Ajutine rikkevoolukaitse

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
kVA
külaline

Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas kVA »

Tahaksin panna ilma maanduseta Mustamäe korteri kööki pesumasinale ja köögimasinatele rikkevoolukaitsme. Kas ajutise lahendusena (tõesti ajutisena, sest justmestiku uuendamine on kindlalt kavas) võiks RVK panna ühe pistikupesa taha, st pistikupesast juhe RVK-ga j B16 kaitsmega minikilpi, kus DIN-liistul on kaks pistikupesa, millest oleks pregu küll.
Endale tundub lihtne ja loogiline, aga äkki on siin siiski mingi konks. Rõhutan igaks juhuks veel, et see on mõeldud ajutise paigaldisena, ükski inspektor seda vastu võtma ei pea. Peaasi, et oleks ohutu ja lisaks turvalisust.
muhlui
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 92
Liitunud: 27 Okt 2008, 21:19
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas muhlui »

http://ehitusruudus.delfi.ee/ehitusjare ... d=80256158

Ilma maanduseta, mees räägib, et rikkekaitse ei toimi !
kVA
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas kVA »

muhlui kirjutas: 03 Jaan 2018, 15:59 Ilma maanduseta, mees räägib, et rikkekaitse ei toimi !
Suht segaselt seletatud; ja miks peab näiteks tooma kolmefaasilise RVK, saaks ju lihtsamalt. RVK vajab maandust ainult selles mõttes, et rikkevool tekib RVK-ga kaitstava vooluahela ja mõne maandatud eseme vahel, nt kui puutuda ühe käega vastu pinge alla sattunud pesumasina kesta ja teisega vastu torustiku kaudu maandatud metallradiaatorit, siis RVK rakendub. Kui aga faasijuhe lekib mingil põhjusel neutraali, pole RVK-st kasu.
A.S.
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Kui paned, siis pane 10mA RVK, see vähemalt vajadusel kaitseb sind.
kVA
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas kVA »

A.S. kirjutas: 03 Jaan 2018, 16:54 Kui paned, siis pane 10mA RVK, see vähemalt vajadusel kaitseb sind.
Ega see mõte iseenesest halb ei ole, aga kas 30 mA laks on tõesti eluohtlik? Tavaliselt pannakse ju 30 mA RVK. Vaatasin kiiruga, et Eestis polegi nii lihtne 10 mA-st leida, ja üleüldse on isegi ABB-l ainult üks 10 mA mudel ja seegi kõigest 16 A nimivooluga (kuigi see pole probleem, sest neil on see-eest vägagi kõlblik RCBO, DS201A-B16/0,01)

Siiski, kas 10 mA mitte kõige uuema pesumasina ees ei osutu liiga tundlikuks?
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

RVK-l on maandusest sügavalt suva. RVK toimimispõhimõte on faasi ja neutraali voolude võrdlemine. Kasutaja jaoks tuleb vahe küsimusest, kas voolude erinevuse tekitab lekkevool läbi maanduse või läbi kasutaja ja kuigi viimane juht on kindlasti kasutajale ebameeldivam RVK rakendumisaja jooksul, on see siiski parem, kui RVK puudumine antud situatsioonis. Pead küll valima kiire reaktsiooniajaga ja madalama rakendumisvooluga (10mA) RVK, eriti kui seadmeid on vähe ja lekkevoolude summa ei ole probleemiks, siis on sellest RVK-st ka inimelu hoidmisel reaalset kasu.

Omaette vaidlus on elektrikutesse sissetaotud teadmine, et TN-C kombineeritud kaitse- ja neutraaljuhti ei ole lubatud katkestada (neutraali _üksinda_ katkemine pingestab samasse ühendatud kereühendused) ja et TN-C's ei saa RVK-d kasutada kuna ka maandus kui põhiline lekkevoolu sihtmärk on ühendatud samale juhile _ENNE_ RVK-d.

Kumbki neist hetkel ei päde, sest a) RVK katkestab nii faasi kui neutraaljuhi (ja standardi järgi peab tagama faasi katkestamise enne neutraali ja neutraali ühendamise enne faasi sisselülitamisel) ning MA EELDAN, ET b) konkreetne pistikupesa ja sellesse ühendatavad seadmed ei ole maandatud (e.g kereühendus ei ole neutraaliga ühendatud, pesas ei ole PE ja neutraal sillatud).
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Näh, peab kiiremini kirjutama. Inimesele eluohtlikuks loetakse 10-20mA. Erinevus antud juhul nö "tava"-paigaldusest on see, et kogu lekkevool kehvade asjaolude kokkusattumisel liigub läbi inimese, mitte ei jaotu maanduse ja kodaniku vahele või ei rakendu RVK juba maanduse pealt.

Mis puutub mitte-nii-uuemate-pesumasinate lekkevooludesse, siis eks see igaühe enda otsus ole, kui potentsiaalivõimekaks ta ennast või naist peab :D
A.S.
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas A.S. »

kVA kirjutas: 03 Jaan 2018, 17:34 Ega see mõte iseenesest halb ei ole, aga kas 30 mA laks on tõesti eluohtlik?
Kui "veab", siis saad varsti teada. Enamasti kohe päris ära ei tapa (oleneb küll ka inimesest), käsi/sõrmi ei saa vaid liigutada, seega võid seal vooluahelas pikka aega "mõnuleda".
kVA kirjutas: 03 Jaan 2018, 17:34 Tavaliselt pannakse ju 30 mA RVK.
Sest tavaliselt RVK ei pea ootama, millal inimene seadme korpust katsub, elekter lülitatakse välja kohe probleemi tekkimisel. Selleks otstarbeks on seadme korpusega ühendatud kolmas juhtmesoon.
kVA kirjutas: 03 Jaan 2018, 17:34 Siiski, kas 10 mA mitte kõige uuema pesumasina ees ei osutu liiga tundlikuks?
Selline vool tekib vaid rikke korral ja sedagi vaid siis kui sa seadme korpust juhtud puutuma. Ja usu mind, sellest laksust piisab sulle tükiks ajaks.
 
kVA
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas kVA »

Veenvad vastused, 10 mA on otsustatud. Kokkuvõttes hea, et küsisin, sain eluliselt targemaks.
Rabarebane kirjutas: 03 Jaan 2018, 17:35 MA EELDAN, ET [...] konkreetne pistikupesa ja sellesse ühendatavad seadmed ei ole maandatud (e.g kereühendus ei ole neutraaliga ühendatud, pesas ei ole PE ja neutraal sillatud).
Nii ongi, tegemist on kahe auguga pistikuga.
Külaline
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kõik räägivad kuidas ehk on kui läbi rikeka laksu saad. Mul on reaalne kogemus. Voolu tekitatud värinat ei tundnud aga sinna kohta kuhu faasisoone ots (sõrmel) vastu puutus, tekkis põletusjälg nagu tiku otsaga oleks põletanud. No juhtub ju kui tikk süttib mingil halval põhjusel vastu sõrme. Üsna valus oli. Äkšn toimus kuna aktiivne ülemus läks kilbist mööda ja mingil huvitaval põhjusel lihtsalt laksis kõik kaitsmed sisse. Peaks ju nagu ohuteadlik pädevusega inimene olema aga ikka kukub tembutama.

Volt, kasutaja
Külaline
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ju ta ikka ohuteadlik on, aga talle ju ohtu polnud. :lol:
Külaline
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Lapsepõlves sain säraka nii, et üks näpp oli katteta pesa faasil ja teine neutraalil. Raputas ilusti.

RVK standard minuteada nõuab ,et aparaat peab rakenduma nimirakendumisvoolu poolel väärtusel.

Ise olen kah pikendusjuhtmele RVK-sid vahele aretanud... omaette peavalu oli see, et poes müüdavad europistikutega (sic! pikendusjuhtmed on tehtud miski teise standardi (ilmselt Hiinas levinud briti standardi) värvuskoodiga kaablist... :write:
Külaline
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

On müügil rikkevoolukaitsega pistikud, nupud küljes.
Mõeldudki selliseks paigalduseks.
http://www.motonet.ee/et/toode/384675/R ... tsmekindel
http://www.motonet.ee/et/toode/384056/K ... -IP44-10-m
Need on mõned näited.
ping
:hello:
huviline_
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas huviline_ »

Uurin ka siin teemas RVK kohta. Selline olukord, et kilbis on RVK nelja kaitsme ees. Lülitasin ühe kaitsme välja, et lõigata seal harutoosi paigaldamiseks kaabel pooleks. Lõikamisel hetkel RVK rakendus. Indikaatoriga kontrollides ei enne ega peale kaabli lõikamist kaablis voolu ei näidanud. Miks RVK rakendus?
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Sest ülejäänud kolme kaitsme taga olevate tarbijate neutraaljuht sai sinu lõikamise hetkel kokku lõigatava kaabli maandusjuhiga.
Külaline
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 04 Jaan 2018, 01:54 On müügil rikkevoolukaitsega pistikud, nupud küljes.
Mõeldudki selliseks paigalduseks.
.....
ping
:hello:
Need ei ole mõeldud sellisks paigalduseks sest nende pistikud eeldavad ka kaitsemaandussoone olemasolu, mida teemaalgatajal ei ole.
Aga need on siiski paremad kui üldse mitte midagi.
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Külaline kirjutas: 03 Jaan 2018, 18:52 Äkšn toimus kuna aktiivne ülemus läks kilbist mööda ja mingil huvitaval põhjusel lihtsalt laksis kõik kaitsmed sisse. Peaks ju nagu ohuteadlik pädevusega inimene olema aga ikka kukub tembutama.
Noriks natuke pädevusega inimeste kallal, kas tööde teostaja oli väljalülitatud kaitsmetele paigaldanud sildi "Mitte lülitada, inimesed töötavad" või takistanud füüsiliselt kaitsmete sisselülitamise (lukustanud kapi vms)?

Uppuja päästmine on mõneti ka uppuja enda asi :D
Külaline
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 04 Jaan 2018, 10:19
Külaline kirjutas: 04 Jaan 2018, 01:54 On müügil rikkevoolukaitsega pistikud, nupud küljes.
Mõeldudki selliseks paigalduseks.
.....
ping
:hello:
Need ei ole mõeldud sellisks paigalduseks sest nende pistikud eeldavad ka kaitsemaandussoone olemasolu, mida teemaalgatajal ei ole.
Aga need on siiski paremad kui üldse mitte midagi.
Rikkevoolukaitsel peaks suht savi olema, et kas PEN jookseb sellest karbist läbi või mitte, sest elektrilist ühendust PEN ja rikkkevoolukaitsme vahel ju pole vaja.
ping
:hello:
Külaline
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Rabarebane kirjutas: 04 Jaan 2018, 17:05
Külaline kirjutas: 03 Jaan 2018, 18:52 Äkšn toimus kuna aktiivne ülemus läks kilbist mööda ja mingil huvitaval põhjusel lihtsalt laksis kõik kaitsmed sisse. Peaks ju nagu ohuteadlik pädevusega inimene olema aga ikka kukub tembutama.
Noriks natuke pädevusega inimeste kallal, kas tööde teostaja oli väljalülitatud kaitsmetele paigaldanud sildi "Mitte lülitada, inimesed töötavad" või takistanud füüsiliselt kaitsmete sisselülitamise (lukustanud kapi vms)?

Uppuja päästmine on mõneti ka uppuja enda asi :D
Vastan: ei olnud seda kõike teinud. Ma tean neid viite elektriku ohutusvõtet peast ja unepealt. Aga see oli täiesti uus objekt, võõrad sellel ei liikunud. Tõkestan, takistan, keelan ja käsen siis kui olen kuskil paigaldise kallal, millel ka "elu ümber keerleb".

Volt, kasutaja
Külaline
külaline

Re: Ajutine rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 04 Jaan 2018, 18:29 .....
Rikkevoolukaitsel peaks suht savi olema, et kas PEN jookseb sellest karbist läbi või mitte, sest elektrilist ühendust PEN ja rikkkevoolukaitsme vahel ju pole vaja.
ping
:hello:
??
see on midagi uut.... :read:
Mis sealt siis läbi jooksma hakkab? .. faas üksi?
Vasta