Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Külaline
külaline

Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Järgnevas loos on paar küsimust ja lisaks on loos ka moraal, miks mitte usaldada elektriteemades inimesi, kellel puudub vastav väljaõpe ja kvalifikatsioon.

Oli vaja laevalgusteid paigaldada, aga kuna endal tööriistu ega kogemusi ei olnud, siis pakkus abi pere pooltuttav, kel tööriistad olemas ja aastaid siseviimistlusega tegelenud. Mõtlesin, et mis nii lihtsa asjaga ikka valesti minna saab ja olin nõus. Valgustite paigaldamise ajal ise kodus polnud ja tagasitulles vaatan, et kõik timm.

Mõned päevad hiljem vaatan, et köögi kohtvalgustitest (4 tükki reas) kaks valgustit valepidi. Ses suhtes valepidi, et kahel lambil Philips'i logod ühele poole ja teisele kahel teisele poole. Mis siis ikka. Mina kui perfektsionist ei taha asju nii jätta ja mõtlesin, et lihtne töö ning keeran nad ise õiget pidi.

Kilbist vool välja, kruvikeeraja kätte ja keeran lambi maha. Kui lamp käes, siis vaatan, et valgustisse jookseb ainult kaks juhet, ometi on valgustil olemas maanduse koht ja laest tulev kaabel on 3-sooneline ehk kollane-roheline maanduse juhe ka olemas.

Mõtlen, et no mis seal ikka, äkki suures tööusinas unustas ühel lambil maanduse külge panna. Hakkan maanduse kollakas-rohekat juhet otsima ja vaatan, et seda polegi. Vaatan siis edasi kuni kaabli otsani ja avastan, et inimene on maanduse otsa maha lõiganud (kuskil 1-2cm otsa jookseb lae seest veel välja). Mul koheselt, et mida per*et.

Võtan siis ühendust (õigemini lasin võtta, sest ise vene keelt ei oska), et miks sa maanduse maha lõikasid, mitte ei pannud seda valgusti külge. Selle peale ütles, et see juhe huinja ja kõik elektrikud teevadki nii. Ma siis, et misasja, et sa lõikasid siis kõikidel valgustitel maandused ära ja ükski laelamp enam maandatud pole? Selle peale saadi vastuseks, et jah ning mida me üleüldse siin vaidleme, et tema targem - edasine juba ebaoluline, sest läks päris suureks sõnasõjaks ära ja see trükimusta vist ei kannata, ega olegi tähtis antud teemas.

Ühesõnaga sosssepp keeras pehmelt öeldes praegu päris suure s*ta kokku. Ometi talle on see igapäeva töö ja kuna on viimase 3-4 aasta jooksul kaks väga kehvas seisus korterit ostnud ning need väga väga ilusaks remontinud, siis seetõttu oli ka usaldus, et ju ikka jagab asja ning laelampide paigaldamine, mis ei ole mingi tüümafüüsika, ei tohiks talle ülejõu käia.

Nüüd ongi küsimus, et kindlasti ma sooviksin maandusi tagasi saada (või ei ole see nii oluline laelampide puhul?). Mis oleksid variandid - kas saab kuidagi need maanduse juhtmeid jätkata, et need uuesti valgustite külge panna (laest, kus juhe tuleb on otsa näha ca 1-2cm ulatuses, teiste lampide omasid ei tea, kuna ei ole maha keeranud)? Kui jah, siis kuidas ja kui lihtne/raske töö see on ja kas kvalifitseeritud elektrik saaks sellega hõlbsalt hakkama (ise ma ei hakka neid puutuma ja sossseppasid ma enam ei kasuta) ning kui suur probleem/ohtlik see maanduse puudumine laevalgustitel hetkel on?
A.S.
külaline

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Kui võimalik, siis mina veaks parem uued kaablid. Uus otsapidi vana külge kinni, siis vana välja sikutada, ongi uus paigas. Kui nii ei saa, siis tõesti jätkamine ainus variant.

Ja teinekord ära päris suvalist tegelast elektri ligi lase, võib see nali üsna kalliks minna, ohtlikuks samuti.
 
Rivaldo
külaline

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas Rivaldo »

Kas valgustid metall, kas puutekõrgusel, kas iga päev katsud neid? Muidugi oleks tore, kui oleks maandused ka ühendatud ja auditi käigus avastades oleks see puudus. Aga valgusti sellest ära ei põle, kui paljud valgustid olid vene ajal maandatud? Ära muretse ja ära lase maalritel ja siseviimistlejatel järgmine kord selliseid töid teha. Seda enam, et Slavikul oli õigust üle ka veel. Mina esitaks füüsilise noomituse sellele mehele ja nõuaks raha tagasi.
saladeko
külaline

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas saladeko »

1-2cm on juba selline wago alla lükkamise pikkus.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 414
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Ma pole veel ühtegi maandusega laevalgustit näinud ega üldse niisugust valgustit.
A.S.
külaline

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Siis on sul lihtsalt vedanud. Selle peale võta üks :jooma
 
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas Prill »

Ma ei teeks midagi. Kui need valgustid oleks paigaldatud suvalisse nõuka aja paneelikasse, kus seda maanduse kaablit ei ole ning senimaani elavad sajad tuhanded inimesed - kuipalju keskmiselt paneelikates või muudes vananenud kaabeldusega elamistes maandamata valgustite tõttu keskmiselt aastas meil inimesi hinge heidab.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Külaline kirjutas: 20 Sept 2018, 08:20kui suur probleem/ohtlik see maanduse puudumine laevalgustitel hetkel on
Otseselt probleem ega ohtlik see ei ole. Tänapäeval on meil kasutatava juhistiku puhul nõue, et kõik seadmete metallosad peavad olema ühendatud kaitsejuhiga selleks, et kereühendus on siis ühefaasiline lühis ja kaitse rakendub.
Kui tõenäoline kereühenduse tekkimine sinu laelambis on ja veel et sina seda lambi põlemise ajal puudutad seistes ise paljajalu juhtival põrandal või teise käega mingist maandatud asjast kinni hoiad?
Aga loomulikult tuleb need ühendada.
Külaline
külaline

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Paar aastat tagasi tuli valgustuse ahelasse rikkevoolukaitse paigaldamise nõue, varem seda polnud.
Seega parem vaata, kas sul kilbis on see olemas, (oli ju tegemist sul renoveerimisega ja see peab käima praegu kehtivate nõuete kohaselt. Siis saad poole rahulikumalt magada ehk
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Väike täpsustus - täpselt aasta tagasi, septembrist 2017 ja ainult eluruumide valgustusele.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Rein Sa kirjutas: 20 Sept 2018, 09:26 Ma pole veel ühtegi maandusega laevalgustit näinud ega üldse niisugust valgustit.
Juba 30 aastat tagasi olid tol ajal uued metalli sisaldava kestaga valgustid varustet maandusklemmiga. Veel vanemate kohta ei oska öelda.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10775
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Külaline kirjutas: 20 Sept 2018, 08:20 Järgnevas loos on paar küsimust ja lisaks on loos ka moraal, miks mitte usaldada elektriteemades inimesi, kellel puudub vastav väljaõpe ja kvalifikatsioon.... bla-bla-blaa.
Pole siin mingit moraali ja kui ongi, siis võta peegel ja hakka sealt vastu vaatavale moraali lugema, mitte ära ela välja oma lollust siinses foorumis! Sul puudub igasugune enesekriitika, ikka teised on süüdi! Üldjuhtudel nimetatakse seda koonerdamiseks.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
meelis11
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 410
Liitunud: 25 Apr 2016, 14:57
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Laelampide maandus - sosssepp külas käis!

Lugemata postitus Postitas meelis11 »

Tõenäoliselt midagi hullu ei juhtu, kui asi jääb nagu on, eriti kui rikkevoolukaitse on valgustusahelas vahel. Aga kui häirib, siis mine võta ehituspoest neid kruviklemme - on vist 10 kruviklemmmi paari üksteise küljes. Tavaliselt need kasutuse 2 vüi kolmekaupa just laevalgustite ühedamiseks. Võtad sealt 1 kruviklemmi paari jupi ühesoonelist kollarohelist juhet ja sellega jätkad lambini.
Vasta