1. leht 5-st

Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 11 Veebr 2018, 12:19
Postitas pancho villa
Tervist!

Jaanuari lõpus pandi ca 200m2 majja Nibe 10kw msp. Kuna soovisin ka puiduküttevõimalust, on msp ühendatud 2m3 akupaagi külge. Puidukatel veel ühendamata. Akupaak hetkel veel isoleerimata.

Probleemiks on massiivne ja ebaühtlane elektrikulu.
tarbimine.jpg
26. jaanuaril pandi pump tööle, sellega seoses oleks elektrikulu pidanud drastiliselt langema, kuna senini kütsin põhiliselt elektriga (jaanuari elektriarve €309)

Msp müünud ja paigaldanud ettevõtte sõnul on probleemiks akupaak, pidavat olema pumbale koormav seda anumat kogu aeg 40 kraadi juures hoida. Akupaak ei asu mul õues, vaid garaazhis, mis on samamoodi soojustatud, kui muud majaosad. Garaazhis on küll soojem, kui mujal majas, kuid mitte saun.

Lahenduseks pakuvad nad msp lahtiühendamist akupaagist kraaniga, st iga kord puidukatelt küttes pean hakkama kraanidega mängima. Samas tundub mulle, kui energia jäävuse seadust koolipingist ähmaselt mäletava inimesena kahtlane, et kraan asja heaks teeb.

Mida targemad arvavad?

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 11 Veebr 2018, 12:34
Postitas Külaline
Mis rikkale loomulik, see vaesele imelik.
Imetlen inimeste jõukust, kes 2m3 ja 10m2 "radikaga" garaaži kütavad.
Tee uks ka lahti, tuleb kevad rutem. :grin:
ping
:hello:

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 11 Veebr 2018, 13:45
Postitas Kalvis
Natuke asjatundmatu soovitus.
Kui nüüd garaasi kütmine ja soojuskaod on probleemiks siis soojusta akupaak garaasis ära, pole raske sinna 10-20 cm villa ümber kerida.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 11 Veebr 2018, 13:56
Postitas pancho villa
Garaazhi kütmine ei ole probleemiks. Garaazhi uks on lahti ning soojus levib maja peale. Fassaadil on 20cm villa, seega ei lähe see akupaagist tulev soojus ka läbi seina kuskile.

Isolatsioonivill ootab juba pikemalt oma aega, aga kuidas suhtuda elektritarbimisgraafikusse? Võtsin huvi pärast ilm.ee ajaloo lahti, ei klapi kuidagi.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 11 Veebr 2018, 14:06
Postitas dumbuser
ping on väga hästi kirjutanud asjast kokkuvõtte. Ma soovitaksin veel suurem akupaak sinna panna. Ja loomulikult ei lähe soojus mitte kuskile läbi 20 cm villa ...

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 11 Veebr 2018, 14:09
Postitas pancho villa
Loodetavasti tulevad edasised vastused indiviididelt, kes suudavad leida korrelatsiooni isoleerimata akupaagi ning ameerika mägedena figureeriva elektritarbimisgraafiku vahel.

Arusaadavalt on küll pühapäev, aga ajaliselt peaks enamusel juba ärkamisest päris pikk aeg möödas olema, saamaks aru, mida tähendab lause "garaazhis ei ole saun".

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 11 Veebr 2018, 14:44
Postitas Adlolf
Tere!
Selline elektri tarbimine on võmalik ainult siis kui MSP elektriküte töötab. Lülita välja.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 11 Veebr 2018, 15:21
Postitas Külaline
Kasutan ise küll õhk-vesi pumpa, kuid oli sama küsimus päevakorral.

Akupaak 1000L.

Oli ise samal eksiarvamusel, et mis vahet sellel ikka olla saab, kui seda paaki soojana hoian (e. sulatuseks on rohkem energiat võtta ja küttevee temp. kõiguks vähem.).

Tegin siis testi.
Kahe päeva jooksul (välisõhu temp. selle ajajooksul oli suht sama) jälgisin pumba tarbitavat võimsust ja küttevee temperatuuri (sh. logisin andmeid ja vaatasin graafiliselt).

Punkt 1. Kui akupaak oli vahel, siis nagu arvata on, küttevee temp. oli terve selle ajavältel väga ühtlane.
Punkt 2. Kui akupaaki vahel ei olnud (maja ca. 200 ruutu, põrandaküte + radiaatorid) tõusid nii keskmine küttevee temperatuur, kui ka toa oma. Pumba tarbitav võimsus jäi suht samasse auku.
Ekslikult arvasin, et nüüd on sulatused kuidagi pikemad, kuna veekogus on väiksem. See vahe oli olematu. Ainukene asi, mis muutus oli küttevee temp. kõikumine ja rohkem toasooja.

Minul on akupaak vahel, kuna süsteemis on ka katel veel alles.
Akupaagi mõttekus tuleb välja rohkem kevad-suvel-sügisel, kui pumba miinimum võimsus oleks ilma paagita liiga palju ja hakkaks see pidev sisse-välja lülitamine (inverter pumbaga).


P.S> Akupaak on korralikult soojustatud.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 11 Veebr 2018, 21:03
Postitas mhmh
Mul endal oli sarnane mure. Uus Viessmanni ÕV pump ja veesärgiga kamin. Vahel 750l akupaak. Kui pumbale tehti selgeks, et akupaak on vahel, siis seda küttis nö täie rauaga miski 40 kraadini ja siis kinni. Samuti oli graafikult näha, et küttis pidevalt ca 85% koguvõimsusega seda paaki. Voolukulu oli suhteliselt suur. See oli puhtalt tarkvaraline probleem.

Lahendati probleem nii, et pumba seadistustest võeti akupaak vahelt ära ja tekitati kaks eraldi kütteringi. Pump arvab et kütab otse põrandaid, kuid tegelikult on paak ikkagi vahel. Teine küttering on siis peale akupaaki ja segusõlme mis läheb tegelikult põrandasse.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 13 Veebr 2018, 14:07
Postitas testoreee
Ärge soojuspumba müüjate soovituse kuulake kindlasti mitte ! Nad ju soovitavad lisada süsteemi akupaak mis on 15-20l x kw. Pange ikka ise korralikud akupaagid vahele. Maasoojuspumpadele alates 3000l ja õhk/vesidele soovitan alates 1000l.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 14 Veebr 2018, 00:01
Postitas val
Kas müüja/paigaldaja on ka probleemi täpsemat põhjust seletanud ?
Pannakse ju msp-d basseine kütma, et mis häda siis 2m3 veega tekib ?

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 14 Veebr 2018, 11:29
Postitas Kalvis
Esiteks on püsti mõned müüja müüdid ja ka lihtsalt müüdid.
1. Müüja müüt on, et SP peab olema akupaak. Olen akupaagita õhk-vesi pumpasi kasutanud ja SP toimib ideaalselt ilma akupaagita. Kust see akupaagi hädavajalikkuse jutt tuleb ma ei tea. Tõsi on, et kui on sulatus siis vee temperatuur teeb sulatuse ajal -3 kraadi allapoole kui see pole mingi katastroof.
2. akupaak raiskab elektrit. See on keerulisem. Energia jäävuse seaduse alusel ei saa energia kuhugi kaduda. Seega salvestub akupaaki aga ei kao. Kui akupaak asub kütmata ruumis ja see ruum ise on olematu soojustusega siis raiskab tõesti - kuid see on omanikul järelikult taotluslik - ta ise tahab seda. Kuid on veel üks põhjus - elektritennid - tõelised rahamõrvarid SP-le. Kui need on sees siis lõppvastus sama - ju siis omanik soovibki nii. Kolmas variant on kah - akupaaki tahetakse panna kuumemat vett hoiule - olgu kasvõi 45 C. COP 25-35-45 halveneb temperatuuri tõustes ja põhjustab lisakulu. Küttes maja 45 C kraadise veega või 25 C kraadise veega on soojuskadu sama, kuid paraku ei ole soojatootmise kulu sama. Sellest raiskamisest saab lahti kui küttesüsteemis jookseb vesi minimaalse vajaliku temperatuuriga. Kui omanikul on piisavalt võimsust siis võib ta muidugi üritada jahtida öist kütmist - see annab võimaluse kasutada odavamat elektrit.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 14 Veebr 2018, 12:15
Postitas aero
Kalvis kirjutas:
14 Veebr 2018, 11:29
...COP 25-35-45 halveneb temperatuuri tõustes ja põhjustab lisakulu. Küttes maja 45 C kraadise veega või 25 C kraadise veega on soojuskadu sama, kuid paraku ei ole soojatootmise kulu sama...
Täpselt nii. Lisaks garaaži soojapidavus. Fassaadil võib ju 20cm villa olla aga avatäited? Kas garaaži (auto)uks on samuti 20cm villaga? Tõstuks? Minu meelest ei ole olemas tõstukse paigaldusviisi, kus külmasilda ei tekiks perimeetrile. Esimene ettejuhtuv paigaldusskeem: https://www.yumpu.com/xx/image/facebook/38469691/39.jpg

Oletades, et põrand on betoon, kas see on välisukse joonel katkestatud või mitte?

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 14 Veebr 2018, 17:33
Postitas val
Eelnev ei selgita kuidagi pancho villa elektrikulu. 10kw msp peaks suutma 2m3 vett 45 kraadi peale ajada. Ok, 30...35 kraadi oleks parem, aga 45 peaks olema igati võimetekohane mõistliku cop juures. Arvatavasti on nii nagu Adlolf ütleb, et tegu on elektritennidega, aga sel juhul jättis paigaldaja korrektse seadustuse tegemata ? Kui ei saa seadistamisega korda, siis miks ei suuda pump ilma el tennita 2m3 üles kütta ? Tenne välja lülitada ei tasu kui sul on tarbevee boileriga msp. Sel juhul võtad maha ka legionellabakteri hävituse funktsiooni.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 14 Veebr 2018, 20:53
Postitas pancho villa
Täna, 0 kraadise välisõhutemperatuuri juures tuleb pumbast 28c vesi ja maja pealt tagastub 23c. 300l tarbeveepaak on 48c.

El lisaküte on algusest saadik välja lülitatud.

Eile õhtul vaatasin uuesti, elektritarbimine käib samamoodi siksakkidena edasi. Täna pandi kraanid vahele ja jäeti akupaak mängust välja, erilist usku ei oma.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 14 Veebr 2018, 23:30
Postitas val
Paigaldaja otsa vaataks nii või naa. Kui ei peagi toimima 2m3 paagiga, miks kohe ei mainitud. Miks ei tööta oleks lihtsalt huvitav teada.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 14 Veebr 2018, 23:45
Postitas Küülaline
pancho villa kirjutas:
14 Veebr 2018, 20:53
tarbeveepaak on 48c ... El lisaküte on algusest saadik välja lülitatuda
See peaks bakteritele meeldima, nö - seda bakterid ostaksid.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 15 Veebr 2018, 07:01
Postitas pancho villa
val kirjutas:
14 Veebr 2018, 23:30
Paigaldaja otsa vaataks nii või naa. Kui ei peagi toimima 2m3 paagiga, miks kohe ei mainitud.
Kui hakkasin süsteemi paigaldajat otsima, küsisin Eesti Külmaliidu juhatusse kuuluvalt sõbralt, et keda tema soovitaks.

Ta ütles, et ta Eestis kahjuks kedagi soovitada ei julgegi, nüüd tean miks.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 15 Veebr 2018, 07:29
Postitas Külaline
Paigaldaja paigaldab, projekteerija paneb projekti tasemel asjad paika mida ja milliseid asju kasutada jne. Tihti paigaldaja tellitakse, aga projekti mitte ja siis nutetakse. :doh:

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 15 Veebr 2018, 11:19
Postitas Külaline
Küülaline kirjutas:
14 Veebr 2018, 23:45
pancho villa kirjutas:
14 Veebr 2018, 20:53
tarbeveepaak on 48c ... El lisaküte on algusest saadik välja lülitatuda
See peaks bakteritele meeldima, nö - seda bakterid ostaksid.
Michael Jackson oli ka bakterite pärast mures... Inimese immuunsüsteem vajab mõõdukalt tegevust, muidu läheb laisaks. Minu teada Nibel saab valida, et kord 2 nädala tagant kuumutab tarbevee üle. Sõltumata sellest kas elektriga lisaküte on lubatud või keelatud. Teistega pole kursis aga arvan, et teistel on samamoodi. Ei ole loogiline, et selline odav-lihtne funktsioon lisamata jäetakse.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 15 Veebr 2018, 11:59
Postitas pancho villa
Külaline kirjutas:
15 Veebr 2018, 07:29
Paigaldaja paigaldab, projekteerija paneb projekti tasemel asjad paika mida ja milliseid asju kasutada jne. Tihti paigaldaja tellitakse, aga projekti mitte ja siis nutetakse. :doh:
Cool story bro.

Reaalsusesse tagasi tulles on müüjaks, projekteerijaks ja paigaldajaks üks ja sama ettevõte. Viiest-kuuest pakkujast kalleim.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 15 Veebr 2018, 12:31
Postitas KKA
MSP ja põrandakütte jaoks pole kindlalt sellist 2T inertsiandvat soojussalvestit/radiaatort vaja. Võib-olla selle üleskütmine tõmbas maakontuuri torude ümbert jäässe ja lõi MSP COP'i miinusesse?! 2T vee üleskütmine isegi otseelektriga ~20 kraadi võrra ei tohiks nagu üle 50kWh kulutada, seega näidatud tegelikud kulud on pea seletamatud. või oli siiski garaaži uks lahti ja akupaak küttis välisõhku?

mul on ÕVSP ja põrandakütted ilma igasuguse akupaagita ja sellisena toimib ideaalselt, pump on niikuinii inverter tüüpi ja max efektiivsuse saavutab justnimelt oma võimsuse reguleerimisega - akupaagi mõte oleks rohkem ON-OFF pumba puhul, aga selliseid vist enam ei müüda juba ammu?

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 15 Veebr 2018, 14:33
Postitas Külaline
Mul 4a vana onoff seade ja põrandakütted. Akupaaki ei pannud ja otsusega rahul. Niigi odav ja mugav küte. Akupaagi tasuvusaeg oleks liiga pikaks läinud.

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 15 Veebr 2018, 14:42
Postitas val
pancho villa kirjutas:
14 Veebr 2018, 20:53
Eile õhtul vaatasin uuesti, elektritarbimine käib samamoodi siksakkidena edasi. Täna pandi kraanid vahele ja jäeti akupaak mängust välja, erilist usku ei oma.
kas asi lahenes ja kas paigaldaja siis täpsemalt ka põhjendas asja ? Miks msp ei suuda 2t vett efektiivselt üles kütta ?

Re: Maasoojuspump ja jubedalt raiskav akupaak

Postitatud: 15 Veebr 2018, 14:57
Postitas Küülaline
Ei saa aru kuidas on üldse võimalik ööpäevas tarbida 220 kWh?
See on ju üle 9 kW võimsus kütab 24 tundi vahetpidamata?