
välisõhk ahjule?
välisõhk ahjule?
Lugemata postitus Postitas Ando »

-
- külaline
Lugemata postitus Postitas Külaline »
-
- külaline
-
- külaline
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas teadmatu »
Lugemata postitus Postitas wimms »
Ahju õhutarbimine jääb alati tunduvalt väiksemaks kui minimaalsegi ventilatsiooni nõuetele vastava värske õhu juurdevoolu kogused. Kui maja on nii hermeetiline, et ahi õhku kätte ei saa, siis on seal majas *tõsised* ventilatsiooni probleemid.
Ah et teeme ahjule hapniku piisavaks, tuhka neist inimestest..
Kanadas oli see mingi aeg lausa ehitus-seadusega tehtud kohustuslikuks. Põhjuseks oli vingu tuppa ajamise välistamine. Peale uuringuid nõue tühistati kui kasutu meetod.
Sel torul on teatud tingimustel mõtet, aga enamusel juhtudel saab klassikalise ruumiõhust tõmbega sama hea või parema tulemuse. Igal juhul ei tasu seda vaadelda kui imerohtu. Kui teha valesti või vale probleemi lahendamiseks, on tast rohkem kahju kui kasu.
Ma ei tea mis küttekoldeid rootsis silmas peetakse, aga on suur erinevus, kas selleks on ahi, kamin või keskkütte katel. Ahju puhul ei ole lisatoru vaja.
Minu soovitus on sõnastada probleem mis vajab lahendust. See toru on tihti peale "lahendus, mis otsib probleemi"
-
- külaline
Lugemata postitus Postitas teadmatu »
Lugemata postitus Postitas wimms »
Lugemata postitus Postitas Ando »

- numan
- Ehitusspets
- Postitusi: 383
- Liitunud: 15 Mai 2006, 16:16
- Asukoht: Soome
- On tänanud: 1 korda
- Kontakt:
Lugemata postitus Postitas numan »
Lugemata postitus Postitas Chef »
eespool nimetatud alarõhu mittetekkimise ja seeläbi ahju "sisse ajamise" jutuga ei ole päri. värske õhu pealandmise toru on vähemalt 2 korda (pigem rohkem) väiksema diameetriga kui korsten, paikneb peaaegu horisontaalselt ja pikkus pole teab mis suur. korsten seevastu on vertikaalselt ning on pikk. rõhkude vahe tõttu tekib vertikaalselt kordi parem tõmme kui horisontaalselt. seega korsten imeb igaljuhul rohkem välja kui jõuab värske õhu toru peale anda. värske õhu toru kamina all tekitab korstnaga koostöös tsirkulatsiooni, mille ühes vaheetapis (kamina koldes) toimub põlemine ehk hapniku tarvitamine. värske õhu torule tuleb kindlasti klapp vahele panna, et reguleerida õhu pealevoolu. vastu-argumente on nagu raske leida. see et kanada onud valgetes kitlites sõltumatuid katseid tegid ei ole nagu eriline argument.
- numan
- Ehitusspets
- Postitusi: 383
- Liitunud: 15 Mai 2006, 16:16
- Asukoht: Soome
- On tänanud: 1 korda
- Kontakt:
Lugemata postitus Postitas numan »
Lugemata postitus Postitas wimms »
Kui arvutada ontliku ahju ühe küttekorra õhutarbimise tõttu korstnasse kaotatud soojuse hulk, saab üsna naeruväärse numbri.
Chef, lahtine kamin tarbib oluliselt rohkem õhku kui ahi, ilmselt seetõttu kaminafirmad soovitavad. Arhitektid ilmselt seetõttu, et projekteerimise käigus pole ahju/kamina valik tehtud ning tänapäeva keskküttega majades on enamasti niisama iluasjaks kamin.
Saunas on see toru konkreetselt ventilatsiooni osa, kusjuures puukütte kerise puhul on optimaalne tuua ta kerise alla, elektrikerise puhul kerise kivide kohale. Üsna kindlasti ei ole ta seal selleks hea, et keris kiiresti käima läheks ja paugutaks. Selleks piisaks ka toa õhust.
Horisontaalselt välja viidud torus tekib suurem alarõhk kui korstna tõmme ainult ühel tingimusel - toru ava välisseinas asub sel hetkel allatuult. Siis on selle maja seina juures alarõhk. Ka siis mitte alati ei aja sisse, sõltub üsna paljudest asjaoludest, tuule kiirusest, korstnast, muude seinte tuulepidavusest jne. Aga tagurpidi tõmme tekib enne siis kui seinad on erineva tuuletakistusega.
Toru diameeter rõhkudele suurt ei mõju, mõjub vaid õhukoguste kiirusele. Ja see toru peabki olema väiksem kui korsten, külm õhk on tihedam kui koldest lahkuv.
Valgetes kitlites onude katsed ei ole jah eriline argument (pealegi seal oli jutt torust otse koldesse), nagu ka see et rootsi ja soome onud seda toru teevad. Ma ütlengi, et leidke kõigepealt probleem mida on vaja lahendada. Kui on katel, lahtine kamin, toru on ehk abiks. Aga ahju puhul on see vägagi küsitav.
Siiani olen juhtinud tähelepanu peamiselt selle toru tarbetusele. Vaatame siis ka vastu argumente.
Kõigepealt muidugi lisakulud tegemisel. Lisaklapp mida "kaa veel" reguleerida. Külm õhk valgub mööda põrandat laiali, sugugi mitte kõik ei lähe otse koldesse. Külmasild põranda alla. Kuna ta on ka paratamatult ventilatsiooni osa, siis ka sanitaarne puhastamine. Kui ta "lahendab" hermeetilise maja probleemi, siis tuuliste ilmadega tõuseb ka suitsu tuppa ajamise tõenäosus.
- restauraator
- Ehitusspets
- Postitusi: 681
- Liitunud: 12 Mai 2005, 08:15
- On tänanud: 2 korda
- On tänatud: 1 korda
- Kontakt:
Lugemata postitus Postitas restauraator »
Kui mujal ilmas ehitatakse nii, siis siinsetes oludes ei tohiks nii väita, et Rootsis pole põrandaalune ahjuõhutoru tundmatu jne. Asju ei tohiks kontekstist välja rebida ja siia üle kanda. Mis kuramuse häda on Andol hakata hoone loomuliku ventilatsiooni korral välisõhuga oma ahju kütma. Ilma selleta töötaks asi ju tasuta ventilatsioonina. Kui sul on leiliruum, väike uberik, kus õhku vähe seal tasub seda tingimata teha olenemata sellest kas saunaahjusuu on selles ruumis või mitte. Värsket õhku läheb ka endal vihtlemisel vaja.
Ando võiks rohkem lahti seletada, mis mõtleb, et tahab väljast ahju kütmiseks hapniku tõmmata! Mis see annaks?
Lugemata postitus Postitas tiit001 »
Re: välisõhk ahjule?
Lugemata postitus Postitas ponkskar »

Et siis...

-
- Ehituspenskar
- Postitusi: 2834
- Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
- Asukoht: Tartumaa
- On tänanud: 15 korda
- On tänatud: 40 korda
Re: välisõhk ahjule?
Lugemata postitus Postitas Rostfrei »
Edasi saaks juba kombineerida, et vendi lõõri kaudu jookseb värske põlemisõhk kaminasse / ahju / pliiti?
Ma ei tea, mis toimub korstna otsas - kuidas ühest lõõrist väljub põlemisgaas ja teisest peab õhk vastupidises suunas liikuma, ehk kas tekib mingi keerulise nimega nähtus korstna otsas?
Mina igal juhul pooldan põlmiskoldele värske õhu peale toomist - hapniku kulu põlemisel on suur, nö õhukindel tänapäeva maja - sa põletad ära oma hingamiseks vajliku hapniku õhust.
Vilpel on lahedad väljaviigud, kui taha põlemisõhku põranda alt tuua. Nö seina väljaviigud. Pildil nad nii head välja ei näe, kui tegelikkuses.
http://www.vilpevent.ee/?vilpevent&42
Re: välisõhk ahjule?
Lugemata postitus Postitas ponkskar »

Akna variant on vist kõige lihtsam

Re: välisõhk ahjule?
Lugemata postitus Postitas jeff01 »
Õhk on gaaside segu ja ükski ahi ei ime toast välja vaid hapnikku vaid õhku tervikuna kus hapnikku on vaid viiendik. Sellist olukorda, kus ruumist imetakse õhk välja ja seda kusagilt asemele ei tule tegelikult ei teki ei kaasaegsetes ega ka vanemates majades. Vanades ventilatsioonita majades on hõredamad seinad/uksed/aknad ja kaasaegsetes on kõik muud lekked peale ventilatsiooni viidud miinimumini, et saada suurimat kasu ventilatsiooni soojusvahetist.Rostfrei kirjutas: hapniku kulu põlemisel on suur, nö õhukindel tänapäeva maja - sa põletad ära oma hingamiseks vajliku hapniku õhust.
http://www.vilpevent.ee/?vilpevent&42
Mul on ühes osas elamises 2 ruumi täpselt sama suured, sama suure aknaga ja samamoodi ehitatud/soojustatud kahe toa vahel on ahi ja ahju kohalt tuleb vaheseina sisse toru mis värsket õhku otse pööningult mõlemale toale peale annab ja kui toas kus ahju kütan (Seal ka ligi poole tonnine akvaarium) ei lähe aknad märjaks ka siis kui ventilatsiooni toru on 100% suletud siis teises toas oli aken märg ka siis kui vent oli avatud ja et tekitada mingigi tsirkulatsioon olin sunnitud akna kohale lisaklapi paigaldama mis otse välja läheb. (Aitas ka see kui kahe toa vahel uks lahti hoida aga see mulle ei sobinud) Järeldus: Küttekolde poolt imetud õhu kogus on suht suur ja see aitab puuduva ventilatsiooniga maju kindlasti selles suunas, et need ei hakkaks hallitama ja toas oleks midagi hingata (Seega ei vajaks sellised elamised justki lisatoru ahjule õhu toomiseks) Uuemates majades on soojusvahetid, kus välja imetav õhk soojendab sisse tulevat ja jällegi poleks justkui vaja sellist toru mis spetsiaalselt ahjule tooks peale välisõhku kuna vajatav õhu kogus tuleks ventilatsiooni kaudu juba soojendatud kujul. Ja mis saab siis kui väljas sajab vihma ja õhuniiskus on väga suur? pigitad vaid oma korstent liigse veega mida läbi ahju juhid.
-
- külaline
Re: välisõhk ahjule?
Lugemata postitus Postitas Külaline »
Mine “Ahjud, kaminad, korstnad”
- Ehitusfoorum
- ↳ Üldfoorum
- ↳ Ahjud, kaminad, korstnad
- ↳ Aiad, väravad
- ↳ Aknad, uksed
- ↳ Betoon ja betoonitooted
- ↳ Ehitustööriistad
- ↳ Ehitusmaterjalid
- ↳ Elekter, elektriseadmed
- ↳ Energiamärgis ja energiaaudit
- ↳ Fassaadide arutelu
- ↳ Katused, laed
- ↳ Hüdroisolatsioon
- ↳ Kaevud
- ↳ Konstruktsioonid, seinad
- ↳ Küttesüsteemid
- ↳ Palkmajad
- ↳ Projekteerimine, projektid
- ↳ Põrandad
- ↳ Puit ja puidutooted
- ↳ Restaureerimine
- ↳ Seadusandlus
- ↳ Soojustus, isolatsioon
- ↳ Saunad, dussiruumid, vannitoad, sanitaartehnika
- ↳ Siseviimistlus, värvid, plaatimistööd
- ↳ Ventilatsioon
- ↳ Veevarustus, kanalisatsioon, käimlad
- ↳ Vundamendid
- ↳ Naljanurk
- ↳ Arhiiv
- Ärifoorumid
- ↳ Otsin tööd
- ↳ Pakun tööd
- ↳ Ostu-müügifoorum
- ↳ Annan/võtan rendile
- ↳ Hinnapäring