Katel ei lähe soojaks.

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas macintosh »

16 aasta vanune Raplametalli 35kW terases taheküttekatel LUK 35 Pärnus. Kütteks saepurbrikett, mida tiguajamiga hakkepuidukaonteinerist põletipeasse ette antakse (ligikaudu selline https://goo.gl/skUf2o). 16 aastat on kõik enam-vähem valutu olnud ja maja kenasti soe aga tänavaasta on jama. Kütet läheb tohutult palju ja leek on katlas hea aga soe millegipärast küttesüsteemi ei jõua. Katla vee temperatuur on pidevalt liiga madal (alla 60C).

Minu loogika ütleb, et kui küte ära põleb siis tekib ka soojus. Ja kui soojus ei lähe küttesüpsteemi siis läheb ta korstnasse. Aga millest ma aru ei saa on: miks soojus küttesüsteemi ei lähe? Varasematel aastatel ju läks. Oskab keegi nõu või jõuga aidata?

Ääremärkuseks: katelt on süstemaatiliselt puhastatud.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas ping »

Millist temperatuuri näitab suitsugaaside termomeeter? Kui pole, siis paigalda.
Kui suitsugaasi temperatuur on liiga kõrge, siis ei toimu soojuse ülekannet leegilt veele (tahm, katlakivi, vetikas?).

Kui suitsugaasi temperatuur on ka liiga madal, siis on kütus liiga väikse kütteväärtusega (selles koldes põletamiseks).

Vähenda katla koormust, kraanide sulgemisega ja proovi et kas katel ise läheb 90`ni välja.
Kui temp käes, hakka vaikselt kraane avama, jälgides põlemist katlas ja torustiku tempi, et kas katel suudab veel vajalikku võimsust välja anda.
ping
:hello: .
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Suitsugaaside termomeetrit pole. Milline peaks olema väljuva suitsugaasi temp ja millises punktis seda mõõta tuleb? Vahetult katlast väljumisel?
Kas ma saan ka mingi mõisliku näidu, kui ma suitsuslepe välispinna temperatuuri mõõdan?
Kütuse kütteväärtuses ma ei kahtle, 16 aastat on samast kohast, sama kvaliteediga samast toormest küte tulnud.

Kui tsikulatsioon kinni panna siis saab katla 90C peale küll aga mulle tundub, et selleks läheb rohkem aega, kui varasematel aastatel. Kohe kui tiskulatsiooni sisse lülitan hakkab langema.

Tahma jätame välja, sest ma nühkisin katla seest puhtaks. Aga muidugi kontrollin korra üle. Mainiti katlakivi ja vetikat. Räägiks nenedest, kuidas tuvastada ja mis sellisel juhul ette võtta?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas ping »

Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Käisin kunn24 pakutud sammud läbi. Paigaldasin suitsugaaside termomeetri (huvitav, miks mittegi keegi varem pole sellest rääkinud), sain teada, et katel läheb avatud küttekontuuriga soojaks vaid siis, kui suitsugaasi temperatuur on 150C või rohkem. Ühtlasi sain teada, et möödunudaastased kütte etteandekiirused ei päde. Mis on minu jaoks kerge mõistatus. Kui möödunud ja ülemöödunud aastal oli etteandekiiruseks 20-22 (tegemist on suhtelise numbriga, sagedusmuunduri näit, mis reguleerib reduktormootori kiirust ja seega etteandeteo pöörelmise kiirust). Siis tänavaasta oli vajalik kiirus 40 (suurim, võimalik näit on 50). Mis omakorda ütleb, et etteantava kütuse kogus on ebapiisav ja selle parandamiseks on vaja kiirust suurendada. Sain katla küll soojaks, aga vägisi tundub, et lihtsam on paigaldada uus süsteem, kui aasat aastast probleeme otsida. Pärast uue põleti+etteanndekonteineri paigaldamist (3 aastat tagasi) on seda lakkmatul vaevanud erinevad hädad (tagasipõlemine, mootori võimuse ebapiisavus jms) ning Rapla metallist küll eriti abi pole saanud.

On kellegil kogemusi Rapla Metali biopburneri nimelise tootega?
Hakkab vägisi tunduma, et tuleb tahkekütusekatel+bioburner asendada mõne pelletikatlaga. Jama on vähem ja pole seda igaaastast 9 tonni kütuse käsitsi sissetassimist.

Ainus, mis mind tagasi hoiab on briketi hind võrredluna pelleti omaga. Täna maksab brikett minu jaoks 150€ tonn, 7-9 tonni kütteperioodil. Pelletit ma alla 200€ tonne pole müügil näinud. See tooks ühe kütteperioodi jooksul 500€ lisanduvad kulud.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas ping »

macintosh kirjutas: 03 Veebr 2019, 13:34 Käisin kunn24 pakutud sammud läbi. Paigaldasin suitsugaaside termomeetri (huvitav, miks mittegi keegi varem pole sellest rääkinud), sain teada, et katel läheb avatud küttekontuuriga soojaks vaid siis, kui suitsugaasi temperatuur on 150C või rohkem. Ühtlasi sain teada, et möödunudaastased kütte etteandekiirused ei päde. Mis on minu jaoks kerge mõistatus. Kui möödunud ja ülemöödunud aastal oli etteandekiiruseks 20-22 (tegemist on suhtelise numbriga, sagedusmuunduri näit, mis reguleerib reduktormootori kiirust ja seega etteandeteo pöörelmise kiirust). Siis tänavaasta oli vajalik kiirus 40 (suurim, võimalik näit on 50). Mis omakorda ütleb, et etteantava kütuse kogus on ebapiisav ja selle parandamiseks on vaja kiirust suurendada. Sain katla küll soojaks, aga vägisi tundub, et lihtsam on paigaldada uus süsteem, kui aasat aastast probleeme otsida. Pärast uue põleti+etteanndekonteineri paigaldamist (3 aastat tagasi) on seda lakkmatul vaevanud erinevad hädad (tagasipõlemine, mootori võimuse ebapiisavus jms) ning Rapla metallist küll eriti abi pole saanud.
Suitsugaaside termomeetri vajadus peaks olema kirjeldatud kütteseadme kasutusjuhendis.

Siit selgubki, et su poolt ostetud BIO kütus on erineva kütteväärtusega ja kulu ongi erinev, kui tegu on sagedusmuunduri poolt juhitud etteande teo pöörlemiskiirusega.

Sagedusmuunduri tööd peaks juhtima katla termoandur, vastavalt katla koormusele, siis oleks vähem probleeme temperatuuri kõikumisega.
ping
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Väidetavalt annab saepurubrikett soojust 19,2..19,5 MJ/kg ehk nt 5,41 kWh.
Võttes keskmise kulu aastas 8000 kg , 5,41x8000=43 280 kWh aastas.
Seda ei ole just vähe. Sarnased tarbimise andmed on ca 250m2 kehvema soojustusega majal.
Kui maja on küll köetud kuid ebapiisavalt siis on maja ise pikema aja jooksul maha jahtunud.

Kui brikett on sama ning etteande kiirus suurem siis peab ka soojuse tarbimine olema suurem sest küttepinnad on väidetavalt puhtad.
Kuna katel ei ülekuumene siis on ka vee liikumine olemas.
Suitsugaas peab üle ca 150C olema sest muidu sadestuvad põlemisjäägid korstnasse. Vanasti oli veidi suurema maagaasil töötava leektorukatla suitsugaasi temp ca 230C.
Suitsugaasi viga see ei ole sest kaebus ebanormaalse põlemise kohta puudub. Ka võiks siis piltlikult leek korstnas olla või slepe pimedas hõõguda.
Jääb järgi võimalus et küte ei ole kvaliteetne või palju reaalsem et soojuse tarbimine ongi suur.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas ping »

Coolhouse kirjutas: 03 Veebr 2019, 20:10 Väidetavalt annab saepurubrikett soojust 19,2..19,5 MJ/kg ehk nt 5,41 kWh.
Võttes keskmise kulu aastas 8000 kg , 5,41x8000=43 280 kWh aastas.
Kirjanduses antud puidu kütteväärtus on antud tavaliselt HALUpuu kohta, kus on arvestatud kõikide puidukihtide kütteväärtuste kogumit tüve pikkuse kohta.
Samasuure kütteväärtuse saame, kui terve tüve jahvatame kütuseks ja selle ära põletame.

Kui tegu on (saekaatri)puidu jääkidest tehtud kütusega või okstega või juurtega, siis me ei saa eeldada, et selle kütuse kütteväärtus on sama mis halupuul, sest erinevatel puidu kihtidel on erinev kütteväärtus.
Erinevatel puidukihtidel on ka mitmetes kordades erinev tuhasisaldus.
ping
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
les
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 22
Liitunud: 29 Dets 2014, 11:13
On tänatud: 1 kord

Re: Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas les »

Endal sarnane kogemus pelletitega - kui prooviks sai võetud alus odavamat pelletit (Naturkrafti asemel), siis pelletipõleti samade seadetega (etteandekoguse, õhukogusega) enam ei toiminud: põleti ei suutnud katelt üle 50 kraadi kütta (varasemalt kestis töötsükkel kenasti 80 kraadini ja siis läks puhkerežiimi). Õhu- ja töökoguse muutmine aitas probleemi veidi leevendada, kuid sagedased katkestused põlemises (põleti veateated) ja suur tuhakogus jäid ikkagi alles. Pärast seda olen kõige odavama otsa pelleti kasutamist vältinud.
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Katel ei lähe soojaks.

Lugemata postitus Postitas macintosh »

ping kirjutas: 03 Veebr 2019, 17:48 Suitsugaaside termomeetri vajadus peaks olema kirjeldatud kütteseadme kasutusjuhendis.
Peaks küll, aga pole. Tegelikult pole kirjandusega üldse liialadatud ja enam-vähem kogu info on tootja poolt suusõnal edastatud.
ping kirjutas: 03 Veebr 2019, 17:48 Siit selgubki, et su poolt ostetud BIO kütus on erineva kütteväärtusega ja kulu ongi erinev, kui tegu on sagedusmuunduri poolt juhitud etteande teo pöörlemiskiirusega.
Veider küll, ma oleks eeldanud, et kui aasta aastalt on samast kohast enam-vähe sama kütteväärtusega küte tulnud siis kõikumine võiks olla ehk ~10% piires. ~40% tundub esmapilgul ebarealistlik aga no eks ta vist pea paika. Kummaline. Samas kukkus kütuse etteade suurendamisel nüüd kütusekulu mõistlikule tasemele ja ma julgen arvata, et vean nüüd olemasoleva kütusega kenast keavdeni välja.
ping kirjutas: 03 Veebr 2019, 17:48 Sagedusmuunduri tööd peaks juhtima katla termoandur, vastavalt katla koormusele, siis oleks vähem probleeme temperatuuri kõikumisega.
Asjalik mõte aga mina tellijana seda küsida ei osanud ja keegi pole mulle pakkunud ka. Ma teeks siit ka järelduse, et ilmselt on mul etteanne kevade ja sügisel liiga suur aga ma pole suitsugaaside termomeetri puudumisel osanud seda vaata. Siit omakorda tekib mul küsimus, et kas seda õnnestub teha takkajärgi? Muidugi kogu elektroonika/juhtsüsteem on suures osas aastast 2003 (va. GE sagedusmuundusr, mis sai vahetatud ~2011). Võib-olla tasuks kaaluda kogu juhtsüsteemi vahetamist?
ping kirjutas: 04 Veebr 2019, 10:00
Coolhouse kirjutas: 03 Veebr 2019, 20:10 Väidetavalt annab saepurubrikett soojust 19,2..19,5 MJ/kg ehk nt 5,41 kWh.
Võttes keskmise kulu aastas 8000 kg , 5,41x8000=43 280 kWh aastas.
Kirjanduses antud puidu kütteväärtus on antud tavaliselt HALUpuu kohta, kus on arvestatud kõikide puidukihtide kütteväärtuste kogumit tüve pikkuse kohta.
Samasuure kütteväärtuse saame, kui terve tüve jahvatame kütuseks ja selle ära põletame.

Kui tegu on (saekaatri)puidu jääkidest tehtud kütusega või okstega või juurtega, siis me ei saa eeldada, et selle kütuse kütteväärtus on sama mis halupuul, sest erinevatel puidu kihtidel on erinev kütteväärtus.
Erinevatel puidukihtidel on ka mitmetes kordades erinev tuhasisaldus.
ping
:hello:
Jah, seda küll aga brikett tuleb minu puhul liimpuidu tehasest ja tehakse seda höövellaastust. Vaigupuu on, ma ei oska öelda, kas kuusk või mänd. Võiks eeldada, et kütteväärtus on üldplaanis ühesugune.
Viimati muutis macintosh, 04 Veebr 2019, 14:23, muudetud 1 kord kokku.
Vasta