Korralik saadaolev puukatel

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ifffff »

plb kirjutas: 19 Veebr 2017, 10:39
ifffff kirjutas: 18 Veebr 2017, 09:03 Halvasti visatud esimese halu tõttu purunenud keraamikat olen näinud oma silmaga.

Otsetõmbesiibri ja kütuse parameetrite piiratuse jutt on pärit Atmose manuaalist + foorumist. Ise ma kütnud pole. Võimalik et asi on kinni asjatundmatus paigaldamises ja reguleeringus.

Suitsugaaside termostaat polegi mul suitsutorus sees. 2 esimest olid toru peal, siis soovitati toru alla panna, et torusse kogunev tuhakiht ei lase siis nii järsult kuuma peale, kuid suurt vahet pole. Saba annavad nad kõik ja üsna kiirelt. Kõik 4 on olnud väidetavalt Atmose originaalid, ostetud Toru-Jürist.
Ma olen neid katlaid seestpoolt väga paljusid näinud.
Mismoodi saab nii kõvasti halgu vastu keraamikat "visata"? Nägid viskamist pealt? Sinna saab max 30 cm kõrguselt kukkuda, kui just spetsiaalselt ei pungesta.
Võimalused: keraamika oli asjatundmatult vahetatud või et konkreetsesse katlasse sattus praak keraamika. Ma olen ÜHTE sellist välja vahetamas käinud - mõranes paari kuuga, tehas andis kobinata uue. Meie firma on neid katlaid müünud üle tuhande (nüüd paljastasin ennast :-P ).
Otseklapi jutt on jama; see tähendab õige, aga kuulge - asja tuleb kasutada vastavalt ettenähtud juhendile mitte oma tarkuse järgi ning siis imestada, et miks lahtise otsetõmbe siibriga ventika tiivik kõveraks kärssab, seesama siiber enam ei pea ning suitsugaasi termostaat saba annab. Atmoses, muide, ei asu SG termostaadi andur mitte suitsukäigus, vaid mõõdab sellesama suitsugaasiga eelsoojendatud põlemisõhku. Peavad vastu edukalt ka üle tosina aasta.

Ettepanek: kiitke/laitke oma katelt või katelt, mida te hästi tunnete. Üksiknäidetest inspireeritud külajutte pole mõtet levitada.

See , et see termostaat Atmoses otseselt suitsugaase ei mõõda seletab ära, miks ta nii kiirelt mul saba suitsutorule paigaldatuna (täpsemalt toru alla villa vahele) saba annab. Nagu aru saan on su näol tegemist ühe tähestiku alguses asuva tähega algava ettevõtte müükariga. Oskad sa soovitada millst termostaati seal võiks kasutada?
Adlolf
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 348
Liitunud: 18 Jaan 2014, 13:03
On tänatud: 10 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Adlolf »

Tere!
ifffff kirjutas: 17 Veebr 2017, 19:50
Ma pole viadrust omanud, kuid arvan et natuke on LUK effektiivsem. Seda koos turbulaatoritega suitsutorudes. Ilma turbulaatoriteta pole probleemiks sarnaselt viadrusele näha suitsutorus temperatuure 400-500. Samas on jällegi nendega mängimist omajagu. Täpsemalt siis vähemalt mina ei saa alati kõiki 8 kasutada. Vastavalt küttele ja ilmale( ka see mõjutab tõmmet omajagu) sätin, et suitsutorus oleks gaasid ca 200-250. Tavaliselt on sees 4 turbulaatorit ja 4 toru on tühjad. Korsten on mul katla taga 200mm fibo basic, 6,5 meetrit pikk, lisaks läheb katlast suitsutoru korstnasse põlvega. Tundub, et korsten peaks olema vähemalt paar meetrit kõrgem, et kompenseerida tõmbetakistust mida tekitavad turbulaatorid.
Milliste temperatuurideni suitsugaasid tõusevad kui 8 turbulaatorit ?
plb
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 239
Liitunud: 01 Jaan 2016, 11:44
Asukoht: Vlj
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas plb »

ifffff kirjutas: See , et see termostaat Atmoses otseselt suitsugaase ei mõõda seletab ära, miks ta nii kiirelt mul saba suitsutorule paigaldatuna (täpsemalt toru alla villa vahele) saba annab. Nagu aru saan on su näol tegemist ühe tähestiku alguses asuva tähega algava ettevõtte müükariga. Oskad sa soovitada millst termostaati seal võiks kasutada?
Ku "müükar" on Sinu keeles müügimees, siis see ma ei ole (pole siia ühtki oma tööandjaga seotud linki postitanud).
Ma pole ülearu palju suitsugaasi termostaate paigaldanud, aga mina panen neid slepele niimoodi nagu pildil - kahe silmusega. Slepeja termostaadi vahele jääb traadi diameetri suurune õhuvahe, ei mingit villa sinna ümber. Kui on vaja slepe muidu isoleerida, siis allservas võib paarisentimeetrise pilu villa sisse jätta. Kõik töötavad siiamaani.
Pilt
Rohkem kui 300-kraadiseid pole oma ihusilmaga näinud.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Adlolf kirjutas: 21 Veebr 2017, 18:01 Milliste temperatuurideni suitsugaasid tõusevad kui 8 turbulaatorit ?
100-150 kraadi. Eks palju oleneb ilmast ka. Nagu ennem kirjutasin mul jääb korstna poolt tekitatavast tõmbest vajaka, et kompenseerida turbulaatorite tõmbetakistus. Kõigi 8-ga kipub tuli jääma koldes vinduma.
plb kirjutas: 21 Veebr 2017, 19:43 Ku "müükar" on Sinu keeles müügimees, siis see ma ei ole (pole siia ühtki oma tööandjaga seotud linki postitanud).
Ma pole ülearu palju suitsugaasi termostaate paigaldanud, aga mina panen neid slepele niimoodi nagu pildil - kahe silmusega. Slepeja termostaadi vahele jääb traadi diameetri suurune õhuvahe, ei mingit villa sinna ümber. Kui on vaja slepe muidu isoleerida, siis allservas võib paarisentimeetrise pilu villa sisse jätta. Kõik töötavad siiamaani.
Pilt
Rohkem kui 300-kraadiseid pole oma ihusilmaga näinud.
Katsetan järele
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Küsimus Luki omanikule. Kuidas puhastad katla ja korstna vahelist slepet? Luki ehitust uurides tekitas see pisut hämmeldust kas alati peab slepe lahti ühendama?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Toru-Jürist ostsin sellise slepe põlve, millel on küljes puhastusluuk. Muidu ei saa jah.
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Endal plaan samuti LUK kasutusele võtta aga mure selles milline võimsus, maja 120 ruutu ja akupaak 1,3 tonni. ise olen vaadanud et sobiv peaks LUK 25 olema. Spetsialistid võiksid nüüd kommenteerida kas on sobiv või peab võimsama valima.
Kasutaja avatar
Elentino
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 521
Liitunud: 02 Jaan 2007, 16:39
Asukoht: Jõgevamaa/Tallinn/Soome
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Elentino »

Ma võtaks parem LUK 35. Saab kiiremini maja ja paagi soojaks. Akupaak võiks suurem olla (2t) sõltub muidugi maja soojustusest kaua kestab.
Elentino teostab üldehitust!
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tänud vastusest. Akupaak on ja jääb 1,3 tonni midagi peale katla vahetada ei kavatse.
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Elentino kirjutas: 24 Veebr 2017, 19:54 Ma võtaks parem LUK 35. Saab kiiremini maja ja paagi soojaks. Akupaak võiks suurem olla (2t) sõltub muidugi maja soojustusest kaua kestab.
Kihvt vastus. Veel võiks soovitada et maja võiks ka uuem ja suurem olla. :jooma
mummu
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas mummu »

Puudega kütjad!!!

Säästke oma naabreid pliiz, ümber ringi on kõik maakütted siis mingi üks katlakütja paneb omale puudega keskkütte, tramaivõi haisutaja rsk.
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

mummu kirjutas: 08 Apr 2017, 15:37 Puudega kütjad!!!

Säästke oma naabreid pliiz, ümber ringi on kõik maakütted siis mingi üks katlakütja paneb omale puudega keskkütte, tramaivõi haisutaja rsk.
Kui lõhn nii halb ja segab siis finantseeri oma taskust maakütte paigaldust + elektrikulu mitte ära ohi mis teised kõik peaks tegema et sul hea oleks.
Mulle keegi sellise jutuga tuleks saadaks kohe siku v++++u.
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Krdi maakütjad rsk, jahutavad pinnast igal pool ümberringi ja kevadel isegi mu aias on maapind külmem ja ei saa palja p-ga maha istuda enne jaanipäeva! :banghead:
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

mummu kirjutas: 08 Apr 2017, 15:37 Puudega kütjad!!!

Säästke oma naabreid pliiz, ümber ringi on kõik maakütted siis mingi üks katlakütja paneb omale puudega keskkütte, tramaivõi haisutaja rsk.
Ega pole mõtet jah panna puudega ehk vigast keskkütet :lol:
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 08 Apr 2017, 19:05
mummu kirjutas: 08 Apr 2017, 15:37 Puudega kütjad!!!

Säästke oma naabreid pliiz, ümber ringi on kõik maakütted siis mingi üks katlakütja paneb omale puudega keskkütte, tramaivõi haisutaja rsk.
Ega pole mõtet jah panna puudega ehk vigast keskkütet :lol:
Mis sa ++++vares ka keskküttest tead.
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 09 Apr 2017, 19:17
Ega pole mõtet jah panna puudega ehk vigast keskkütet :lol:
Mis sa ++++vares ka keskküttest tead.
Mida seal teada, keskelt kütad ja ongi keskküte :lol:
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 09 Apr 2017, 20:49
Külaline kirjutas: 09 Apr 2017, 19:17
Ega pole mõtet jah panna puudega ehk vigast keskkütet :lol:
Mis sa ++++vares ka keskküttest tead.
Mida seal teada, keskelt kütad ja ongi keskküte :lol:
Keskimise leegiga tuleb kütta ikka
Mance
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Mance »

Nii, katel on vaheteatu ja nüüd jagan oma kogemusi ja mõtteid seoses katla vahetusega ja selle foorumiga.

Pandud sai puukatel LUK25. Aravan siiani et viadrused on tugev tükk rauda ja neid õieti küttes ja hooldades on nad täiesti asjalikud. Kuid Luk on siiski ökonoomsem ja kergem puhastada(proovitud).
Siit foorumist saab üldist infot ja seegi moonutatud. Põhiliselt ruulivad kaks koolkonda veendunud pelletifännid ja Atmose mehed. Usun et mõlemail on piisavalt õigus kuid Eesti on ja jääb olema inimesi kes kütavad ja jäävad kütma halupuuga ja neile oma arvamuse pealesurumisega võiks pisut tagasi tõmmata. Kui otsida millist katelt panna ja mida teha on kõige mõistlikum kutsuda kohale paigaldaja kes teeb ka hinnapakkumise ja soovitab ja kellega saab arutada, ausalt iga maja ja süsteem on erinev ja kirjelda kui hästi tahad ega siin suured spetsialistid just koos ei ole, sest sest spetsialistil on tööd ju koguaeg ja siin passimiseks aega pole, mh ahh? Peale selle on kasulik mõistlikult hinnata ka milline katel reaalselt kütteruumi mahub ja kuidas sinna kohale saab ka see loob oma takistused.

Katlast endast. Hea tugev tükk rauda, kuna korstnas on furanflex toru korsten ise 10m pikk siis isegi 90 kraadi all korstnasse viiv slepe ei häiri vaid tõmme on ikka hea. Need turbulaatorid mida lisaks saab osta on minuarust sobivad ainult pelleti puhul, nendega kipub pigitama. Üldiselt armastab see katel korralikku ja teravat tuld mitte mingit ökotamist. Õhuregulaator tuleb kindlasti paigaldada, lendab sealt 70 kraadi juurest 100 juurde nii 20 minutiga. Kui korraliku haluga kütta ja katelt puhastada annab tulemust muidugi iga katel. Puhastamine midagi väga hullu ei ole välja lennanud tuha suhtes aitab tuhaimur ja kõik on ok. Ainus mis häirib on see et katel on madal ja laadimisluuk võiks nii 20 cm kõrgemal olla, lihtsalt pikal inimesel pisut ebamugav.

Kokkuvõttes LUK katelt soovitan ja siinsetesse spetsialistidesse soovitan suhtuda ettevaatlikult. Mingeid vastuseid siit saab aga tühja ja mõtetut möla ja lolle soovitusi on lihtsalt liiga palju.
Kasutaja avatar
Elentino
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 521
Liitunud: 02 Jaan 2007, 16:39
Asukoht: Jõgevamaa/Tallinn/Soome
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Elentino »

Lasin endale pelletikatla paigaldada. Kuna endal polnud aega, lasin katla paigaldada katla müünud firmal. Tegemist ei olnud mingi nurgataguste torumeestega, vaid litsenseeritud katlaid müüva, küttesüsteeme ehitava firmaga. Pakkusid ise välja variandi, et jätta viadrus alles ja paigaldada teise ruumi pelletikatel. Sellisel juhul jääks võimalus kütta mõlema kütusega ja süsteemiga. Nüüd Eestis käies sai süsteemi katsetatud... Hakkas tööle, aga vähe aja pärast hakkas põleti võimsus kiiresti vähenema. Süsteemi ülevaadates selgus, et "spetsialistid" olid suutnud katla panna sedasama katelt kütma!!?? Pelletikatla süsteem koos väikese ringiga oli ühendatud puukatla väikesese ringi! Süsteem siis toimis nii, et kõigepealt teeb vesi tiiru pelleti katla taga ja seejärel tiiru teisel pool seina. Paigaldaja väitis, et põhimõtteliselt peaks süsteem toimima :)
Elentino teostab üldehitust!
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas rst »

Mance kirjutas: 18 Apr 2017, 13:40 Nii, katel on vaheteatu ja nüüd jagan oma kogemusi ja mõtteid seoses katla vahetusega ja selle foorumiga.

Pandud sai puukatel LUK25. Aravan siiani et viadrused on tugev tükk rauda ja neid õieti küttes ja hooldades on nad täiesti asjalikud. Kuid Luk on siiski ökonoomsem ja kergem puhastada(proovitud).
Siit foorumist saab üldist infot ja seegi moonutatud. Põhiliselt ruulivad kaks koolkonda veendunud pelletifännid ja Atmose mehed. Usun et mõlemail on piisavalt õigus kuid Eesti on ja jääb olema inimesi kes kütavad ja jäävad kütma halupuuga ja neile oma arvamuse pealesurumisega võiks pisut tagasi tõmmata. Kui otsida millist katelt panna ja mida teha on kõige mõistlikum kutsuda kohale paigaldaja kes teeb ka hinnapakkumise ja soovitab ja kellega saab arutada, ausalt iga maja ja süsteem on erinev ja kirjelda kui hästi tahad ega siin suured spetsialistid just koos ei ole, sest sest spetsialistil on tööd ju koguaeg ja siin passimiseks aega pole, mh ahh? Peale selle on kasulik mõistlikult hinnata ka milline katel reaalselt kütteruumi mahub ja kuidas sinna kohale saab ka see loob oma takistused.

Katlast endast. Hea tugev tükk rauda, kuna korstnas on furanflex toru korsten ise 10m pikk siis isegi 90 kraadi all korstnasse viiv slepe ei häiri vaid tõmme on ikka hea. Need turbulaatorid mida lisaks saab osta on minuarust sobivad ainult pelleti puhul, nendega kipub pigitama. Üldiselt armastab see katel korralikku ja teravat tuld mitte mingit ökotamist. Õhuregulaator tuleb kindlasti paigaldada, lendab sealt 70 kraadi juurest 100 juurde nii 20 minutiga. Kui korraliku haluga kütta ja katelt puhastada annab tulemust muidugi iga katel. Puhastamine midagi väga hullu ei ole välja lennanud tuha suhtes aitab tuhaimur ja kõik on ok. Ainus mis häirib on see et katel on madal ja laadimisluuk võiks nii 20 cm kõrgemal olla, lihtsalt pikal inimesel pisut ebamugav.

Kokkuvõttes LUK katelt soovitan ja siinsetesse spetsialistidesse soovitan suhtuda ettevaatlikult. Mingeid vastuseid siit saab aga tühja ja mõtetut möla ja lolle soovitusi on lihtsalt liiga palju.
Kas ja kui palju pead puid lisama ühe kütte korra ajal, et akupaagist jätkuks vähemalt 24h?
Mance
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Mance »

Hetkel lasen läbi umbes 2 ahjutäit kuid reaalset hinnangut on veel liiga vara anda. Õige hinnangu saaks anda ehk sügisel kui ilmad õieti jahedad, päikest vähem jne.
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas rst »

Mance kirjutas: 22 Apr 2017, 20:04 Hetkel lasen läbi umbes 2 ahjutäit kuid reaalset hinnangut on veel liiga vara anda. Õige hinnangu saaks anda ehk sügisel kui ilmad õieti jahedad, päikest vähem jne.
Ehk siis sa pead olema iga küttekord kodus järjest vähemalt 2h. Või kaks korda kütma ühe päeva jooksul.
Sellist mure poleks olnud kui oleks suure küttekoldega puugaasi katel olnud.
Kui eeldada et puugaasi katel on u 500euri kallim ning eluiga katlal 10a, mis teeb 50eurot aastas. Mina olen nõus maksma see 50 eurot rohkem aastas et võita endale terve kütteperioodi jooksul see vabadus, et ühe kütte korra jooksul kulub 5min katla juures ning 24h on elamine soe.
Eks igaüks hindab oma vaba aega erinevalt.
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Õige võimsusega katel ja õige mahuga akupaak on märksõnadeks, mitte puugaas. :jooma
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mina olen talvel muretult ära kasvõi kaks-kolm kuud järjest, sest mul kütab elekter.
Tuhka kah ei pea välja tassima...
:jooma
Külaline
külaline

Re: Korralik saadaolev puukatel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 24 Apr 2017, 00:29 Mina olen talvel muretult ära kasvõi kaks-kolm kuud järjest, sest mul kütab elekter.
Tuhka kah ei pea välja tassima...
:jooma
Ah mis sa torgid?
Talumehed käivad niikuinii mitu korda päeva jooksul tare juurest mööda.
;)
Vasta