küsimus eelkõige graanuli kohta
-
- külaline
küsimus eelkõige graanuli kohta
Lugemata postitus Postitas Külaline »
selline küsimus on tekkinud, et sooviks majale paigaldada sellist küttesüsteemi, mis oleks üheltpoolt odav, teisalt autonoomne. Kütte edasikandvaks jõuks oleks põrandaküte.
Probleem on aga selles, et maja ei ole suur, tegu siis 80m2 ehitisega. Gaasi ligidal ei ole. On kolm varianti, elekter, graanul, puit. Elektri poolelt on see jama, et üks katel (vist) ei tee nii sooja vett kui ka küttevett. Ilmselt kõige odavam rajada, kuid jooksevkulu kujuneb kalliks. Puit jälle ei paku väga suurt autonoomiat ja graanulküttest selles mõttes ei tea midagi, et millised katlad, millised põletid jne...
Kiire otsing netist ei ole ka andnud tulemust selles osas, et kas on olemas mingi 7kw katel-põleti. Kas on olemas nn "all in one" katel, põleti ja küna...
Mis oleks optimaalne küttesüsteem teie arvates. Mis võiks olla graanulkütte seadmete hind ja kui võimas (optimaalselt see peaks olema)?
Suured tänud vastajatele...
Lugemata postitus Postitas Hagar »
Põletite hinnad algavad pealtpoolt 20 tuh. Sinna juurde vaja mingi katel ja reguleerimise jupid.
Infot uuri http://www.energiainfo.ee/
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Kalvis »
Kolmas probleem on automaatika ja/või lisasõlmede puudumine. Mingi algeline õhuregulaator on olemas, kuid mind huvitaks graanulkütte tasemel automaatika. Vot seda pole. Automaatikas sooviksin just kütte etteandmis sõlmede ja tule reguleerimise automaatikat siis saaks katla teha nii automaatseks, et sügisel paned põlema ja kevadel lülitad välja, vahepeal täidad punkrit. Siiski, automaatika puudumisel saab neid katlaid kasutada justnimelt pikaajalises põletamises - kui pidevalt täidad katla enda küttepunkrit siis põhimõtteliselt töötab katel samuti nii, et sügisel tuli alla ja kevadel välja. Aga kui unustad punkri täitmata siis tuleb selle tühjakspõlemisel uuesti tuli alla teha ja põlema panna.
Teine variant on vaadata puiduhakke ja tavalisi graanulpõleteid. Nende hinnad on täna kallid, kuid automaatika on seeeest tasemel. Ka saab kasutada nende järel tavalist ülalpõletamisega katelt ja mingeid eespooltoodud probleeme ei ole, va hind
-
- Korralik postitaja
- Postitusi: 216
- Liitunud: 08 Nov 2006, 16:23
- On tänanud: 8 korda
- On tänatud: 9 korda
Lugemata postitus Postitas Allan »
Tegin endale ühe exceli tabeli, kus arvestasin ligikaudu järgmiste andmetega:
köetavat pinda 110m2 (hetkel küll veel 85m2), max küttevajadus 75W/m2 => 8250W
Arvestan 2 kuud aastast max küttevajadusega, 7 kuud aastas 2x väiksema küttevajadusega, ülejäänud 3 kuud ilma kütteta (ampritasu tuleb elektri puhul ikka maksta). Endale tundub selline graafik suht karm ja pessimistlik. Kokku sellisel juhul energiatarbimine ~31MWh.
Arvutasin erinevate peakaitsmete ja tennide võimsustega, kaalukausile jäid 20A ja 25A ning vastavalt 9 ja 12kW tennid. Esimesel juhul max külmal ajal (pidevalt -21C ja külmem) öist salvestust praktiliselt kasutada ei saaks, teisel juhul saaks 4-5h ulatuses. Soojemal ajal (üle 0C) oleks ööelektri osakaal kütmise puhul oluliselt suurem (kuni 100% 25A ja 12kW tenni puhul).
Kokku sain aastaseks kuluks ülaltoodud andmete korral kasutades küttepaketti 22-23 tuh EEK. See teeb kWh hinnaks ~72 senti. Küttepaketti kasutades saab ka tavalist igapäevast elektrit odavama hinnaga.
Pelleti hind peaks hetkel tulema kusagil ~60 senti kWh. Vahe 12 senti, s.t. aastas max 3700EEK.
Katlamaja installi erinevused elektri ja pelleti puhul (minu hetkeseisu arvestades):
Elekter:
Akupaak ~1500L, max 15000EEK?
Tennid, paartuhat EEK?
Peakaitsme suurendamine 20->25A, ~5000EEK
Ehk veel mõned el-seotud kulutused... prioriteedireleed vms... kokku 5K?
Pellet:
Katel+põleti, ~60K?
Pelletimahuti, ~5K?
Korstnasse roostevaba hülss, ?EEK
Torutööd, segamissõlm, pumbad, automaatika jms kulud on mõlemal variandi puhul suht sarnased. Seega tundub, et katlamaja installi koha pealt erineb maksumus ~45000EEK võrra. Arvestades, et jooksvad kulud on pelletiga ~3700EEK aastas odavamad, siis tasuvusaeg läheb päris pikaks... üle 10a. Kui siia lisada veel juurde laenuintressi lisa 45000EEK eest, siis pikeneks tasuvusaeg üle 15a peale.
Kui nüüd köetavat pinda on vähem (80m2) ja maja on hea soojustusega, siis on aastane küttevajadus veel väiksem ja pelleti tasuvusaeg pikeneb veelgi.
Kui keegi viitsis selle nüüd läbi lugeda, siis paluks kommentaare. Kas minu arvestatud hinnad (eriti installi omad), tarbimise mahud jms on loogilised või olen millegagi metsa pannud?
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas warlock »
Saematerjali hind, kui mass 7% niiskuse peale taandada (nagu pelletitel see peaks olema) on vist üle 10 000 krooni/tonn. Mis pelletid maksma hakkavad, kui neid tuleks seamaterjaliks kõlbavast okaspuidust lisaks tootma hakata?
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Kalvis »
Pelletitele üleviimiseks on sul esmapilgul vaja kas paigaldada olemasolevale katlale pelletipõleti (+punker) või ostad kohe uue integreeritud katla koos põletiga. See on esmapilgul ainus vajalik investeering.
Mina pikemas perspektiivis vaid puhtasse elektrisse ei investeeriks, sest see on enamus riikides alati olnud kallim kütteviis.
-
- Korralik postitaja
- Postitusi: 216
- Liitunud: 08 Nov 2006, 16:23
- On tänanud: 8 korda
- On tänatud: 9 korda
Lugemata postitus Postitas Allan »
Hea meelega paneks pelleti, kuid katla+põleti hinna ära tasumiseks minu tarbimise juures kuluks liialt palju aega.
Täiendasin oma tabelit veidi, lisasin juurde, et nädalavahetusel on ka ööeleker... elektri kWh hind langes 2 sendi võrra: 0.70EEK/kWh. Hmm.... jutt nagu EE müügimehel juba

Parandus: 8000->4500EEK
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas warlock »
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas enigma »
Su inff on pisut vale - kuna pelleti valmistajad kasutavad tootmisprotsessis gaasi, siis selle hinnatõust tulenevalt läks ka pelleti tonn 01.01.2007 kallimaks. 20% tõusu küll pole olnud:)warlock kirjutas:Pelleteid tehakse saematerjaliks mittekõlbavast okaspuidust ja saematerjali jääkidest. Sellise materjali kogus on piiratud. Seegi talv näitas seda. Kuni ilmad olid soojad, püsis pelletite hind möödunud aasta tasemel. Kui veebruaris külma tuli, hüppas hind hoobilt mitukümmend prossa üles ja isegi selle hinnaga oli järjekorrad. Oleks pikemalt külm olnud...
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas warlock »
Ma vaatasin netist novembris-detsembris huvi pärast hindu, siis pakuti hinnaga 2100 EEK/tonn ja veebruari lõpus oli hind 2600 EEK/tonn ja lubati kahe nädala jooksul kõik tellimused rahuldada. Need siis Tallinna hinnad, võib-olla Lõuna-Eestis saab odavamalt, tavaliselt saab.enigma kirjutas: Su inff on pisut vale - kuna pelleti valmistajad kasutavad tootmisprotsessis gaasi, siis selle hinnatõust tulenevalt läks ka pelleti tonn 01.01.2007 kallimaks. 20% tõusu küll pole olnud:)
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas trumm »
mul on see vahe, et pole mingeid katlaid ega torustikke (uus maja, 2 korrust 200m2 kokku, all põrandaküte, ülal radikad), seega kogukulu tuli nagunii suurem, kuid oma arvutustes sain tulemuseks, et pellet hakkab ennast ära tasuma ca 6 aastaga.
samas ma ei ole matemaatikas eriti tugev ja need arvutused võivad täiega puus olla.
kui see tasuvusaeg nii pikk on, siis ma ei tea... paneks siis ka ikkagi elektrikütte?! kusjuures algul kaalusin elektrikütet - õhksoojuspump + õliradikad, kuid siis tegingi need arvutused ja sain tulemuseks, et pellet justkui 6 a pärast tasuvam..... oh, on ikka dilemma...
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Arvutaja »
Olen elanud pelletiga majas, hetkel gaasiküte. Arvestades praegust 4.45 hind gaasil on kulu sama, mugavus aga parem. Pelleti hind peaks kõigi eelduste kohaselt jääma ikkagi 3k kanti tonnist. Arvestama peab ka sellega, et elekter tuleb meil hetkel põlevkivist ja saaste on ikkagi ropult suur- - ei imestaks kui aasta paariga kerkiks kW hind 2 eegu kanti. Pelleti kui biokütuse tootmist hakkab riik aga toetama. Alteratiiv on ka rapsi saadustest biokütustel automatiseeritud katlad. Mina teeks nii, et paneks EL radikad tuppa ja suuremate külmadega kütaks ka vana katelt haluga. Pelletiga ehk ootaks veidi -puidutööstuses suured muutused , firmad sulguvad toorainet vähe. Loodaks et paari aastaga tulevad alternatiivid rapsipelleti põletite näol - rapsipellet hetkel 1,5 eek kg, kütteväärtus üle 6kW kg kohta. El. radikad nii ehk naa kasulikud pelletikütte puhul.
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas warlock »
Rapsi pelletitega on samad problad - tehakse vist õli tootmise jääkidest ja kogus piiratud. Praegu neile vähe ostjaid ja hind madal. Kui kasutamine kasvaks, siis mingil hetkel neid enam ei jätkuks ja hind hüppaks lakke.Arvutaja kirjutas: Loodaks et paari aastaga tulevad alternatiivid rapsipelleti põletite näol - rapsipellet hetkel 1,5 eek kg, kütteväärtus üle 6kW kg kohta. El. radikad nii ehk naa kasulikud pelletikütte puhul.
Lepa- ja pajuvõsa on Eesti päris palju ja seda lihtne juurde ka kasvatada. Sellest miskipärast pelleteid ei tehta. Vist kogumine on töömahukas ja transport kallis ning üritus ei tasu ennast ära.
- Ehitusfoorum
- ↳ Üldfoorum
- ↳ Ahjud, kaminad, korstnad
- ↳ Aiad, väravad
- ↳ Aknad, uksed
- ↳ Betoon ja betoonitooted
- ↳ Ehitustööriistad
- ↳ Ehitusmaterjalid
- ↳ Elekter, elektriseadmed
- ↳ Energiamärgis ja energiaaudit
- ↳ Fassaadide arutelu
- ↳ Katused, laed
- ↳ Hüdroisolatsioon
- ↳ Kaevud
- ↳ Konstruktsioonid, seinad
- ↳ Küttesüsteemid
- ↳ Palkmajad
- ↳ Projekteerimine, projektid
- ↳ Põrandad
- ↳ Puit ja puidutooted
- ↳ Restaureerimine
- ↳ Seadusandlus
- ↳ Soojustus, isolatsioon
- ↳ Saunad, dussiruumid, vannitoad, sanitaartehnika
- ↳ Siseviimistlus, värvid, plaatimistööd
- ↳ Ventilatsioon
- ↳ Veevarustus, kanalisatsioon, käimlad
- ↳ Vundamendid
- ↳ Naljanurk
- ↳ Arhiiv
- Ärifoorumid
- ↳ Otsin tööd
- ↳ Pakun tööd
- ↳ Ostu-müügifoorum
- ↳ Annan/võtan rendile
- ↳ Hinnapäring