Korralik saadaolev puukatel

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Mance
külaline

Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Mance »

Tere.
Kas oskate soovitada head ja vastupidavat puukatelt. Atmos ja puugaasi katlad on välistatud kuna puude kuivatamiseks puudub lihtsalt võimalus.
Kütan halupuude ja turbabriketiga.
Hetkel olen leidnud ainult 2 varianti Viadrus U26 ja Rapla Luk. Mõlemal on oma vead. Kas oskab keegi soovitada veel mõnda varianti mida on Eestis kohapeal ka saada?
.....
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ..... »

Kui tahad puukatelt siis unusta viadrused muud malmid ära, need sobivad healjuhul ainult söe jaoks.
Rapla, Kalvis ja muud altpõlemisega teraskatlad on head. Enda kalvis sai 14 aastaseks ja mingeid kulumise või vananemise märke pole. Midagi remontinud või vahetanud ka pole.
Mance
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Mance »

Tänud vastuse eest. Kas malmkatla kohal omad kogemusi mis selle nii halvaks teeb? See rapla LUK nägi küll suht õnnetu reaalsuses välja.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Mis selle Luk-i õnnetuks tegi?
.....
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ..... »

Naabr on vanakooli mees ja ostis samal aastal omale viadruse, nüüd on ta juba kaks korda ribi vahetanud, mõra tuli sisse. Ennem proovis muidugi sada korda seda tulutult keevitada.
Puhastamine keeruline ja kui näiteks puitbriketiga tahab kütta siis läheb korstnasse üle 600 kraadi. Ehk malm tahab madalat leeki ja pikka ühtlast põlemist.

Minujaoks on viadrus umbes sama kui soovitada uueks autoks zigulit, ajab asja ära, aga oma ajast maha jäänud :D
Mance
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Mance »

Ok
Tänud vastajatele ja teema võib lukku panna
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mingeid teema lukustamisi siin pole.

Kui puid kuivatada ei saa ja mingil kummalisel põhjusel kuivatatud puid ka osta ei saa (?), siis unusta puiduga kütmine ära. :wave:
plb
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 239
Liitunud: 01 Jaan 2016, 11:44
Asukoht: Vlj
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas plb »

Mis ulmekuivatuse legendid siis ringi liiguvad?
Jaanuaris lõigatud-saetud-lõhutud-laotud must lepp oli septembriks igati normaalse niiskusega.
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas keemik »

Sõbral kinnisvaraga kaasa tulnud Viadrus katel. Märja puuga küttes (kuiva ei olnud tal saada), korstnasse 350 kraadi. Mul ahi ja kuiva puuga küttes korstnasse 200 kraadi, kui tuhaluuk maksimaalselt lahti.

Endal plaanis ka vaadata katel lisaks paari aasta perspektiivis, et saaks sooja tabevee, keldri ja teise korruse soojaks ja vaatan ikka Atmose poole.
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

KUi teatud firma reklaamiohver oled, siis vaata, üldiselt on paremaid alternatiive. ;)
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ja millised need alternatiivid on ?
Mance
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Mance »

Hämmastav
Küsisin milliseid variante puukatlaid on veel saada ja sain 1 asjaliku vastuse ja 1 klouni kes jagab lubasid millega kütta tohib.
Kui siin teemas püsitaks võiks ju ka abi olla aga siin toimub lihtsalt lahmimine ja tarka eriti ei kohta.

Seega ei ole ka kogu teemal mõtet, sõltumata mida mõni ``maailma direktor`` arvab.
plb
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 239
Liitunud: 01 Jaan 2016, 11:44
Asukoht: Vlj
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas plb »

Puidu põletamiseks on parim ikka puugaasikatel, on ta siis Atmos, Viessmann (made in Poland tegelikult), Dakon, Attack või milline iganes. Viimatinimetatu aretas oma toote veidi üle "ökonomaiseri" lisamisega ja tuttav paigaldaja ei jõua neid ära kiruda.
.....
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ..... »

Minul tekkb aastas päris arvestatav kogus ehituspuidu jääke. Viimati lammutasin koera kuudi ära, kas selle jäägid võib ka puugaasi katlasse toppida, või näiteks mõned saepuru plaadi tükid? Kodanik ju kirjutas et tahab ka turbabriketiga kütta, kuidas seda puugaasi katlas teha saab?
Puugaasi katel on kindlasti kõige ökom, aga kas öko on ikka kõige tähtsam?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Sõltub katla ehitusest. Üldiselt saab puugaasi katlas neid jääke põletada. Turbaga on nii ja naa. Paljudel juhtudel turvas (selle tuhk) ummistab põlemiseks vajalikud avad ja siis ei saa. Aga see on katla konstruktsioonis kinni.
Raplametal
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Raplametal »

Kas keegi on kunagi teinud vahetuse Viadrus u26 Luk katla vastu, palju võik aastane kokkuhoid tulla kui hetkel läheb max 20 ruumi leppa. Ehk siis mis see tasuvusaeg võiks olla, hetkel kasutuses u26-5 ja pole üldse rahul, ise loll muidugi et lasin panna sellise. Õhtu jooksul 6-7 korda katlajuures käimine ja igal täitmisel 5minti luuki lahti hoida et ikka põlema läheks pole päris see. Paljudel selle LUK katlaga kogemusi üldse on`?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Mul on LUK-35 teist talve. Mida sa täpsemalt tema kohta teada tahad?
plb
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 239
Liitunud: 01 Jaan 2016, 11:44
Asukoht: Vlj
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas plb »

Raplametal kirjutas:Kas keegi on kunagi teinud vahetuse Viadrus u26 Luk katla vastu, palju võik aastane kokkuhoid tulla kui hetkel läheb max 20 ruumi leppa. Ehk siis mis see tasuvusaeg võiks olla, hetkel kasutuses u26-5 ja pole üldse rahul, ise loll muidugi et lasin panna sellise. Õhtu jooksul 6-7 korda katlajuures käimine ja igal täitmisel 5minti luuki lahti hoida et ikka põlema läheks pole päris see. Paljudel selle LUK katlaga kogemusi üldse on`?
20 ruumi - millise aja jooksul? Kogu kütteperiood?
Kui suur pind kütta on? Milline on maja soojustus?
Raplametal
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Raplametal »

ifffff kirjutas:Mul on LUK-35 teist talve. Mida sa täpsemalt tema kohta teada tahad?
Kas puid kulub ka reaalselt vähem, et sama soojakogus kätte saada? Kas puhastamine on mugavam? Kas tuhapann on vähemalt sama suur kui u26/5.
Millised sõlmed nõrgad on? Näiteks viadrusel olen ühe tihendi juba vahetanud, mis lekkima hakkas, lisaks see alumise luugi regulaator ei tõsta enam jahtudes seda luuki nii kõrgele kui varem, kui käega kaasa aidata siis võtab õige asendi sisse kütmise alguses. Tagumise "puhastusluugi" (pilu) tihend on läbi põlenud. Seda kõike ühe aastaga. Millist suitsugaasi temperatuuri hoiad endal? Mitu ruutu kütad ja mitu korda täitmas käid kui kütad.

Ise kütan ca 120 ruutu ja 1100 liitrit akupaaki, alates septembri lõpust kuni ilmselt maini. Soe vesi ka puudega. Maja miskit sooja ikka kinni peab :D Endisest suvilast ümber ehitatud, magamistubades 18 kraadi, elutoas 20, köögis ja dušširuumis 22.
.....
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ..... »

Minu jaoks on Rapla katla suurim puudus ülemise täiteluugi puudus, mulle nimelt meeldib puitbriketti otse katlasse valada. Puudega küttes pole muidugi eriti vahet.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Raplametal kirjutas:
ifffff kirjutas:Mul on LUK-35 teist talve. Mida sa täpsemalt tema kohta teada tahad?
Kas puid kulub ka reaalselt vähem, et sama soojakogus kätte saada? Kas puhastamine on mugavam? Kas tuhapann on vähemalt sama suur kui u26/5.
Millised sõlmed nõrgad on? Näiteks viadrusel olen ühe tihendi juba vahetanud, mis lekkima hakkas, lisaks see alumise luugi regulaator ei tõsta enam jahtudes seda luuki nii kõrgele kui varem, kui käega kaasa aidata siis võtab õige asendi sisse kütmise alguses. Tagumise "puhastusluugi" (pilu) tihend on läbi põlenud. Seda kõike ühe aastaga. Millist suitsugaasi temperatuuri hoiad endal? Mitu ruutu kütad ja mitu korda täitmas käid kui kütad.

Ise kütan ca 120 ruutu ja 1100 liitrit akupaaki, alates septembri lõpust kuni ilmselt maini. Soe vesi ka puudega. Maja miskit sooja ikka kinni peab :D Endisest suvilast ümber ehitatud, magamistubades 18 kraadi, elutoas 20, köögis ja dušširuumis 22.
Ma pole viadrust omanud, kuid arvan et natuke on LUK effektiivsem. Seda koos turbulaatoritega suitsutorudes. Ilma turbulaatoriteta pole probleemiks sarnaselt viadrusele näha suitsutorus temperatuure 400-500. Samas on jällegi nendega mängimist omajagu. Täpsemalt siis vähemalt mina ei saa alati kõiki 8 kasutada. Vastavalt küttele ja ilmale( ka see mõjutab tõmmet omajagu) sätin, et suitsutorus oleks gaasid ca 200-250. Tavaliselt on sees 4 turbulaatorit ja 4 toru on tühjad. Korsten on mul katla taga 200mm fibo basic, 6,5 meetrit pikk, lisaks läheb katlast suitsutoru korstnasse põlvega. Tundub, et korsten peaks olema vähemalt paar meetrit kõrgem, et kompenseerida tõmbetakistust mida tekitavad turbulaatorid.

Ehitus on lihtne, robustne ja lollikindel. Midagi lagunenud pole. Ainukese täiendusena keevitasin alumisele tuhaluugile külge pikendusvarda tõmberegulaatori jaoks. Tõmberegulaatori lisasin katlale ohutuse tarbeks, et näiteks elektrikatkestuse korral, kui katla ja akupaagi vaheline ringlus ei tööta (mul on nende vahe 8m ja loomulik tsirkulatsioon ei toimi piisavalt) siis laseb katla temperatuuri tõustes 100+ peale õhuluugi kinni. Originaalis oleks jäänud tõmberegulaatori kett segama katlaukse avamist.

Leektorukatla puhastamine on kaasasoleva puhastusvardaga tõsine piin. Traatharja torust välja tõmmates viskab see katlaruumi tuhka ja nõge täis. Ma kasutan puhastamiseks mingit väiksematsorti hiina segutrelli koos pika varda otsas oleva katlapuhastusharjaga. Lihtne ja effektiivne. Ja mis kõige olulisem jääb ära see jube tahmaga tolmutamine. Tuhapanni suurust viadrusega võrrelda ei oska, kuid tühjendan puudega küttes kord nädalas, turbabriketiga iga päev.

Katlal on taga 2000l akupaak + akupaagipealt isetsirkulatsiooniga soenev 300l tarbeveeboiler. Taga on seal maja esimene korrus pinnaga ca 100m2(toas 22 kraadi) + töökoda pinnaga ca 190m2(töökojas hoian ca 15 kraadilist temperatuuri) Aastaseks küttekuluks võiks arvestada umbes 40m3 puid, päevas viskan alla olenevalt ilmast 4-6 katlatäit puid.

Mu nägemus LUK-i eelistest eelpool kiidetud Atmose ees on sellised:
Robustne ja tugev konstruktsioon. Atmosel tähendab üks halvasti koldesse visatud puu koldepõhja keraamika purunemist.
Atmosel on otsetõmbesiiber, selle lahtiunustamisel võib ühte koma teist ära kärsatada seal.
Atmos tahab effektiivseks toimimiseks üsna kitsalt piiritletud parameetritega kütust. St siis läbimõõt ja ka niiskus. LUK-i küta millega tahad. Puud, brikett, süsi jne.
Jään vastuse võlgu kui vastupidav on Atmose suitsugaaside termostaat koostöös Atmose endaga, kuid mul panduna juhtima Laddomati segamissõlme on kahe aastaga neid 4 tk saba andnud. Võimalik, et oleks rohkemgi, kuid pole alati viitsinud kohe uut panna.
Atmose pluss on tõmbeventilaator, mis tagab ühtlase põlemise iga ilmaga ja tuule kiirusega.


Viadrus on söekatel mis on mõeldud lühikese leegiga kütusega kütmiseks.


Oleks katlamajja ära mahtunud oleks pannud Molle katla, aga paraku ei mahu see ära.
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas rst »

Olen nüüd 3 aasta Atmosega kütnud ning eelneva postitaja tekstis on minu jaoks mõned küsimused.

Atmosel tähendab üks halvasti koldesse visatud puu koldepõhja keraamika purunemist.
Äkki mõni näide selle koht või on see lihtsalt sauna jutt? Ise panen kaks halgu kolde põhja, mille peale mõned söed millega tuld alustan. Sinna peale viskan suvaliselt juba halge.

Atmosel on otsetõmbesiiber, selle lahtiunustamisel võib ühte koma teist ära kärsatada seal.
Täpsemalt mida seal ära võib kärsatada? Mina olen näinud 350 kraadi üks kord ajutiselt, kui kütsin saepuruplaadi ja vineeriplaadi jäänustega ning siiber oli vales asendis. Tegelikult läheb leek otse korstnasse.

Atmos tahab effektiivseks toimimiseks üsna kitsalt piiritletud parameetritega kütust. St siis läbimõõt ja ka niiskus.
Olen seda mitmest teemast lugenud kuid mulle jääb see täiesti arusaamatuks. Olen kütnud ehitusjäätmetega, vana mööbliga, küttepindudega ning 20-25cm halgudega. Kõigega toimis katel ilusti.

Jään vastuse võlgu kui vastupidav on Atmose suitsugaaside termostaat koostöös Atmose endaga, kuid mul panduna juhtima Laddomati segamissõlme on kahe aastaga neid 4 tk saba andnud.
Suitsugaaside termomeeter ei pea olema suitsutorus sees. Selle võib vabalt toru peale kinnitada. Mul kestnud nii Atmose enda suitsugaaside termomeeter, kui segamissõlme oma 3a.


Viadrus on söekatel mis on mõeldud lühikese leegiga kütusega kütmiseks.
:good:
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Halvasti visatud esimese halu tõttu purunenud keraamikat olen näinud oma silmaga.

Otsetõmbesiibri ja kütuse parameetrite piiratuse jutt on pärit Atmose manuaalist + foorumist. Ise ma kütnud pole. Võimalik et asi on kinni asjatundmatus paigaldamises ja reguleeringus.

Suitsugaaside termostaat polegi mul suitsutorus sees. 2 esimest olid toru peal, siis soovitati toru alla panna, et torusse kogunev tuhakiht ei lase siis nii järsult kuuma peale, kuid suurt vahet pole. Saba annavad nad kõik ja üsna kiirelt. Kõik 4 on olnud väidetavalt Atmose originaalid, ostetud Toru-Jürist.
plb
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 239
Liitunud: 01 Jaan 2016, 11:44
Asukoht: Vlj
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas plb »

ifffff kirjutas: 18 Veebr 2017, 09:03 Halvasti visatud esimese halu tõttu purunenud keraamikat olen näinud oma silmaga.

Otsetõmbesiibri ja kütuse parameetrite piiratuse jutt on pärit Atmose manuaalist + foorumist. Ise ma kütnud pole. Võimalik et asi on kinni asjatundmatus paigaldamises ja reguleeringus.

Suitsugaaside termostaat polegi mul suitsutorus sees. 2 esimest olid toru peal, siis soovitati toru alla panna, et torusse kogunev tuhakiht ei lase siis nii järsult kuuma peale, kuid suurt vahet pole. Saba annavad nad kõik ja üsna kiirelt. Kõik 4 on olnud väidetavalt Atmose originaalid, ostetud Toru-Jürist.
Ma olen neid katlaid seestpoolt väga paljusid näinud.
Mismoodi saab nii kõvasti halgu vastu keraamikat "visata"? Nägid viskamist pealt? Sinna saab max 30 cm kõrguselt kukkuda, kui just spetsiaalselt ei pungesta.
Võimalused: keraamika oli asjatundmatult vahetatud või et konkreetsesse katlasse sattus praak keraamika. Ma olen ÜHTE sellist välja vahetamas käinud - mõranes paari kuuga, tehas andis kobinata uue. Meie firma on neid katlaid müünud üle tuhande (nüüd paljastasin ennast :-P ).
Otseklapi jutt on jama; see tähendab õige, aga kuulge - asja tuleb kasutada vastavalt ettenähtud juhendile mitte oma tarkuse järgi ning siis imestada, et miks lahtise otsetõmbe siibriga ventika tiivik kõveraks kärssab, seesama siiber enam ei pea ning suitsugaasi termostaat saba annab. Atmoses, muide, ei asu SG termostaadi andur mitte suitsukäigus, vaid mõõdab sellesama suitsugaasiga eelsoojendatud põlemisõhku. Peavad vastu edukalt ka üle tosina aasta.

Ettepanek: kiitke/laitke oma katelt või katelt, mida te hästi tunnete. Üksiknäidetest inspireeritud külajutte pole mõtet levitada.
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Offtopic.
Täiesti nõus eelmise kommentaariga.
Kui tahate adekvaatset infot mingi toote kohta, siis küsige firmadelt, kes müüvad neid tooteid.
Ärge usaldage iga ühte, kes mingit jama siia kirjutab. Samamoodi ei tasu ka alati oma naabrimeest usaldada.
Vasta