Saksa aken vs. soome aken
-
- külaline
Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas kivinina »
Mida soovitate? Kas on see müüt, et saksa aken on "külmem" võrreldes soome aknaga?
- Hiid
- Ehituspenskar
- Postitusi: 4388
- Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
- Asukoht: Tartu
- On tänanud: 105 korda
- On tänatud: 84 korda
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas Hiid »

-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas Külaline »
Kui küsijat akna juures ainult avanemis funktsioon huvitab, siis variante on veel: ainult üles lükatavalt avanevad aknaraamid muretseda.
taastaja
-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas tõrva papi »
-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas Vaatan välja »
-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas tõrva papi »
-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas Külaline »
-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas asjatundja »
Kahjuks tundub, et sagedasti võrreldakse väga erinevaid tooteid, millel omakorda väga erinevad omadused ja kvaliteet.
Minu arvates ei saa võrrelda kehva puitmaterjali, tihendite jms kvaliteedi ning külma klaaspaketiga saksa akent hea kvaliteediga soome aknaga ning vastupidi.
Võrrelda saame vaid võrreldavate tehniliste omaduste ja klaaspakettide korral.
Pole teada, et Eestis oleks kaheraamse nn soome akna tootjat, kelle standardaknad (avatavad) oleks parema soojusjuhtivusega, kui U-1,3 W/m²K (kuigi üks tuntud aknatootja väidab, et tal on avatava akna U-1,0 ei suuda ta seda kuidagi põhjendada, ega tõendusmaterjali väljastada).
Antud näitaja ei ole eriti kõrgest klassist. Vaatamata laiale lengile on kaheraamse akna standardne sisemine raam vaid ca 42-45mm paksusega, mille soojusjuhtivus eraldi on ca U-2,0 W/m²K ja sellesse paigaldatakse vaid max. 20-22mm klaaspakett, millel 3 või 4mm klaaside korral max. õhu või argooni vahe on 12-14mm, millel klaaspaketi soojusjuhtivus õhuga U-1,5-1,6 ja argooniga U-1,2-1,3.
Klaaspaketis on määravaks soojapidavuse tagamisel just klaaside vaheline ruum, mis isoleerib sisemist ja välimist klaasi. Mida väiksem vahe seda kehvem soojusjuhtivus (üle 20mm ei ole hea, sest tekib konvektsiooniefektist tingitud jahutamine). 3 kordse klaaspaketi korral jääks klaaside vahe ca 6mm ja sellisel juhul on klaaspaketi soojusjuhtivus kehvem kui 2 x klaaspaketil millel 15-18mm vaheruum.
Kaheraamsed aknad mille välimises raamis on ühekordne klaas (mitte pakkettklaas) peab olema tagatud sisemise ja välimise raami vaheline õhu liikumine, et külma välisklaasi sisepinnale ei tekiks kondensaat ja jäätumine. Selleks lõigatakse välimise raami tihendid vertikaalses osas kahelt poolt 3-5cm ulatuses ära. Sellega juhitakse ära kondensaat ja vihmavesi, kui see peaks raami vahele sattuma ning ühtlasi ventileeritakse ka raamide vaheruumi.
Et siis kokkuvõtteks: kui kaheraamsel aknal välimine raam on faktiliselt ebatihe e. raamide vahel liigub tuul, siis ei saa see olla eriti soojapidav aknalahendus, sest sooja peab vaid 2 x klaaspaketiga sisemine aknaraam. Lai leng ei anna siinkohal eelist, kui nõrgim lüli on õhuke 42-45mm paksune siseraam.
Ka head mürapidavust ei ole võimalik sellest tulenevalt saavutada, sest kui välimine raam osaliselt laseb õhku läbi ei summuta see ka oluliselt müra. NB! Kas olete näinud müratõkke uksi millel osaliselt tihendid puuduvad?
Soome tüüpi aknaid on aga võimalik toota ka teisiti e. korraliku sooja ja mürapidavusega, kuid siis on nad ka oluliselt kallimad. Eelduseks on, et aknaraamid on paksemad ja on varustatud 3 x klaaspaketti ja 2 x min. 15mm argoontäitega ning juba ka 2 x selektiivklaasiga klaaspaketiga mille U-on 0,6 W/m²K.
Ka välimine raam peab siis olema paksem ja mahutama korralike näitajatega vähemalt kahekordse selektiivklaasiga paketi. Sellisel juhul välimises raamis olev soojem klaaspakett võiks anda vähese efekti, kuigi ventilatsiooni raamide vahel ära jätta siiski ei saa. Miks? Sest läbi puidu ja värvi imbuva niiskuse hakkaks aja jooksul kooruma raamide vaheline puidu värvkate.
Miks üldjuhul „saksa akna” sisepinna alaservale tekkiv kondensaadi teema rohkem esile kerkib? Sest üldjuhul on siis tegu odavamate ning külmemate akendega ja klaaspaketiga. Ka odavama lahendusena kasutatav klaaspaketi alumiiniumist vaheliistu soojusjuhtivus on ääretult kõrge ja seetõttu klaasi alaserva kondenseerub (aknaklaasi alumine serv on alati veidi külmem kui ülemine) uusehitustest tulenev niiskus ka üsna kergesti. Seinamaterjalid nagu Fibo, Aeroc, betoon jne materjalid imavad ehituse käigus suures koguses niiskust, mis külmal perioodil hakkab jahedamatele pindadele kondenseeruma ja see protsess võib kesta 3-5 aastat, kuni lõpliku kuivamiseni. Sellist olukorda aitab välistada juba ehituse ajal kütte ja ventilatsiooni sisse lülitamine ning õhuniiskuse kogujate kasutamine nii ehitus-sisetööde perioodil, kui ka hiljem. Soojal perioodil aitab ka akende ventilatsiooni asenditesse avamine nii, et tekiks normaalne ruumide ventileerimine.
Kaheraamsete akende kondensaadi probleemid on üldjuhul harvemini esinevad, sest selle aknatüübi kahe raami vahel ühtlustub veidi välistemperatuur ning kõige suurem temperatuuri kontrast jääb pigem kahe raami vahele. Tegu on justkui tuulekojaga, kus suurem tuul ja külma veidi pidurdatakse ning siseraam jääb väikesema temperatuurikoormuse mõjualasse. Küll aga ei tähenda see, et tegu oleks seetõttu veel soojema aknatüübiga.
Kasutus ja hooldamismugavuselt aga pole vastast „saksa tüüpi” akendele.
Seetõttu on minu hinnangul ka ca 90% kogu Euroopa turust just seda aknatüüpi akende kasutajad.
Saksa tüüpi on põhiliselt ka PVC aknad nagu ka puit- ja puit-puitalumiinum ning alumiiniumaknad.
Kõigest sellest tulenevalt on oluliselt lihtsam ja ka soodsam saavutada kõrgeid soojapidavuse näitajaid just saksa tüüpi akende täiustamisega.
Eestis on märkimisväärseid tulemusi saavutanud Kalesy aknatehas, kes on 68mm standardse aknalahenduse edasiarendusega saavutanud sisuliselt passiivaknad, mille soojusjuhtivus on U-0,82W/m²K. Tulemus arvutatud kasutades Euroopa akende arvutusmeetodit EN10077.
Vaata ka teisi Kalsesy lahendusi: http://www.kalesy.ee/aknad.htm
Eerik Kirs
Aknatehas OÜ
Kalesy aknad ja uksed
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas stc 101 »
-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas Külaline »
Lgp. "sts 101":stc 101 kirjutas:Ma ei saa aru miks arvutatakse akna klaaspaketi näitajad argooni kui lisa alusel! Kuuldavasti ei kesta see argoon seal üle kahe aasta! Parandage kui olen ühe tuntud aknatootja arvamusest valesti aru saanud.
Selline väide on kindlasti ebaõige ja ilmselt levitavad sellist juttu need aknatootjad, kellele pole kasulik argooniga klaaside täitmine.
Meie juurde satuvad inimesed sellise jutuga päris tihti ja olen jõudnud teatud järeldusele. Nimelt need, kes pakuvad odavamaid aknatooteid, tingituna tihedast konkurentsist, ei saa või ei oska argooni lisamise eest lisaraha küsida ning seetõttu on leidnud, et parem on tellijatele rääkida nagu argoongaas ei püsiks klaaspaketis.
Argoongaasi 1 m² täitmise hind (on grupiballoonidena ostes tegelikult küll pea olematu) on minu arvutuste kohaselt sedavõrd väike, et ilmselt on tõepoolest raske sellega kasumit teenida ja seetõttu on ta ka mõnele tootjale pigem mõttetu lisakohustus.
Keegi peab ju argooni tehasesse tellima ja balloone vahetama ning argooni paketi sisse laskma jne ning see kõik toob kaasa ka kulutuse. Kui konkurentsist tulenevalt argoongaasi lisamise eest raha küsida ei saa, siis on ju lihtsam tellijatele rääkida, et see ei seisa klaaside vahel jne.
Minu nägemusel on argoon aga märkimisväärselt oluline täiendus, mis parandab aknaklaasi soojusisolatsiooni 2 x klaaspaketis ca 22% ja 3 x klaaspaketis ca 30-35%.
Argoon ei püsi klaaspaketis vaid juhul, kui pakett on toodetud ebakvaliteetselt ehk ei ole hermeetiline. Sellist olukorda saame meie salongis demonstreerida ühe akna klaaspaketi näitel, kus lekkekohas on isegi tolm tunginud paketi sisse, moodustades klaasi sisepinnale triibulised jäljed.
Hermeetilise klaaspaketi servades asetsev vaheliistu ja butüül-mastiksi liimikiht on üsna paks (kokku ca 1cm). Klaaspakettide tootjate, kui spetsialistide, hinnangul on võimalik läbi serva imbumine max. 1% aastas e automaatsete tootmisliinide korral 95% täitmise korral on ka 50 aasta möödudes halvimal juhul umbes pool argoonist alles. Igatahes saate säästu ja mugavust soojemate akende näol pikkadeks aastateks.
Lisaks on argoon ka õhust inertsem, ehk raskem ja vähem lenduvam gaas ning seetõttu ta ka imbub raskemini läbi materjalide.
Näide: On küll reaalne, kui täheldame deodorandi pudelist KERGE piirituskoostisega vedeliku aurustumist läbi õhukese pihusti kummist klapimembraani. Ilmselt on mõnele inimesele silma jäänud, et aasta otsa kasutuseta seisnud pudelist on osa haihtunud. Kuid need on siiski tehniliselt väga erinevad olukorrad ning ei ole seetõttu võrreldavad.
Argooniga täidetud klaase kasutatakse näiteks suurte klaasfassaadide juures alati, sest argoongaasi paisumine (suvel) ja kahanemine (talvel) on oluliselt väikesem. Vastasel juhul klaasi pinnad muutuvad külmaga nõgusamaks ja suvel aga lähevad veidi väljapoole nn kummi ning tekiks palju tellijatepoolseid nurinaid liialt lainetavate fassaadide pärast.
Krüptoongaasi näitajad on veelgi paremad, kuid tootjad on Baltikumis raske leida, eriti väikeste tellimuskoguste korral. Krüptoongaasi hind on suhteliselt kallis ning sellest tulenevalt on raske leida ka majanduslikku põhjendatust antud materjali kasutamisele.
Argoongaasiga (ka krüptoongaasiga) pakette kasutab kogu Euroopa passiivakende tööstus. Teisiti ei olekski reaalne saavutada sedavõrd heade näitajatega aknaklaase, mille soojusjuhtivused on U-0,5-0,6 W/m²K. Passisvakendel tulemuse määrabki põhiliselt väga madala soojusjuhtivusega klaaspakett, sest klaaspaketi osakaal võrreldes muude aknamaterjalidega on 1,82m² klaasipinnaga testiakna mõõdu juures vägagi ülekaalukas.
Kalesy passiivakendes kasutatakse 3 x klaaspaketti, mis on argoontäidisega.
Edu soovides
Eerik Kirs
eerik@kalesy.ee
http://www.kalesy.ee
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas andres635 »
Ja mis puutub kahekordse paketiga soome akna soojapidavusse siis meie akna puhul on U-1,0 täiesti saavutatav
-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas KALESY aknad »
PURUSTAME MÜÜDI ARGOONGAASI HALVAST PÜSIVUSEST KLAASPAKETIS !Külaline kirjutas:Soome ja saksa akende võrdluse on tõrva papi küll välja toonud aga minu soov oleks soome ja norra akende kohta ka võrdlevaid kommentaare lugeda.
Legendiks on kujunenud arvamus nagu ei püsiks argoongaas klaaspaketis kuigi kaua ning seetõttu ei ole mõttekas selliste klaaspakettidega aknaid tellida.
Kõnealune kuuldus ei vasta kindlasti tõele. Sellist kuulujuttu levitavad tõenäoliselt need, kellele mingil põhjusel ei ole kasulik argoongaasiga aknatoodete turustamine või kellel puuduvad vastavad erialased teadmised.
Ükskõik millise gaasiga täidetuna, saab nõuetekohase soojusisolatsiooni tagada vaid hermeetiline klaaspakett. Kuna argoon (samuti krüptoon) on õhust suurema molekulaarse struktuuriga, raskem ning vähem lenduvam gaas, on tema väljaimbumine kvaliteetselt toodetud klaaspaketi hermeetilise serva kaudu veelgi vähem võimalik. Tänu hermeetilisusele ei satu klaaspaketi sisse ka õhuniiskus.
Seega, ainuke teadaolev põhjus argooni ebaharilikult kiireks väljumiseks klaaspaketist on ebahermeetiliselt toodetud klaaspakett. Tavaliselt on ebahermeetilise klaaspaketi tunnuseks kondensaadi tekkimine klaaspaketi sisse ja see puudus ei jää kellelegi märkamata. Sel juhul on tegemist aga ebakvaliteetse tootega, mis kuulub garantiikorras väljavahetamisele.
Edasi loe SIIN: http://www.kalesy.ee/argoongaasi-püsivu ... ttides.htm
Õigeid valikuid soovides!
Eerik Kirs
KALESY aknad ja uksed
eerik@kalesy.ee
http://www.kalesy.ee
-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas KALESY aknad »
VABANDUSED, kommentaar oli mõeldud argooni teema juurde...stc 101 kirjutas:Ma ei saa aru miks arvutatakse akna klaaspaketi näitajad argooni kui lisa alusel! Kuuldavasti ei kesta see argoon seal üle kahe aasta! Parandage kui olen ühe tuntud aknatootja arvamusest valesti aru saanud.
Eelnev lisatud kommentaar argooni püsivusest on värskendatud artikli näol olemas Kalesy aknatehase kodulehel:
PURUSTAME MÜÜDI ARGOONGAASI HALVAST PÜSIVUSEST KLAASPAKETIS !
Õigeid valikuid soovides!
Eerik Kirs
KALESY aknad ja uksed
eerik@kalesy.ee
http://www.kalesy.ee
-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas KALESY aknad »
Lisan pisut lugemist erinevate Eestis levinud aknatüüpide kohta.Külaline kirjutas:Soome ja saksa akende võrdluse on tõrva papi küll välja toonud aga minu soov oleks soome ja norra akende kohta ka võrdlevaid kommentaare lugeda.
Kui kellelgi tekib lisaküsimusi ja vajab selgitusi, siis võtke ühendust eerik@kalesy.ee.
Selgitused Eestis levinud aknatüüpidele:
Sakas aken - üheraamiline sissepoole kald-pöördavatav aken
Soome aken - kaheraamiline sissepoole pöördavanev aken
Norra või Taani aken - üheraamiline väljapoole pöördavanev aken
Võrdlev artikkel: "Saksa akan vs Soome aken"
Artikkel: "Taani akende eripärad"
Õigeid valikuid soovides!
KALESY aknad ja uksed
Eerik Kirs
eerik@kalesy.ee
http://www.kalesy.ee
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas HeigoK »
Nt 1300x1400 aken ja leng 150mm kaheosalised ja mõlemadpooled avatavad.
Huvitab umbkaudne hind

-
- külaline
Re: Saksa aken vs. soome aken
Lugemata postitus Postitas Külaline »
HeigoK kirjutas:Ei viitsi igasse firmasse päringuid saata, aga mind huvitaks mis hinnaklassis eestis "soometüüpi" aknad turgu lähevad üldse ?
Nt 1300x1400 aken ja leng 150mm kaheosalised ja mõlemadpooled avatavad.
Huvitab umbkaudne hind
Umbes 600
- Ehitusfoorum
- ↳ Üldfoorum
- ↳ Ahjud, kaminad, korstnad
- ↳ Aiad, väravad
- ↳ Aknad, uksed
- ↳ Betoon ja betoonitooted
- ↳ Ehitustööriistad
- ↳ Ehitusmaterjalid
- ↳ Elekter, elektriseadmed
- ↳ Energiamärgis ja energiaaudit
- ↳ Fassaadide arutelu
- ↳ Katused, laed
- ↳ Hüdroisolatsioon
- ↳ Kaevud
- ↳ Konstruktsioonid, seinad
- ↳ Küttesüsteemid
- ↳ Palkmajad
- ↳ Projekteerimine, projektid
- ↳ Põrandad
- ↳ Puit ja puidutooted
- ↳ Restaureerimine
- ↳ Seadusandlus
- ↳ Soojustus, isolatsioon
- ↳ Saunad, dussiruumid, vannitoad, sanitaartehnika
- ↳ Siseviimistlus, värvid, plaatimistööd
- ↳ Ventilatsioon
- ↳ Veevarustus, kanalisatsioon, käimlad
- ↳ Vundamendid
- ↳ Naljanurk
- ↳ Arhiiv
- Ärifoorumid
- ↳ Otsin tööd
- ↳ Pakun tööd
- ↳ Ostu-müügifoorum
- ↳ Annan/võtan rendile
- ↳ Hinnapäring