Stropuva katel mugavuse vastu

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

arvutaja kirjutas: 27 Apr 2018, 21:59 Vahet ei ole kui palju (või vähe) sae bensiini ja õli, kreissae elektri jms asjade peale kulub, sest kui need puud ära põletad, siis tuleb mängu juba nende turuväärtus. Näiteks põletasid ära 20 rm, siis oletades et keegi lähiümbruses oleks olnud valmis need puud su käest ära ostma 500 eur-ga, siis järelikult põletasid puid 500 eur väärtuses. :jooma
Jälle! Minu jaoks maksab 20rm(5€/rm) puid 100€ ja mis hinnaga keegi OLEKS tahtnud osta, mind ei huvita, mina topin terve talv läbi puid katlasse hinnaga 100€/20rm.
Ma ei hakka venelase moodi äri tegema, et varastan kasti viina, kallan pudelid tühjaks, viin taara kokkuostu ja saadud raha eest ostan kolm õlut. ;)

Urmas
arvutaja
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas arvutaja »

Sa võid püüda lohutada ennast kuidas tahad, aga fakt on see, et kui põletad ära 20 rm puid, põletad ära 500 eur (no tegelikult ilmselt rohkem lõhutud ja kuivade puude puhul ehk 600-700 eur isegi, aga siin tuleb mängu ka asukoht).
Kui keegi andis mulle tasuta 500 eur ja ma selle ahjus ära põletan, siis ma reaalselt põletasingi ära 500 eur, mitte 0 eur. :wave:
fgh
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas fgh »

Aga sellest 500 tuleb maha lahutada veel tulumaks, siis kaotatav tulumaksuvabamiinimum, ärajäänud trennirahad, turustuskulud jne. Põhimõtte muidugi õige, et müü üks energia ära ja osta sama raha eest kaks asemele. Aga see on igaühe enese kalkuleerimise koht. Millegipärast kipub olema, et peale pumpa need puud lihtsalt mädanevad metsas ja tuul murrab lisaks. Seega polegi nagu midagi müüa enam, sest laiskus on edasiviiv jõud. Miks minna metsa, kui saab vajutada puldilt sooja ja ka jahutust....
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

arvutaja kirjutas: 27 Apr 2018, 23:25 Sa võid püüda lohutada ennast kuidas tahad, aga fakt on see, et kui põletad ära 20 rm puid, põletad ära 500 eur ...
Lepime kokku, et see 100€ ongi turuhind ja mitte ei ole nõus üle soti maksma. ;)

Urmas
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kuna puid läheb suht palju siis võib arvata (ja on vist ka mainitud) et soojustus on suht kehvapoolne, seega ka soojuspumpadega läheks kulud suht suureks.
Teema algne idee oli saada maja mugavalt soojaks, seega see mugavus tuleb sel juhul väga kallilt kätte.
Eriti kui inimene oma puid täna väga odavaks hindab.

Nullenergiamaja elanik võib lihtsalt loobuda oma kahe halu ahju panemisest ja öelda, et tal on mugav elektriradikas sisse lülitada....
Visionäär
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Visionäär »

Tundub, et Urmasel on tekkinud see moment kus võiks
oma elu kardinaalselt muuta ja osta katla asemel tühi
maa Lõuna-Eestisse, Siin saab ta kasutada oma ehitaja oskusi ja panna püsti päris oma maja
omale perekonnale, See on Eesti kant, mis hetkel rahvast tühjaks jookseb -
mehed Lätti viina järele ja naised saadetakse sünnitama Tartussse ja Tallinnase kus korrumpeerunud
ametnikud oma lossides rahva rahaga ennast laiaks söövad.
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 28 Apr 2018, 08:33 Kuna puid läheb suht palju siis võib arvata (ja on vist ka mainitud) et soojustus on suht kehvapoolne, ....
Ega jah, nende eelmise sajandi kolhoosiaegsete tuhaplokist ehitatud majade soojapidavusega eriti kilgata pole, aga meie korteris on veel üks aga ja nimelt, et üks elanik ei rahuldu üleriigilise keskmisega, olgu see +18 või +21 kraadi, vaid tema miinimum toatemperatuur peab olema vähemalt +24 ja eks sellest tulene ka natuke suurem küttekulu. Meie pere soojalemb on vist eelmises elus väga sooja kliimaga maal elanud ja seal mingit väga suurt pattu teinud, et nüüd anti uus võimalus ning saadeti siia Eestimaa karmi kliimasse neid patte lunastama. ;)

Urmas
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: Lepime kokku, et see 100€ ongi turuhind ja mitte ei ole nõus üle soti maksma. ;)

Urmas
Ei saa nii kokku leppida, sest naabruses elav tädi Maali ostab sama koguse puid 700 eur-ga ja oleks nõus iga kell su käest 600-ga ostma. :thumbsup:
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Prill »

Kui see odav puudehind ~100€ küttekuludeks on oluline ja argument, saab valida uueküttesüsteemi ainult sellise, mida halupuuga kütta saa. Kõik muud vesi-õhk, pellet tuleb mitmeid kordi kallim. Selles vaates ei olegi ju midagi suurt valida, kui ainult tahkeküttekatelde vahel.
On veel variant, kus teed puid samamoodi, kui seni oled teinud, ainult tehtud riidad müüd maha, mitte 100€ nagu sa kangesti arvad oma riida väärt olema, vaid müüd turuhinnaga, saadud raha maksad kas pelletimüüjale või õhk-vesi pumba puhul elektrimüüjale - saad küttesüsteemist loodetud mugavuse, samuti säilib enda ja suguvõsa metsa teopäevad.
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 28 Apr 2018, 11:49 Ei saa nii kokku leppida, sest naabruses elav tädi Maali ostab sama koguse puid 700 eur-ga ja oleks nõus iga kell su käest 600-ga ostma. :thumbsup:
Kui naabri Maali ostis endale samasuguse Dacia(mudel, aastaarv, värv jms samad) nagu mul 2x kallimalt, siis naabri Maali on loll, mitte minu auto ei ole 2x suurema turuväärtusega.

Urmas
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mida sa jaurad kui ei oska võrdväärset näidet tuua ja loogiliselt mõelda. :beg:
Kui naabri Maali (või üldse suvaline auto ostja) ostaks su auto ära 5000 eur-ga, siis olenemata sellest palju sa ise selle eest maksid (või said üldse tasuta) on selle turuväärtus 5000 eur. :jooma
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 28 Apr 2018, 18:03 Mida sa jaurad kui ei oska võrdväärset näidet tuua ja loogiliselt mõelda.
Katsu aru saada, et igal asjal on selle tootmiseks tehtud kulutused ja minu teema juures maksvad puude katlasse paneku valmiduseni 100€, seda nimetatakse toote omahinnaks ja kui ma ei kavatse neid puid edasi müüa ja jätan endale kasutamiseks, siis minu jaoks maksvad puud 100€, mitte hüpoteetilised 500€, mida OLEKS saanud puid müües. Seda hinnavahet kasumina mu rahakotti ei tekkinud reaalselt. Jah, kui mõningaid tablette süüa ja pilvedesse minna, siis võib see summa kasvada meeletutesse summadesse ja ei raiunud mitte metsakuiva, vaid meie metsas kasvab puhas karjala kask. Jäägem ikka reaalsete kulutatud summade juurde!

Urmas
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ma ei räägi ju kuludest, vaid väärtusest. Tegid kulutusi 100 eur eest ja lõid sellega 500 eur väärtust. Oma asi mida selle 500 eur väärtusega asjaga peale hakkad, kas müüd ära või põletad ära. :thumbsup:
plb
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 239
Liitunud: 01 Jaan 2016, 11:44
Asukoht: Vlj
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas plb »

Oletame, et puude kogus oli 20 ruumi (mitte tihumeetrit).
Metsakuiv - hmmm, krtteab, palju see "tavalisest" kuusest kehvem on. Oletame, et veidi on.
Lisaks on Stropuva ja selle derivaadid ilged raiskajad, normaalse katlaga saanuks vast poole puude kogusega hakkama.
Seega aastane küttevajadus ~ 10000 kwh, elektris ca 1200 raha (börsielektriga võib-olla ka vähem).
Suvaline netist leitud boileriga ÕV pump koos paigaldusega ca 6000. SCOP reklaamitakse seal küll 4.4, aga arvestame 3.5-ga. ÕV tasuvusaeg võrreldes otseelektriga tuleb 7-8 aastat. Selleks ajaks on juba teab mis lahendused...
Kui mu arvutustes miski viga oli, paluks lahkelt parandada. Täpsus enivei +/- 30%
Külaline
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

plb kirjutas: 28 Apr 2018, 19:17 Kui mu arvutustes miski viga oli, paluks lahkelt parandada. Täpsus enivei +/- 30%
Arvutustel pole võib olla viga midagi, aga me elame siiski kortermajas ja pumba välisosa on põhimõtteliselt tänaval. Kas sina oleksid nii julge? Meie ei ole.
Teine asi on amortisatsioon ja pumpade vastupidavus. Mitte, et ma vastane oleks, aga mind natuke häirib, et ca 10+ aasta pärast peab palju kuluvosi välja vahetama või kausa uue ostma ja kogu tasuvus lendab kuradile. Veel tuleks arvestada, et see on ikkagi kortermaja, millest meile kuulub 2/8 mitte eramaja.

Urmas
plb
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 239
Liitunud: 01 Jaan 2016, 11:44
Asukoht: Vlj
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas plb »

Külaline kirjutas: 28 Apr 2018, 19:46
plb kirjutas: 28 Apr 2018, 19:17 Kui mu arvutustes miski viga oli, paluks lahkelt parandada. Täpsus enivei +/- 30%
Arvutustel pole võib olla viga midagi, aga me elame siiski kortermajas ja pumba välisosa on põhimõtteliselt tänaval. Kas sina oleksid nii julge? Meie ei ole.
Teine asi on amortisatsioon ja pumpade vastupidavus. Mitte, et ma vastane oleks, aga mind natuke häirib, et ca 10+ aasta pärast peab palju kuluvosi välja vahetama või kausa uue ostma ja kogu tasuvus lendab kuradile. Veel tuleks arvestada, et see on ikkagi kortermaja, millest meile kuulub 2/8 mitte eramaja.
Ma oleks julgenud, aga ma elasin (tõenäoliselt samasuguses majas) pisilinnas. Ja mul oli rõduga otsapealne korter.
1. Osta uus Stropuva tüüpi katel
2. Halukatel+akupaak
3. Elektrikatel
4. ÕV-soojuspump
5. Veel variante
Sel juhul, eeltoodut arvesse võttes jääb variant 3 (või 5, aga selle sisu ei oska ma pakkuda).
Õiges Kohas™ saab selle "katla" ehk toru saja euro eest valmis lasta teha, 9 kW küttekeha (vast leiab ka suuremaid) ...
Pilt
(link allikale http://arhiiv.kodusaade.ee/365-vaata-elektrikute.html)
Mitme amprine peakaitse on? Võib-olla tuleb prioriteedirelee(d) paigaldada, kui elektripliidil tahaks süüa teha.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Külaline kirjutas: 28 Apr 2018, 19:46 ... aga me elame siiski kortermajas ja pumba välisosa on põhimõtteliselt tänaval. Kas sina oleksid nii julge? Meie ei ole.
Teine asi on amortisatsioon ja pumpade vastupidavus. Mitte, et ma vastane oleks, aga mind natuke häirib, et ca 10+ aasta pärast peab palju kuluvosi välja vahetama või kausa uue ostma ja kogu tasuvus lendab kuradile. Veel tuleks arvestada, et see on ikkagi kortermaja, millest meile kuulub 2/8 mitte eramaja.

Urmas
Päris mitmel pool on näha, et välisosa on otse tänaval või 1 korrusel seina küljes või siis mingil alusel. Tõenäoliselt nii kriminogeenne paik ei ole, et keegi tahtlikult välisosa lõhku ma hakkaks. Teoorias saaks puuri ümber ehitada.

Vastupidavuse koha pealt sõltub mis firma oma ostad. Kõige kuluvam komponent on kompressor - teadjamad mehed ostavadki pumba selle firma alusel. Korralik SP kompressor peab 20 aastat vastu küll, isegi kauem.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas aero »

Välisosa saaks panna pikematele jalgadele. Joobes kodanikud üldiselt nii kalkuleerivad ei ole, et "tahaks midagi lammutada ... Urmase undav masin on liiga kõrgel raisk ... lähen otsin kusagilt redeli..."

Katus on lame või viil?
Fgh
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Fgh »

Urmas soojuspump muutub paigaldades ehitise osaks. Kohtkindlad osad on reeglina kodukindlustuse poolt kaitstud, lõhkumise vahepeal elektriga küttes on seegi kulu hüvitatav. Seega mingi 100 eurone aastamakse, mis enamikel on ka tehtud välistab vandaali kahju. Kui otseelekter ja pump valikus, siis ma küll otseelektril eelist ei näe. Iseasi, milline on energiatarve majal ja sellest tulenevalt valitav pump. Üks variant ju valida veelgi suurem stropuva ja edasi kütta
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10831
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Fgh kirjutas: 29 Apr 2018, 15:03 Urmas soojuspump muutub paigaldades ehitise osaks. Kohtkindlad osad on reeglina kodukindlustuse poolt kaitstud, lõhkumise vahepeal elektriga küttes on seegi kulu hüvitatav.
Kodukindlustus on täitsa olemas, lausa vahetasin kindlustajat aastaid tagasi, sest peale varaste keldriskäiku näitas kindlustus mulle trääsa ja ütles, et keldrist varastatut ei hüvita. Õnneks oli jäänud selle kindlustusega kannatada paar kuud ja vahetasime kohe sellise vastu, kes kompenseeriks ilma lisatasudeta ka garaažist ja keldrist varastatu. Hiljem vana kindlustuse agent helistas ja tundis huvi, miks enam pole lepingut pikendanud ning eks ma siis rõõmsalt laulsin talle ette, millised kitsipungad nad on. Uus kindlustus on hüvitanud igatsugu asju, küll telefoni remonti, külmkapi ja pesumasina ja vist veel midagi, enam ei mäleta täpselt.
Fgh kirjutas: 29 Apr 2018, 15:03 Üks variant ju valida veelgi suurem stropuva ja edasi kütta
;) Ei saa suuremat osta, ei mahu keldrisse ära, sest keldri lae kõrgus ainult 210cm ja ja järgmise suuruse kõrgus samuti 210cm. Sellel talvel piisas ka kõige külmemate ilmadega 1x päevas kütmisest.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kordan oma varasemat kommentaari - osta altpõlemisega katel või siis pelletikatel.
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Urmas kirjutas: 24 Apr 2018, 21:54 Elame kortermajas, on 4 eraldi tuba, avar köök, üks WC ja üks WC ja vannituba koos. Katel toitis soojaga kuue kontuuriga põrandakütet, kokku 85m2-t. Korterisse tuleb 3-faasiline vool. Kuna praegu tuleb soe vesi veel tsentraalselt, aga viimasel ajal käivad pidevalt jutud, et ka see mugavus võetakse ära. Olenevalt talvest on puude kulu jäänud 15-20tm vahele ja kütmiseks kasutanud põhiliselt metsakuiva kuuske-mändi, sekka ka mõni lepp-vaher-saar.



4. ÕV-soojuspump jääb vist ära, sest kuigi maja on väike, ainult 8-korteriga kolhoosiaegne maja, on siiski kohaliku küla mõistes tiheasustus ja kunagi ei tea kellel tulevad lollid ideed pista pulk ventika vahele või niisama proovida maast lahti kangutada. Jah saaks paigaldada suht nurka, ei oleks majaga seotud jnejne, aga ikkagi?
Ei näe tehnilist takistust õhk-vesi soojuspumba paigaldamiseks.
Pole küll viimast seadust uurinud aga ilmselt on vajalik ühistu? nõusolek.

Seni ei tea juhust et keegi oleks pulga soojuspumba ventilaatori vahele torganud jne.

Kindlustus korvab kahju mis lepingus on kokku lepitud.
Praktikas on nii et osadel juhtudel kahju kindlustuse poolt korvatakse ja osadel juhtudel mitte.
See kas lugeda seade maja osaks või mitte omab sisu kui sellel on kindlustuslepingu mõttes oluline tähendus. Ehk iga vaidlus lahendatakse eraldi kuigi naabril võis olla täpselt samasugune lugu samasugustel tingimustel.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
Fgh
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Fgh »

See kas pump on ehitise osa on tegelikult määrava tähtsusega. Kindlustatud on ehitis ja selle osad. Isegi kui pump on ebaseaduslik, siis on see paigaldades automaatselt ehitise osa ja seega kindlustatud. Muidugi leping võib loetleda erandeid ja võime vaielda Kas korvatakse kaasomandi suuruse järgi vms
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10831
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Nonii, see saaga sai oma lõpu ehk käiku läks minu esimeses postituses pakutud variant 1. Käisin eile Riias ja tõin ära uue Stropuva katla. Miks Riiast? Sest seal oli üks edasimüüja, kes müüs seda tüüpi katlelt siinsetest edasimüüjatest ligi 400€ soodsamalt, miinus otsene tranpordikulu 50€ kütte näol. Kokkuhoitud raha eest saan katlasse toppida ligi 10rm turuväärtusega puid ehk 2/3 ühe talve küttekuludest maast leitud nagu niuhti. :)
Meie jaoks on teema ammendatud, aga kes soovib, võib edasi kommenteerida ja jõudumööda püüan vastata või vastu vaielda.

Tänan kõiki kommenteerijaid arutelu eest!
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Fgh
külaline

Re: Stropuva katel mugavuse vastu

Lugemata postitus Postitas Fgh »

Ära nüüd hakka turuväärtusega arvestama, see ainult pumba puhul. Arvesta ikka enda kuludega, selle Riia reisu eest saad pool uulitsat soojaks ja õlled ka odavamad
Vasta