Ahi vs kaminahi???
Ahi vs kaminahi???
Lugemata postitus Postitas Ville »
Tänan
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Kalvis »
Asja teeb keerulisemaks, et erinevates kultuurides on need eesti inimese mõistes totaalselt erinevad. Näiteks inglismaal ahi tähendab tööstuslikku rauasulatusahju, teatud reservatsiooniga suurt katlamaja. USA-s ma ei üritakski, Kanadas on tiba parem - ahi tähendab peaaegu sama asja mis Eestis. Muu euroopa v.a. Holland ja soome ei tea mis asi on ahi. Kui veidi detailsemalt kirjeldada siis mõnele meenub jah - vene muinasjuttudes räägitakse ahjust -> vene ahi -> euroopas "vene kamin". Ka on sama mõiste soome ahi (=vene ahi), seda tänu tulikivi ja nunnauuni reklaamkampaaniale. Euroopas on kasutusel kaminad ja seda asja nad juba jagavad. Reeglina on kamin avatud või suletud uksega küttekolle, millel pole sooja salvestatavat osa. Üldiselt mõistab eesti inimene seda seadet samamoodi, kuigi teatmeteosed võivad väita midagi muud. Eesti inimene mõistab ahju sedasi, et on olemas suletud uksega küttekolle koos soojasalvestava osaga. Kaminahi on kõige keerulisem, sest mis ta on eesti mõistes, mina ei tea.
Kui kaminal on soemüür lisaks, kas ta on kaminahi või kamin soemüüriga?
Kui ahjul on klaasuks, kas ta on kaminahi või klaasuksega ahi?
Kui kaminale on juurde ehitatud sooja salvestav osa, kas ta on kaminahi?
-
- Korralik postitaja
- Postitusi: 112
- Liitunud: 29 Aug 2005, 15:49
Lugemata postitus Postitas sundehitaja »
Tundub et võta raamatud kätte mõtle oma peaga ja otsusta ise mida tahad.Foorumeid lugedes kahjuks pottsepad ainult tümitavad teineteist ja mõistlikku juttu ei kuule.Kuidagi riiakas seltskond tundub olevat.
-
- Korralik postitaja
- Postitusi: 165
- Liitunud: 12 Veebr 2006, 20:51
- Asukoht: Harjumaa
- On tänatud: 1 korda
- Kontakt:
Re: Ahi vs kaminahi???
Lugemata postitus Postitas Koristaja »
kas valida küttekeha soojustsalvestav või
aeglase põlemisega õhkusoendav?
olen teemat õllekõrval oma kodu arendavate "tarkpeadega" arutanud, eriti pole kuhugi jõudnud ...
ahi peaks olema kivisse soojust salvestav,
kütmiseks mõeldud kamin soendab ja keerutab õhku toas, mis kiirgub peamiselt plekk-korpusega kolde pinnalt
lahtise suuga kamin kiirgab soojust otse tulest ja mingil määral salvestab ka kivisse, kasutegur kõige väiksem ...
, igalühel neist omad plussid-miinused ...
milline küttematerjal sobib paremini kiviahjule, õhkkütte kaminale?
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Kalvis »
Kui kaminaga soovitatakse eelkõige kütta siis on soovituslikud lahendused:
1. Kamin kindlasti uksega. Ilma usteta on kasutegur kehvakene
2. Kamin metallsüdamikuga (või bursuika tüüpi kamin), kusjuures õhk peab pääsema südamikule vabalt ligi ja sealt tuppa.
3. Soovitav on kaminale lisada soemüür või soojakapp, kuid see ei pea väga võimas olema, sest enamus energiat tuppa tuleb kamina metallkestast (mitte soojuskiirgusest)
Eelised
- tuba kiiresti soojaks.
- saab lihtsalt ehitada
- kütteefektiivsus hea
Puudused:
- jahtub ruttu maha
- kamina lähedal on palav
Teine lahendus on klaasuksega ahi (kaminahi?):
1. Kolle, kui ka soojustsalvestav mass on kõik kivist, kaminasüdamikku ei saa kasutada
Eelised
- hoiab kaua sooja
- ei ole nii palav läheduses
- saab küpsetada süüa
- kütteefektiivsus hea
Puudus
- kulub tükk aega soojenemisele
Vinduva tulega ei soovita iial kütta ahju ega kaminat, kütet sellega kokku ei hoia. Vinduva tule jaoks on veidi teised lahendused nagu bullerjan ja keskküttekatlad (altpõlemisega katlad, kui ka pelletikatlad)
-
- Ehituspenskar
- Postitusi: 6486
- Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
- On tänanud: 398 korda
- On tänatud: 194 korda
- Kontakt:
Kaminahi
Lugemata postitus Postitas kaminahi »
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Lugemata postitus Postitas tommpomm »
Lugemata postitus Postitas Illar »
Püsib soe. Kui on korralik maja ja läbi ei puhu, siis tuleks kütta vahest üle kahe päeva. Mina kütan tasapisi ja üle päeva - temperatuur majas on ühtlasem ja küttekeha tervise seisukohalt on mõttekam parem sagedamini ja vähem kui korraga ja rohkem kütta. Uksest paistab leegivalgus ilusti läbi...
Suve- ehk stardisiibrit pole veel vaja läinud, tõmbab algusest peale korralikult. Järgmisel suvel näeb, kuidas küttekuluga lood on. Praegu tundub, et kahe ahju peale kulub praegu vähem, kui enne pliidi ja ühe ahju peale.

-
- külaline
kaminahjust
Lugemata postitus Postitas ahjuants »
-
- külaline
Re: kaminahjust
Lugemata postitus Postitas Leevi »
Siiski, kaminahi on ahi, mida on võimalik kütta nii ahju- kui ka kaminarezhiimil. Klaasuks vajalik selleks, et kaminatuld näha saaks. Ehk siis, kaminahi on ahi, milles puid põletades on võimalik nii tuld nautida kui ka soojust salvestada. Selle teeb võimlikuks lisasiiber, mille kaudu saab koldes tekkiva soojuse juhtida otse korstnasse, ahju kütmata.ahjuants kirjutas:Eesti keeles määrab liitsõna tähenduse viimane sõna, seega kaminahi on ahi, millel klaasuks. Planeerijatele soovitan piisava ruumi olemasolul kütmiseks ahju ja tule nautimiseks kaminat (vajadusel klaasuksega buršuika), sulgudes mainitu võimaldab ruumi kiiret üleskütmist, kui ahi on maha jahtunud, nt. nädalavahetusel külas käies.
- restauraator
- Ehitusspets
- Postitusi: 681
- Liitunud: 12 Mai 2005, 08:15
- On tänanud: 2 korda
- On tänatud: 1 korda
- Kontakt:
Lugemata postitus Postitas restauraator »

Leevi!
Ta on kahtlemata ahi, aga mitte kaminahi! Tead minust paremini ju, mis on kamin tegelikult!
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Külaline »
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Külaline »
Siis pole see kaminahi vaid ahi. See kui uks klaasist, ei tee veel ahjust kaminahju.wimms kirjutas:Mitte igal kaminahjul ei ole lisasiibrit, nii et see ei ole määratluse kriteerium.
Lisasiiber ei teegi kaminast ahju, vaid ahjust kaminahjurestauraator kirjutas:Mingi lisasiiber ei tee kaminast ahju! Leevi väidab veel vastupidist! Kui see nii oleks, siis peaks pliiti samuti kutsuma "pliitahi"![]()
Leevi!
Ta on kahtlemata ahi, aga mitte kaminahi! Tead minust paremini ju, mis on kamin tegelikult!

Paljud nn. "kaminahjud" tehaksegi ainult ühe siibriga, seega on nad lihtsalt klaasuksega ahjud.
- restauraator
- Ehitusspets
- Postitusi: 681
- Liitunud: 12 Mai 2005, 08:15
- On tänanud: 2 korda
- On tänatud: 1 korda
- Kontakt:
Lugemata postitus Postitas restauraator »
>>See kui uks klaasist, ei tee veel ahjust kaminahju. >>>>
Saan aru, et kõik teised parameetrid on samad.
samas jälle:
>>>Paljud nn. "kaminahjud" tehaksegi ainult ühe siibriga, seega on nad lihtsalt klaasuksega>>>
Kas klaasuksega kaminahjud?

>>>Lisasiiber ei teegi kaminast ahju, vaid ahjust kaminahju >>>
Nüüd vist leidsimegi millest tuleb kaminahi. Kui mul on suur ja raske ahi, siis külmas ahjus tule süütamisel oleks hea ehitada nn stardisiiber lisaks sulgsiibrile. Kas selle tulemusel muutub minu ahi kaminaks? või on see lihtsalt üks paljudest võimalikest lisafunktsioonidest? Mina arvan küll, et mul on ikka veel pottahi mitte kaminahi.
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Külaline »
http://www.foto24/album/5484
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Külaline »
-
- külaline
Re: kaminahjust
Lugemata postitus Postitas Leevi »
Emakeele grammatika heast tundmisest on termintest aru saamisel suur abi. Nii mõistis ka koheselt õigesti, et kaminahi on ennekõike ahi ja mitte kamin. Kuid kordan, pelgalt klaasuksest ei piisa, et ahju kaminahjuks nimetada. Kindlasti peab olema täidetud ka tingimus, et seda ahju saab kütta kaminarezhiimil ehk siis nii, et põlemisel tekkivat soojust ei salvestata vaid see juhitakse otse korstnasse. Seetõttu ehitatakse ahju otselõõr, millele paigaldatakse lisasiiber. Kui siiber on suletud asendis, siis läbib puude põlemisel tekkiv kuum suits ahju lõõristiku täies ulatuses ning toimub soojuse salvestamine. Kui lisasiiber on avatud asendis, siis läheb suits otse korstnasse. Seda viimast nimetatakse nii kamina- kui suvereazhiimili kütmiseks. Ja lisasiibrit kutsutakse seetõttu otse-, suve- või kaminasiibriks.ahjuants kirjutas:Eesti keeles määrab liitsõna tähenduse viimane sõna, seega kaminahi on ahi, millel klaasuks. Planeerijatele soovitan piisava ruumi olemasolul kütmiseks ahju ja tule nautimiseks kaminat (vajadusel klaasuksega buršuika), sulgudes mainitu võimaldab ruumi kiiret üleskütmist, kui ahi on maha jahtunud, nt. nädalavahetusel külas käies.
Eesti keeles kasutatava sõna 'kaminahi' vasteks soome keeles on 'takkauuni' mille otsetõlge eesti keelde ongi seesama 'kaminahi'. Kaminahi on tänasel päeval enimehitatav ahjutüüp Soomes (u.90% ehitatavatest ahjudest). Eestis esialgu veel pisut vähem, aga see protsent kasvab iga aastaga ka meil. Kaasaegne kaminahi on ülapõlemiskambriga nn soome tüüpi ahi, mida on võimalik kütta kahel eelpoolkirjeldatud rezhiimil. Järgnevatele linkidele klikates näete kahte ristlõikes esitatud pilti Soome firma Uunisepät topeltvoolse lõõristikuga kaminahjust, mis peaksid kaminahju tööpõhimõtte küll kiiresti selgeks tegema.
http://trinity.siteadmin.fi/File.aspx?i ... kierto-iso
http://trinity.siteadmin.fi/File.aspx?i ... =kesapelti
- restauraator
- Ehitusspets
- Postitusi: 681
- Liitunud: 12 Mai 2005, 08:15
- On tänanud: 2 korda
- On tänatud: 1 korda
- Kontakt:
Re: kaminahjust
Lugemata postitus Postitas restauraator »
Kuid kordan, pelgalt klaasuksest ei piisa, et ahju kaminahjuks nimetada. Kindlasti peab olema täidetud ka tingimus, et seda ahju saab kütta kaminarezhiimil ehk siis nii, et põlemisel tekkivat soojust ei salvestata vaid see juhitakse otse korstnasse. Seetõttu ehitatakse ahju otselõõr, millele paigaldatakse lisasiiber.
Täiendaks natuke Leevit
Kui ahjude tahtjad ei tee ahjude vahet, siis jah pelgalt klaasuks ei tee sellest nn kaminahju. Otsesiiber võib ka olla, aga klassikalise kamina teeb, kõigele lisaks, kaminaks tema kolde ehitus. Kui teile soovitatakse klaasuksega ahju millede suitsugaasid ntx kolde tagaosast ülesse tõusevad, siis sellel ei ole ju miskit pistmist kaminaga. Tavalises kaminas juhitakse tuleleek tagumise kaldseinaga kolde ülemisse ossa. Siis jääb tuleleek täies hiilguses nähtavale. Sama ehitusega kolle peaks siis ka kaminahjul olema mida teile soovitatakse.
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Leevi »

Lugemata postitus Postitas Kodusoe »
funktsioonid muudavad selle ahju kaminahjuks, mitte materjal, sul võibolla ju ka pottidest kaminahi, ka plekkahju saab sama süsteemiga teha.Materjal pole siin oluline.restauraator kirjutas: Mina arvan küll, et mul on ikka veel pottahi mitte kaminahi.
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Tanel. »
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Tanel. »
Lugemata postitus Postitas Kodusoe »
Kesklõõriga, järelpõlemiskambriga, kahe siibriga(et kütta kahes funktsioonis) soome tüüpi, lõõrid külgedelt alla. Siis võime ju teda kaminahjuks nimetada.Ametlikku mõistet kui sellist pole olemas, aga eks me selle ka võtame varsti põhjanaabritelt üle.
Vanasti meil siin kodumaal nimetati kaminahjudeks neid ahjusid millel oli ühel pool ahi ja teises toas ahju seinas oli kamin, veel olemas selliseid üksikuid ehitisi.
Saksamaal aga nimetatakse kaminahjuks metallist kaminat. Meil vist targem Soome standardeid kopeerida.
Kui keegi ei taha nüüd teda nimetada kaminahjuks, nimetage siis Kamin+ahi, on ju ühe korpuse sees siis kaks asja, ja tööraha ka siis vastavalt sellele küsida (kamina ja ahju eest)

- restauraator
- Ehitusspets
- Postitusi: 681
- Liitunud: 12 Mai 2005, 08:15
- On tänanud: 2 korda
- On tänatud: 1 korda
- Kontakt:
Lugemata postitus Postitas restauraator »
Loomulikult võib pottides, kivist ja ka plekk-kestaga kaetud lõõrid kaminakoldele ümber ehitada, siis tuleb välja lõõridega kamin ( muide sellele on viidanud ka Kaminahi ise), aga minu pottahi on juba algselt ehitatud ahjuks ja väitsin, et lisasiiber tema funktsiooni ei muuda.Kodusoe kirjutas:funktsioonid muudavad selle ahju kaminahjuks, mitte materjal, sul võibolla ju ka pottidest kaminahi, ka plekkahju saab sama süsteemiga teha.Materjal pole siin oluline.restauraator kirjutas: Mina arvan küll, et mul on ikka veel pottahi mitte kaminahi.
Mine “Ahjud, kaminad, korstnad”
- Ehitusfoorum
- ↳ Üldfoorum
- ↳ Ahjud, kaminad, korstnad
- ↳ Aiad, väravad
- ↳ Aknad, uksed
- ↳ Betoon ja betoonitooted
- ↳ Ehitustööriistad
- ↳ Ehitusmaterjalid
- ↳ Elekter, elektriseadmed
- ↳ Energiamärgis ja energiaaudit
- ↳ Fassaadide arutelu
- ↳ Katused, laed
- ↳ Hüdroisolatsioon
- ↳ Kaevud
- ↳ Konstruktsioonid, seinad
- ↳ Küttesüsteemid
- ↳ Palkmajad
- ↳ Projekteerimine, projektid
- ↳ Põrandad
- ↳ Puit ja puidutooted
- ↳ Restaureerimine
- ↳ Seadusandlus
- ↳ Soojustus, isolatsioon
- ↳ Saunad, dussiruumid, vannitoad, sanitaartehnika
- ↳ Siseviimistlus, värvid, plaatimistööd
- ↳ Ventilatsioon
- ↳ Veevarustus, kanalisatsioon, käimlad
- ↳ Vundamendid
- ↳ Naljanurk
- ↳ Arhiiv
- Ärifoorumid
- ↳ Otsin tööd
- ↳ Pakun tööd
- ↳ Ostu-müügifoorum
- ↳ Annan/võtan rendile
- ↳ Hinnapäring