Maja tagasivool akupaaki

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Külaline
külaline

Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tere

Paar aastat tagasi ehitati minu majale(135m2) uus katlamaja koos rööbiti ühendatud kahe akupaagiga( kokku 1500L). Maja tagasivool ühendati katlapoolt esimese akupaagi alla otsa.Akupaagis peale kütmist olid siis temperatuurid järgmised (ülevalt alla) 70/50/30 ja nii ta alati ka jäi, kuni akupaak maha jahtus, et ülevalpool oli alati soojem vesi.
Eelmine aasta sai tagasivool tõstetud akupaagi keskele(pidi vee kihistumise ja effektiivsuse suhtes parem olema) ja nüüd on kogu akupaagi ulatuses temperatuur 40/40/40. Samas vaatasin, et majast tagasituleva vee temperatuur on 30 kraadi.
Küsimus siis järgmine: Kas algselt ehitatud maja tagasivool oli õigem, kuna kihistas veed temperatuuride järgi ja alati soojem vesi (esimese akupaagi ülevalt) läks majja, kui nüüdne, mil temperatuur on mõlema akupaagi suhtes ühesugune ja vee kihistumist nagu ei toimu?
Külaline
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tere

Paistab, et teistel ei ole samu muresid, mis minul küttesüsteemiga, millest muust ma saaksin sellist passiivsust oletada.........., muidu on nagu sõnavõtjaid rohkem, kui üks
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Aga milles täpselt probleem on? Kas majas on radiaatorid ja 40-kraadine vesi ei ole nende jaoks enam piisavalt soe?

Üldiselt toob kõrgem temperatuur kaasa suuremad soojakaod ja kui sul just seda 70 kraadi otseselt vaja ei ole ning kõik tarbijad 40-kraadise veega funktsioneerivad, siis peaks ju kõik korras olema?
Külaline
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Oled ikka kõik pumbad ja segajad õigetpidi tagasi pannud?
Külaline
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Probleemi iseenesest ei olegi. Kuid on küsimus, mis algselt teemas oli, et kas on õigem see, kui: Variant A akupaak on ülevalt alla 70/50/30, või variant B ülevalt alla ühtlane 40/40/40? Kihistumise suhtes kumb variant oleks õigem?
Külaline
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:Probleemi iseenesest ei olegi. Kuid on küsimus, mis algselt teemas oli, et kas on õigem see, kui: Variant A akupaak on ülevalt alla 70/50/30, või variant B ülevalt alla ühtlane 40/40/40? Kihistumise suhtes kumb variant oleks õigem?
Et teada saada kas on probleem peaksid mõõdistama kas selliselt kulub küttevee soojendamiskes rohkem, või vähem energiat, kui võtab vähem energiat, siis ongi õigem, kui rohkem, siis ei.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Külaline kirjutas:Kihistumise suhtes kumb variant oleks õigem?
Millist konkreetset kasu su maja kihistunud veest saab?

Kui mitte mingit, siis kõrgema temperatuuriga paagist lahkub välisõhku rohkem energiat kui madalama temperatuuriga paagist nii et kihistumine põhjustab tarbetut energiakadu.
joekas
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 90
Liitunud: 29 Juul 2007, 12:17
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas joekas »

Mul tegi torumees alguses tagasiühenduse akupaagi keskele, peale üht küttehooaega lasin ümber teha ja alla otsa ühendada tagasivool. See ilmselt oleneb tagasivoolu temperatuurist, kui madalam, siis on tagasivool allotsas parem.
Näituseks 2/3 paagitäit ei saanud kütta, tobe jaheda vee juhtimine kõrgema temperatuuriga kihti keerab kogu tünni segi, mingit rõõmu ega kokkuhoidu tervest tünnitäiest leigest veest ei ole.

Radikatel on termostaadid peal, ei mingit muud kütteautomaatikat, ühtlane pealevoolu temp, mille tagab kihistumine, tagab ka ühtlasema temperatuuri tubades.
Külaline
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Lasin samuti nüüd maja tagasivoolu akupaagi keskelt alla tagasi tõsta ja tulemus on siis järgmine:
1 Päeva õhtu peale kütmist akupaagid kõik ülevalt alla 80
2. päeva hommikul üleval 75, keskel 70, all 30
2. päeva õhtul, üleval 70 keskel 40, all 30.
3. päeva hommikul kõik ülevalt alla 30 , ehk siis akupaagist oli soe vesi otsa saanud.
Ennem oli nii, kui maja tagasivool läks akupaagi keskele, et 2 päeva hommikul olid kogu akupaak võrdselt 40, ehk siis maja tagasivool segas kogu akupaagi ühtlaselt ära.
Nendest numbritest järeldan ma küll, et kihistumine toimib õigesti ja alati läheb soojem vesi akupaagi ülesse ja majja, kui majast tagasi tulev vesi läheb akupaagi alla.
katlamiis
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas katlamiis »

Kihiline tort on lõigates ilusam ja saab söömisel valida millise kihi ennem sööd, sama akupaagiga kui vaja soojendada tarbevett on kihistumine parem saad kauem kuuma tarbevett.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Selgitus loogikavastane. Kui akupaagis on ülalt 80 kuni alla välja siis on seal rohkem sooja kui ülal 80 ja all 40 C (kihiline variant). Ma eeldan, et tarbevesi võetakse ülakihtide soojast. Enamusel käiks määratud integraali võtmine üle jõu kuid kui jagate 3 tükiks nagu näites kihte ka siis saaksite vee energiat arvutades tõestuse kätte et kogu paak max. temp. sisaldab rohkem energiat.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Tegelikult ei ole juteemaalgataja öelnud ei seda, milleks seda akupaagis olevat vett kasutatakse, ega seda, kas 40 kraadine vesi talle tegelikkuses probleeme tekitab või mitte.

Selle teabe puudumisel on suhteliselt mõttetu arendada arutlust kihistumise kasulikkusest või kahjulikkusest (täiendavad energiakaod).
katlamiis
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas katlamiis »

Kalvis kirjutas:Selgitus loogikavastane. Kui akupaagis on ülalt 80 kuni alla välja siis on seal rohkem sooja kui ülal 80 ja all 40 C (kihiline variant). Ma eeldan, et tarbevesi võetakse ülakihtide soojast. Enamusel käiks määratud integraali võtmine üle jõu kuid kui jagate 3 tükiks nagu näites kihte ka siis saaksite vee energiat arvutades tõestuse kätte et kogu paak max. temp. sisaldab rohkem energiat.
Loogika longab, energia hulgast pole küsimus vaid saadavas max temperatuuris, kihistumine 70-50-30 selljuhul keskmine 50, max 70, segatud 40-40-40 saadav max 40 ja tegelikult teema algataja poolt toodud näite puhul segatud variandi energia hulk ka väiksem.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas madis64 »

katlamiis kirjutas:tegelikult teema algataja poolt toodud näite puhul segatud variandi energia hulk ka väiksem.
Millise energia hulk see nüüd väiksem on :scratch:

Oma 25. septembri postituses tõdes teemaalgataja, et 40-kraadise ühtlase paagi puhul mingit probleemi ei olegi. Milleks siis temperatuuri akupaagis asjatult üles pumbata?
katlamiis
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas katlamiis »

Probleemi pole ja toru sai lihtalt ümber tõstetud, et oleks midagi teha ja võib-olla sai efektiivsem, võime siin targutada kumb variant on parem aga kõik sõltub asjaoludest mida siin pole kirjeldatud
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Kuidas saab soojuskadude suurendamine "efektiivsem" olla?
Polar
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 27
Liitunud: 04 Dets 2012, 22:55
On tänatud: 1 kord

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Polar »

Mis on akupaagi ülesanne? Salvestada soojust ja hiljem seda jagada, et ei peaks kogu aeg katlas tuli all olema. Kui on õieti ehitatud süsteem, siis kütmise lõpuks peaks akupaagi ülemine ja alumine temperatuuride vahe olema max 10 kraadi, veelparem kui vähem. Minu akupaagil on see näiteks 85-80 umbes. Nagu teemaalgataja kirjutas, et temal on ülemine 70 ja alumine 30 kütmise lõpuks, siis on järelikult midagi valesti. Kas ei suuda katla-akupaagi vaheline pump piisavalt vett ringi ajada või veel sada muud asja. Õige on, et tagasivool ühendatakse akupaagi keskele.
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas officer »

...huvitav, miks keskele? Ja akupaagi ehitus ei puutu asjasse, vaid selles mahutis sooja "ladustamise" organiseerimine.
Mida ühtlasem ja kõrgem on akupaagi temperatuur, seda rohkem on sinna ka soojust salvestatud.
Kuidas seal paagis see ühtlasem temperatuur saavutatakse, see juba suht labaselt tehnika küsimus...
Külaline
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Teemaalgatajana täpsustan siis detaile peale seda, kui ma tõstsin maja tagasivoolu akupaagi ala ossa.. Kui maja õhtul ära kütta, siis on akupaak ülevalt alla 80/80/80. Teise päeva hommikul on 80/80/30, ehk siis majast tagasi tulev jahedam vesi on akupaagi alaosa maha jahutanud ja samas on kütmiseks ka midagi kulunud. teise päeva õhtuks on seis ülevalt alla 70/40/30, ehk siis kütan ma ülepäeviti ja siis on akupaagi temperatuur 40/30/30 (ennem kütma hakkamist). Ennem, kui oli maja tagasivool ühendatud akupaagi keskele, siis peale kütmist oli samuti temperatuurid ülevalt alla 70/70/70 (ei kütnud akupaaki lõpuni soojaks, kuna soojade ilmadega ei näinud selleks vajadust. Teise päeva hommikuks oli aga temperatuur kukkunud 40/40/40, mis segas minumeelest koguaeg paagi läbi, ega ei tekkinud vee kihistumist akupaagis. Minu point on selles, et kuna maja tahab keskmiselt temperatuuri 45 kraadi, siis peale ümberehitamist jätkub, mul sooja kaheks päevaks, kui ennem jätkus seda üheks päevaks. Minu küsimusele paljudele, et miks peab akupaagi tagasivool olema akupaagi keskel ei ole keegi suutnud veel adekvaatselt vastata. Mina olen rahul selle ümberehitamisega, mis ma tegin ja nii minu küttesüsteem ka edaspidi jääb.
katlamiis
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas katlamiis »

Polar kirjutas:Mis on.... Õige on, et tagasivool ühendatakse akupaagi keskele.
Ei noh, võid ühendata ka üles kui meeldib või üldse vastupidi, et tagasi tulev toru üles ja radikatesse minev alla pump suudab süsteemi tööle panna ja akupaagis alati segatud vesi aga ärme hakka võitlema looduseadustega. Jahe vesi läheb ikka alla ja soe võetakse ülevalt nii on ka igasugused kulud väikesemad.
Midagiteadja
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Midagiteadja »

Lp.Külaline! Olen aastaid tegelenud väikemajade keskkütte süsteemide väljaehitusega. Iga maja on eraldi üksus aga on kaks väga suurt erinevust,kas uus küttesüsteem või vana renoveerimine osaliselt st. uus katlamaja ja radikad jäävad vanaks.Kui on viimane variant on mõistlik maja püstakud enne sõlme jõudmist tasakaalustada olenemata sellest kas radikatel on termod ees või mitte.Nüüd on võimalusi kaks 1.Maja võetakse maha salvestist ja tagastuv tagasi salvestisse alla (eranditult) umbes sama kõrgele katla tagastuvaga.Varjant toimiv kuid iga mahajahtunud salvesti üleskütmisel kaotad enam-vähem ühe ahjutäe kütet enne kui salvesti hakkab kihistuma.Mina kasutan varjant 2-te.Maja võtan maha katla ja salvesti vaheliselt torult ja tagastuva suunan ka sinna.Seletan, kui termovar avaneb siis esimene soe saadetakse maja kütteks mis on ka katlamaja eesmärk mis aga majast üle jääb salvestatakse.Maja tagastuv aga seguneb salvestist tulevaga ja katlal on seda lihtsam soojendada.Nii lihtne see ongi.Kes teeb seda kuidagi kolmandat moodi peab veel arenema.Mõnel kestab see terve elu st.terve elu on teistele s---a keeranud.
Rixx
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Rixx »

Midagiteadja- oled tubli targutaja! Sinu lahendust kuulen esmakordselt, kuigi süsteemidega tegelenud väga pikalt. Akupaagiga süsteemil on alati 2 ringi- katel akupaak ja akupaak-radikad. Vesi läheb radikatesse edasi akupaagist ja AINULT akupaagist. Loodan et arened nüüd veidi :jooma
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Rixx kirjutas:Vesi läheb radikatesse edasi akupaagist ja AINULT akupaagist. Loodan et arened nüüd veidi :jooma
Sooviksin ka natuke areneda - miks on Midagiteadja pakutud lahendus väär?
Midagiteadja
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas Midagiteadja »

Rixx!Tead sa tegelikult või arvad,et tead? Põhjenda siis oma süsteemi ainuõigsust.See,et sa oled ainult ühte joru laknud ei tähenda,et teised süsteemid on valed Kui sa teisi ei oska teha on sinu traagika.
sixi
külaline

Re: Maja tagasivool akupaaki

Lugemata postitus Postitas sixi »

Tegelikult on mõlemad maja kütte mahavõtud õiged,see esimene ehk trassilt on rootslastelt saadu
skeem.Akupaagist majakütte mahavõtt toimib samuti, kui seda on tehtud õigesti ehk kütte pealevool AP kõige ülemisest punktist, kus on ka õhutus.posting.php?mode=reply&f=9&t=47731#
Vasta