Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
bluumt
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 10 Okt 2018, 10:25

Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas bluumt »

Tere!

Teen uue teema, kuna sarnaseid teemasid on siin küll, aga kõik segamini ja muud teemad vahel. Siia teemasse paluks ainult antud kooslusega seonduv jutt, et tulevikus oleks teistelgi lihtsam otsida, lugeda.
Seda tean isegi, et ega ta kõige parem kooslus pole, aga väga paljudel Eestlastel see katel keldris ja paljudel põleti ees, või alles mõtlevad selle paigaldusele. Loomulikult on olemas spetsiaalsed pelleti katlad ja juba ka uuemad värskemad põletid, mida saab rohkem jälgida/seadistada j.n.e aga ma arvan, et ma ei ole ainus, kes ei taha ära lõigata teed tagasiminekuks halupuule, söele j.n.e, kuna pellet tundub ikka jube ebastabiilne asi olema nii oma hinna kui ka saadavuse poolest. Minu jaoks see täiesti arusaamatu, sest Eesti üks suurimaid pelletitootjaid maailmas, aga koduturg kohutavas seisus. Näiteks kasvõi see et viimase kahe nädalaga hinnale 20-50 euri otsa lajatatud.
Minu enda süsteem selline:
Köetav pind 100m2, millest 6m2 vannituba ja 3m2 esik põrandaküte, ülejäänud radiaatorküte.
Katel Viadrus U26/9, 1000l akupaak, laddomat segusõlm, Radiaatori kontuuril 3T ventiil(mootorit pole veel otsa ostnud, krutin ise veel vastavalt vajadusele), radikatel termoventiilid ees.
Põleti panin Pelltech PV30b, katlasse panin samott plaadid, lisa suitsukäigu tekitamiseks, mis vähendas suitsugaaside tempi 15C. Hetkel seadistatud nii, et akupaagi keskel kütab 55C, tööle läheb kui temp 45C. ca 40 min kütmist täis võimsusel ja siis 4 tundi pausi, suitsugaas kuuma katlaga täis võimsusel 110-125C.
Küsimus oleks, et kuidas teistel antud combo seadistatud, mis lisaks tehtud nt turbulaatorid suitsukäikudes j.n.e.
Enda süsteemil tundub hetkel kulu natuke suur- ca 22 kg/24h toas 23C. Võimalik, et ei ole mõtet lasta täis laksuga kütta ja võtta võimsust maha, ning akupaagi temp vahemik suuremaks viia, et oleks mõtetut raua uuesti kütmist vähem, samas jahtub pikema ajaga rohkem maha jälle.
Igatahes siia teemasse paluks nippe, kogemusi, näiteid antud süsteemi kohta ja paluks võimalikult vähe läbu, et teema asjalik säiliks.

Parimat, Timo.
Külaline
külaline

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

110-125 C suitsugaas täisvõimsusel. :D Siin on midagi mäda, nii madalaks ei saa Viadrusega. Kuidas/kust kohast mõõdad, kas oled ka lasknud gaasianalüsaatoriga mõõta? Gaasianalüsaatoriga oleks vaja selles mõttes, et teada väljuva gaasi koostist, võibolla läheb põlemata gaasi välja (CO) või on hoopis tohutu liigõhk.
Külaline
külaline

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Analüsaatoriga ei ole lasknud mõõta. Põleti tehaseseadetega. Mõõtmised tegin suitsutorult, termokaameraga. 100-115C ja panin 10C juurde, mis peaks piisav olema. Suitsugaasi termomeetritega paraku väga kehvad kogemused- igaüks näitab ise näitu, mis minumeelest veel ebatäpsem. Olen vist 3 tk ostnud juba aastatega. Kuna mul 9 ribiga katel, siis suitsukäigul pikkust omajagu ja võib sinna kanti olla küll, muidugi ei ole absoluutne tõde.
Pellet enda jaoks uus teema ja põleti alles 2 nädalat ees olnud. Üritan selgeks teha endale vaikselt. Seda tean, et ei ole efektiivne kombinatsioon, aga lihtsalt kui miskit mäda, siis lihtsalt niisama ei ole ju mõtet pelletit korstnasse lasta.
Külaline
külaline

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

9 ribiga katel on jah suhteliselt pikk, aga sellist temperatuuri ei usu ikkagi kui põleti täisvõimsusega töötab. :roll: Paraku jah suitsugaasi temperatuur ei ole veel kõik mis kasutegurit mõjutab, kuigi üldiselt on see kõige suurem kadu.
Adlolf
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 348
Liitunud: 18 Jaan 2014, 13:03
On tänatud: 10 korda

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas Adlolf »

Tere!
Tehaseseadetega on 27kWh www.cerbos.ee/img/cms/poletid/pelltech- ... juhend.pdf
Kontrolli kas õhuluugid eest ja tagant on korralikult suletud.
parmhot
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2013, 20:48
On tänatud: 2 korda

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas parmhot »

Mul kuues aasta U26/5 ja PV20. Olen väga rahul, pinda ca 100m2, soojustus mitte just tänapäeva normidele vastav, aasta keskmine küttekulu 16kg/24h. Akupaagi viskasin välja, pole suurt mõtet ju seda kütta, põleti toimetab automaatvõimsuse peal ehk enamus aega 10kw, suitsugaasid üle 100c puhta katlaga ei tõuse, mingeid plaate pole koldesse pannud. Kasutegurist pole muidugi aimugi :), aga olen päris kindel, et olemasoleva söekatla väljavahetamine nt Pelle vastu on tasuvusajaga vähemalt 10-15a. Seega kütan rõõmsalt oma malmpada edasi.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas Prill »

Kolmas küttehooaeg minemas Viadrus U26/6 ja PV20b kooslus, pinda ca 120m², millest pool on nö katusealune ehk köetavat kubatuuri vähem.
Katlasse tegin šamottplaatidest lisasuitsukäigu, lisaks plektist turbulaatorid ribide vahele. Suitugaase mõõtsin katlast väljuva toru seest, toru pinnal IR termomeetriga, mälu järgi jäi sinna 120-130C kanti.
Küttekulu hooaja keskmiselt sirka ca 15kg kott pelletit ööpäevas.
Alguses kütsin akupaagi kolmandikuni, hiljem tõstsin anduri poolele akupaagile - las kütab korraga pikemalt ja ootab kauem.
Tuhka võtan, katelt-põletiti puhastan korra kuus, millele tekkis lisamärkus, kus viimasel talvel pakaseliste nädalatega tekkis süsteemi anomaalia, kus põleti ei suutnud paaki kütta seatud põleti väljalülitmise temperatuurini ja põletil on endal mingi max aeg kus põleti välja lülitub. Põhjuseks diagnoosisin põleti osalise "ummistumise" kus põletiplaadil olid šlakikänkarad ja katel oli oluliselt tuhasem, kui seni nähtud. Pärast puhastamist anomaalia lakkas ja kõik hakkas toimima nagu varem. Kuna ilm oli oluliselt külmem, pidi põleti tegema oluliselt rohkem tööd ja vajanuks tihemini kui kuu tagant puhastamist - järeldus, edaspidi suurema pakasega võiks iga 2 nädala tagant puhastada.
See puhastamine ongi kõige tülikam antud koosluse puhul, kus enda protseduuri olen kujundanud järgmiselt:
- lasen põleti poolelt lahti selle pehme pelletitoru, misjärel mahub avama katla ukse
- eemaldan šamottplaadid
- eemaldan plekist turbulaatorid
- harjan katlaribisid, kõige probleemsem katla tagumine sein, mille tarbeks ei ole mul veel head tööriista
- topin käe pea õlani katlasse :) eemaldan põleti plaadi
- tuhaimejaga imen ribide vahelt tuha, mujalt katlast, samuti põleti toru plaadialuse (selle tarbeks on mul tuhaimeja voolikule teibitud pehme plastoru koos traadiga, kus saan tuhaimeja toru tänu traadile painutada U kujuliseks, mis võimaldab põletitoru plaadialust imeda
- katla alumisest õhuluugist imen tühjaks tuhavanni
- kraabin puhtaks põletiplaadi
asetan kõik eemaldatu vastupidises järjekorras tagasi
* kuna pelletitoitetoru on eemaldatud pääseb puhastama ka põleti pelleti täituvuse andureid-silma, mida ei ole mõtet iga kord "kratsida" (ära "remondi"-näpi töökorras asja :) ), vaid korra hooaja jooksul olen pehme puhta lapiga ettevaatlikult "silmad" üle käinud.
kogu katla puhastamiskorra ajakulu 30-40 minutit

Kuna olen täheldanud-kogenud, et küttehooaja alguses tõuseb pelletitonni hind ca 10€, ja hooaja pakase tipul veel +10€, tegin otsuse osta korraga järgmise hooaja pellet valmis hiliskevadel või suvel - kindel rahaline kokkuhoid minimaalselt 30-40€ ehk ca 5% kütusekuludelt :D
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas xil »

Prill kirjutas: 11 Okt 2018, 10:37 ..
Kuna olen täheldanud-kogenud, et küttehooaja alguses tõuseb pelletitonni hind ca 10€, ja hooaja pakase tipul veel +10€, tegin otsuse osta korraga järgmise hooaja pellet valmis hiliskevadel või suvel - kindel rahaline kokkuhoid minimaalselt 30-40€ ehk ca 5% kütusekuludelt :D
Neid tuleb siis kuivas kohas üle suve hoida. Suvel keldris ja ka õues vihmaperioodil läheb liiga niiskeks. Niiske pelletiga küttes kaotad rohkem kui 5% küttekuludelt, lisaks võib pellet niiskudes pudedaks minna ja tigutranspordi jamasid kaasa tuua.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas Prill »

xil kirjutas: 11 Okt 2018, 12:10
Prill kirjutas: 11 Okt 2018, 10:37 ..
Kuna olen täheldanud-kogenud, et küttehooaja alguses tõuseb pelletitonni hind ca 10€, ja hooaja pakase tipul veel +10€, tegin otsuse osta korraga järgmise hooaja pellet valmis hiliskevadel või suvel - kindel rahaline kokkuhoid minimaalselt 30-40€ ehk ca 5% kütusekuludelt :D
Neid tuleb siis kuivas kohas üle suve hoida. Suvel keldris ja ka õues vihmaperioodil läheb liiga niiskeks. Niiske pelletiga küttes kaotad rohkem kui 5% küttekuludelt, lisaks võib pellet niiskudes pudedaks minna ja tigutranspordi jamasid kaasa tuua.
Nii see on, päris vihma kätte ei julgeks neid jätta, kuigi alused on ilusti kilest katusega ja pakkekilesse mähitud - ma ei teagi kus tootja neid hoiab, ei imestaks kui suvel ette toodetud pellet neil katuse alla ei mahu ja hoitaksegi õues laoplatsil, vihma eest kaitseks eespool kirjeldatud pakendamisviis. Kelder hoiukohana on nii ja naa, on ju osadel katlaruum keldris ja mõnel kelder muidu üsna kuiv isegi soe koht.
Ise hoian pelleteid sarnaselt halupuudega, kuuritingimustes, kus otsest vihmaohtu ei ole. Keskmise kehva suusailmaga mahutab mu punker 10-14 päeva kütte, lisaks mahub teine samapalju pelletit katlaruumi - praktikas, isegi kui pelletisse on niiskust pugenud, saab ta enne põletisse hukkamisele saatmist katlaruumi soojuses paar nädalat taastuda :)
Muidu tundub see pelletipabul üsna püsiv, on osa pudenenud kuuri betoonpõrandale ja ka paari aasta vanune näpu vahel katsudes samasugune, kui uus. Päris vett peale saab siis pundub ja laguneb aga õhuniiskus, või pinnasel betoonpõranda niiskus, ei paista mõjutavat.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas xil »

Mul endal jäi kunagi puitbriketti (sama materjal, mis pelletid) kütteperioodist üle ning järgmise alguseks oli osades kottides sisu sedavõrd pundunud, et kottide õmblused oli rebenenud. Kotid ise pidasid niiskust, kuid sellest vähesest, mis õmbluse vahelt sisse immitses, piisas. Hoidsin keldris.
Külaline
külaline

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

parmhot kirjutas: Olen väga rahul, pinda ca 100m2, soojustus mitte just tänapäeva normidele vastav, aasta keskmine küttekulu 16kg/24h.

See tähendab siis 16x365= 5840 kg aastas? Sooja vett ka teed pelletiga?
parmhot
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2013, 20:48
On tänatud: 2 korda

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas parmhot »

Külaline kirjutas: 11 Okt 2018, 18:03
parmhot kirjutas: Olen väga rahul, pinda ca 100m2, soojustus mitte just tänapäeva normidele vastav, aasta keskmine küttekulu 16kg/24h.

See tähendab siis 16x365= 5840 kg aastas? Sooja vett ka teed pelletiga?
Keskmine kütteperioodi pikkus olnud 240 päeva ehk siis 3840kg ehk 4 alust. Tarbevesi ka pelleti pealt, suvel elektriga.
bluumt
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 10 Okt 2018, 10:25

Re: Viadrus U26 + Pelltech kooslus.

Lugemata postitus Postitas bluumt »

Tundub, et sain enda süsteemi ka normaalselt jooksma. Panin võimsuse 21kW peale ja akupaagi keskelt 45Csisse ja 55C välja. Inertsiga kütab 59Cni, akupaak ülevalt 70. Viimase 9 päeva keskmine kulu 14kg/24h. Paigaldasin ka suitsugaaside termomeetri kohe peale katelt suitsutorusse ja töösooja katlaga, kütmise lõpufaasis suitsugaasid 110C. Paremat ei oskaks tahtagi. Nii, et annab see malmkärakas pelletit sööma panna küll.
Tegin peale nädalast kasutamist ka esimese puhastuse, et näha, kui palju siis tuhka tekib ja palju teda ribide vahele koguneb. Üllatus oli suur, kui nägin, et ei olegi nagu puhastada midagi. Põlemis restile oli mingit slakki tekinud natuke.
Prooviks võtsin tonni 8mm pelletit esialgse 6mm asemel. Erilist vahet ei ole märganud.
Hetkel ca tund tööd ja 6h pausi. Ja toas on ikka mõnus olla küll, kõik stabiilselt soe.
Vasta