Põrandakütte kollektor ja rõhukontroll

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Toru!
külaline

Põrandakütte kollektor ja rõhukontroll

Lugemata postitus Postitas Toru! »

Tervist,

Suvilas on parajasti käsil põrandate tegemine. Olen selline rahulik isenokkija kellel varasemad ehituskogemused puuduvad, aga proovin ikkagi samm-sammult toime tulla. Hetkeseis on siis selline, et põrand soojustatud, kile ja armatuur maas ning armatuuri peale olen laotanud 20mm uponori põrandaküttetoru. Iga toa jaoks oma kontuur ning kõik kontuurid jooksevad kokku tehnoruumi. Põranda osas oleks järgmine samm valada betoon, aga eelnevalt tahaksin teostada rõhukontrolli. Mainiks veel ära, et kui põrandad valmis on plaan paigaldada õhk-vesi soojuspump. Küttesüsteemide juures on aga minu teadmised ja kogemused nullilähedased niiet oleks väga tänulik seletuste eest.

Küsimused oleksid siis järgmised:

1) Hetkel siis jooksevad kõigi nelja kontuuri torud ühte ruumi kokku. Esimese asjana oleks vaja paigaldada kollektor. Kas on olemas miskine spets kollektor uponori 20mm torule või tuleb võtta miskine universaalne tollkeermega kollektor ning iga toru jaoks panna üleminek?

2) Põrandakütte kollektorit pole varem oma silmaga näinud. Kas see on samasugune nagu tavaline veekollektor kus kõik torud on lihtsalt ühendatud kollektorisse ning jagavad sealt ühist vett või on seal midagi kavalamat? Küsin, sest ma oleks nagu kuskilt kuulnud, et soojuspumbad suudavad kuidagi kontuuripõhiselt reguleerida toa temperatuuri?

3) See küsimus nüüd oleneb natuke eelmisest. Kui mu eeldus on õige, et soojuspumbad suudavad kontuuripõhiselt temperatuure reguleerida, siis ma eeldan, et igasse tuppa oleks vaja ka soojusandurit. Olen kuulnud, et koos torudega pannakse põrandasse kõri kuhu saab hiljem anduri sisse pista, aga küsiks, et kas andur võib olla ka väljaspool? Mul oleks näiteks päris mugav andurid lae alla panna.

4) Olen rõhukontrolli kohta otsinud, lugenud ja ka mõne firmaga suhelnud ning jutte ja arvamusi erinevaid. Ühed ütlevad, et rõhukontroll tuleks teha veega, teised ütlevad, et õhuga. Samuti rõhku kohta on erinevaid väiteid. Töörõhk soojuspumbal on ~2bar-i nii palju kui ma googeldades leidsin. Ühed väidavad, et tuleb teha 1.5x töörõhuga. Teised ütlevad, et töörõhule tuleks 5 bari otsa liita. Ja siis lõpuks aeg - see varieerub tunnist ajast kuni ööpäevani. Ehk siis kõige suurem küsimus - kuidas siis õige on?

Tänud ette abivalmis vastajatele! :)
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Põrandakütte kollektor ja rõhukontroll

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

1. https://www.uponor.ee/tooted/kiirgusk%C ... 5lmed.aspx (oleksid ise vist googlega ka selle üles leidnud)
2. Eelmises on pilt, jällegi googel abiks. Leiaksid niipalju pilte, et paha hakkab
3. Soojuspumpi on erinevaid, reeglina juhivad soojuspumbad väljuva vee temperatuuri. See teeb kollektori sõlme lihtsamaks.
Räägid vist põranda andurist. Seda võib kasutada, sel juhul kollektorile lisatakse õigele kontuurile vastav klapp mida juhid siis kontuurianduriga. See andur võib olla nii põranda andur (pannakse siis toru koos anduriga põrandasse), võib olla õhutemperatuuri andur või ka kombineeritud. Just vaieldakse kõrvalteemas, mismoodi see andur olema peaks (vt ping kommentaari).
4. Kui mõtled torustiku survekontrolli siis see tehakse suurema rõhuga (et lekkeid enne avastada kui neid peaks olema).
Külaline
külaline

Re: Põrandakütte kollektor ja rõhukontroll

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kollektori paigaldad ära ja lased surve 3bar õhku sisse. Sest kui õhku peab siis peab vett naguinii.
Kui päevaga alanenud ei ole rõhku grammigi, siis betoon selga. Ning kui betoon paar päeva peal olnud, siis lased rõhu 1 bar peale ja jätadki nii kuniks pump paigas.
Külaline
külaline

Re: Põrandakütte kollektor ja rõhukontroll

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Õhku peab torustiku suhteliselt suure mahu juures ikka päris palju välja lekkmima, et rõhk muutuks. Veega aga on nii, et ilmselt klaasitäis vett ja rõhk on nullis, rääkimata siis näiteks 3 bar pealt 2,5 bar peale langemisest.
Külaline 2
külaline

Re: Põrandakütte kollektor ja rõhukontroll

Lugemata postitus Postitas Külaline 2 »

Tere

Ei hakka uut teemat tegema, kuna on sarnane mure kui teema algatajal.
Küsimus on, et kust rentida või äärmisel juhul osta surveprooviks vajalikku käsipumpa? Kollektori teise otsa läheb tavaline manomeeter? (kuskil 10€ tükk) Põrandakütte torustik on juba paigaldatud ja varsti ka kollektor.

Tänan!
Külaline
külaline

Re: Põrandakütte kollektor ja rõhukontroll

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ühe survestamise jaoks ei ole mõtet seda osta, teenuse osutajaid on piisavalt palju olemas.
Külaline
külaline

Re: Põrandakütte kollektor ja rõhukontroll

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tööriistade rentimiseks on firmad mis tegelevad tööriistade rentimisega.
Helista ja küsi järgi.
:hello:
Vasta