Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Külaline
külaline

Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Miks siis ei kasutata välitingimustes, kas UV kiirgus teeb liiga pikapeale. Linna peal ringi liikudes olen näinud nii mõneski kohas kasutatud valge isolatsiooniga installatsioonikaablit, näiteks sisendkaablina majja.
inzeneer
külaline

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas inzeneer »

Uv jah, ära riski.
Külaline
külaline

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Vaevalt et see värv kõike ütleb, et ei eksisteeri ühtegi valget värvi UV-kindlat kaablit.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Maa sisse ei tohi sisepaigalduskaablit samuti panna, kuigi seal UV kiiri ei ole. Lihtsalt asi vastab mingitele standardite, see et ta juhtumisi valget värvi on, ei ole põhiline.
Tegelikult maa sees püsib seesama kaabel aastakümneid (praktikas kontrollitud). Ainult ärge seda kodus järgi tehke.
Viimati muutis Küülaline, 19 Apr 2018, 23:42, muudetud 1 kord kokku.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Kui seda kaablit (PPJ ja XPJ) ainult päike "retsib" siis umbes 5 aastat on muretu. Näiteks luminofoorlambi sees (2×150cm torud) läks see PPJ kolme aastaga katki. Toruvahetusel ilmnes, et kaabel on nii pudruse isolatsiooniga, et seda ei saa enam kasutada. Aga jah see värv on ainult algul valge.
Benno
külaline

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas Benno »

Eelmiste majaomanike poolt sain päranduseks krundi peale kokku circa 300 meetrit "valget kaablit" mis ilma igasuguste kõrideta aiavalgustuseks mööda krunti laiali veetud, nii maa sees kui ka mööda aeda päikese käes (küll põhjapoolsel küljel)

Mina olen siin 9a elanud, tõenäoliselt on see kaabel üsna mitu aastat veel vanem. Siiani pole kaabli endaga probleeme olnud ja ei tundu rabe ka, nii palju kui on olnud põhjust mõnda lampi likvideerides torkida.

Mitte et julgustada niimoodi paigaldama aga reaalselt on see mädanemisperiood ikka oluliselt pikem kui paar aastat.
jalakäija
külaline

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas jalakäija »

Maja ees suhteliselt väike tänav meil. Eile läksin silmad kinni üle tee, midagi ei juhtunud. Täna sama lugu. Hirmutatakse küll, et võib auto alla jääda, aga reaalselt ei juhu midagi. :good:
elva
külaline

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas elva »

elva linnas kohalik elektrifirma elektrik pani mulle 5x2.5mm2 kaabli maa sisse enne kui ma oleks jõudnud teda peatada.


aru ma ei saa miks oli vaja _elektrikul_ ( tüüp töötab päriselt elektrikuna ) 10m valget kaablit maaalla toppida.
hinnavahe maakaabliga võrreldes nii väike.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas Prill »

Mul on ka 5x2.5 valge isolatsiooniga kaabel postist-kilbist majja maa sees, pea 15 aastat juba, toona ise nikerdasin veel maa sisse, igaks juhuks ajasin kaabli halli kõrisse, aga see raibe küll päikest ei kannatanud ja posti juures maapealne osa kõrist muutus mõne aastaga rabedaks ja selle osa kaablit kaitsesin metall koorikuga, kaablil pole nagu häda midagi, päikest muidugi ka peale ei paista. Samas posti otsast kilpi tuleb kaabel samuti halli kõri sees ja see väsimuse märke ei näita - seega värv iseenesest ei tarvitse veel olla määrav.
Kaabli ja kõri sain toona samuti päris elektrikult :roll:
Samamoodi, kui aastakümneid veeti kilomeetrite viisi elamutesse alumiiniumjuhtmeid, ja mõnes kohas seina lammutades paistavad need justkui ideaalses korras, siis tänapäeva elektrikud pööritavad silmi ja tahavad ära minestada sellise iganenud ohtliku kraami peale. Mine tea, ehk 20-30 aasta pärast vaatavad tulevased elektrikud tänaseid paigaldisi sama pilguga :)
Korra teise trassi kaevamisega olen oma pandud kõri maa sees ka näinud - paistis nagu uus.
Seni kuni probleeme ei teki, ei torma ka midagi välja vahetama "õige" vastu.
Külaline
külaline

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ise võib kõike teha kuni "vahele ei jää". Kui toimub korraline kontroll ehk audit, siis on lood väheke pahasti. Seni pole kuulnud, et riik sunniks juba kasutatavates eramutes seadusjärgset kontrolli tegema.
Külaline
külaline

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

maantel liiklevatel mootors6idukitel on ylevaatus korra aastas.
hoonetel-ehitistel peaks olema sarnane asi tegelikult.
Külaline
külaline

Re: Miks ei tohi valge isolatsiooniga kaablit kasutada väljas?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tegelikult ongi. Eramutel (üldjuhul) kord 10 aasta jooksul. Kontrolli sagedus sõltub paigaldise liigist. Riik pole siiani seda väga rangelt nõudnud. Kui hakkaks nõudma läheks Eestis hullumajaks. Iga mees on ju elektrik ja on omale kaableid vedanud nii nagu talupojamõistus lubab.
Vasta