220v vs 12v süvendlambid

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Ahf
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 62
Liitunud: 23 Veebr 2009, 08:46
On tänanud: 2 korda

220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Ahf »

Tervist.
Plaanis on teha uus kipslagi ja sinna istutada 6 süvendlampi.
Poes lampe ja pirne valides nägin, et on nii 12v kui ka 220v peal töötavaid 20w pirne.

Mis eelis sellel 12v on 220v ees, miks need nii laialdaselt kasutatavad on ?
Kui arvestada, et nendega peab veel trafodega möllama hakkama, selle asemel, et lihtsalt vooluvõrku ühendada pirn ?
Viimati muutis Ahf, 16 Mär 2018, 15:11, muudetud 1 kord kokku.
A.S.
külaline

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas A.S. »

12V on minumeelest vanast harjumusest jäänud, kunagi lihtsalt 230V süvistatavaid halogeene praktiliselt polnud. Mina igatahes eelistaks ilma trafota varianti.
 
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10615
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

12 V on voolutugevus juhtmes suurem ja vajalik trafo. 230 V saad lambid otse ühendada.
Kui just elektrikartlik oled siis 12 V on ohutum, kuid süvislaes nüüd vaevalt keegi näppima läheb.
Ma eelistaks ka trafota varianti
Ahf
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 62
Liitunud: 23 Veebr 2009, 08:46
On tänanud: 2 korda

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Ahf »

Naljakas jah.
Miks mul see küsimus üldse tuli oli see, et ma sain poest viimased 6 pirni täpselt, mis töötavad 220v peal.
Asjapulk seal poes ütles, et rohkem ei tule ka neid, et viimased, keegi ei taha neid.

Siis mul oligi, et misasja, miks peaks keegi üldse neid 12v tahtma ?
Külaline
külaline

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Külaline »

12V annavad ehk sama võimsuse juures rohkem valgust, madalama pinge ja jämedama hõõgniidiga valgusviljakus parem, nagu autopirn 55W on tglt paganama hele. äkki pestab ka paremini?.
Külaline
külaline

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ahf kirjutas: 16 Mär 2018, 15:13 Naljakas jah.
Miks mul see küsimus üldse tuli oli see, et ma sain poest viimased 6 pirni täpselt, mis töötavad 220v peal.
Asjapulk seal poes ütles, et rohkem ei tule ka neid, et viimased, keegi ei taha neid.

Siis mul oligi, et misasja, miks peaks keegi üldse neid 12v tahtma ?
Kui tänapäeval on saadaval palju silmasõbralikumaid valgusteid, siis pole üldse mõtet kasutada pisikesi süvistatavaid valgusteid muuks, kui olemasoleva valgusti remondiks.
ping
:hello:
Ahf
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 62
Liitunud: 23 Veebr 2009, 08:46
On tänanud: 2 korda

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Ahf »

Ei tea, maitse asi, mulle näiteks meeldivad need süvistatavad just, kenad on.
Kavatsen dimmeriga juhitavaks need teha ja saan vastavalt soovile sättida neid.
kotermann
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 210
Liitunud: 28 Jaan 2005, 19:51
On tänatud: 10 korda

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas kotermann »

Milleks üldse tänapäeval kasutada halogeenlampe? Halogeenlamp on hõõglamp nagu iga 100 aasta vanune "pirn".

Halogeenlambi valgusviljakus erineb sama võimsusega "tavapirni" omast mõne protsendi võrra. Seega on tema soojuseraldus enam-vähem samas suurusjärgus, samas peab see soojus hajuma mitukümmend korda väiksemalt pinnalt. Seetõttu ongi halogeenlambi temperatuur ohtlikult kõrge - võib ulatuda üle 300 kraadi C.

Halogeenvalgustitest tekkinud põlengud pole eriti haruldased.

Halogeenlambi "tavapirnist" pikem tööiga on enamasti üleshaibitud müüt, vastupidiseid näiteid kohtab igapäevaselt. Ka selle põhjuseks on ülikõrge temperatuur.

Ilmselt tuleks vaadata LED-lampide poole. Ka need pole puudusteta (tööiga ei pruugi vastata lubatule, eraldi adapteriga modifikatsioonidel on kaasaegne trafota adapter küsitava töökindlusega, sama kehtib ka lambi soklisse ehitatud adapterite puhul - ehk täpselt samad probleemid mis halogeenlampide puhul).

Suureks plussiks on aga palju väiksem temperatuuriemissioon ja reaalselt oluliselt suurem kasutegur.
Külaline
külaline

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ahf kirjutas: 17 Mär 2018, 03:28 Ei tea, maitse asi, mulle näiteks meeldivad need süvistatavad just, kenad on.
Kavatsen dimmeriga juhitavaks need teha ja saan vastavalt soovile sättida neid.
Valgustusomaduse järgi valides pakuvad tõesti erinevaid, huvitavaid lahendusi.
Aga nii väiksesse, suure eredusega punkti vaatamine, kahjustab silmi.
Eriti ohtlik on see väikelastele.
ping
:hello:
A.S.
külaline

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas A.S. »

kotermann kirjutas: 17 Mär 2018, 09:23 Milleks üldse tänapäeval kasutada halogeenlampe? Halogeenlamp on hõõglamp nagu iga 100 aasta vanune "pirn".
Halogeenil on värvustemperatuur veidikene viisakam, ei ole valgus nii vastikult kusekollane. Aga tänapäeval oleks vast tõesti mõttekam juba LED osta.
Ahf kirjutas: 16 Mär 2018, 15:13 Miks mul see küsimus üldse tuli oli see, et ma sain poest viimased 6 pirni täpselt, mis töötavad 220v peal.
Asjapulk seal poes ütles, et rohkem ei tule ka neid, et viimased, keegi ei taha neid.
Ja mida sa siis pihta hakkad kui veidi aja pärast üks lambikene läbi põleb? Ja läbi see põleb, selles võid kindel olla.
 
Ahf
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 62
Liitunud: 23 Veebr 2009, 08:46
On tänanud: 2 korda

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Ahf »

A.S. kirjutas: 17 Mär 2018, 09:35
Ahf kirjutas: 16 Mär 2018, 15:13 Miks mul see küsimus üldse tuli oli see, et ma sain poest viimased 6 pirni täpselt, mis töötavad 220v peal.
Asjapulk seal poes ütles, et rohkem ei tule ka neid, et viimased, keegi ei taha neid.
Ja mida sa siis pihta hakkad kui veidi aja pärast üks lambikene läbi põleb? Ja läbi see põleb, selles võid kindel olla.
 
Vahetan ära pirni, või milles küss on...?
Ega need irnid maailmas otsa ei saanud :D
Ja kui tõesti maailmas ka otsa saadvad, siis panen trafo vahele.
Külaline
külaline

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Külaline »

LED-i valgus paraku ei ole sama mis on hõõglambil/halogeenil. Kes teab, see mõistab (enamik kahjuks või õnneks mitte).
parkentosh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 25 Okt 2016, 18:32

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas parkentosh »

Külaline kirjutas: 17 Mär 2018, 13:18 LED-i valgus paraku ei ole sama mis on hõõglambil/halogeenil. Kes teab, see mõistab (enamik kahjuks või õnneks mitte).
LED on natuke teistsugune tõesti. Mulle sobib LED'i stabiilne valgus rohkem kui hõõgpirni 50 hz värelus (jutt käib siis kvaliteetsetest LED'idest... mitte kõige odavamast hiina jamast).
Külaline
külaline

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Külaline »

parkentosh kirjutas: 19 Mär 2018, 18:11
Külaline kirjutas: 17 Mär 2018, 13:18 LED-i valgus paraku ei ole sama mis on hõõglambil/halogeenil. Kes teab, see mõistab (enamik kahjuks või õnneks mitte).
LED on natuke teistsugune tõesti. Mulle sobib LED'i stabiilne valgus rohkem kui hõõgpirni 50 hz värelus (jutt käib siis kvaliteetsetest LED'idest... mitte kõige odavamast hiina jamast).
Kas sa väidad, et näed hõõgniidi süttimist ja kustumist 50 korda sekundis? Isegi sel juhul kui hõõgniidil on inertsus ja see ei kustu 1/50 sekundiga?
Külaline
külaline

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kui hõõghõõgniit väreleb siis 100 korda sekundis - 50 Hz on täisperiood, see sisaldab kahte poolperioodi.
Omal ajal oli grammofonide pöörlemiskiiruse paikapanemiseks ketta triibulise serva kõrval huumlamp. Selle valgel paistsid triibud ilusti ära, samas laevalgused olid tollal ju hõõglampide peal ja nende valgel üldiselt ei näinud midagi (või siiski võis aimata ? ... minu mäletamist mööda justkui mitte...) luminofoorlampide valgel hakkas juba looma...

Hõõglambi spekter on kindlasti tervislikum mistahes leedlambist...
parkentosh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 25 Okt 2016, 18:32

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas parkentosh »

Külaline kirjutas: 19 Mär 2018, 18:37 Kas sa väidad, et näed hõõgniidi süttimist ja kustumist 50 korda sekundis? Isegi sel juhul kui hõõgniidil on inertsus ja see ei kustu 1/50 sekundiga?
Ei väidagi, et kustub. Esineb väike luumenite erinevus ajas (mõni vb. tõesti ei näe aga mina näen). Eriti hästi paistab aga silma väike elektri kõikumine, mida LED pirniga ei näe. Samuti ei lähe LED pirnid väikse voolukõikumise peale läbi.

Külaline kirjutas: 19 Mär 2018, 19:14 Hõõglambi spekter on kindlasti tervislikum mistahes leedlambist...
Paluks teaduslikku tõendust, et LED on ebatervislik või, et hõõgpirn on tervislik. Sellist tõestust sa leida ei suuda. Ma olen juba palju aastaid LED pirne kasutanud ja pole veel aru saanud, et "ebatervislik" oleks :lol:

Pigem on nii, et LED väsitab silmi vähem (LED taustavalgusega monitorid väsitavad silmi vähem kui CFL taustavalgustusega... kuigi jah... pole aus võrdlus, sest hõõbpirni taustavalgusega monitori pole veel näinud).

Võite oma kinnisideid edasi pidada aga hetkeseisuga on LED pirnid kõige ökonoomsemad ja kõige stabiilsema spektriga (ei kõigu... võrrlege kasvõi HPS taimekasvatuspirni vs LED taimekasvatuspirni... HPS'i spekter on üldiselt kaootiline)
Külaline
külaline

Re: 220v vs 12v süvendlambid

Lugemata postitus Postitas Külaline »

On selle kohapealt ka teadust tehtud. Eesti kõige asjalikum valgusespets Tiiu Tamm on sellest kirjutanud näiteks Elektriala ajakirjas, samuti oma raamatus "Praktiline valgustustehnika".
Vasta