Faasi asukoht pistikupesas

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas vtl »

Eile proovis üks sõber mulle tõestada et eksisteerib mingi "standard", mis nõuab, et pistikupesades peab faas olema ühendatud just parempoolse klemmi alla. Sarnast väidet olen ka varem (eri variantides) kuulnud, aga pole seda kuigi tõsiselt võtnud. Siiani nähtud paigaldised on nii 50:50% mõlemat pidi ja ka endal tehtud meelevaldselt, kuidas parasjagu mugavam ühendada oli.

* Kas selline norm või standard on ka reaalselt olemas või on tegu lihtsalt mingi koolkonna kokkuleppega a'la kunagine vaidlusteema kumba pidi peaks olema lüliti klahv - üleval sees või all sees?

* KUI selline norm või standard eksisteerib, siis mis on selle põhjendus? Pistikul puudub ju polaarsus, tööjuhti (neutraali) niikuinii maanduseks kasutada ei tohi ning toiteplokid on tänapäeval sümmeetrilised.

* Mismoodi lahendatakse sellisel juhul olukorda, kus pistikupesa kontaktid on vertikaalselt?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Sellist normi ega standardit ei ole. Aga üldiselt peetakse heaks tooniks, kui ühes majas (paigaldises) on kõik pistikupesad samapidi ühendatud. Samuti on (liht)lüliti klahvidega. Eriti meeldib see auditit tegevatele inspektoritele.
A.S.
külaline

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Ei usu samuti, et säherdune standard reaalselt olemas on, aga näiteks pistikupessa torgatavatel seadmetel (programmkellad jms.) on lüliti kontakt parempoolse klemmi ees. Vähemalt mina ei ole teistsuguseid näinud. Ja nendel pistikupesa nn. "elektritarbimise mõõdikutel" on šunt samuti paremal pool. Ju siis mingi vaikiv kokkulepe siiski on.
 
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ei ole mingit kokkulepet. Programmkella ja mõõdiku võib ju "pea alaspidi" ka pessa torgata, vahel teistmoodi ei mahugi.
Külaline
külaline

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Samas oleks hea kui oleks.
Huvitav, kas universaaleuropistikutega juhtmetel on faas alati ühel pool?
Pean silmas, et nn "prantsuse pesasse" (see maanduspulgaga) annab seda ju ainult ühtepidi pista....

Ehk selle loogika põhjal võiks küsija mõne sellise EN märgiga "valatud" pistiku lahti lõigata ja vaadata, kus seal faas on.

Samamoodi võiks eeldada, et 90 kraadi all väljuva juhtmega pistikute normaalne asend seinas on selline, et juhe ripub alla.

Seega kui nendel nurgaga valatud pistikutel on faas alati paremal, siis võiks seda eeldada ka pesadelt ja prantsuse pesade puhul siis peaks see pulk olema alati üleval.

Poes olevaid odavaid pikendusjuhtmeid ei tasu sellel eesmärgil lahti lõhkuma hakata, sest sealt seest leiad vaid valge, punase ja sinise juhtme.... arvatavasti Hong-Kongi kaudu tootjamaale Hiinasse ja mujale sinna kanti levinud briti standardi tulemus?
:jooma
Külaline
külaline

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ei ole nõuet aga on viisakas tava. Faas on pistikupesas kas paremal või üleval. Sellist asja nagu "mul on nii mugavam" ei tohiks teha. Tee korralikult või las teeb keegi teine. Ma ei ole mitte kunagi faasi mugavuse pärast teistmoodi paigaldanud. 50:50 varianti uuemates paigaldistes pole märganud. Üldjuhul on kõik hea tava järgi paigaldatud. Lüliti klahvid on nii ja naa olnud. Mina paigaldan uutes ehitistes nii, et alla servale vajutades tuli süttib. Norrakad on nõudnud, et oleks vastupidi. Kui keegi konkreetselt ei nõua, siis vastupidi ei tee. Muidugi tuleb vaadata, et lüliti töötaks sarnaselt juba varem paigaldatutega. Pistikupesa puhul ei hakka vaidlemagi, teen nagu tavaliselt.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas vtl »

Külaline kirjutas: 16 Sept 2017, 00:26 Ei ole nõuet aga on viisakas tava. Faas on pistikupesas kas paremal või üleval.
Ookei. Nõude (puudumise) kohapealt on pilt selge, aga seletage mulle palun ära selle hea tava põhjus?

Kumbagi tööjuhti ei ole tark tegu näperdada ei pimesi ega ka mitte lahtikruvitud kaanega. Ja vene-ajast pärit "nullimist" ka pistikupesa neutraali pealt ei tehta.
Külaline kirjutas: 16 Sept 2017, 00:26Sellist asja nagu "mul on nii mugavam" ei tohiks teha. Tee korralikult või las teeb keegi teine...
Milles seisneb antud juhul "korralikkus" (peale obsessiiv-kompulsiivse mõtte, et kõik pesad on kaane taga samapidi ühendatud..?). Jah, ma olen küll seda meelt, et ka peidetud asju võiks teha ilusti, aga antud juhul - milles point? Samamoodi võiks ju nõuda, et kõikidesse toosidesse tuleks juhe sisse just paremalt, mitte vasakult.

Ma olen oma majapidamises kaabeldades juhindunud hoopiski sellest, et kui sisenev juhe satub nii, et faas on vasakul ja neutraal paremal, siis viin juhtmed klemmideni samapidi, et nad omavahel ei ristuks. Võimalusel sätin juhtmed ka nii, et nad pesa taga tihedalt üksteise vastu ei oleks surutud, vaid pigem oleks omavahel ja teiste asjadega õhuvahe.
Minu sisemine Monk peab viimast olulisemaks, kui vasak-parem järjekorda vahelduvvoolu korral.

PS. Kuidas käituda nende pesade korral, mis asuvad horisontaalselt põrandal (nt. keset ruumi luugi all?)
Külaline
külaline

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kui A.S. kommentaar paika peab, et sisseehitatud lülitid on parempoolses juhis ja kui prantsuse pesadesse minevate pistikute faasid samuti (eeldades, et pesa ise paigaldatakse nii, et tootja nimi on õiget pidi, mitte tagurpidi - kas pulk jääb siis üles või alla? ) , siis ongi juba olemas kasvõi vaikimisi kokkulepe? Mis meie saksa tüüpi sümmeetriliste pesade puhul on kergem mõtetuks osutuma.

Loogiline oleks ju mõelda, et seinast tulev faas jätkub pärast pistikut toitejuhtme pruunis faasisoones ja jõuab enne seadme lülitisse kui seadmesse enesesse. Kui just kahepooluselise lülitiga pole tegemist. Aga vähemalt lihtsamatel laualampidel näiteks pole. Ja ka lambipesa puhul räägiti tavast faas põhjakontakti alla ühendada, mitte küljekeermesse mida näpuga puudutada on lihtsam.

Vahelduvvool käib küll edasi-tagasi, aga neutraal on maandatud, ehk ohutum puudutada.
Horisontaalse paigaldise puhul on enamasti ikka olemas hilisem loogiline teenindussuund - kust poolt pesale lähened. See oleks siis parem-vasak poole määramis aluseks?


Britid sõidavad ka autoga valel pool, nende kombeid vaataks viimases järjekorras.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas vtl »

No korrektne oleks niikuinii seadmes lülitiga (või releega) lahutada mõlemad juhid. Põhjus on kasvõi paljudes masinates kasutatud sümmeetrilises toitefiltris (stiilis drosselid-kondekad-varistorid, mis on ühendatud keskpunktiga maandusesse).

Kokkuhoiust tehakse muidugi igasuguseid asju, nagu lambilülitid jms. Samas kas Sa julgeksid jätta lambipirni vahetamist elektrialal võhikule, loogikaga, et lülitab lülitist voolu välja, seinast välja ei tõmba ja näperdab külgkontakti? Mina küll selle tegevuse ohutusele ei panustaks, eriti arvestades, et CEE 7/16 (ehk kahekontaktilise lapiku) pistiku korral ei ole vähimatki garantiid, et ta "õigetpidi" pesasse satub.

Külgkontaktiga on tänapäeval siiski veidi ohutum. valdavalt ei ole küljepealne rõngas, kui see üldse metallist on, enam pinge all. Põhjas on kaks kontakti, keskel ja küljel, millest viimane puudutab soklit, kui pirn sisse keerata.
Just nädalapäevi tagasi panin üles tuliuut lühtrit, milles sellised pesad ja ühendatud segiläbi - mõnel pesal põhjakontaktid, teistel külgkontaktid kokku.

Tegelikult olen ma endiselt seisukohal, et tänasel päeval tuleks ühefaasiliste seadmete korral käsitleda mõlemat tööjuhti, kui faasijuhti, millede polaarsus ei ole oluline. Ehk sisuliselt ei oma seadme tööks vähimatki tähtsust asjaolu, et neutraal võib olla kusagil (kordus)maandatud. Aga ei pruugi. Võib ka kohaliku (kaitse)maanduse suhtes kerge pinge all olla.
Külaline
külaline

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Aktiivkirjutaja vtl enda väitel pole ta elektrik vaid elektroonik. Tugevvoolutöid teostab ta "enda majapidamises". Läbi aastate on neid töid toimunud pidevalt. See jätab (ilmselt eksliku) mulje, et tema "majapidamine" hõlmab üsna parajat linnaosa juba.
Miks on asjad nii? Aga vaata seks, et koolis nii räägiti. Ka seal öeldi, et pole kohustus aga on hea tava nii teha. Kes seda enam teab, millest see alguse sai aga on hea, et on hea tava ja kõik (elektrikud) teevad ühtemoodi, sõltumata kui mugav see on. Minul elektrikuna ei tule pähegi nii pesa kui valgusti otsi mugavuse järgi ühendada. Valgustil kontrollin alati üle, et toide jõuaks põhjaklemmi. Või on see professionaalne kiiks juba?

Volt, kasutaja
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10615
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Tavakoduelektril kokkulepet pole, kuid karavanide ja laevade pistikutel on. Põhjuseks, et osadel on autonoomne generaator ja tihti üks poolus maandatakse siis tagamaks maandatud poolust on pistikupesal täiendus ja nõue faasi paiknemise osas.
Külaline
külaline

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kalvis kirjutas: 16 Sept 2017, 09:22 Tavakoduelektril kokkulepet pole, kuid karavanide ja laevade pistikutel on. Põhjuseks, et osadel on autonoomne generaator ja tihti üks poolus maandatakse siis tagamaks maandatud poolust on pistikupesal täiendus ja nõue faasi paiknemise osas.
Ei saa aru.
Nii TT kui TN juhistike puhul on ju pistikupesa üks poolus samuti maandatud... Mis seal karavaniga vahet on?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10615
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kui üks annab (maandatud) N teise faasile ja vastupidi siis pole vaja palju oletada mis juhtub.
Külaline
külaline

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Külaline »

vtl kirjutas: 16 Sept 2017, 04:58Minu sisemine Monk peab viimast olulisemaks, kui vasak-parem järjekorda vahelduvvoolu korral.
Mul on toas staadioni MH valgustus ja selle toiteplokk ei luba faasi ja nulli sassi ajada, st pistiku ühendamise muudab palju lihtsamaks, kui kõikides pistikupesades on faas ühel pool, et ei peaks ise selle asukohta tähistama hakkama või elektriku kruvikeerajaga ringi käima.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Külaline kirjutas: 16 Sept 2017, 00:26Ei ole nõuet aga on viisakas tava. Faas on pistikupesas kas paremal või üleval
Kui kogu paigaldises on ühtemoodi faas vasakul ja all on ka väga hea tava.
Külaline
külaline

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Küülaline kirjutas: 16 Sept 2017, 13:15
Külaline kirjutas: 16 Sept 2017, 00:26Ei ole nõuet aga on viisakas tava. Faas on pistikupesas kas paremal või üleval
Kui kogu paigaldises on ühtemoodi faas vasakul ja all on ka väga hea tava.
Ei, see ei ole hea tava. See on paigaldaja isiklik arvamus. Kui keegi püüab eriline olla, siis ei saa midagi teha. Meie riigis selle eest kinni ei panda. Aga tavaelektrikud paigaldavad faasi paremale.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas vtl »

Tänud kõigile selgitamast. Nagu ma aru sain, siis midagi ei juhtu, kui faas on hoopiski all vasakul nurgas, aga külla tulnud elektrikud, kes pistikupesa kaane alla juhtuvad vaatama, krimpsutavad nina ja ütlevad, et lohakalt on tehtud.
Külaline kirjutas: 16 Sept 2017, 08:44 Aktiivkirjutaja vtl enda väitel pole ta elektrik vaid elektroonik. Tugevvoolutöid teostab ta "enda majapidamises". Läbi aastate on neid töid toimunud pidevalt. See jätab (ilmselt eksliku) mulje, et tema "majapidamine" hõlmab üsna parajat linnaosa juba.
Allkirjutanu renoveerib oma 50-60-tel ehitatud individuaaleramut ühe toa kaupa, alates 90-te aastate lõpust. Nii, nagu rahalised ja ajalised võimalused seda lubavad. Näiteks köögi ehitasin 2007, elutoa 2017.

Kodukontori esimesed paigaldised sai tehtud kusagil 1991 või 1992. aastal. Tollal ei teatud isegi kasutatavatest juhtmete värvidest suurt midagi. Info liikus suust-suhu. Uus maja kilp sai ise koostatud (vist) 95, EE inspektor torises alguses, tuli kohale, küsis kontrolliküsimuse (kus on PEN, kus PE), sai õige vastuse, plommis ära ja kiitis, et korrektselt koostatud.
Külaline kirjutas: 16 Sept 2017, 08:44Miks on asjad nii? Aga vaata seks, et koolis nii räägiti. Ka seal öeldi, et pole kohustus aga on hea tava nii teha. Kes seda enam teab, millest see alguse sai aga on hea, et on hea tava ja kõik (elektrikud) teevad ühtemoodi, sõltumata kui mugav see on.
Ma räägin selle peale ühe vana loo. Tütar küsib, et ema, miks Sa alati lihatükid enne praadimist pooleks lõikad. "Sest nii tehakse" - "Aga MIKS?" - "SEST NII TEHAKSE LIHTSALT, KUIDAS SA ARU EI SAA. Mina olen eluaeg nii teinud, minu ema ehk sinu vanaema on alati nii teinud..."
Tütar läks vanaema juurde. Sai põhimõtteliselt sama vastuse. Nii tehakse sellepärast, et alati on nii tehtud. Vana-vanaema tegi samamoodi. Küsi tema käest. Noh, läheb siis tüdruk vana-vanaema juurde. Muldvana eideke. Küsib, et miks sa lihatükid enne praadimist pooleks lõikasid?
"Hea latseke, meil oli sõja ajal priimuse peal väga väikene pann lihtsalt"
Külaline kirjutas: 16 Sept 2017, 08:44Minul elektrikuna ei tule pähegi nii pesa kui valgusti otsi mugavuse järgi ühendada. Valgustil kontrollin alati üle, et toide jõuaks põhjaklemmi. Või on see professionaalne kiiks juba?
Volt, kasutaja
Muide, mida teha tuliuue valgustiga, millel 8-st lambipesast kolm on tagurpidi ühendatud? Samas kuna mõlemad kontaktid on plastmasssoklite põhjas (kirjeldasin ülalpool), siis ma erilist puuteohtu ei näe. Lühtri konstruktsioon on selline, et see tuleks molekulideks osandada, et klemmidele ligi pääseda. Jah, tunnistan ausalt, et see mõte kripeldas ja sügeles. Aga pragmaatilisus sai seekord võitu.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas vtl »

Muide, miks rikkevoolukaitsmetel näiteks faas(id) vasakul ja neutraal paremal on?
Vaatasin just praegu ühte toiteplokki, sellel samuti L vasakul, N paremal. Võta siis kinni, igas kohas oma järjekord.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas vtl »

Jonnin veel :)
Kontrollisin oma mälu ja kruvisin lahti ühe vana 4-se pinnapealse pesa kontoriseinalt. Nagu ma mäletasin, olid parempoolsed kaks pesa ühendatud faas paremal ja vasakpoolsed faas vasakul. Need sillad ei ole minu pandud, vaid olid sellise skeemi järgi paigutatud nõnda juba poest ostes. Isegi vastavad N ja L tähistused on juures!
Elektrikud - kuidas te kommenteerite?
Tootja oli miski soome päritolu mäletamist mööda - Ensto või Eljo.

4xpesa.jpg
plb
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 239
Liitunud: 01 Jaan 2016, 11:44
Asukoht: Vlj
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas plb »

Võime ju ühendada faasi paremale, aga kui maandusega nurgaga toitejuhtmes on pruun ühendatud pistiku vasaku oraga ...
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

plb kirjutas: 16 Sept 2017, 20:57kui maandusega nurgaga toitejuhtmes on pruun ühendatud pistiku vasaku oraga ...
... ei juhtu midagi hullu ja kõik on korras, olgu see pistik nurgaga või sirge. Isegi siis, kui selle seadme toitejuhtme mõlemad sooned on ühte värvi.
Külaline
külaline

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Külaline »

vtl kirjutas: 16 Sept 2017, 18:37 Muide, miks rikkevoolukaitsmetel näiteks faas(id) vasakul ja neutraal paremal on?
Vaatasin just praegu ühte toiteplokki, sellel samuti L vasakul, N paremal. Võta siis kinni, igas kohas oma järjekord.
Võib osta ka teistpidi paigutusega rikkevoolukaitsmeid.
Mis iseenesest siiski harvemini levinud ja seetõttu pole konkurents hinda alla surunud.
Teistpidi paigutus teeb lihtsamaks sellise kilbi lahenduse kus RVK vasakul toidab tervet oma kõrval asuvat automaadirida. Automaatide toite saab sel juhul RVK pealt võtta tavakammiga. Vähemalt eestlase/eurooplase loogikaga sobib paremini kokku, et pealüliti (antud juhul täidab seda aset RVK,) on vasakul ja järgnevad paremal.
Juudid loevad vist paremalt vasakule?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Külaline kirjutas: 16 Sept 2017, 21:41RVK vasakul toidab tervet oma kõrval asuvat automaadirida
Selline lahendus saab varsti ajalooks RCCBO-de laiema leviku ja odavnemisega.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas vtl »

vtl kirjutas: 16 Sept 2017, 19:11 Kontrollisin oma mälu ja kruvisin lahti ühe vana 4-se pinnapealse pesa kontoriseinalt. Nagu ma mäletasin, olid parempoolsed kaks pesa ühendatud faas paremal ja vasakpoolsed faas vasakul. Need sillad ei ole minu pandud, vaid olid sellise skeemi järgi paigutatud nõnda juba poest ostes. Isegi vastavad N ja L tähistused on juures!
Elektrikud - kuidas te kommenteerite?
Tootja oli miski soome päritolu mäletamist mööda - Ensto või Eljo.

4xpesa.jpg
Huvitav tähelepanek veel - pesadele peale kirjutatud tähistused L ja N. Üks pesa on küll pea peal, aga kui võtta emb-kumb pesa ette nii, et kirjad on õigetpidi, siis on mõlemal pesal justnimelt "faas vasakul".

Kas poleks õige esmajärjekorras juhinduda tootja tähistusest, mitte kohalike elektrike "heast tavast"?

http://www.sisjonselektriska.se/_pdf/eljo_trend.pdf lehekülg 9 on samuti pildid Eljo pesade tähistusest.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Faasi asukoht pistikupesas

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Mnjaa. Ikka übertõsine teema on jälle käima venitatud. Päris paljudel pesadel on N ja L tähistatud. Ja ma ei tea mis selle asja mõte on. Kuniks pistik käib suvalt sisse siis on jumala pohlad kuhu midagi ühendada. Aga kui on tahtmis päevade kaupa jahuda siis andke minna.
Vasta