Mis mootor?

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Sattus minu kätte pildil olev mootor ja idee teha sellest õunapurustaja. Tunnistan ausalt, et olen elektri asjanduses suhteliselt loll, kuid, kas see mootor töötab nüüd 1 või 3 faasi pealt? Mootor peale on trükitud vene keeles, et see on asünkroonmootor, pöördeid 2890 ja veel midagi loetamatut. Mitte sellest loetamatu, et ma vene keelest aru ei saa, aga ei loe välja. Ühendasin korraks valge ja sinise juhtme 220 võrku. Kuidagi nadilt läks tööle ja ei tundunud, et pöördeid oleks 2890. Lisasin korraks kolla-rohelisele ka maanduse. Läks tööle paremini, aga hakkas haisu välja ajama ja tõmbasin stepsli välja. Äkki keegi oskab midagi tarka lohutuseks öelda, et kuidas seda mootorit 220V pealt tööle panna/juhtmeid ühendada või kas sellest mootorist on üldse asja?

Tänud arvamuste eest ette!
IMG_3381.JPG
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Külaline
külaline

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

N-Liidu aegne kondeka abil töötav 1F mootor.
Õunapurustaja normaalseks tööks nõrga, vast.
Mitu Watti on sildile kirjutatud?
ping
:hello:
Külaline
külaline

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 16 Juun 2018, 09:18 N-Liidu aegne kondeka abil töötav 1F mootor.
Veneaegne kindlasti, sest tootmisaastaks on pressitud 1984.
Külaline kirjutas: 16 Juun 2018, 09:18 Mitu Watti on sildile kirjutatud?
Selles asi ongi, et silti ei ole, vaid tekst on mootori korpusele pressitud ja osa teksti loetamatu. Vasja on korpuse vist veidi viltu pressi alla pannud?
Külaline kirjutas: 16 Juun 2018, 09:18 Õunapurustaja normaalseks tööks nõrga, vast.
Ma olen sihuke juhm, et võtsin korraks laagrite kaaned lahti, toppisin määret vahel(originaalmääret praktiliselt polnud), panin kokku tagasi ja võll hakkas hoopis kergemini käima. Nüüd, kui võll käis kergelt, proovisin töötava mootori võlli tagumisest otsast(jahutuse labad võtsin korraks ära) kurenokkadega pigistada, aga ei suutnud pöördeid vähendada. Vaata nüüd lolli, kuidas katsetab! :blush:

Milleks on see kolla-roheline juhe? Kas äkki peaks karbis midagi sildama?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ega need õunapurustajate mootorid ka väga võimsad ei olnud (>1kW). Lahjema mootoriga langeb tootlikus võib ka ebameeldivalt vastik õunu purustada (ühe õuna kaupa). Sildi järgi saaks teada silma järgi ongi ca 1 kW. Tundub kuidagi käia mootor olevat (need olid seal 700 W mootorid).
3 f mootoril on 3 mähist ja kõik sümmeetrilise takistusega (saad kolmnurka või tähte ühendada - nii vanal mootoril ära kolmnurka proovi - vaevalt et mähised 400 V välja kannatavad)
1 f mootoritel on tavaliselt ergutusmähis suurema takistusega (isegi 10 kordne) ja tavaliselt ühendatakse ergutus üle kondekaga (ja kasutatakse veel vajadusel pingereleed (sama mis külmkappidel)). On ka sümmeetriliste mähistega 1f mootoreid (siis pole vahet kumma mähise teed ergutuseks) Siiski - üks osa mootoreid olid otsemähisega - mähise R ja L teevad ka käivitusliku pöördemomendi - need tunnebki ära nõrga käivitusmomendiga (ja neil ongi üks mähis 10 kordse erinevusega).
Veel võib olla 1f kommutaatormootor - sel juhul on ühes otsas kommutaator.

Igatahes lülitasid ühe mähise lühisele - nii ära tee.
Sul võib vabalt olla see 3f mootor - ka neid saab edukalt 1faasiliseks teha - (ühe mähise ühendad kondekaga, teised kaks L ja N vahele. Konde võis vabalt ju väljapool olla. Keegi kasutas 1 faasilist juhet 3f mootori ühendamiseks - on hädaga seda isegi tehtud kuigi nii ei või.

Vahelduvvoolu mootoritel saad pöördeid ainult muuta pooluspaare muutes. Aga kui mootor ongi ainult ühe variandiga siis seda võimalust sul pole.
Veel saab muuta pöördeid mängides sagedusega.
Ainult kommutaatormootril saad pöördeid muuta muutes pinget
Viimati muutis Kalvis, 16 Juun 2018, 10:02, muudetud 1 kord kokku.
A.S.
külaline

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Mina alustaks mähiste takistuse mõõtmisest. Mitu mähise otsa sealt üldse välja tuleb ja kuhu kruvi alla need lähevad? Vasakul see valge on vaid sild?

Kui peaks suvaliselt midagi pakkuma, siis minu arvates sinise soone külge tuleb neutraal, seal tunduvad mõlema mähise lõpud kokku ühendatud olevat. Ülejäänud soonte külge tuleb faas. Millise mähise takistus on sinise suhtes väiksem (oletuslikult valge?), sinna pidevalt, mille takistus on suurem, sinna käivitamise ajal vaid korraks. See on lihtsalt mõte, mitte fakt.
Külaline kirjutas: 16 Juun 2018, 09:41Milleks on see kolla-roheline juhe?
Ju siis selline kaabel juhtus käepärast olema. Tavainimesel on värvidest kama.
 
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ega ma targemaks ei saanud, kuid see on juba minu, mitte vastajate viga. Eks võtan mootori näppu ja lähen kohaliku targa juurde.

Vastajatele tänud veelkord!
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Mähiste testriga mõõtmine nüüd küll raketiteadus pole.
3 f mootoril on 3 sümmeetrilise takistusega mähist
1f faasilistel mootoritel on 2 mähist
- need on sümmeetrilised
- need ei ole sümmeetrilised. See mis on suurema takistusega, on käivitusmähis. Tavaliselt kasutatakse kondet
1 f kommutaatormootorid on eriti segased. Neil on ankrumähis (tavaliselt rootor) ja 2 ergutusmähist (tavaliselt ühendatud kokku ja paraleelselt aga võib olla ka segavariandid). Segavariantide puhul on igasugused variandid mängus. Kui lahti võtsid ja kommutaatorit ei näinud ju siis see variant puudub ja rohkem tähelepanu ei pööraks.
Külaline
külaline

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tundub tööstusliku õmblusmasina mootori moodi olema.
Pärast tehaste lagunemist vedeles neid mitmel pool, sest 500W mootoriga midagi tarka suurt pole teha.
ping
:hello:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Nonii, uuendame teemat. Selle teema alustuseks oleva mootori viskasin minema. Kuna dirktori sugulane viskas oma mullivanni välja ja hetkel on see minu järelkärus ootamas jäätmejääma viimist, siis igaks juhuks võtsin maha mootori. Peale ülearuste juhtmete, mulle mittevajalike skeemide eemaldamist ja pistikusse otse ühendamist, töötab mootor ideaalselt. Nüüd olen nagu kits kahe heinakuhja vahel. ;) Ega mullivanni mootoril imemisvõimsust vist ei ole. Mõte tekkis sellest, et kuna mootoril on veel küljes nn pumbasüsteem, mis imes vett ühest august ja läbi pumba käies tekitas vannidüüside väljuvatest avadest survet. Idee oleks selles, et ähk saaks maamajas seda komplekti kasutada kuivpeldikust pasa väljaimemiseks kui paska veidi veega lahjendada. Muidu kougi seda paska villkopaga. Ise kahtlustan, et see vanni pumbasüsteem toimis rohkem raskusjõu mõjul ja imemisvõimsust tal ca 1,5m sügavuselt ei ole. Üldsegi ei solvu kui nimetate minu "jaantatikalikku" ideed parajaks pasaks. ;)
Mootoril andmed, et 3300RPM ja 1,2hj ehk peaaegu 0,9kW.
Kui sita imemiseks ei kõlba, siis, kas see mootor peaks andmete põhjal peaks paremini sobima teema alguses jutuks olnud õunapurustaja mootori variandist.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Metsakraav
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 176
Liitunud: 11 Dets 2019, 23:27
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Metsakraav »

Ei sobi õunapurustajaks, kuna on liiga kiire.
Imemisega aga ei saaks hakkama, selleks tellitakse vastav teenus.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Mootoril on tähtis sobivuse koha pealt pöörete arv ja võimsus, kui sobivad, saad kasutada
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Minu teada teeb üks eesti tootja õunapurustajaid 3000 rpm mooritest, seega peaks ka see sobima.
Muidugi sihukesed kiired mootorid on väga head näiteks lintlihvpingi tegemiseks või siis väikese diameetriga ketaslihvija :)
Metsakraav
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 176
Liitunud: 11 Dets 2019, 23:27
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Metsakraav »

Loomulikult saab ka kiire mootoriga teha, kõik oleneb konstruktsioonist.
Saab aeglaselt ja ilma roostevaba materjalita.
https://www.youtube.com/watch?v=LO8iuuYs_P4
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Metsakraav kirjutas: 17 Veebr 2020, 09:57 Ei sobi õunapurustajaks, kuna on liiga kiire.
Ei saanud aru, mis juhtub õuntega kui purustajal on natuke kiiremad pöörded? Üks Eesti firma teeb 0,8kW ja 2800RPM-e mootoriga õunapurustajaid ja video järgi otsustades küll ei ütleks, et hakkama ei saa. Minu mootoril on pöördeid 20% ja võimsust 10% rohkem. Ainult nende komplekti hind ei ole mulle vastuvõetav. Natuke seedimist ja küll saan tehtud. Riivi tegemine on mul juba välja mõeldud ja kopsiku osas käin ringi lahtiste silmadega. ;)
Metsakraav kirjutas: 17 Veebr 2020, 09:57 Imemisega aga ei saaks hakkama, selleks tellitakse vastav teenus.
Mis teenuse tellimisest sa räägid? Teenuse tellimine käib meil nii, et potsentsiaalsele äiale villkopp pihku ja stiimuliks ka midagi, mida saab manustama hakata alles siis kui sitt aiamaale veetud. ;) Seda protseduuri tuleb teha kõigest ca üle aasta või harvemini.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 414
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Välimuse järgi oli mul niisugune mootor nõukaaegsel, vist ise tehtud, muruniidukil, töötas vaikselt ja oli kolmefaasiline.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Metsakraav kirjutas: 17 Veebr 2020, 09:57 Ei sobi õunapurustajaks, kuna on liiga kiire.
Selles videos on 3x veel kiirem mootor. ;) https://www.youtube.com/watch?v=J3kh9JJrPVg
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Küsiks vanas teemas uue küsimuse- kas keegi oskab öelda selle pildil oleva mootori pöörete arvu? Ise ei suutnud netiavarustest tuvastada. :blush: Leidus ainult tootlikkuse numbrit.
Mootori andmed.jpg
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 19 Veebr 2020, 16:23 ... Üks Eesti firma teeb 0,8kW ja 2800RPM-e mootoriga õunapurustajaid ...
... Minu mootoril on pöördeid 20% ja võimsust 10% rohkem. ...
Lühisrootoriga vahelduvvoolumootori (harjadeta mootor) pöördvälja pöörlemiskiirus on 50Hz võrgusageduse juures:
1 pooluselisel - 3000rpm,
2 pooluselisel - 1500rpm,
3 pooluselisel - 750rpm.
jne.

Tavalise odava vahelduvvoolu assünkroonmootori võlli pöörlemiskiirus on pöördvälja pöörlemiskiirusest libistuse (sõltub mootori konstruktsioonist ja koormusest) võrra väiksem.
Ehk sama mootori sildile võib olla kirjutatud 2800rpm või 3000rpm (1380rpm või 1500rpm), sest täpne pöörlemiskiirus sõltub suuresti võlli koormusest.

Ehk kui rääkida aegalasmest assünkroonmootorist, siis on see vähemalt kaks või kolm korda aeglasem kui 3000rpm/2800rpm. (Vastavalt kas 1400rpm või 700rpm.)

Läbi sagedusmuunduri mootorit toites, saab mootori pöörlemiskiirust tõsta kui toita seda kuni 70Hz pingega.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 04 Veebr 2024, 10:06 Küsiks vanas teemas uue küsimuse- kas keegi oskab öelda selle pildil oleva mootori pöörete arvu? Ise ei suutnud netiavarustest tuvastada. :blush: Leidus ainult tootlikkuse numbrit.
Mootori andmed.jpg
Kui tegu on tsentrifugaal veepumbaga, siis neil kasutatakse tavaliselt 3000rpm mootoreid.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ping kirjutas: 04 Veebr 2024, 11:16 Kui tegu on tsentrifugaal veepumbaga, siis neil kasutatakse tavaliselt 3000rpm mootoreid.
:hello:
Jep, tegu on Metabo kaubamärki kandva hüdrofoori mootoriga, mille sildile on trükitud "made in China". Kuna oli asja kohalikku jäätmejaama, siis jäi silma praktiliselt tutikana äravisatud kraam. Läbi pidin hammustama ainult surverelee juhtme, et kätte saada ainult mootor ja kogu ülejäänud kupatuse äraviskamise põhjus ei tekitanud minus huvi. Minu tegevuse lihtsamaks tegemiseks mootor oli juba eraldatud paagist ja oli ainult survereele juhtmega ühendatud. ;)
SKokkuvõtteks- siis on selge, et hakkan asendustegevusena aretama uut õunapurustajat. Mitte, et praegune asendustegevusena tehtu ei tööta, vaid peale 3-4-5(?) aastast kasutamist olen leidnud ainult ühe mind ja rohkem minu direktorit mitterahuldava probleemi. Probleem on etteande kolu konstruktsioonis ehk pean selle suuremaks tegema, sest suuremad õunad kippusid omavahel kinni jääma ja pidi kepiga sorkima. Asi peab käima lihtsamalt ehk lihtsalt kallad ämbrist õunu kolusse. ;)

Ise kahtlustasin pöörete osas midagi sarnast, siis veel üks aitäh ei ole vast liiast. ;) Üks üldpilt kah mootorist.
Mootori andmed.jpg
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

ping kirjutas: 04 Veebr 2024, 11:13 Lühisrootoriga vahelduvvoolumootori (harjadeta mootor) pöördvälja pöörlemiskiirus on 50Hz võrgusageduse juures:
1 pooluselisel - 3000rpm,
2 pooluselisel - 1500rpm,
3 pooluselisel - 750rpm.
jne.

Tavalise odava vahelduvvoolu assünkroonmootori võlli pöörlemiskiirus on pöördvälja pöörlemiskiirusest libistuse (sõltub mootori konstruktsioonist ja koormusest) võrra väiksem.
Ehk sama mootori sildile võib olla kirjutatud 2800rpm või 3000rpm (1380rpm või 1500rpm), sest täpne pöörlemiskiirus sõltub suuresti võlli koormusest.

Mis need u. 900 rpm mootorid on, kas suure libistusega 2-pooluselised? Siin 4. lehel olevad: http://www.elektrimootorid.com/public/f ... keelne.pdf
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ac457765 kirjutas: 04 Veebr 2024, 18:46 Mis need u. 900 rpm mootorid on, kas suure libistusega 2-pooluselised? Siin 4. lehel olevad: http://www.elektrimootorid.com/public/f ... keelne.pdf
Kui sind huvitab pisike 3F mootor, siis mul üks vedeleb ja huvi korral võin andmesilti pildistada ja vaatamiseks välja panna. Ja kui tekib huvi, siis üle 1-2 õllepurgi(täis) küll ei tahaks küsida. Mootoril on kahjuks puudu ühenduste karbi kaas. Olen järgmine ca 10 päeva Tallinna lähedal(Assaku).
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1985
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Mootorite ideaalpöörlemissagedused sõltuvalt pooluspaaride arvust:
3000
1500
1000
jne (3000/ N).

900 on 10% libistusega 1000 p/min.

On võimalik teha ka sünkroonmasinaid, neil libistus puudub, kuid käivitus on keerulisem ja ehitus ning juhtimine kallim.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ping kirjutas: 04 Veebr 2024, 11:13
Urmas kirjutas: 19 Veebr 2020, 16:23 ... Üks Eesti firma teeb 0,8kW ja 2800RPM-e mootoriga õunapurustajaid ...
... Minu mootoril on pöördeid 20% ja võimsust 10% rohkem. ...
Lühisrootoriga vahelduvvoolumootori (harjadeta mootor) pöördvälja pöörlemiskiirus on 50Hz võrgusageduse juures ...
Kasutaja ping, kogu austuse juures sinu kommentaaride kohta, siis püüa vahetevahel ikka jälgida ka postituste kuupäevasid enne tsteerimist. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Mis mootor?

Lugemata postitus Postitas suvaline »

ping kirjutas: 04 Veebr 2024, 11:16
Urmas kirjutas: 04 Veebr 2024, 10:06 Küsiks vanas teemas uue küsimuse- kas keegi oskab öelda selle pildil oleva mootori pöörete arvu? Ise ei suutnud netiavarustest tuvastada. :blush: Leidus ainult tootlikkuse numbrit.
Mootori andmed.jpg
Kui tegu on tsentrifugaal veepumbaga, siis neil kasutatakse tavaliselt 3000rpm mootoreid.
:hello:
Aru ei mõista, mida see tsentrifugaal siia puutub? Pane peristaltiline sagendusmuunduriga tööle ja vaata, palju nalja saab.
Vasta