Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Kasutaja avatar
teen_ise
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 272
Liitunud: 08 Aug 2006, 03:09
On tänatud: 5 korda

Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas teen_ise »

Olen välismaa veebisaitidelt näinud, on hakanud silma põrandakütte tervislikusest.

Plaanis siis panna vannituppa ja vaheesikusse, kus jalanõud on ja kogu aeg vesine põrandaküte.

Aga huvi mõttes küsin, kas oled kuulnud väidet et põrandaküte ei ole tervislik?

Niipalju kui meenub oli selles artiklis vihjatud meid ümbritsevat looduskeskonnda - olusid, kus enamjaolt alati on maapind jahedam kui õhk ja siis veel ka niiske. Erandiks vaid kuumad piirkonnad.

Samuti olen kuulnud väiteid, et soe põrand põhjustab toksiliste ainete kiirgumist, mida sisaldavad pea kõik tänapäevased materjalid, osad vähem - osad rohkem (v.a. puit ja looduslähedased materjalid).

Olen kuulnud kusagil seltskonnas, et üks pere pani põrandakütte ja peale seda veresoonkonna haigused vaevasid ja teisel juhul mingid liigesevalud.

Külas olles olen vahel soojal põrandal päterdades tundnud üsna emamugavalt, kui oleks leiged vms. aga soojad ei tea, mu jalad on nö. veidi jaheda lembelised.

Kas põrandaküte ei seo teatud liiki staatilist elektrit, mis kandub põrandasse või siis meile tajumatu vibratsioon - võnked.

Päris ulmesse ei laskuks. Igausuguseid FengShuis-si ja muud "pane foolium voodi alla" ei usu. Inimene on pandud loodu üle valitsema. Samas me ei ole füüsika seadustest üle ja nendega tasub alati arvestada.

Seega teemaks:

põrandaküte ja tervis

P.S. Naised saunas räägivad igasuguseid asju, vahel mõni asi võib olla ka õige ja isegi siis õige, kui veel avalik ja raha teadus ei ole sellele järgi jõudnud.

...
Viimati muutis teen_ise, 12 Juul 2007, 03:37, muudetud 1 kord kokku.
Olen alagaja remondimees, püüan ehitada arukalt, kui aega ja raha on, siis TEEN ISE!
Kasutaja avatar
teen_ise
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 272
Liitunud: 08 Aug 2006, 03:09
On tänatud: 5 korda

Lugemata postitus Postitas teen_ise »

Miks sellest kirjutan, kuna niipalju kui ma neid põrandakütte voldikuid ja brošüüre lapanud olen isis raskelt rõhutakse TERVISLIKKUSELE! Samas on ju põrandaküte vastunäidustatud neile, kellel on veresoonkonna haigused (jalad ei talu kuuma - ka sooja - pigem jahedust).

Mida sina oled kuulnud või veel parem TAJUNUD - KOGENUD oma põrandakütte puhul!
Olen alagaja remondimees, püüan ehitada arukalt, kui aega ja raha on, siis TEEN ISE!
UneMati
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 71
Liitunud: 17 Juun 2006, 23:52
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas UneMati »

Olen 1,5 a elanud põrandaküttega ruumides. Ei ole seni veel haigestunud rasketesse veresoonkonna haigustesse. Põrand on ühtlaselt soe ja meeldiv, mitte üle 30 kraadi. Ärge unustage, et kaasaegse kodu loomulik osa on ventsüsteem.
Omale panin ka majja põrandakütte.



Kõik algab torustiku maha panemisest. Paljud teevad vea, hoides kokku põrandakütte toru arvelt. Siis on vaja oma lolluse kompenseerimiseks tõsta küttevee temperatuuri. Sel juhul võime juba tõesti rääkida ebatervislikust põrandast, kus põrand on kohati "kuum" kohati külm.
Viimati muutis UneMati, 12 Juul 2007, 10:04, muudetud 1 kord kokku.
Külaline
külaline

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Feng huist ei tea midagi aga ehitusfüüsika seisukohast loetakse põrandakütte suurimaks puuduseks seda, et ta tõstab mikrotolmu põrandalt üles.
Märgades ruumides ja esikus on põrandaküte asendamatu, pole viimase tosina aasta jooksul teinud ühtegi märga ruumi ilma põrandakütteta.
Põrandaküte ei kõlba ruumidesse, kus VIIBITAKSE välisjalatsites. Kunagi oli oma firma kontoris põrandaküte. Talvel, peale veerandtunnist laua taga istumist jalad lirtsusid saabastas
UneMati
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 71
Liitunud: 17 Juun 2006, 23:52
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas UneMati »

Anonymous kirjutas: Põrandaküte ei kõlba ruumidesse, kus VIIBITAKSE välisjalatsites. Kunagi oli oma firma kontoris põrandaküte. Talvel, peale veerandtunnist laua taga istumist jalad lirtsusid saabastas

Nõus
korsten
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 171
Liitunud: 12 Mär 2007, 16:34
Asukoht: Võidu 3, Rakvere
Kontakt:

mikrotolm

Lugemata postitus Postitas korsten »

samas ajab ka tolmuimeja mikrotolmu üles!!!
v.a. kesktolmuimeja, kuna tolm suunatakse õue!
Soojuspumbad Sisekliima Küttekaablid Kesktolmuimejad Teemantpuurimine http://www.planray.ee
Ventilatsioonitööd, hooldus, torustike puhastamine
Külaline
külaline

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ma ei tea kuidas teil,aga mul tulid tumedad jutid linoleumi sisse/Seda ka esimese kahe aasta jooksul/Temperatuur oli 60-80kraadi/Korteri tingimustes/Yks vahe ajasin registrid poranda alla 3 niidis 76mm toru,mitte midagid head ma seal kyll ei nainud ainult jahedamaks muutus toas/
Silwer
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 157
Liitunud: 21 Jaan 2007, 20:57
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas Silwer »

Anonymous kirjutas:Temperatuur oli 60-80kraadi
???
linnokas
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 06 Veebr 2006, 10:00

Lugemata postitus Postitas linnokas »

Anonymous kirjutas:Ma ei tea kuidas teil,aga mul tulid tumedad jutid linoleumi sisse/Seda ka esimese kahe aasta jooksul/Temperatuur oli 60-80kraadi/Korteri tingimustes
kui põrandal lõket teha, tulevad ka linoleumile laigud sisse..
itipoiss ehitusmaalimas
Külaline
külaline

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Voib arvata et te aru ei saa,VEE TEMPERATUUR/
Silwer
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 157
Liitunud: 21 Jaan 2007, 20:57
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas Silwer »

No aga 60-80 kraadi tundub mulle ilmselgelt liiga palju põrandasse lastava vee temperatuuriks...
raivoo
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 68
Liitunud: 08 Apr 2007, 14:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

PÖRANDAKÜTE

Lugemata postitus Postitas raivoo »

Arvan, et köik algab projekteerimisest, kui meil on kogenud projekteeria ja ka kogenud müügimees, kes on ise toru paigaldanud.Ta peab andma öiged lähteandmed, sest ehitajad teevad palju muudatusi, mida harilikult projekt ei kajasta, tema kohustus on ka ostjale selgeks teha köik kütte nüansid.Köigi nende koostöös valmib öige pörandaküte. Viimase lihvi annavad paigaldajad, kes on suutelised töö käigus tegema öigeid otsuseid.Pörandakütte üks erinevus on, et betoon katab töö, nii hea, kui ka halva.EDU.
warlock
külaline

Lugemata postitus Postitas warlock »

Mul läheb põrandasse +35C vesi ja laike pole tekkinud.
Muide reklaamiti, et nat. linoleumi peal võib koni ärakustutada ilma linoleumi kahjustamata. Proovisin linoleumi jäägi tüki peal - tõesti ei jäänud peale kustutuskoha ülenühkimist mingit jälge.
siimvillido
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 01 Aug 2007, 11:39

Lugemata postitus Postitas siimvillido »

Rääkisin eile ühe põrandakütte spetsialistiga Soomest. Oli juttu nii veesoonte kahjulikkusest kui ka valesti paigaldatud/häälestatud põrandakütte kõrvalnähtudest.

Kuna puutun kokku soojuspumpade ja põrandakütte müügiga, siis kirjutan siia natuke tema mainitud faktidest.

Põrandaküte magamistoas
See jutt, et veesoonte peal magada on kahjulik jne.. tuleneb siiski Feng Shui õpetusest... Kui usute seda siis teile teadmiseks põrandakütte puhul on tegu väikeste torudega mille sees on voolav vesi ja see ei ole mitte-kuidagi kahjulik, pigem tasuks ennem uurida maa-all asuvaid suurte veesoonte asukohta. Pealegi puudub otsene kokkupuude põrandakütte torudega. Torud on kaetud pindmaterjali alt kas betooni või kipsplaadiga.
Kui ma eksin, siis miks ei ole sama väide vesivoodite kohta levinud? Feng Shui õpetuse järgi on seisev vesi tervisele ohtlikum kui voolav vesi.

Veresoonkonna haigused, valusad liigesed, kuivad jalad
Kõikjal kus on põrandaküte ja esinevad sellised nähud on tegu siis kas vale paigalduse või häälestusega. Sellisel juhul soovitaksin kiiremas korras paigaldajaga ühendust võtta või spetsialisti poole pöörduda.

Üldjuhul on õige põrandaküte selline mida pole jalaga tunda, ehk siis põrand ei ole tuline vaid normaalne.

Temperatuurist räägiksin veel nii palju, et mida madalam temperatuur, seda väiksemad küttekulud. Siin mainiti 60-80 kraadi - mis on ilmselgelt liiga kõrge.
Enda kogemusest saan öelda, et üldiselt on meie soojuspumpade jaoks põrandakütte temperatuur 35-45 kraadi ja radiaatorite puhul 55 kraadi. Sellised temperatuurid tagavad maksimaalse säästu ja pikendavad soojuspumba eluiga.

NB! Minu jutt ei pruugi olla tõsi, võimaluse korral parandage mind :)
Loodan, et sellest postitusest on kasu.
Tasuta soojusarvutused:
siim@ivt.ee
vahur56
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: 13 Aug 2007, 17:49
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas vahur56 »

Kommenteeriks kaa lühidalt...

siimvillido jutt igati õige ja sellega päri.

See veesoonte teema on muutunud õigustamata liiga suure tähelepanu osaliseks. Põrandaküttetoru oma veekoguse, voolukiiruse ja toruläbimõõdu tõttu ei tekita kaugeltki sellist situatsiooni nagu maasisesed veesooned. Niiet, eks jutte levib igasuguseid, kuid päris kõike ei tasuks siiski uskuda.

Mis puutub aga veresoondkonna haigustesse, jalgade paistetusse jne, siis võib tegemist tõesti olla probleemiga, kus põhjustajaks just põrandaküte. Siinkohal aga tuleb ära mainida, et sellisel juhul on just tegemist valesti paigaldatud põrandaküttega (näiteks nagu eelpool mainitud 60-80 kraadine veetemperatuur). On ilmselge, mida vähem toru me maha paneme seda seda suurem peab oleme torus olev vee temperatuur, et maja ära kütta. Seega 1 oluline asi on tõesti torukogus (nagu ka eelpool mainitud).
Samas tõesti, iga maja on isenägu ja iga klient erinevate nõudmistega. Selleks, et inimese jaoks parim lahendus leida, tuleks enne tööd korra maha istuda ja asjad läbi arutada. Iga küttesüsteemi ehitus saab alguse projektist ning kuna iga maja on erinev, võib tulla ette situatsioone, kus suurte akende all esimeste korruste puhul tuleb võimsus ruutmeetrile üle 70W/m2, mis tähendab aga ka seda, et peab arvestama sellega, et põranda pinna temperatuur võib tõusta ka külmal talveilmal yle 30 kraadi, seda selleks et maja ära saaks köetud. Siiski on see erijuhtum ning valdavalt on võimalik paigaldada põrandaküte igasse eramusse nii, et tervisele ohtu poleks. Pigem vastupidi, tagab oluliselt mõnusama sisekliima ning väljanägemise kui radiaatorküte.

Aga veelkord, kõik saab alguse projektist ja soojusarvutustest...
markop
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 86
Liitunud: 31 Aug 2007, 09:03
Asukoht: tartu

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas markop »

tõstaks siis nüüd vana teema üles ja lisaks leitud materjali kliinik.ee lehelt kus üks arsti vastab küsimusele. Üks tark vitsamees ütles mulle ka et põrandakütte ja naturaalparketi puhul sealt hakkab neid liimiosakesi lenduma ja tervist kahjustama, a kas on võimalik ka midagi ilma liimideta panna?

KLIINIK.EE

Küsimus: põrandakütte mõju tervisele
________________________________________
Tere. Ehitame parasjagu ome perele eramut. Me ei ole veel otsustanud küttesüsteemi osas - kas panna kogu majas põrandaküte või radiaatorid. Olen kuulnud, et põrandaküte eluruumides ei ole tervisele hea. Paraku ei tea ma enamat. Kas võiksite selgitada, kas ja mis osas võib ilmneda ebasoodne mõju tervisele ja mis haigusi põhjustada?
Tänades,
Jana


Vastab: Dr. Madis Veskimägi, perearst, Tõstamaa Tervisekeskus
________________________________________
Tere
Põrandaküte on meie küttetraditsioonides uus asi. Selle eelised on puhtus, avaram ruum ja sojus jalgadejuures. Kui jalad on soojas siis on kogu kehal hea. Miinusteks aga võib lugeda suht kallist ehituskulu ja remondikulu kui mingi rike võiks esineda. On ka vahe kas tegu on vesipõrandakütte või elektripõrandaküttega. Seda viimast ei söenda ikkagi soovitada eluruumidesse. Vesipõrandaküttet tasub kaaluda. Ei ole küll esitada ametlikke mahukaid teadusuuringuid, kus oleks arstlikult jälgitud võrdlevalt tuhandeid inimesi erineva küõttesüsteemide juures ja tekkivaid hädasid. Paljudega olen vestelnud ja nad on kurtnud, et alguses on huvitav, siis aga tüütab ära. Probleemideks nimetatakse ebamugavust- ollakse harjunud, et soojus tuleb eest või ülevalt poolt, mitte alt. Käimisel või lauataga istumisel tekib häiriv jalgade higistamine. Kurdetakse ka ülakeha ja peaosa külmatunnet. Kõik see võib tekitada üksjagu stressi, millest on võimalikud unehäired, meeleolukõikumised, südamehäired jm. Põrandaküte on kõige efektiivsem ikkagi kivipõranda juures, laminaat parkett ja puupõrandad neelavad üksjagu soojust. Kivipõrand aga pole eluruumis minu meelest päris hea. Minu isiklik sümpaatia kaldub radiaatorite kasuks eluruumides. Küttetehniliselt on muuseas aga kõige kavalam kombineeritud küte: meie oludes võimalusel küttekamin ja radiaatorid. Vannitoas aga on põrandaküte omal kohal.
Vastus tuli pool soojustehniline-meditsiiniline, loodan, et sain veidi keerukasse probleemideringi tuua selgust.
Head tervist soovides Madis Veskimägi
virgor
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 662
Liitunud: 10 Okt 2007, 09:59
Asukoht: harjumaa ,saku
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 8 korda
Kontakt:

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas virgor »

Mul on põrandaküte ja Dr. Veskimägi väidetest mul käll midagi arusaada ei ole.Dr. on vist viibinud majas kus on põrandaküttel midagi valesti tehtud või on maja halvasti soojustatud.Siis võivad sellised jamad küll tekkida.Kui nii võtta siis on ju õues hingamine ka tänapäeval õhusaaste pärast kahjulik.Lehes jälle oli jutt,et hakkatakse ära keelama tahkekütte allikaid(ahjud,pliidid,kaminad)sest need saastavad õhku.Lõpuks hakkab vist radikate müüjatel varsti miljonääri põli,sest muu on kõik kahjulik :cry:
Ahjud,pliidid,kaminad
www.hot.ee/kaminad
trumm
külaline

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas trumm »

mul on esimesel korrusel enamaltjaolt vesipõrandaküte - tuulekojas, wc-s, saunakompleksis (leiliruum, pesuruum, riietusruum), majandusruumis, osaliselt köögis (tööpindade ees, seal kus kivipõrand) ja katlaruumis ka (kuna põrandaküttetorud saavad sealt alguse).

põrandaküttekollektorisse lastava vee t on enamasti 28-30C, väga külma ilma puhul on vaja ca 35C. põrandas on see tuntav leige põrandana. samas enamikes neist ruumidest viibitakse suhteliselt vähe, v.a. köök. köögis on mul põrandaküte tööpindade ees, laua all on laudpõrand (mitte parkett). üldiselt midagi ebameeldivat täheldanud ei ole, jalad ei higista, pea ei külmeta. ka saab ju sussidena mingeid paremast materjalist plätusid kanda, kui tõesti kellelgi peaksid jalad jahedamat tahtma - korgist tallaga need nö terviseplätud peaks ju ideaalsed olema - esiteks nahasõbralik materjal, teiseks piisavalt paks tald, et soojus jalgadest isoleerida.
linni
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 216
Liitunud: 07 Sept 2006, 14:41
Asukoht: Tallinn
On tänatud: 1 kord

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas linni »

/Probleemideks nimetatakse ebamugavust- ollakse harjunud, et soojus tuleb eest või ülevalt poolt, mitte alt./

Mäletan ähmaselt, et kadunud isa lõi enda tööautot GAZ 51 vändast käima. Kui ilmus elektristarter, oli ka see temale harjumatu.
Imelik
külaline

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Väga omapärane artikkel. Palju kategoorilisi väiteid, mitte ühtegi selgitust ega tõestust.
Tundub et lugupeetud doktor pidi vastama teemal millega polnud eriti kursis. Tema vastusest kumab läbi et selektsioon tehti vastavalt isiklikule eelistusele (sisetundele), mitte
tuginedes faktidele või teadmistele.
Minupärast oleks võind sama küsimuse esitada Balti jaama Jurkale (sisu informatiivsus oleks sama olnud). :lol:
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Põrandakütte vee temperatuur on 60 ... 80 ja siis on jama, et linoleum on tumedaks muutunud ? Ma ei saa aru, miks sellised koomikud üldsusele rohkem teada ei ole ? Eriti tore on aga see veesoone jutt. Vesivoodit juba mainiti, aga see osa inimkonnast kes end veega peseb või ujumas käib, miks neile see kahjulik ei ole ? Mingi maja ehitamisel on küll igasugu vitsa- , kaika- ja roikamehi. Aga ma pole veel kuulnud, et keegi tunneks huvi, mismoodi tarbevee või radiaatorite torud mõjuvad. Ilmselt on sal mingi teine (või kolmas) vesi. Veel mainiti "mingit liiki staatilist elektrit" Minul on küll nalajaks lugeda neid põhjendusi. Vägisi tuleb meelde jutt, et peaks kartulisöömise ära keelama, kuna kõik kes on kunagi kartulit söönud on surnud. Ise tegin ka põrandakütte, kuna ma olen ka muid asju proovinud ja neist sai kõrini. Radikate puhul hakkas see segama, et tuba ei ole ühtlaselt soe ja ahju puhul oli see veel rohkem tunda, põrandakütte puhul ei ole ma seda ebaühtlust tundnud. Aga mis ma ikka pläran alles esimene talv läheb.
Külaline
külaline

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

markop kirjutas:Vastab: Dr. Madis Veskimägi, perearst, Tõstamaa Tervisekeskus
On ka vahe kas tegu on vesipõrandakütte või elektripõrandaküttega. Seda viimast ei söenda ikkagi soovitada eluruumidesse.
Ikka üsna jaburad väited eeldatavasti haritud inimeselt. Soojuslikust küljest ei ole küll mingit vahet, mismioodi põrand soojaks saadakse, kasvõi keldrisse lõket tehes.
Külaline
külaline

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

dumbuser mida sul siin eriti arusaamatud on,ma selle 60-80 kraadi kohta.Elan korterelamus,koristasin porandapeale torustiku,panin ta poranda alla.Ning kuidas seda siis reguleerida kui yleval on veel 3 korterit.
Kasutaja avatar
Tupsik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 308
Liitunud: 16 Juul 2005, 12:35

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas Tupsik »

Külaline kirjutas:dumbuser mida sul siin eriti arusaamatud on,ma selle 60-80 kraadi kohta.Elan korterelamus,koristasin porandapeale torustiku,panin ta poranda alla.Ning kuidas seda siis reguleerida kui yleval on veel 3 korterit.
Iseleerida oleks tulnud, kui sooja ei taha .

Egas muud ei jäägi nüüd teha, kui ehita ta normaalseks jälle tagasi. Sest sellist seasongermaa korterit ei õnnestu kellelegi ka maha müüa.
Huvitav, et Teil seal nii vilets korteriühistu, et sellist asja üldse teha sai. Normaalne ühistu laseks taastada esialgse olukorra, kasvõi läbi kohtu ja kobiseda poleks midagi. Üldsuse tahe+ehitusnormid saaksid määravaks.
raivoo
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 68
Liitunud: 08 Apr 2007, 14:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Põrandaküte ja tervis? Põrandaküte ja terviserisk?

Lugemata postitus Postitas raivoo »

Tere.
Vastajaks vöiks olla minu kass, kui ennem mönules radiaatori juures, siis nüüd, kui on pörandaküte, mönuleb keset pörandat, loom teab, kus hea olla.Kui on terviseriskid vöi ebamugavused, siis torud valesti paigaldatud, kui töö tehtud öieti, siis ei ole riske.Kui oled pannud endale korterisse pörandakütte, siis probleemiks, reguleerimine, sest pörandasse läheb vesi temp.35 kraadi, radiaatoritesse
aga ca.70 kraadi, kui hakkad nihverdama ajad kogu korruse, kütte segi.Arvan, et kuna oled teinud isetegevust, siis jamad kaelas.Kujuta ette, et sul on toas ca.60 radiaatori ribi...EDU
Vasta