. Vaatasin rullbituumeni kirjeldusi. Kõik tunduvad eeldavat gaasipõleti abil kogu paani ulatuses kleepimist. Kas keegi oskab öelda mõne konkreetse toote, mida on ettenähtud liitekohtades ühendada liimi, mitte kuumutamise abil? Kuna aluslaudis pole perfektne, siis pole seda ruberoidi kuhugi kleepida. Hakkama peab saama muude vahenditega ehk liim ja naelad.
AHEL
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 396
Liitunud: 03 Juun 2012, 20:47
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Taluhoone katuse konserveerimine

Lugemata postitus Postitas AHEL »

7 euri-i ruut pleki jääkide eest on küll liiast ,hetkel on haapsalus müügil 3m pikkused tahvlid ja ruudu hind koos käibega tuli 4,6 eur-i m2.kuid sinu katuse puhul on seegi raha raiskamine.
Loll pea on ikka käte jalgade nuhtlus
Vasta