Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Voltamper
külaline

Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Voltamper »

Oleks siis vaja enne kipsi panekut kaabeldus ära vedada, seega peaks juba paigas olema mitu lampi lakke panna. Valgustiteks tulevad süvistatavad ca 4W MR16 LED prinidega valgustid. Toa suurus on 4x5,3m kõrgus 2,7m ning seinad ja lagi on valged.
Võiks ju kalkuleerida, et mitu luumenit kokku tuleb, aga elu on näidanud, et LED kipub ikkagi pimedaks jääma, seega küsiks kuidas on praktilise kogemustgea. Ise kalkuleerisin, et võiks 8 pirniga hakkama saada. Laias laastus peaks LED 6 korda efektiivsem olema, seega 4x8x6=192W, mis oleks nagu kaks 100W hõõglampi laes. Idee poolest võiks nagu piisata, aga millegipärast kardan, et jääb hämaraks.

LED pirne müüakse muidugi igas hinnaskaalas, aga ise rihin hetkel odavama otsa omi.
Külaline
külaline

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kui kardad, et 200 W väheks jääb, siis võid panna ju ühe kilovatise elektriradika lisaks lakke.... ;)

Mille järgi siis veel valgustust arvutada, kui mitte luumenite ja lukside?

Kontorivalgus on vähemalt 500 luksi (lx), parem 700 lx.

1 luks(lx) on 1 luumen (lm) ruutmeetrile .

Kontorivalgustis läheb luumenitest kaduma 10%. Miskites sisekujundusvalgustites võib minna kaduma pool või rohkemgi?
Veel tuleb värk läbi korrutada seinte ja lagede peegeldusteguriga. Valgete pindade puhul on see jälle 0,9 ehk 10% valgusvoost neeldub.

Sul on 21 ruutmeetrit. 500 luksi jaoks pead ostma vähemalt 12 - 15 000 luumeni jagu valgusallikaid.
Pane siis juba 20 000, aga reguleeritavad.

Võimsusega pole tänapäeval probleemi, leedlampide puhul on probleemiks pigem spektri kvaliteet ja eluiga...
Külaline
külaline

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mul on tuba ka umbes sama suur. Laes on süvistatud 20 4w LED-i. 5 kaupa grupis, 4 rida piki tuba. Kui kõik korraga põlevad on tuba piisavalt valge. 1-2 gruppi on üsna kohtvalgus, näiteks diivani kohal ja laual diivani ees.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Milleks toppida neid lampe nii palju?? Pane üks 30 watine led ja ongi asi korras.
Voltamper
külaline

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Voltamper »

Et, miks ma luumenite järgi ei kalkuleeri? Kui ma näiteks võtan halogeenpirni valgusjõuga 700lm ja LED pirni sama suure valgusjõuga, siis millegipärast annab halogeen rohkem valgust. Ma ei tea miks see nii on, kas tootja valetab, või on LED'i valgusspektris midagi teisiti, et silmale tundub pimedam.
Igatahes eelistaks pigem mõne süvistatava rohkem panna, kui pärast pimedas istuda.

Aga tänan eelkõnelejat, kellel 20 sarnast valgusallikat laes. See on küll rohkem kui kaks korda see kodus mida ma algul plaanisin. Kui sa gruppe järjest ära kustutad, siis kui palju oleks miinimum, et tuba veel normaalselt valge on? Või ongi see 20 absoluutne miinimum?
Külaline
külaline

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Üks 30 W LED ruumi kohta on ikka ülimalt rõve vaadata. Palju normaalsem on kui valgustus on ühtlasemalt laiali, mitte 1 ülihele punkt ei pimesta silmi. :x
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Voltamper kirjutas: 31 Aug 2017, 17:27 Et, miks ma luumenite järgi ei kalkuleeri? Kui ma näiteks võtan halogeenpirni valgusjõuga 700lm ja LED pirni sama suure valgusjõuga, siis millegipärast annab halogeen rohkem valgust. Ma ei tea miks see nii on, kas tootja valetab, või on LED'i valgusspektris midagi teisiti, et silmale tundub pimedam.
Igatahes eelistaks pigem mõne süvistatava rohkem panna, kui pärast pimedas istuda.
Ilmselt pole siis mõistliku LEDi peale veel sattunud.
mkubi
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 350
Liitunud: 14 Nov 2016, 17:38
On tänanud: 26 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas mkubi »

Need süvistatavad mr16 vahetatavad valgustid on ju nii aasta 2000. Täna on ilus kasutada süvistatavaid led paneele.

Näiteks: https://www.k-rauta.ee/p/led-paneel-pt- ... valge/3df2

Saad ise suurust luumenite järgi valida. Näevad ilusad ja puhtad välja. Kui põlevad läbi, saad samasuguse osta ja vahetus on samuti lihtne. Plussiks on veel, et võid ripplae kõrgemale installeerida. Trafo on 3,5cm kõrge, kuid valgusti ise on 2cm süvistatav.
Nende lampide sees on lihtsalt led riba kleebitud mööda serva, niiet kui üks led läbi peaks põlema kümne aasta pärast, pole seda isegi märgata.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

On küll märgata. Lisaks on enamus neid paneele tehtud sedasi, et kui 1 diood sureb siis ongi kõik dioodid pimedad. Aga üldiselt kustub ennem dioodide surma toiteplokk ära.
Külaline
külaline

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Leedlampide spektri tihedus pidevalt kasvab, kuid ebaloomulik on see ikka veel.
Ühtlaseima spektri annavad hõõglambid, sh ka halogeenid.
Luminofoore on samuti arendatud aastakümneid, leedlambid ei ole luminofooridest sugugi palju valgusviljakamad.

Miskite otsevalgustavate spotvalgustite lakketoppimine eluruumides on üldse lollus ja rikub silmi.. Silmale parim valgus on kaudne valgus. Valgustad võimsa valgustiga valget lage, ja lagi omakorda valgustab ruumi
Voltamper
külaline

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Voltamper »

Led paneel on minu jaoks uudis, uurin asja ja hind tundub ka mõistlik. Peamine, et seda ka hiljem saada oleks, kui midagi vaja vahetada. MR16 on standard ja see vaevalt et kuskile kaob.

Mis luumenitesse puutub, siis võibolla tõesti ei ole ma veel kõige kvaliteetsema LED'i otsa komistanud, aga kui pirn maksab 15euri tükk, siis hakkan sügavalt selle tasuvuses kahtlema. LED on minu jaoks ikkagi kokkuhoiu, mitte staatuse sümbol.
Külaline
külaline

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Voltamper kirjutas: 01 Sept 2017, 11:00 Led paneel on minu jaoks uudis, uurin asja ja hind tundub ka mõistlik. Peamine, et seda ka hiljem saada oleks, kui midagi vaja vahetada. MR16 on standard ja see vaevalt et kuskile kaob.
kui sa tahad , et ka hiljem saada oleks, siis osta kohe topeltkogus ära , ledi valgus erineb sama toote juures juba erineva tootmisseerija lõikes juba märgatavalt, kui kõrvuti hiljem põlema peavad.
Külaline
külaline

Re: Süvistatav laevalgustus, kui palju panna, et valge oleks?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 01 Sept 2017, 13:45
Voltamper kirjutas: 01 Sept 2017, 11:00 Led paneel on minu jaoks uudis, uurin asja ja hind tundub ka mõistlik. Peamine, et seda ka hiljem saada oleks, kui midagi vaja vahetada. MR16 on standard ja see vaevalt et kuskile kaob.
kui sa tahad , et ka hiljem saada oleks, siis osta kohe topeltkogus ära , ledi valgus erineb sama toote juures juba erineva tootmisseerija lõikes juba märgatavalt, kui kõrvuti hiljem põlema peavad.
Kui tahta ühtlasemat valguse spektrit siis peaks korraga põlema just erineva värvusega valgustid.
ping
:hello:
Vasta