Turu solkimine

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
Külaline
külaline

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:Kurat, äkki polegi odava hinna pakkujad süüdi turu solkimises, vaid tegelikud turusolkijad on hoopis tellijad, kes lähevad odavpakkumiste õnge või mis? :scratch: Korralikku tööd tegevatel ja oma töö tulemuste eest vastutavatel firmadel pole nende teenuse hind olnud kunagi odav...
Urmas
[quote="ukulele2]...1. Ma riskin teadlikult odava tööjõuga, sest 2x hinna puhul jääks mõni töö kas täiesti tegemata või peaksin ennast ise IT mehe ametist lahti võtma, et ehitama hakata.
St. Ehitamine on kallis lõbu ja raha niigi napib. Odava tööjõu puhul üritan hoolikalt meeste tausta kontrollida, reeglina peaks keegi tuttav siiski soovitama :-)
2. Keskmiste Eesti firmade puhul olen ainult ämbrisse astunud ja nende töökvaliteet on osutunud selliseks, et garantiist loobumine on osutunud igati kasulikumaks, et asja mitte täiesti vussi ei keerataks ning pigemini üritan vead korralikult ise ära parandada, et oma aega ja närve rohkme mitte kulutada...[/quote]
Kumb nüüd turgu solgib- odavpakkuja või odava teenuse ostja? :) Ärme hakkame rääkima makromajandusest, vaid jääme ikka reaalsete tahtmiste juurde- kui ikka korralikuks asjaks raha ei ole, siis osta odav ja pärast kiruda on samuti paras nõmedus.
Urmas
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

madis64 kirjutas: Selle mõttekäiguga ei saa ma nõustuda - me lihtsalt ei ole nii rikkad, et osta odavaid asju:

- kas katkume odava parketi 10 aasta pärast üles ja vahetame välja?
- kas katkume klaasvati seintest 10 aasta pärast välja, et kivivill asemele toppida?
- kas vahetame maja vundamendi ja katuse 10 aasta pärast ära?
jne jne

Vist ikka mitte, ütleb talupojamõistus.
Odavaid asju ei saa osta aga "odavaid" inimesi sobib kasutada nende paigaldamiseks?
madis64 kirjutas:Kõige sügavam põhjus on siiski olnud sellises oma teenuste ja kauba müügi oskuses, mis tegelikult olemas on olnud. Olen näinud seda tegevust (lääneklientide raha "koju toomist") pea paarkümmend aastat juba ja ei julge eriti küll kedagi firmajuhtidest süüdistada alla oma võimete müügitöös (loomulikult on alati õnnestujaid ja ebaõnnestujaid).
Arusaam müügitööst on paljuski eestis ....tagasihoidlik. Kõige lihtsam näide on tavaline prisma/selver/maxima. "Kuratsatuledmindtüütama" nägu on enamustel töötajatel ees. Puudub igasugune arusaam et see saia ostev "tunke" maksabki talle tegelikult palka mitte aga poe omanik/juhataja ning tema seal tööloleku peamine eesmärk ongi selle "tunke" saiasoovi täitmine.
madis64 kirjutas:Huvitav oleks selle kohta mingeid statistikaandmeid näha - tavaliselt kiputakse neid ikka rahas väljendama - kui sul on mingeid viiteid, siis oleks hea lugeda. Ka ajakirjandus ei vaevu kahjuks selliste hädahüüdude korral eriti täpsustama, millel andmed põhinevad.
Kahjuks ei ole ma neid otsinud. Toetun pigem isiklikele kogemustele siin ja sealpool lahte.
madis64 kirjutas:Kui "millipealt paigas" (või näiteks "meetriga mööda") on kokku lepitud tarnetase, siis pole selles ju midagi halba?
Aga kui "kolme millipealt paigas" võtab poole vähem aega ja on tellijale kolmandiku odavam ning lõppkasutuses reaalne vahe puudub siis mis on selle millise mõte?
Aga see juba teise teema lugu.
madis64 kirjutas:Oeh, jälle mõistatused :scratch:
Solgitud turg. Ausa firmapidamise võimatus. jne.
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

rokikas,
kust tuleb raha, et maksta ehitajale 3x rohkem palka? Tegelikult ka tahan teada. Kui raha ei ole, siis raha ei ole. Ehitajal on valida:
a) teeb väikse raha eest siin palgatööd edasi
b) teeb siin oma firma ja raha voolab ojadena, sest ehitajale ju korralikku palka maksma ei pea ja vajadusel saab alati kliendilt rohkem raha küsida (neil kasvab ju kõigil isiklik rahapuu).
c) kolib mujale, kus sama töö eest makstakse suuremat tasu aga elamise kulud samas ei ole samavõrra suuremad.

Mis puudutab 1mm vs 3mm - kui ei meeldi 1mm nõue, ära võta tööd vastu või tee vastava hinnaga pakkumine. Minu teada meil päris orjapidamine ikka lubatud pole.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas madis64 »

rokikas kirjutas:
madis64 kirjutas: Selle mõttekäiguga ei saa ma nõustuda - me lihtsalt ei ole nii rikkad, et osta odavaid asju:

- kas katkume odava parketi 10 aasta pärast üles ja vahetame välja?
- kas katkume klaasvati seintest 10 aasta pärast välja, et kivivill asemele toppida?
- kas vahetame maja vundamendi ja katuse 10 aasta pärast ära?
jne jne

Vist ikka mitte, ütleb talupojamõistus.
Odavaid asju ei saa osta aga "odavaid" inimesi sobib kasutada nende paigaldamiseks?
Ma ei näe mingi probleemi olukorras, kus tellija ise saab täpselt samal moel "3x vähem palka kui Soomes sama töö eest saadakse" ning tellib töö samal tasustamistasemel olevalt tegijalt.

Ebameeldivaks ja näotuks kisub asi siis, kui "rikkur", kelle raha jätkuks ka maksukoormusega töö kinnimaksmiseks, üritab viimase peal hinda alla lüüa ja siis ka veel mustalt maksta.
rokikas kirjutas:
madis64 kirjutas:Kui "millipealt paigas" (või näiteks "meetriga mööda") on kokku lepitud tarnetase, siis pole selles ju midagi halba?
Aga kui "kolme millipealt paigas" võtab poole vähem aega ja on tellijale kolmandiku odavam ning lõppkasutuses reaalne vahe puudub siis mis on selle millise mõte?
Hinge teeb soojaks, nagu ka pottahi või kaminahju kapteniahi "tavalise punase" asemel.

Loomulikult, kuis sa veenaksid kaminahju vooltootmise teel brigaadiga "eesti punaseid" püstitama, siis kus riigi maine efektiivsuse mõistes alles tõuseks ;)
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Külaline kirjutas:Kumb nüüd turgu solgib- odavpakkuja või odava teenuse ostja? :) Ärme hakkame rääkima makromajandusest, vaid jääme ikka reaalsete tahtmiste juurde- kui ikka korralikuks asjaks raha ei ole, siis osta odav ja pärast kiruda on samuti paras nõmedus.
Urmas
Parem on üldse mitte teenuse eest maksta, vaid lasta tegijal ise peale maksta:

http://www.tallinnapostimees.ee/753624/ ... oti-najal/

"Firma KH Energia-Konsult juhatuse liige Heino Harak saatis veebruari keskpaigas Tallinna abilinnapeale Kalle Klandorfile ja kommunaalameti juhatajale Ain Valdmannile kirja, kus väitis, et alates 2009. aasta märtsist on ettevõte teinud linnale nii-öelda rahalisi kingitusi rohkem kui 1,7 miljoni euro ehk umbes 27 miljoni Eesti krooni väärtuses."

L...d mehed, need Vargamäe omad - et 1,7 miljonit annab tegija tellijale puhtast südamest ja kaastundest, ilma mingi tagamõtteta ...
Või on see hoopis elektrike/montööride patriootiline panus kodulinna heaks :roll:
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

2korda2 kirjutas:rokikas,
kust tuleb raha, et maksta ehitajale 3x rohkem palka? Tegelikult ka tahan teada. Kui raha ei ole, siis raha ei ole.
Aga on ju. Kui sa laseks 40 €.m2. maksva parketi asemel paigaldada 20 €.m2. maksva parketi siis sa saaksid ka parketti paigaldava mehe töötasult maksud ära maksta.
Kulunud raha hulk jäi täpselt samaks. :scratch: Töömees just 3* rohkem palka ei saanud aga .....
madis64 kirjutas:Ebameeldivaks ja näotuks kisub asi siis, kui "rikkur", kelle raha jätkuks ka maksukoormusega töö kinnimaksmiseks, üritab viimase peal hinda alla lüüa ja siis ka veel mustalt maksta.
See on muidugi ka huvitav loogika. "Rikkur" varastab - paha paha. "Väiksem rikkur" varastab - mis sa teed, vaesed ajad veel.
Kas siis kodutu võib poest võtta mida süda lustib - tal ju eriti raske selle eest maksmiseks raha leida? :scratch:

Oma ehitamist/remontimist püütakse esitleda kui midagi mida peab just see aasta tegema. Ei pea. Tellid siis kui jõuad selle eest ausalt maksta või teed parem ise.
Neid hädajuhuseid kui peab kohe tellima on ikka üliväike protsent kogu ehitamisest.
2korda2 kirjutas:Mis puudutab 1mm vs 3mm - kui ei meeldi 1mm nõue, ära võta tööd vastu või tee vastava hinnaga pakkumine. Minu teada meil päris orjapidamine ikka lubatud pole.
madis64 kirjutas:Hinge teeb soojaks
Ega keegi ei keela "kirbu rautamist" tellida aga see ka maksab vastavalt. Seejuures ei ole mõtet kurta et raha vähe ning ei jõua mitte kuidagi kohe makse sellelt "rautamiselt" maksta.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas madis64 »

rokikas kirjutas:
madis64 kirjutas:Ebameeldivaks ja näotuks kisub asi siis, kui "rikkur", kelle raha jätkuks ka maksukoormusega töö kinnimaksmiseks, üritab viimase peal hinda alla lüüa ja siis ka veel mustalt maksta.
See on muidugi ka huvitav loogika. "Rikkur" varastab - paha paha. "Väiksem rikkur" varastab - mis sa teed, vaesed ajad veel.
Kas siis kodutu võib poest võtta mida süda lustib - tal ju eriti raske selle eest maksmiseks raha leida? :scratch:
Sa ikka võtad selle vastuseosa, mis sulle meele järgi on - ma ise rõhun küll rohkem sellele osale, kus ma väidan, et kui ma ise saan 3 korda vähem palka kui sama töö eest Soomest makstakse, siis ma ei pea probleemiks ka ehitajale 3 korda vähem palka maksta kui sama töö eest Soomes välja käiakse.

Mis aga vargusesse puutub, siis elu ei ole ju must-valge ja igasuguseid asju tuleb ette, kuid minu jaoks on need inimesed, kellel on seaduslikuks käitumiseks kõik vahendid olemas, kuid kes otsustavada seadust ignoreerida, kraadi võrra "probleemsemad" kui "kodutu taskuvaras".
rokikas kirjutas:Oma ehitamist/remontimist püütakse esitleda kui midagi mida peab just see aasta tegema. Ei pea. Tellid siis kui jõuad selle eest ausalt maksta või teed parem ise.
Neid hädajuhuseid kui peab kohe tellima on ikka üliväike protsent kogu ehitamisest.
Täiesti nõus, kuid sellepärast ei pea ka teisi kaaskodanikke "üle kuldama" hakkama.
rokikas kirjutas:
madis64 kirjutas:Hinge teeb soojaks
Ega keegi ei keela "kirbu rautamist" tellida aga see ka maksab vastavalt. Seejuures ei ole mõtet kurta et raha vähe ning ei jõua mitte kuidagi kohe makse sellelt "rautamiselt" maksta.
Kurtnud on vist keegi teine - ma olen ikka rõhutanud eelneva kokkuleppe olemasolu.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

madis64 kirjutas:Sa ikka võtad selle vastuseosa, mis sulle meele järgi on - ma ise rõhun küll rohkem sellele osale, kus ma väidan, et kui ma ise saan 3 korda vähem palka kui sama töö eest Soomest makstakse, siis ma ei pea probleemiks ka ehitajale 3 korda vähem palka maksta kui sama töö eest Soomes välja käiakse.
Kui sa maksaksid palka siis oleks jorinat kindlasti vähem. Aga nagu siinsestki teemast lugeda ei soovita maksta palka sest omalgi raha vähe. Ehitusmaterjalid niigi kallid, jne.
Aga kui sa saad 3 * rohkem palka kui sama töö eest soomes makstakse siis kas oled nõus mullegi 3 * rohkem maksma võrreldes soome ehitaja palgaga?
Külaline
külaline

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

...kust tuleb raha, et maksta ehitajale 3x rohkem palka? ...
Efektiivsest tootmisest ning ressursside säästlikust kasutamisest. Kindlasti ka
konkurentsi saavutamisest turul, mis hoiab ära ....
loodud väärtusega mitteseotud (mittetöiste) tulude tekkimise.
Selleks ei tohi ressursid koonduda kitsa elanikonna grupi kätte (põhjused võivad olla kriminaalsed või poliitilis-majanduslikud).
Ehitajal on valida:
a) teeb väikse raha eest siin palgatööd edasi
b) teeb siin oma firma ja raha voolab ojadena, sest ehitajale ju korralikku palka maksma ei pea ja vajadusel saab alati kliendilt rohkem raha küsida (neil kasvab ju kõigil isiklik rahapuu).
c) kolib mujale, kus sama töö eest makstakse suuremat tasu aga elamise kulud samas ei ole samavõrra suuremad.
a)... piiks, piiks.
b) juhul kui tal on võimalusi/soovi; mitte "oravate käsul". Jaotatud, solgitud , maksejõuetul (juhul kui "kedagi" ei tunne) ehitusturul väikeettevõtjana? Ilma vahenditeta, ebastabiilsel ajal välisturul? Äkki peab keegi hästi ehitama ka või peavad kõik olema kehvad ettevõtjad? PS! Kõik ettevõtjad ei ole kehvad.
Üldine majanduspoliitika tulemus on lihtsalt....
c)seda on ka kaalutud (kui Sa tähelepanelik oleksid). Soovid et seda teeks rohkemad?
Mis puudutab 1mm vs 3mm - kui ei meeldi 1mm nõue, ära võta tööd vastu või tee vastava hinnaga pakkumine. Minu teada meil päris orjapidamine ikka lubatud pole.
1mm vs 3mm väljendub igal juhul rahas. "Turusituatsioon" võimaldab nahaalidel asiste meeste arvel väärtust saada. Kui satutakse aga "6mm meeste" otsa , kes ka "turusituatsioonist" lähtuvad, siis on pärast põhjust kiruda solgitud ehitusturgu :D

Kas nüüd avaldad saladuse, millisest majandusmudelist meil lähtutakse? Viimati oli vist mingisugune a la "viska viis"? Mikro-ja makro ...mehed nagu peaks teadma?
Imelik.
Kiirel sirvimisel...
Lühidalt ka selle 3*odavamalt teemal. Seda nimetaksin mina solidaarsuse ilminguks aga poes paraku kaob see solidaarsus ära (ei tööta sel viisil- antakse 3 korda kehvem asi)?
Keegi ei hurjutaks siin ilmselt, kui tasakaal ei oleks kapitaalselt paigast ära.
Aga mis siis saab, kui eluasemekulud hakkavad liikuma sinna suurusjärku kuhu nad tegelikult kuuluvad? Püstitame telklaagrid? Ei oska nüüd öeldagi- kes elab unelmais ja kes mitte.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 95 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Külaline kirjutas:Selleks ei tohi ressursid koonduda kitsa elanikonna grupi kätte (põhjused võivad olla kriminaalsed või poliitilis-majanduslikud).
Olen minagi seisukohal, et ressursside koondumine liialt kitsa grupi kätte ongi põhjustanud selle kriitilise olukorra maailma majanduses. Lisaks mitmesugused moonutused turul, mida võimaldab poliitikute onupojapoliitika. Need, kelle kätte koonduvad ressursid, saavad oma rahadega osta seaduseid, mis neile (vähemusele) kasulik. Rahvamassid tõugatakese järjest sügavamale kuristikku. See kõik on üliliberaalse majandusmudeli tagajärg ja selles suunas jätkuvalt edasiliikumine võib tuua väga ohtlikke tagajärgi. See ei kehti mitte ainult Eesti vaid kogu maailma kohta. Eestil vast tegelikult polegi väga muud valikut kui suurtel sabas sörkida.
Külaline
külaline

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Rahvas on oma valitsejat väärt, ise me nad valinud oleme. Samas pole ükski rahvas 100% oma valitsusega kunagi rahul. See võib küll demagoogiana tunduda aga kui meeldi, siis on võimalus ikkagi ise teha. Ilmselt on raske aga ikkagi võimalik. Kui üritus rahva poolt heaks kiidetud ei saa, siis on järelikult tegu vähemusüritusega.
Külaline
külaline

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

...mida võimaldab poliitikute onupojapoliitika....
Päris nii lihtne see vist ei ole?
Minu olematu "hoomamine" ütleks, et turgude globaliseerumine põhjustas paraja kaose (erinevad
majandussüsteemid, ühiskonnad ja väärtushinnangud). "Peapööritus" pani Wall Street-i tegema asju, mille eest mõnikümmend aastat varem oleks lihtsalt vangi pandud.
Rahvas on oma valitsejat väärt, ise me nad valinud oleme
Ei saa olla vastuväiteid. Samas eeldab see "üsna" demokraatliku ühiskonda- [ur=http://www.hot.ee/valge/Kui_demokraatli ... aleht.pdfl]Lugemist[/url].
Arvake ära, mis oleks juhtunud Saksamaal ministriga, kes riigi sünnipäeval, nimetaks osa rahvast
" das Lumpenproletariat". Meie "vabas meedias"...? Kusjuures ei kasuta ta seda esmakordselt. Kas tähendus vajab ühiskonnale selgitamist?
Imelik.
Külaline
külaline

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Lugemist
Viide parandatud :oops:
Imelik.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas madis64 »

rokikas kirjutas:Kui sa maksaksid palka siis oleks jorinat kindlasti vähem. Aga nagu siinsestki teemast lugeda ei soovita maksta palka sest omalgi raha vähe. Ehitusmaterjalid niigi kallid, jne.
Mida sa minust tümitad kui teine maksta ei soovi :scratch:
rokikas kirjutas:Aga kui sa saad 3 * rohkem palka kui sama töö eest soomes makstakse siis kas oled nõus mullegi 3 * rohkem maksma võrreldes soome ehitaja palgaga?
Oi kui ilusa sügava augu sa mulle kaevasid - kohe kukun end mõõtmatult kiitma ja astun sinna sügavalt sisse ;)

Tegelikult arvan aga nii, et kui ma mingil ime põhjusel juhtuksin saama "3-kordset soomepalka" sama töö eest, siis pean ma seda ilmselt tegema üliväga-hästi, lausa haruldaselt hästi. Kui sina teeksid oma tööd samal tasemel "haruldaselt hästi", siis mul ei oleks üldse kahju ka sulle "3-kordset soomlast" maksta.

Kui aga küsimuses oleks "harjukeskmise sooritustaseme" ostmine, siis rahulikuma une tagamiseks maksaksin ma selle eest ilmselt 15...20 protsenti "kehtivast harju keskmisest" rohkem.

Võta heaks või pane pahaks :hello:
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

madis64 kirjutas:Mida sa minust tümitad kui teine maksta ei soovi :scratch:
Vabandust. Ei midagi isiklikku. Lihtsalt kuna sa siin "toksida" viitsis siis saad ka üht teis kaela kui "nende" eestkõneleja/esindaja. :blush: :wave:
madis64 kirjutas:Oi kui ilusa sügava augu sa mulle kaevasid - kohe kukun end mõõtmatult kiitma ja astun sinna sügavalt sisse ;)
:lol: Ups. Kukkus hästi välja jah.
madis64 kirjutas:Kui aga küsimuses oleks "harjukeskmise sooritustaseme" ostmine, siis rahulikuma une tagamiseks maksaksin ma selle eest ilmselt 15...20 protsenti "kehtivast harju keskmisest" rohkem.
Ehk saime selgeks et vaatamata tunduvalt suurematele võimalustele ei muutu vabatahtlikult suurt sittagi.
Jõuame jälle sinna et olukorra normaliseerimiseks on vaja survevahendeid. Maksuameti "vägivald", ametühingu "silm" ning surve, ilmselt mõningate seaduste muutmine, jne.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas madis64 »

rokikas kirjutas:Ehk saime selgeks et vaatamata tunduvalt suurematele võimalustele ei muutu vabatahtlikult suurt sittagi.
Nõustun sinuga, aga natuke teise kandi pealt - ei muutunud tellija suhtes "vabatahtlikult" mitte essugi, kui pangad laenubuumiga labidamehe töö inseneritööst kõrgemale upitasid.
Ja ei muutu tegija suhtes ka "vabatahtlikult" midagi, kui buumi lõppedes "insenerid" enam ei soovi "labidameest" endisel viisil üle kullata.

Pendliefekt nagu.
rokikas kirjutas:Jõuame jälle sinna et olukorra normaliseerimiseks on vaja survevahendeid. Maksuameti "vägivald", ametühingu "silm" ning surve, ilmselt mõningate seaduste muutmine, jne.
Ühe survevahendi oled nagu mugavalt :roll: ära unustanud - nimelt ehitajate endi organisatsioonilise korrastumise. Kuni meil on ca 7000 mikroettevõtet (stiilis "püha kolmainsus" e. "isa, poeg ja Püha Vaim") ning teist samapalju väikeettevõtteid, siis neid on suurematel tellijatel, kes suudavad hangetel vastutusnõudeid täita, ikka üksjagu lihtsam neid üksteisele vastandades hindasid vastastikku alla lööma panna kui natuke "kogukamaid" ja "paksema rasvakihiga" ettevõtjaid.

Tunnetatud paratamatus - nagu omal ajal õpitud sai.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas madis64 »

rokikas kirjutas:
madis64 kirjutas:Kui aga küsimuses oleks "harjukeskmise sooritustaseme" ostmine, siis rahulikuma une tagamiseks maksaksin ma selle eest ilmselt 15...20 protsenti "kehtivast harju keskmisest" rohkem.
Ehk saime selgeks et vaatamata tunduvalt suurematele võimalustele ei muutu vabatahtlikult suurt sittagi.
Unustasin mainida veel ühe praktilise nüansi (mälu järgi pole seda siin teemas ka keegi teine esile toonud) - kala on mõtet püüda nendes veekogudes, kus teda liigub.

S.t. kui keegi soovib kodumaa pinnal oma kvaliteetse töötulemuse eest märkimisväärselt enam kui "harju keskmist" sissetulekut, siis mõttekas on koondada oma jõupingutused välismaalastest kinnisvaraomanikele - neil vähemalt "seda va krabisevat" kindlasti ka leidub (selle kättesaamine on muidugi omaette kunsttükk).
kyveltech
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 451
Liitunud: 18 Nov 2011, 21:51
On tänatud: 4 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas kyveltech »

Mul on turusolkimisest oma teooria.

Meenub üks lugu turu pealt kunagi. Vanemad müüsid kartulit ja jõlkusin ka kaasas. Hinnad olid vastavalt suurusele vahemikus 5-12 krooni kilo. Ja tegu oli suht algusjärguga. Siis ükspäev sai turule ka meie tuttav, tema vaatas et läbimüügi kogus kuidagi väike. Kõigil hinnad olid suht samad ja tema pani selle vahemiku täitsa tühja koha pealt 2-7 krooni. Ja see kartul tal kadus sealt hetkega suht. No mäletan ka seda, et turumoorid olid ikka räigelt tigedad ja lubasid igasugu asju teha....No nii käis see jama mitu päeva....tema tuli oma 10 kotiga, müüs need 2 tunniga maha ja meie toonane müük oli vb 2-3 kotti päevas. Aga siis ükspäev tuli üks mees tagasi turule kes talt kartulit ostis ja hakkas sõimama..."Tulete siia, müüte om apasa odavalt ja kiiresti maha, aga kas Te seda kartulit keetnud olete? See on ju täielik jahu, keeb koheselt pudruks" PEale seda ei aidanud teda enam ka 1-4 krooni kilo, ikka oli müük kehva. meie müüsime sama hinnaga vist nädal või suts rohkem. Kogus ei olnud suur, aga kasu maksimaalne ja sõimgi jäi ära.

elus on ka tihti nii nagu diili reklaamis, buum on läbi, mul on oma pintsel ja sinu oskused mind ei huvita, teeme siis 50 eeku tund? Mustalt ikka eksole.....hea oleks kui sa materjali ka mulle oma hinnaga hangiks. Täna õnne, et ma su tööle võtan! Ja nii ta käibki.

Isiklikult olen märganud ikka paljudes valdkondades, et see alarahastamine maksab nagu kätte. Kui ei saa mees tasu, puudub motivatsioon, on tuim liinitöö, kvaliteet kannatab ja lõpptulemus ei tule üldse mitte odavam.

Räägin veel ühe loo: Naisega läksime pesukuivatusresti ja triikimislauda ostma. Vaatasime mitmest kohast. Silma jäi nagu kaks äärmust, üks oli selline kus rest ja laud maksid kokku vist 249 eeku. Teine oli selline kus laud maksis 799 ja rest 689 eeku. Lefheiti omad olid nood. Ma rääkisin toona naisele, et ärme koonerda, sotame korralikud asjad, nägin ju ka konstruktsiooni jne, saame aastaid kasutada, tema ikka vastu, ei, see ju nii hirmkallis, kurat, kaks asja kokku 1500 krooni, ikka liiga kallis. Ostame parem neid odavaid vajadusel mitu vms....Sai tehtud nii nagu naine soovis ja läksime koju, pesu pessu ja siis restile, sai kõik kuivama ära pandud ja mingi tund hiljem käis mingi kolin, läks vaatama, rest kukkus kokku...noh sättisin seda mingite lauajuppidega et saaks vähemalt selle laarigi ära kuivatada. Ja siis uus ooper, hakkas pesu triikimine, naine sai laua kuidagi püsti, kõikus hullusti ja hakkas T-särki triikima ja see laud vajus kokku va sunnik. Noh, siis nähes kuidas naine pisara poetas, sai mul mõõt täis, sõitsin kohe poodi ja käisin see 1500 eeku välja ja tõin asjad mis olid korralikud. Siiani kasutame neid ja kordagi pole probleeme olnud....oleme ka tuttavatele soovitanud ja tean mille eest maksin. Olen kindel et see komplekt on meil ka 10 aasta pärast kui just ära ei kulu vms....

Seda kõike juhtub tihti, nii asjadega kui ka teenusega. On olemas kuldne kesktee....aga seda leida on raske!
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

madis64 kirjutas:Ja ei muutu tegija suhtes ka "vabatahtlikult" midagi, kui buumi lõppedes "insenerid" enam ei soovi "labidameest" endisel viisil üle kullata.
Kumb pool see "insener" ja kumb "labidamees" see tiba segane vahest (teadmisi, haritust silmas pidades) aga jah. Vabatahtlikult sellised rahaasjad ei kipu muutuma.
madis64 kirjutas:Unustasin mainida veel ühe praktilise nüansi (mälu järgi pole seda siin teemas ka keegi teine esile toonud) - kala on mõtet püüda nendes veekogudes, kus teda liigub.
Angerjat võiks ju vahest mekutada küll aga igapäevaseks toiduks ....
Need kes oskavad/suudavad välismaale omale kinnisvara hankida oskavad ka ilmselt kohalike kommetega ennast kurssi viia. Vähemalt peale esimest "hiidarvet" teevad nad seda. :lol:
madis64 kirjutas: "püha kolmainsus" e. "isa, poeg ja Püha Vaim")
Isa joob, poeg vahendab teda ja töid peab lõpetama "püha vaim". :blush:
madis64 kirjutas:Ühe survevahendi oled nagu mugavalt :roll: ära unustanud - nimelt ehitajate endi organisatsioonilise korrastumise.
Ei ole. Ametühingute vajadust on siin korduvalt mainitud.
Kui juriidilisi isikuid silmas pidada siis jällegi tuleb mängu see "solgitud" turg. Kui "kraanid kinni keeratakse" musta raha liigutamisele küll siis ka see osa korrastub.
Aga samas eks alatiseks jääb ka päris suur hulk väiketegijaid. Õnneks.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

kyveltech kirjutas: Aga siis ükspäev tuli üks mees tagasi turule kes talt kartulit ostis ja hakkas sõimama..."Tulete siia, müüte om apasa odavalt ja kiiresti maha, aga kas Te seda kartulit keetnud olete? See on ju täielik jahu, keeb koheselt pudruks" PEale seda ei aidanud teda enam ka 1-4 krooni kilo, ikka oli müük kehva.
Aga kust 20 minutit hiljem tulnud kliendid sellest kuulsid? :scratch:
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 95 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Võiks ju ütelda, et turumehhanism niimoodi töötabki, et keegi tuleb turule, lööb hinnad alla, ning siis peavad ka teised oma toodete hinnad üle vaatama. Lõppkokkuvõttes võidab tarbija. Ja kuidas siis liigkasu saamist ja hinnatõusu muud moodi pidurdada?
Kõrvalt vaatavale majandusteoreetikule see nii lihtne ongi.
Kuid kui süveneda asjasse lähemalt, siis näeme, kust tuleb tegelikult tihtilugu see odavam hind.
Rääkides kartulist, ostja vaatab kõigepealt hinnanumbrit, siis mingisugune osa ostjatest ka toote välimust, kuid kartuli sisse ei näe ju keegi. Et kuidas, milliste meetoditega ühel või teisel see konkreetne hind on saavutatud. OK oletame, et ühel olid paremad agronoomilised teadmised, kasutas efektiisemaid agrotehnilisi võtteid. Samas mis see tähendab? Efektiivsemad masinad, efektiivsem töökorraldus? Mitte alati. Effektiivsete masinate soetamiseks kulub palju investeeringuid. Kui kusagilt ei paista, et investeeringud kasuga tagasi tulevad, siis pole sellisest kohast "silku või angerjast rääkimata" loota ja nagu eelpool mainitud, kalu tuleb püüda ikka sealt, kus neid leidub.
Odavam hind tuleb üsna suure tõenäosusega väetamisest, mürgitamisest, maksude optimeerimisest või suisa maksmata jätmisest, vargusest, toetustest, kohustuste mittetäitmistest, töötajatele madalate palkade maksmistest.... või veelgi lihtsam - saab ju osta hulgimüügist Poola kartuli ja seda kodumaiśe Ando või Jõgeva Kollase nime all pakkuda. Ning ausad konkurendid peavad pillid kotti panema. Nii lihtne see turusolkimine ongi.
Ja ülekantud tähenduses toimub turusolkimine ehitusmaastikul analoogselt. Tarbija võidab. Aga kas ka pikemas perspektiivis?
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

rokikas kirjutas:Kui sa laseks 40 €.m2. maksva parketi asemel paigaldada 20 €.m2. maksva parketi siis sa saaksid ka parketti paigaldava mehe töötasult maksud ära maksta.

1. Minu majas pole ruutmeetritki 20EUR maksvat põrandakatet ja väidan, et suuremas enamuses uutes ehitistes on valdav osa põrandakattest MÄRKSA odavam. Kui oma eramut ehitasin, siis arvestasin materjal vs töö kulud 50-50 kuni 67-33. Lihtne järeldus - selleks, et ehitaja palka 3 korda tõsta, ei tohiks materjale üldse osta ja ikka peaks eelarvet suurendama.
2. Kui ma kõikjal hakkaks odavamaid materjale taga ajama, siis kuuleksin pea igalt teiselt ehitusmehelt õigustatud nördimust "selle materjaliga head tulemust teha pole võimalik". Tulemusena küsitakse veelgi rohkem tööraha (rabelemist rohkem) ja tulemus ei pruugi ikka rahuldav saada.
3. Kuniks keskmine ehitaja saab rohkem palka, kui keskmine õpetaja lasteaias, ei näe ma põhjust ehitajate sissetuleku üle nuriseda.
4. Kui raha ei ole, siis raha ei ole. Kõigile lihtsalt ei jätku. Ka lääne/põhja-euroopas (viitan jälle põhjanaabrite riigieelarve rämedale miinusele, mis varem või hiljem lõpeb kollapsiga).
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
kyveltech
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 451
Liitunud: 18 Nov 2011, 21:51
On tänatud: 4 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas kyveltech »

rokikas kirjutas:
kyveltech kirjutas: Aga siis ükspäev tuli üks mees tagasi turule kes talt kartulit ostis ja hakkas sõimama..."Tulete siia, müüte om apasa odavalt ja kiiresti maha, aga kas Te seda kartulit keetnud olete? See on ju täielik jahu, keeb koheselt pudruks" PEale seda ei aidanud teda enam ka 1-4 krooni kilo, ikka oli müük kehva.
Aga kust 20 minutit hiljem tulnud kliendid sellest kuulsid? :scratch:
:-P Sulle ikka ei anna absull ükski mu lause rahu....Turul oled käinud ja miskit seal müünud näiteks? See on kaunis keeruline kooslus ja see kuidas info seal liigub hämmastab mind siiani!
kyveltech
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 451
Liitunud: 18 Nov 2011, 21:51
On tänatud: 4 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas kyveltech »

Palkade ühtlustamine viitab nagu "õitsvale kommunismile". Ma olen ka korduvalt mõelnud,et miks labidamehele konkreetselt pakutakse kas 25 eeku tund või 200 eeku päev? Mina teen näiteks elektritööd nii mitteametlikult( pädevuse tegelased võivad nüüd püssid laadida ja tulistama tulla) samuti 15-20 Euri tund. Kas Te arvate et ma läheks labida taha odavama hinnaga? Never. Labidaga võiks ma hullata 40 EUR tund, alla selle kaevan ainult vanaemal peenramaad....

Mul elektrialal ei ole tõesti mitte ühtki pädevust ja seda mida tean või oskan, eks olen siit sealt uurind ja koolis ka miskit räägiti, aga turgu pole ka kunagi solkinud! Good for me...

Üleüldiselt ükskõik millist teenust ise sisse osta, on ju tegelikult ikak karmid hinded kui nii võtta. Mina küsin kelleltki et tahan 20 EUR tund saada....tehakse pikk nägu ette, samas lähen ise juuksurisse, tädi laseb 15 mintsaga mulle soengu pähe( masinaga siuh-säuh) olen tulemiga rahul ja maksan talle 6 Eur. Juuksur saab veel rohkem palka tunnis...eksole?

Keskmine ehitaja kellegi all töötades ametlikult ei saa elusees sellist raha nagu siin räägitakse, hea on kui tal on stabiilne töö ja ta saab kuus vb 600 EUR puhtalt. Seega ärge ajage asju sassi. Samas nussitakse teda ka ikka korralikult. Keskmine ehitusala ülemus on suhteliselt karmi tülemisega kes elab end tihti teiste peal välja ja kujutab ette et ta on jumal.

Need mehed kes omal käel teevad küsivadki rohkem tasu, aga ega neil aasta lõikes ei tiksu iga kuu 1300 EUR kuus. Tervikuna tulebki vb 600 EUR kuus kui sedagi....Nii et ärge vinguge koguaeg ehitaja kallal.

Õpetaja vingub et palk on väike....see töö on raske ka psüühiliselt, ma ei eita seda ega tauni, et nad tahavad raha juurde saada. Aga vaatame tõele näkku, see õpetaja istub ja seletab, teeb palju tööd suuga, mitte ei rahmelda kuskil kirkaga ringi. Samas on tal ka hüved, alati soe tuba niiöelda, aastaid samad materjalid õpetamiseks jne. Miks selle kirjutasin, sest hiljuti lugesin ühe õpetaja juttu, et kuradi närused ehitajad saavad ka rohkem palka kui mina, kuhu see kõlbab? Mage eksole.

Pärast jätkan:
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Turu solkimine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

2korda2 kirjutas: 1. Minu majas pole ruutmeetritki 20EUR maksvat põrandakatet ja väidan, et suuremas enamuses uutes ehitistes on valdav osa põrandakattest MÄRKSA odavam. Kui oma eramut ehitasin, siis arvestasin materjal vs töö kulud 50-50 kuni 67-33. Lihtne järeldus - selleks, et ehitaja palka 3 korda tõsta, ei tohiks materjale üldse osta ja ikka peaks eelarvet suurendama.
Selle jutu mõte ei olnud parketi hinda paika panna vaid näidata üht võimalikku kohta kust võiks tulla ehitussektori "ausamaks sundimise" kulude kate. Kõik saavad aru et raha on meil ikka piiratud hulk eelarves ning sellega tuleb hakkama saada. Kui odavama materjaliga/väiksemat maja ei taha ehitada siis pole midagi teha...loe oma postituse 4. punkti.
Ma saan aru et see kõlab efektselt ja näitab ilmekalt mu "nõudmiste ilmvõimatust" aga .....näita palun kohta kus ma olen nõudnud 3 * rohkem palka? Põhiline jutt käib vajadusest sundida ehitussektor seaduskuulekamale teele e. makse maksma. Päris kummaline on et selle vajalikust peab siin tõestama.
2korda2 kirjutas: 2. Kui ma kõikjal hakkaks odavamaid materjale taga ajama, siis kuuleksin pea igalt teiselt ehitusmehelt õigustatud nördimust "selle materjaliga head tulemust teha pole võimalik". Tulemusena küsitakse veelgi rohkem tööraha (rabelemist rohkem) ja tulemus ei pruugi ikka rahuldav saada.

Täpselt. Kas tuleb tase madalamaks lasta või tõdeda ...
2korda2 kirjutas:
4. Kui raha ei ole, siis raha ei ole. Kõigile lihtsalt ei jätku. Ka lääne/põhja-euroopas (viitan jälle põhjanaabrite riigieelarve rämedale miinusele, mis varem või hiljem lõpeb kollapsiga).
2korda2 kirjutas:3. Kuniks keskmine ehitaja saab rohkem palka, kui keskmine õpetaja lasteaias, ei näe ma põhjust ehitajate sissetuleku üle nuriseda.
Lasteaednikud saavad väga närust palka meil jah. Aga näiteks põhjanaabritel on samuti nii et keskmine ehitaja saab rohkem palka kui keskmine lasteaednik. Mul naine hariduselt lasteaednik ja kunagi uuris seda asja.
Oskad sa pakkuda palju keskmine eesti ehitaja palka saab?

PS. Peale soome on meil euroopas ka muid maid mida eeskujuks võtta. Kas prognoosid et kõik nad lähevad pankrotti ja eesti oma hetkekursile jäädes on lõpuks uhkes üksinduses paradiisisaareke hädaorus?
Vasta