Intelligentne kodu?

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
Külaline
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

madis64 kirjutas: Oskad sa sellise - minimaalse administreerimisega ja suuremal määral iseõppivad kui ülalpool viidatud - kaubalise süsteemi kohta ka mõne viite tuua?
Kas nüüd minimaalse aga näiteks siin mainitud seadmed võivad majandada suures osas ise. Husqvarnal peaks olema isemajandav muruniiduk.... aga ega ausalt öeldes rohkem praegu ette ei tulegi :scratch: Seega vbl. kiirustasin hinnanguga- tänane (ka teised tootjad ei ole vist nimetatud kodumasinatest kaugemale jõudnud).
Muidugi uudiseid levitatakse.
rokikas kirjutas: Enamus tehnosüsteeme niigi juba üpris intelligentsed.
Siin tuleb vahet teha. Seade mis töötab automaatselt ei lase muuta/ega muuda oma tööprotsessi, ei lävi süsteemiga. Süsteemis oleva seadme tööd saab juhtida etteantud toimingutes,
seade ei suhtle süsteemiga. Intelligentne kodumasin annab infot ja otsib infot. Üldjoontes oleks sellised vahed "intelligentsil".
Imelik.
Kivitorris
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 61
Liitunud: 29 Apr 2010, 10:05

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Kivitorris »

Seda mida mõtleb Hallivatimees intelligentse kodu all on võimalik lahendada KNX-ga. Aga kui hinnapakkumine sellele kõigile soovitavale intelligentsele lahendusele kätte saadakse, siis võtab ikka tõsiselt mõtlema, kas on seda vaja. Raha numbrid saavad olema suured, kui mitte öelda väga suured. Eestis on tehtud selliseid intellgentse kodu(Targa Maja) täislahendusi väga vähe.
hallivatimees
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas hallivatimees »

KNX-i üüratutest hindadest olen teadlik jah.. zwave-i puhul väljamafoorumites selgeks saanud, et tegemist kuskil ~3000usd suuruse väljaminekuga, mida saad järk järgult täiustada kui soovid algset investeeringut madalal hoida.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas rokikas »

hallivatimees kirjutas: tegemist kuskil ~3000usd suuruse väljaminekuga
Mida selle rahaga saab?
Hallivatimees
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Hallivatimees »

Mida selle rahaga saab?
Selle raha sisse peaks mahtuma ära juhtseade, mis zwave-iga suhtleb ning miski 10-15 valgustit ning mõned olulisemad pistikupesad, elektriline magnetklapp veekraani vahele ei maksnud ka suurt midagi (40-50€). Mõned 3-1 andurid peaks ka sinna eelarvesse mahtuma, need siis jälgiks valgustugevust, temperatuuri ja liikumist... Ütleme, et miski põhipaketi saaks paika (sõltub muidugi maja suurusest ka).

Mulle sümpatiseerib just see kõige rohkem, et ma ei pea ostma täna ja kohe kogu lahendust välja vaid saan järgmisel palgapäeval mõned moodulid lisaks võtta või andurid.. ning sedamööda maja täiustada. Ega esimese hooga vist ei tulekski kohe pähe millist mugavust reaalselt kasutama hakkad ja milline pointless..

Mingi hetk peaks sealt Indomest oma hinnapäringule vastuse saama loodetavasti ning siis mõtleb edasi, näpud sügelevad küll natuke :D
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

rokikas kirjutas:
madis64 kirjutas:Nii et mis on sinu arvates "intelligentne maja"?
Aga sinu arvates? Täitsa siiralt küsin kas sul on omal mingi konkreetsem visioon milline võiks olla "tark maja" praktikas. Pean silmas mingit olulist kvaliteedihüpet seal elamisel.
Kokkuvõtvalt peaks intelligentne maja (vähemalt):

- haldama ja koordineerima ühest keskusest kõiki ehitise tehnosüsteeme (mitte et vendimees käib tellimuse peale ja näperdab vendisüsteemi "aju", küttevana käib tellimuse peale ja tuunib küttesüsteemi kontrollerit jne);

- arvestama tehnosüsteemide (nt. valgustus, ventilatsioon, küte, konditsioneer jne) dünaamilise ümberseadistamise kaudu kõigi majaelanike individuaalseid eelistusi tagades siiski neile ka kogumina maksimaalse mugavustaseme;
S.t. kui toas olen ma üksi, siis on toa valgustus, temperatuur ja konditsioneeri ventilaatori labade suund ja ventilaatori pöörded seatud minu eelistuse järgi, kui ruumi siseneb näiteks mu ema, siis muutuvad need parameetrid ka tema mugavustsooni arvestades.

- omama ühte tsentraalset ja ühtlustatud kasutusloogikaga haldusliidest - kõigi nende kütte-, ventilatsiooni- jne süsteemide jne eraldi haldusjuhendid ja -puldid võivad minu poolest jääda küll eelmisse aastatuhandesse;

- võimaldama (kasutajal) seadmete/süsteemide töögraafikute muutmist olulisemalt keerulisemaks kui "töösirge oma tõusu ja alguspunktiga";

- võimaldama kasuitajal salvestada endakohaseid "seadistuste terviklikke mugavuskomplekte"

jne.

Tegelikult võib adaptiivsuse seisukohalt tuua heaks analoogiks kallima klassi auto, mille istme, mootori- ja automaatkäigukasti, kliimaseadme jne seadistused salvestuvad juba juhi isiku kohaselt (mootori dünaamikakõveraid vist puuteekraanilt veel ise järsemaks/lamedamaks vedida igaüks ei saa).

See oleks minu veendumuse kohaselt Intelligentne Maja - praeguste kasutajale suures osas suletud kontrollerite poolt juhitavad isoleeritud tehnosüsteemide komplektid tunduvad nagu lamparvutid Mac-i kõrval - mõlemad ju arvutavad 1+1 kokku, kuid kasutajamugavuse koha pealt on ikka mäekõrgus vahet.
Hallivatimees
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Hallivatimees »

madis64 kirjutas:
rokikas kirjutas:
madis64 kirjutas:Nii et mis on sinu arvates "intelligentne maja"?
Aga sinu arvates? Täitsa siiralt küsin kas sul on omal mingi konkreetsem visioon milline võiks olla "tark maja" praktikas. Pean silmas mingit olulist kvaliteedihüpet seal elamisel.
Kokkuvõtvalt peaks intelligentne maja (vähemalt):

- haldama ja koordineerima ühest keskusest kõiki ehitise tehnosüsteeme (mitte et vendimees käib tellimuse peale ja näperdab vendisüsteemi "aju", küttevana käib tellimuse peale ja tuunib küttesüsteemi kontrollerit jne);

- arvestama tehnosüsteemide (nt. valgustus, ventilatsioon, küte, konditsioneer jne) dünaamilise ümberseadistamise kaudu kõigi majaelanike individuaalseid eelistusi tagades siiski neile ka kogumina maksimaalse mugavustaseme;
S.t. kui toas olen ma üksi, siis on toa valgustus, temperatuur ja konditsioneeri ventilaatori labade suund ja ventilaatori pöörded seatud minu eelistuse järgi, kui ruumi siseneb näiteks mu ema, siis muutuvad need parameetrid ka tema mugavustsooni arvestades.

- omama ühte tsentraalset ja ühtlustatud kasutusloogikaga haldusliidest - kõigi nende kütte-, ventilatsiooni- jne süsteemide jne eraldi haldusjuhendid ja -puldid võivad minu poolest jääda küll eelmisse aastatuhandesse;

- võimaldama (kasutajal) seadmete/süsteemide töögraafikute muutmist olulisemalt keerulisemaks kui "töösirge oma tõusu ja alguspunktiga";

- võimaldama kasuitajal salvestada endakohaseid "seadistuste terviklikke mugavuskomplekte"

jne.

Tegelikult võib adaptiivsuse seisukohalt tuua heaks analoogiks kallima klassi auto, mille istme, mootori- ja automaatkäigukasti, kliimaseadme jne seadistused salvestuvad juba juhi isiku kohaselt (mootori dünaamikakõveraid vist puuteekraanilt veel ise järsemaks/lamedamaks vedida igaüks ei saa).

See oleks minu veendumuse kohaselt Intelligentne Maja - praeguste kasutajale suures osas suletud kontrollerite poolt juhitavad isoleeritud tehnosüsteemide komplektid tunduvad nagu lamparvutid Mac-i kõrval - mõlemad ju arvutavad 1+1 kokku, kuid kasutajamugavuse koha pealt on ikka mäekõrgus vahet.

Kusjuures seda kõike peaks teha suutma iga tänapäeva intelligentne kodu.. iseasi kas on reaalne, et ta aru saab kas vanaema on elutoas ja peretütar magamistoas ja siis neid tubasid eraldi sätib, aga gpsi järgi (nutitelefon) peaks iga süsteem suutma ära tunda, kes koju jõuab ja mismoodi tema jaoks on süsteem seadistatud.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Hallivatimees kirjutas:iseasi kas on reaalne, et ta aru saab kas vanaema on elutoas ja peretütar magamistoas ja siis neid tubasid eraldi sätib,
Miks ta ei peaks pereliikmete asukohast majas aru saama (eeldusel, et pereliige ise seda soovib ja näiteks RFID-jubinaga telefoni taskus kannab või mingit RFID-medaljonilaadset asja kodus kaelas kannab)?

Inimeste kiibistamine on ju ka võimalik, kuid ma ei usu, et seda meetodit keegi eriti soovib kasutada.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas rokikas »

madis64 kirjutas:mitte et vendimees käib tellimuse peale ja näperdab vendisüsteemi "aju", küttevana käib tellimuse peale ja tuunib küttesüsteemi kontrollerit jne
.....vaid käib üks "XM dziki-briki" mees kes peab põhjalikult tundma ka ventilatsiooniseadmeid, küttesüsteemi, elektriasjandust, valguslahendusi, jne. Loomulikult ka oskama neid kõiki "taltsutada" oma "MX dziki-briki"ga.
Hea ventilatsioonilukksepa leidmisega on inimesed hädas, asjalikust torumehest rääkimata. Kust neid"MX....." spetse veel võetakse?
madis64 kirjutas: - arvestama tehnosüsteemide (nt. valgustus, ventilatsioon, küte, konditsioneer jne) dünaamilise ümberseadistamise kaudu kõigi majaelanike individuaalseid eelistusi tagades siiski neile ka kogumina maksimaalse mugavustaseme;
S.t. kui toas olen ma üksi, siis on toa valgustus, temperatuur ja konditsioneeri ventilaatori labade suund ja ventilaatori pöörded seatud minu eelistuse järgi, kui ruumi siseneb näiteks mu ema, siis muutuvad need parameetrid ka tema mugavustsooni arvestades.

Nii et kiip kõigile turja?
madis64 kirjutas: - omama ühte tsentraalset ja ühtlustatud kasutusloogikaga haldusliidest - kõigi nende kütte-, ventilatsiooni- jne süsteemide jne eraldi haldusjuhendid ja -puldid võivad minu poolest jääda küll eelmisse aastatuhandesse;
:scratch: Näiteks õhksoojuspumba pult on mul vist juba üpris tolmunud sest pole nagu vajadust teda näppida. Nii nagu sügisel ta tööle sättisin nii ta ka toimetab. :blush:
madis64 kirjutas:See oleks minu veendumuse kohaselt Intelligentne Maja - praeguste kasutajale suures osas suletud kontrollerite poolt juhitavad isoleeritud tehnosüsteemide komplektid tunduvad nagu lamparvutid Mac-i kõrval - mõlemad ju arvutavad 1+1 kokku, kuid kasutajamugavuse koha pealt on ikka mäekõrgus vahet.

Pigem ikka nagu PC võrreldes Mac. Ka PC lööb 1+1 kokku (ja palju rohkemgi) aga Mac teeb seda glamuursemalt. Või vähemalt "sõltumatute poola instituutide" uuringud kinnitavad seda. :)

Sellest saan ma aru et tore on kui kodukino käivitamisel rulood sulguvad ning tuled hämarduvad aga sellest sisekliima "solgutamisest" ma küll aru ei saa. Kui kord panna paika soovitud temperatuur ning õhu kvaliteet siis mida tast enam näppida? Päris nii võimekaks ma siiski neid süsteeme ei pea et nad suudaks iga inimese ümber talle meeldivaimat kliimat tekitada ning hoida.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

rokikas kirjutas:.....vaid käib üks "XM dziki-briki" mees kes peab põhjalikult tundma ka ventilatsiooniseadmeid, küttesüsteemi, elektriasjandust, valguslahendusi, jne. Loomulikult ka oskama neid kõiki "taltsutada" oma "MX dziki-briki"ga.
Ei "käi" üldse - süsteem on kas majutatud või kaugtoega.
Ja ei pea oskama "neid kõiki taltsutada" - süsteem peab olema tarkvaraliselt modulaarne ja iga moodulit peab saama eraldi sättida.
Sisendeid, väljundeid ja täitureid on igal alamsüsteemil nagunii piiratud arv, mis võimaldab laia turu puhul töötada välja standardlahendused, mida iga omanik siis kasutajaliidese kaudu enda jaoks mugandada saab (algseadistus teostatakse loomulikult volitatud süsteemipaigaldaja poolt ja varundatakse asjakohaselt).
rokikas kirjutas:Hea ventilatsioonilukksepa leidmisega on inimesed hädas, asjalikust torumehest rääkimata. Kust neid"MX....." spetse veel võetakse?


Kui süsteem tuleb avatud protokollide, standardite ja töökirjeldustega, siis kõige kiirem kasvulava on internetikogukond - tee ainult uksed lahti, pane foorum püsti ja kasvavad peale nagu mühiseb.
rokikas kirjutas:Nii et kiip kõigile turja?


Nagu postitus ülalpool kribasin - kas telefoniga taskusse või medaljoniga kaela - vahet pole. Ning asi on ju rangelt vabatahtlik - alati peab säilima käsijuhtimise võimalus.

rokikas kirjutas::scratch: Näiteks õhksoojuspumba pult on mul vist juba üpris tolmunud sest pole nagu vajadust teda näppida. Nii nagu sügisel ta tööle sättisin nii ta ka toimetab. :blush:


See näitab, et inimesed on erinevad - meie peres on ta praegu laua peal ja teda ikka ka näpitakse.
rokikas kirjutas:Pigem ikka nagu PC võrreldes Mac. Ka PC lööb 1+1 kokku (ja palju rohkemgi) aga Mac teeb seda glamuursemalt.


Isoleeritud kontrollerite ja integreeritud terviksüsteemi vahel on pigem ikkagi oluliselt suurem lõhe kui PC, linuksiliste ja/või Mac-i vahel.
rokikas kirjutas:Sellest saan ma aru et tore on kui kodukino käivitamisel rulood sulguvad ning tuled hämarduvad aga sellest sisekliima "solgutamisest" ma küll aru ei saa.
Kui kord panna paika soovitud temperatuur ning õhu kvaliteet siis mida tast enam näppida? Päris nii võimekaks ma siiski neid süsteeme ei pea et nad suudaks iga inimese ümber talle meeldivaimat kliimat tekitada ning hoida.
Milles probleem - kellegi meeldib, kui sooja õhku puhuda jalgadele, kellelegi see jälle teps mitte ei meeldi.
Kui selliseid eelistusi õnnestub järgida, siis kõik ju ainult võidavad?
Samuti on valgustusega - kes kustutab pidevalt enda järel tulesid ja liigub "peaaegu käsikaudu", mina jälle "poolpimedikku" ei kannata silma otsaski - maailm on erinevaid inimesi täis.
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

madis64, ma olen peagi 15 aastat põhikohaga IT süsteeme teinud ja... no ei taha ma seda "pilves intelligentset majajuhti".
Isikupõhine kliima seadistus ruumides ajal, mil suundume "liginullergiamaja" poole? Selle jaoks on ammu olemas umbes mustmiljon korda töökindlam, odavam, universaalsem lahendus - riided. Kel on külm, paneb rohkem selga. Erinevates magamistubades erineva tempi hoidmine on täiesti OK aga selleks pole jälle vaja kallist tsentraalset lahendust.
Igasugu "teeme foorumi ja küll siis saame asjad käima" lahenduste puhul on tulemus 95% juhul ühene - kui asja üldse käima saab, siis on see nagu õrrel magamine - kui kasvõi kraadi jagu valele poole kallutad, sajad alla. Vastupidi - ma tahan, et süsteemi võtaks käsile mõni suurkorporatsioon, et asjast areneks välja toode:
1) ostan poest karbi
2) võtan kodus karbist välja ja panen seinale/uksele/aknale/veetorule.
3) vajutan nuppu ON
4) läbi Next->Next->Next menüüde juhitakse läbi seadistuste kuni "All done" teateni.
5) kõik toimib.
Mul on elus targemat ka teha, kui maja (telefoni/autot/pulsikella jne) progeda.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

2korda2 kirjutas:madis64, ma olen peagi 15 aastat põhikohaga IT süsteeme teinud ja... no ei taha ma seda "pilves intelligentset majajuhti".
Kui narkopilves olek kõrvale jätta, siis ega "arvutipilves" olek ei ole ainuvõimalus.
2korda2 kirjutas:Isikupõhine kliima seadistus ruumides ajal, mil suundume "liginullergiamaja" poole? Selle jaoks on ammu olemas umbes mustmiljon korda töökindlam, odavam, universaalsem lahendus - riided. Kel on külm, paneb rohkem selga. Erinevates magamistubades erineva tempi hoidmine on täiesti OK aga selleks pole jälle vaja kallist tsentraalset lahendust.
No siis sa lihtsalt ei osta seda värki ju? Mõni teine jälle leiab, et võiks jälle omada. Mul endal pole ka ühtegi sellist komponenti veel majas olemas (hoolimata mälu järgi vist juba 20-st aastast muu tegevuse hulgas ka arvutite ja infosüsteemidega tegelemisest), kuid ma ei vannu sugugi, et asjalood ka kümne aasta pärast nii on.
2korda2 kirjutas:Igasugu "teeme foorumi ja küll siis saame asjad käima" lahenduste puhul on tulemus 95% juhul ühene - kui asja üldse käima saab, siis on see nagu õrrel magamine - kui kasvõi kraadi jagu valele poole kallutad, sajad alla.
Ei pea ju nii "bleeding edge"-i harrastama - kribasin ju eespool, et esmase seadistuse teeb iga süsteemi volitatud paigaldaja, kes sellega rahule jääb, see rohkem seestpoolt ei näpi, vaid järelhäälestust teeb kasutajaliidese kaudu. Minu jaoks üks ei välista teist.
2korda2 kirjutas:Vastupidi - ma tahan, et süsteemi võtaks käsile mõni suurkorporatsioon, et asjast areneks välja toode:
1) ostan poest karbi
2) võtan kodus karbist välja ja panen seinale/uksele/aknale/veetorule.
3) vajutan nuppu ON
4) läbi Next->Next->Next menüüde juhitakse läbi seadistuste kuni "All done" teateni.
5) kõik toimib.
Mul on elus targemat ka teha, kui maja (telefoni/autot/pulsikella jne) progeda.
Kaubaline toode on loomulikult asja aluseks - nagu autode tuunimiselgi ;) .
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Täna potsatas postkasti juunikuu Digi ja selle leheküljel 14 on ka teemakohaseid mõtteid ("10 asja, mis peavad kodus targemaks minema") - mõnedega neist saab vägagi nõustuda, mõned jäävad ilmselt "helgemat tulevikku" ootama.

Samalt lehelt siiski ka link ühe - juba praegu - kaubalise toote kohta,mille kasutussevõtt ei nõua "totaalset süsteemivahetust":

http://www.nest.com/
Nest_termostaat.png
Nest_termostaat.png (138.21 KiB) Vaadatud 4517 korda
Nest_termostaat_2.png
Nest_termostaat_2.png (163.79 KiB) Vaadatud 4517 korda
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Veel üks terviklikum lahendus jäi internetis ette:

"Interact with, control, and automate virtually any device, technology, or sub system including:
Audio / Video
Internet Devices & Media (Apple TV®, Rooku®, Hulu®, Pandora®, Rhapsody®, Napster®, Last.fm®, Sirius® Internet Radio, Flickr®, Facebook®, and more)
Intelligent Lighting Systems
Climate
Window Shades & Drapes
Security & Surveillance
Communications
Doors, Entryways, Gates
Pool & Spa
and more…"

http://www.savantsystems.com/home_autom ... ntrol.aspx
Savant_smart_home_solutions.png
Savant_smart_home_solutions.png (214.54 KiB) Vaadatud 4492 korda
- hakkab juba intelligentseks kiskuma :thumbsup:
Kuuno
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Kuuno »

väga huvitav arutelu siin tekkinud! Mainin okhe ära et olen z-wave toodete edasimüüja ja päris palju uurinud varasemalt eri võimaluste kohta.

Varasemalt tekkis küsimus et miks panna mooduleid kuhugi seina sisse kui peaks kilpi panema. Ega ei peagi tegelikult aga selle lahenduse paneb paika juba valmis kodu ja sellisel juhul on moodulite kasutamine sageli ainuvõimalik! Mingilmääral on riksik ka hajutatud ehk kui üks moodul mingil põhjusel töötamast lakkab, siis selle tagajärjel ei toimi ainult 1 konkreetne lamp v seade, mitte suurem grupp. Teise külje pealt on knx'i lahendusele hetkel rohkem pakkujaid kuid ka hind on palju soolasem
Z-wave puhul on hea ka see, et kui ühendus katkeb mingite seadmete vahel, siis leitakse alati tee teist kaudu ehk kõik seadmed vahetavad infot "risti-rästi"

Miks üldse tark kodu? Nagu siin juba välja tuli on see osaliselt enda väärtushinnangute küsimus. Kui tehnika ei meeldi ja aega on piisavalt käes, siis polegi vaja! Kui aga väärtustad aega, turvalisust jne siis on see oluline! Targa kodu(kontori) eesmärk on meie igapäeva tegemisi lihtsustada ja hoida kokku aega mida sageli ei ole piisavalt palju et seda raisata ebavajalike tegevuste peale!
See et seadmed, lambid, küte on keskselt juhitavad ei ole eesmärk omaette, oluline on et meie ei kulutaks aega ebaolulistele asjadele!

mõned näited:
1.kodus tekib toru lõhkemise tagajärjel veekahju(pesumasin vms), heal juhul maksab kindlustus selle kinni, halvemal juhul püeab ise kõigege tegelema aga mõlemal juhul kulub sinna aega! paberiajamised või ehitustööd
Inimene kes peab oma aega kalliks võtab kasutusele lahenduse kuidas sellist olukorda proovida ära hoida!

2.ei ole kindel kas unustasid kodus akna lahti, seadmed tööle? Esiteks saad eemal olles kontrollida kas tõesti juhtus nii või ajasid midagi sassi. lihtsa nupuvajutusega paned maja "unerežiimi"

Sellised olukordi või näiteid on väga palju! :)

Kuuno Lotamõis
http://www.indome.ee
tom256
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas tom256 »

Hei !

Arutelu teemal: milleks tark kodu ? on päris huvitav.
Mingil kummalisel põhjusel peavad inimesed täiesti loomulikuks seda, et auto uksed käivad puldist lahti, tuled lähevad automaatselt põlema, salongivalgus süttib ukse avamisel, tänapäeval juba nupust käivitamine, rääkimata kliimast ja muudest mugavustest. Kuid kui võtame nüüd maja või korteri, siis peetakse täiesti loomulikuks seda, et uks käib võtmega, tuled lülitist, ja sooja saamiseks katlaruumi, või ahju ette.
Kummaline kas pole ?
Isiklikult on kogemust mõlemaga, nii tavalise elamu kui ka hetkel targa maja lahendusega. Oma kogemusest võin öelda, et ei kujutaks enam ette, et iga kord kodust lahkudes peaks üldse mõtlema, kas mõni pirn jäi kuskil põlema, mõni uks lahti jne.
Varasemalt oli mitmeid kordi selline olukord, et oled esikus, saapad jalas, majast lahkumas, ja siis näed silmanurgast, et 2 korrusel kuskil mingi laelamp põleb :) kindlasti mõnele tuttav olukord :)
Näiteid võib tuua päris palju, kas mugavalt filmi vaatama asudes diivanilt kogu valgustus vajaliku tasemeni muuta, või jalutada ise kõik lülitid läbi. Koristama asudes korraga kogu maja valgustus sisse lükata, või seda ükshaaval teha. Magama minnes voodi kõrvalt kogu maja valgustus välja lülitada jne.
Korraliku automaatika puhul saavad endal ennem ideed otsa mida ja kuidas automatiseerida, kui targa maja lahenduse võimalused, ning mingit kindlat reeglit siin ju pole, igaüks saab ise valida kuidas ja kui palju mingi asi mugavaks teha või automatiseerida.
Võibolla väga väikeses korteris see polegi probleem, aga mida suurem elamine on, seda olulisemaks sellised mugavused muutuvad.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

tom256 kirjutas:Isiklikult on kogemust mõlemaga, nii tavalise elamu kui ka hetkel targa maja lahendusega.
Mis toote/süsteemiga selle targa maja lahenduse puhul ka tegemist on - ehk kribad natuke täpsemalt?
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Kuuno kirjutas:Miks üldse tark kodu? Nagu siin juba välja tuli on see osaliselt enda väärtushinnangute küsimus. Kui tehnika ei meeldi ja aega on piisavalt käes, siis polegi vaja! Kui aga väärtustad aega, turvalisust jne siis on see oluline! Targa kodu(kontori) eesmärk on meie igapäeva tegemisi lihtsustada ja hoida kokku aega mida sageli ei ole piisavalt palju et seda raisata ebavajalike tegevuste peale!
See et seadmed, lambid, küte on keskselt juhitavad ei ole eesmärk omaette, oluline on et meie ei kulutaks aega ebaolulistele asjadele!
Vabandust aga ma ikka päris hästi ei mõista kus te seda suurt ajavõitu näete. :scratch:
Kuuno kirjutas:1.kodus tekib toru lõhkemise tagajärjel veekahju(pesumasin vms), heal juhul maksab kindlustus selle kinni, halvemal juhul püeab ise kõigege tegelema aga mõlemal juhul kulub sinna aega! paberiajamised või ehitustööd
Inimene kes peab oma aega kalliks võtab kasutusele lahenduse kuidas sellist olukorda proovida ära hoida!
2.ei ole kindel kas unustasid kodus akna lahti, seadmed tööle? Esiteks saad eemal olles kontrollida kas tõesti juhtus nii või ajasid midagi sassi. lihtsa nupuvajutusega paned maja "unerežiimi"
tom256 kirjutas: Kuid kui võtame nüüd maja või korteri, siis peetakse täiesti loomulikuks seda, et uks käib võtmega, tuled lülitist, ja sooja saamiseks katlaruumi, või ahju ette.
Veetorule näiteks see vidin http://www.ecomatic.ee/ee/tooted/mehhaa ... itse-seade , välisuksele midagi neist http://www.turvaveeb.ee/tooted-ja-teenu ... ised-lukud http://www.lukuexpert.ee/labipaasususte ... +SOLO.html http://www.biosystems.ee/index.php/toot ... keeperlite http://www.lukud.ee/ee-biomeetrilised%2 ... ew-5-476-0 , korralik signalisatsioon koos uste/akende anduritega, kui on tänapäevane automaatne küttesüsteem siis see toimib niigi oma andurite "tarkusest" (ahikütte korral ei asenda "puuloopijat" ilmselt veel siiski see "tark maja"), ventilatsioonil omad andurid, jne.
Uute eramute puhul kiputakse elektrikilpi "miljon" juhet kokku tooma ning seetõttu seal ei ole just eriti raske korraldada et ühe nupuvajutusega (või maja valvesse panekuga) kaob "särts" kõigist juhtmetest v.a. need mis peavad alati jääma (külmik, valve, küte, vent, jne.). Ilmselt tänapäeval ka kellade ja mäluga kodutehnika ei ole just vaimustuses sellistest elektrikatkestustest.
Kui see "tark maja" on üle interneti kontrollitav/juhitav siis loomulikult tuleb kohe jutuks selle turvalisus. Mulle küll ei meeldi mõte et naabri nutikas poisiuss paneb mu maja tuled vilkuma "drum 'n' bass" taktis. :)
Külaline
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Väga huvitavaid arvamusi (sellel teemal) saab lugeda siit.
See auto asi on puhas automaatika ja kaugjuhtimine. "Mõtlemine" ja omavahelised seosed puuduvad. Eemalt siiski sisekliimaga toimetada ei saa ja auto ennast sõiduks ette ei valmista ning soovitusi/infot (rikked, võimalikud probleemid) juhile ei jaga (vähemalt tavavarustuses). Õlitase, rehvirõhk ja temperatuurid on pigem hädaabi. Kirjeldatud tuled ja viled ning vidinad ei paku olulist kvaliteedimuutust võrreldes a la 1990 a.

Sama on kodust lahkudes tulede kustutamise, akende sulgemise/varjamise, peakraani ja valvega- lahendatav oluliselt odavamate vahenditega. Miks see on seni enamustes kodudes manuaalne?
Põhjuseks pakun- väiksed vahemaad, palju kasutajaid (ligipääsetavus-pole vaja kaasas vedada/ loe otsida vidinaid), muutumatud kasutusharjumused ( võimalusi kiireteks muutusteks ei vajata).
Intelligentse maja ainuke mõte saab olla selles, et selle ostnud kodanik valdab infot ja kontrollib olukorda, olenemata tema asukohast (kuna veel seadmetele endile loota ei saa ;) ). Sealjuures progeja staatusest pääsedes.
Puudusena võiks välja tuua süsteemitõrked (olete istunud oma puldiga auto ukse taga kuna võti puudub?)- käsule allumatus :D . Koomilisem on siseõue lipanud elukaaslane, kui Teie teiselt poolt "maja turvate" ning rehvide sahisedes lahkute???
Imelik.
tom256
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 10
Liitunud: 13 Juun 2012, 08:39
On tänatud: 1 kord

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas tom256 »

madis64 kirjutas: Mis toote/süsteemiga selle targa maja lahenduse puhul ka tegemist on - ehk kribad natuke täpsemalt?
Kogu mõistus baseerub Wago 750 seeria kontrolleril, millele on lisatud vastavalt vajadusele erinevaid sisend ja väljund mooduleid.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

tom256 kirjutas:Kogu mõistus baseerub Wago 750 seeria kontrolleril,
Kas "mõistuse" puhul on tegemist mingil (ostetaval) standardlahendusel baseeruva arendusega või on see konkreetse maja jaoks nullist kokku kirjutatud?
Külaline
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

madis64 kirjutas: Kas "mõistuse" puhul on tegemist mingil (ostetaval) standardlahendusel baseeruva arendusega või on see konkreetse maja jaoks nullist kokku kirjutatud?
Kõik on nullist projekteeritud ja kirjutatud.
Ega tegelikult polegi palju selliseid karbist võetavaid lahendusi, sest näiteks minu puhul suhtleb nii ukselukk, kui gaasikatel kui vent agregaat erinevas keeles, või üldse puudub mõistlik sisend erineva seadme juhtimiseks. Seega tundus selline platvorm kõige mõistlikum kogu kompoti integreerimiseks. Kuna tegemist oli uue maja ehitamisega, oli lihtne ka kaabeldust teostada vastavat kontrollerit silmas pidades.
Kuuno
külaline

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas Kuuno »

rokikas kirjutas:
Kuuno kirjutas:Miks üldse tark kodu? Nagu siin juba välja tuli on see osaliselt enda väärtushinnangute küsimus. Kui tehnika ei meeldi ja aega on piisavalt käes, siis polegi vaja! Kui aga väärtustad aega, turvalisust jne siis on see oluline! Targa kodu(kontori) eesmärk on meie igapäeva tegemisi lihtsustada ja hoida kokku aega mida sageli ei ole piisavalt palju et seda raisata ebavajalike tegevuste peale!
See et seadmed, lambid, küte on keskselt juhitavad ei ole eesmärk omaette, oluline on et meie ei kulutaks aega ebaolulistele asjadele!
Vabandust aga ma ikka päris hästi ei mõista kus te seda suurt ajavõitu näete
Hei

nt veekahju tekke korral, mis te arvate kui palju läheb aega, et kõike korda ajada? Sõltub ulatusest, aga tegu on maha visatud ajaga ja rahaga...


Kindlasti on alternatiivseid lahendusi ja neid kasutatakse ka palju, aga tänapäeval ei ole enam täislahendused nii kallid!
Hinna näitena võin tuua väikese stardikomplekti hinna
kontroller+10 seadme juhtimine (omal valikul kas dimmerdamine, ventilatsiooni,kütte,sprinklerite, värava jne juhtimine)
kontroller sisaldab endas juba kõike funktsionaalsust, mida tahta võiks - telefoniteel juhtimine, webist juhtimine ja jälgimine, gpsi kasutamine reeglite tegemisel jne jne jne

hind ~1100eur +KM

Selle raha eest on võimalik enamik maja seadmeid juba kokku ühendada! kui võrdleme seda hinda kodu ehitusega, siis on tegu väga väikese osaga!

väike pilt ka lahendusest kui siin juba jagama hakati
Pilt
Pilt
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Külaline kirjutas:Kõik on nullist projekteeritud ja kirjutatud.
Kas kontrolleri tarkvara lähtekood ka sulle üle anti?
Külaline kirjutas:Ega tegelikult polegi palju selliseid karbist võetavaid lahendusi, sest näiteks minu puhul suhtleb nii ukselukk, kui gaasikatel kui vent agregaat erinevas keeles, või üldse puudub mõistlik sisend erineva seadme juhtimiseks.
Seadmetootjate kasumiarvestuse seisukohalt on see täiesti mõistetav (ei võrdu heakskiiduga) lähenemine, et üritatakse Bill Gatesi kombel "vendor lockin" võimalikult kaua elus hoida (investeeringud ju oma kontrolleritesse tehtud - vaja see raha intressidega tagasi teenida).

Samas - ühel hetkel tuleb järgmine "steve jobs" või "android" ja pöörab kogu turu eksisteerivad võimuhierarhiad pea peale.

Ning kuna märke kaubalistest terviksüsteemidest, mis majaelanikuga krüptilistele pultide asemel ka kaunis graafilises keeles suhelda oskavad, on internetis aina rohkem leida, siis pakun, et aasta-paariga muutub tehnoloogiline platvorm (knx, z-wave jne) soetatava süsteemi valikul suhteliselt ebaoluliseks näitajaks (kes oskab praegu öelda, millise sissepritsesüsteemiga hetkelkasutatava auto mootor töötab - vaevalt et keegi sellega enam aastal 2012 oma pead vaevab) - määravaks saab kasutajapoolne kasutusmugavus, millega saab automaatselt vastuse ka küsimus "aga mida see mulle annab?".
tom256
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 10
Liitunud: 13 Juun 2012, 08:39
On tänatud: 1 kord

Re: Intelligentne kodu?

Lugemata postitus Postitas tom256 »

madis64 kirjutas: Kas kontrolleri tarkvara lähtekood ka sulle üle anti?
Ei mõista, mis sa selle all mõtled. Wago 750 puhul on tegemist tööstusautomaatikaga, ning mingist lähtekoodist seal küll juttu pole. Võtad kontrolleri, lisad vajalikud moodulid, logid tarkvaraga üle võrgu sisse ja hakkad kirjutama, kuidas mingi väljund vastavalt mingile sisendile käituma peaks. Edasi võid teha ka graafilise UI kuhu siis oma veebibrowseriga ligi saad. Kuna sellel kontrolleril pole vahet mida ta juhib, kas siis mingit toomisliini, pumplat või sadamakraanat, siis võimalused on suhteliselt piiramatud, kuid ka piisavalt keerulised teostada, sest midagi sellist "võtmed kätte" mustrit ees ei ole.
Kõik see eeldab teataval määral programeerimise oskust ja viitsimist. Kindlasti ei ole antud lahendus mõeldud tavatarbijale, kes paari hiireklikiga loodab kõik ära häälestada, kuid mulle sobis ideaalselt.
Vasta