Katlavahetus

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
bodom
külaline

Katlavahetus

Lugemata postitus Postitas bodom »

Tere,
seoses sellega, et on plaanis vahetada olemasolev katel modernsema vastu, tekkisid mõned küsimused. Sooviks saada pädevamatelt asjatundjatelt nõuandeid.
Olemasolev süsteem koosneb Viadrus U 22 9-ribilisest katlast, millele on külge monteeritud pelletipõleti. Katel on ühendatud ca 2000 L akupaagiga + paisupaak. Majal köetakse esimest korrust põrandaküttega ning teisel korrusel on radiaatorid. Köetav pind ca 130 m2, ümarpalkmaja.
Soov oleks asendada olemasolev katel Everclean 30 kW katlaga.
Seoses eelnevaga tekkisid mõned küsimused.
Kas oleks mõtekas, et eemaldaks süsteemist akupaagi? Enda arvamusel, kuna see on suht mahukas(2000 l), ma teeks seda. Võidaks kõvasti pinda juurde katlamajas, see suht kitsuke. Näiteks katla puhastamine, pelleti ladustamine, seoses ahta ruumiga üsna tülikas jne.
Arvestades eelnevat tuleks torustik ümber ehitada. Torustik on koostatud vasktorudest, mis on kokku joodetud vasega. Kas oleks OK kui ümberehitusel kasutada jootmisel tinajoodet?
Tänud ette nendele, kes on nõus oma kogemusi jagama.
tonxx
külaline

Re: Katlavahetus

Lugemata postitus Postitas tonxx »

Mis on selle vahetuse mõte?
Kas süsteem ei tööta või on raha liiga palju üle?
Akupaagi eesmärk pole täita ruumi vaid salvestada soojust.
bodom
külaline

Re: Katlavahetus

Lugemata postitus Postitas bodom »

Süsteem töötab.
Kuna ise kodust suht tihti eemal, kütteperioodil 90% nädalavahetustel, siis sooviks pikema hooldusvälbaga katelt.
Viadruse katelt tuleb üsna tihti puhastada, tuhapann ka suht väike. Ehk see uuem katel ka parema kasuteguriga ning sobilikum pelletile.
Akupaagi kohta, kuna põleti ja katel automaatsed, siis ei näe soojussalvestil erilist mõtet. Katlal endal veesärk sees, väidetavalt mingi 100 või 160 L. Eks samas on ju akupaagil ka mingid omad soojuskaod, isoleeri seda palju jaksad.
talupoeg
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 385
Liitunud: 02 Mär 2007, 16:47
Asukoht: tartumaa
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 7 korda

Re: Katlavahetus

Lugemata postitus Postitas talupoeg »

Viadrus polegi ehitatud pelletikütte peale .Spets pelleti katel on kindlasti midagi muud.Pellet ja akupaak kindlast ei sobi kokku.Mõttetu salvestus.Tinajoodis seisab,kuid hõbejoodis parem.
hobusega katusel
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Katlavahetus

Lugemata postitus Postitas Prill »

talupoeg kirjutas: 19 Apr 2017, 21:59 Viadrus polegi ehitatud pelletikütte peale .Spets pelleti katel on kindlasti midagi muud.Pellet ja akupaak kindlast ei sobi kokku.Mõttetu salvestus.Tinajoodis seisab,kuid hõbejoodis parem.
Viadrusel on isegi pelletipõletiga mudel tootevalikus olemas, samuti jääb segaseks, miks akupaak ja pellet üksteist välistavad. Endale kruttisin Pelltech 20b põleti Viadrus U26/6-le ette, ja kütab mul akupaaki kuskil kolmandiku peale. Sealjuures ma olin skeptiline selle pelleti ja viadruse koostöö efektiivsuses aga nüüd küttehooaja lõpuotsas saan tõdeda, et ei ole üldse hullu, isegi efektiivsuse poolelt on täitsa OK. Muidugi tegin selle efektiivsuse tõstmiseks natuke lisatöid, šamottplaatidest lisasuitsukäik ja viadruse suitsuribide vahele plekist turbulaatorid. Suitsugaaside temperatuuriks mõõtsin lasertermomeetriga 125-133C. Miinuseks, et nüüd ajab korsten mõnuga kondenssi :)
Akupaaki iseenesest ei oleks hädavajalik aga kui on siis aitab see ära hoida pelletipõleti pidevat plõksimist süüta-kustu või hoia leeki, olen mõelnud, et peaks akupaaki veel rohkem kütma, see leevendaks võibolla kondensi teket, kui pikemalt kütaks ja pikemalt puhkaks. Mul akupaak majas sees (katlaruum tehtud sisuliselt ühte endisesse konkusse-tuppa), ja akupaagi soojakadu jääb nagunii majja sisse.
Miinustest niipalju, et Viadruse U26 puhul on pelletipõletiga katlapuhastamine komplitseeritud, tuleb omajagu lammutada, et igalepoole ligi pääseks, aga mõned lihtsustavad rutiinid ja tööriistad on mul juba välja kujunenud, kui esimesed korrad kulus katla puhastamiseks ja tuha eemaldamiseks kuus 1 tund, siis nüüd saan hakkma juba 35-40 minutiga, ja on veel paar ideed tööriistade suhtes, mis lihtustaks veelgi. Hea uudis on see, et pelletiküttega ei tahma katel pooltki niipalju kui puidu-puubriketi küttega, kui varem oli ikka sellist korralikku tahma ja pigi kihti, siis nüüd on valdavalt rohkem pelletituha kiht, mille eemaldamine on palju kergem. Võimalikuks põhjuseks, et puudega sai ka palju olmeprügi paberi ja pakendiprahti tulehakatuseks põletatud, ja eks pelletipõletil on need õhu ja kütuse tasakaalud ka paremini reguleeritud.
Tuhavannile ehitasin juba siis kõrgendused, kui üle kümne aasta tagasi katel soetatud sai, tahtsin, et nädala tuhk vanni ära mahuks. Pelletiga on tuhaga veel lihtsam - vanni ei näpi, pistan alumisest tuhaluugist tuhaimuri vooliku sisse ja imen tuha välja. Pelleti põletamisel tekib seda tuhka kuu ajaga samapalju või isegi vähem kui puudega küttes nädalaga :)
Ahjaa, pärast pelletiküttele üleminekut on katlaruum üsna puhas ja korras ruum, varem oli pidevalt paras tahma-tuha suitsuving ja põrand puuprahi ja tuha kihiga kaetud. Lisaks pelletid võtavad vähe ruumi, kui puudega oli tegu, et nädalavaru katlaruumi (mul ulme pisike ruum ka) ära mahutada, siis pelletiga 2-4 nädalavaru mahub vabalt.
Kui uut süsteemi vaataks, võtaks kindlasti juba päris pelletikatla, või üldse õhk-vesi või maasoojuspumba. Aga kellel on juba korras Viadrus katel olemas ja suuri ümberehituse kulutusi ei taha teha, on täitsa võimalik Viadruse ja pelletipõleti paaritamisega saada mõistliku hinnaga talutav pelletiküttele üleminek ja sellest tulenevad mugavused.
Mance
külaline

Re: Katlavahetus

Lugemata postitus Postitas Mance »

Küsimus Viadrus + pellet , Kui palju ühes kuus pelletit kulub ja millist temperatuuri toas hoiad?
Reaalne huvi lähitulevikus pelletiga toimetada on aga iga aastased kulud on pisut ebaselged.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Katlavahetus

Lugemata postitus Postitas Prill »

Mance kirjutas: 20 Apr 2017, 11:14 Küsimus Viadrus + pellet , Kui palju ühes kuus pelletit kulub ja millist temperatuuri toas hoiad?
See teadmine kellegi teise näitel ei aita mitte midagi, sest köetavad pinnad ja hoonete soojapidavus igal juhul erinevad. Kõige lihtsam on arvestada senised teada küttekogused kütteväärtuseks ja vastavalt sellele väärtusele arvutada tagasi pelletikoguseks/maksumuseks.
Ise arvestasin, et küttekulu peaks suurenema, sest põleti-automaatika kütab isesesivalt ka siis kui ise katlakütjana iga kord ei viitsiks. Käsitsi küttes tuli ikka ette, et igakord ei viitsinud akupaaki täitsa üles kütta või jätsid päeva vahele ja elamise jahtumine andis tunda. Pelletiga seda muret ei ole, ja elamine on koguaeg soe, toatemperatuuri saab ise sättida nii radikatermostaatidest, kui katlaruumist küttekontuuri minevat veetemperatuuri. Mul laias laastus 23-24C, tegelikult erinevates tubades erinev, tühjades tubades jahedam, naise-külmavarese tubades isegi 25-26C.
Kui puubriketiga küttes oli kütteperioodi kulu olenevalt talvest 3.3-3.8 tonni, siis pelletiga sai küttesse poolest novembrist ja tänaseni (ca 6 kuud) kulunud ca 2.6 tonni, talv muidugi on olnud pigem soojemapoolne. Laias laastus hindaks, pelleti kulu võiks kütteperioodi kohta jääda suht samaks puitbriketiga, pelletite kütteväärtus on kõrgem aga kuna põleti on inimkatlakütjast usinam, siis kulu nõks suurem ja kokkuvõttes tasandub kulu suht samaks. Kuna pellet on maksumuselt kallim, kui halupuu või puitbrikett, siis rahaline kulu natuke suureneb, aga samas jääb ära katlakütja "tasuta" töötasu. Ja mis peamine see vabadus katlakütja ametist (orjusest) on kõige suurem väärtus mida hindan.
Külaline
külaline

Re: Katlavahetus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ja peale pelleti paigaldamist hakkad vaikselt unistama õhk-vesi soojuspumbast :)
3+ aastat pelletit kasutanud, Pelltech 20a leegitorugi korra lappinud, tahaks üldse sellest katlakütja orjusest lahti saada, pelleti jätaks -15 C ja alla külmade ilmade jaoks.
MART ma
külaline

Re: Katlavahetus

Lugemata postitus Postitas MART ma »

HOIDKE EEMALE SELLISEST POEST JA SELLEST VIADRUS KATLAST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

UHTE ÜTLEN PELLETIKATEL VIADRUS KOOS PÕLETIGA ON TÄIELIK SAAST.POES VÄIDETUD KASUTEGUR 86 ON JAMA ANNAB VAEVALT VÄLJA 58 SEEGA LÄHEB ENAMUS KORSTNASSE.
OSTSIN SELLE KATLE TORUJÜRIST GARANTIID EI OLE SEEGA SOOVITAN VAADATA MIDA ANTUD ETTEVÕTTEST ÜLDSE OSTATE.


KINDLASTI LUGEGE GARANTIITINGIMUSI NEED ON VÄGA MÜÜJA POOLE KALDU :evil:
Vasta