"Väike" probleem maandusega

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2067
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

"Väike" probleem maandusega

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Ajendatuna naaberkorteri probleemist ja teemast TN-C(S) ja PEN "lahutus" tekkis järgmine küsimus. Jama seisneb siis selles, et majas toimuvad elektritööd ja koridori paigaldati uus kilp. Naabril oli veetud pesumasina pistiku jaoks eraldi soonega maandus, kuid uue kilbi paigaldamisel jäeti see juhtmeots niisama koridori seinast välja ripnema. Indikaator näitab sealt otsast pinget. Hädapärast sai ajutiselt juhtmel haljaks kooritud ots maha lõigatud, et keegi niisama möödaminnes näperdama ei pääseks, kuid mida talle edasi soovitada? Kutsuda kohale elektrik või kakelda kilbi paigaldajatega? Oletan, et kuna tegemist korterisisese paigaldisega siis paigaldajatesse see ei puutu. Pistiku jaoks otse koridori kilbist lihtsate vahenditega uut kaablit vedada ei saa, sest kilbi ümbrus juba krohvitud-värvitud. Korteris sees vanad alumiiniumkaablid ja need ka ilmselt põhjuseks.
Torutööd Tartus 56 932 898
A.S.
külaline

Re: "Väike" probleem maandusega

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Ma ei saanud nüüd päris hästi aru. Tähendab, kõik ülejäänud kaablid ulatusid ilusasti uude kilpi, see üksik soon aga mitte? Või mis takistab selle juurdeveetud soone uude kilpi ühendamist?

Ja see, et indikaator pinget näitab. See ju näitabki alati pinget kui soon pole kummaski otsas ühendatud.
 
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2067
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: "Väike" probleem maandusega

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Pistik asub vana kahesoonelise alumiiniumjuhtme otsas, millele on lisaks veetud tänapäeval eraldi üks vasest soon. See siis liigub mööda seina, mitte krohvi all nagu alumiinium. Ühendatud on see vask ilmselt korteris pistikuga. Teine ots vedeleb ukse nurgast läbi puuritud augus niisama. Kuidas täpselt varem ühendatud oli vana kilbiga, seda ei oska ma öelda. Võimalik, et oli lihtsalt vana kilbi korpusega ühendatud ja kogu lugu.
Torutööd Tartus 56 932 898
tähenärija
külaline

Re: "Väike" probleem maandusega

Lugemata postitus Postitas tähenärija »

Paneme kõigepealt terminid korrektselt paika, siis saab asja edasi arutada...

Vana kahesoonelise alumiiniumjuhtme otsas asub ilmselt siiski pistikupesa ja sinna torgatakse ilmselt pistik, mis on arvatavasti pesumasina toitejuhtme küljes. Juhul, kui pistikupesa N ja L kontaktide vahel juhtub olema pinge, siis hakkab kulgema läbi pesumasina vool ja masin hakkab pesema.

See eralditolknev juhe on ilmselt ühendatud pistikupesa kaitsekontaktiga (PE) ja tuleks loogiliselt ühendada kilbis kollarohelisele maanduslatile. Siis oleks elektriliselt arvatavasti kõik OK.
See ühendamine asja hullemaks teha ei saa, Kui seal ka faas peaks sees olema, siis käib ühendamisel lihtsalt suts või väike sähvakas ja midagi lööb kuskilt välja, sest teil on ju uus ja korralik kilp pandud.

Veelkord - elektriliselt oleks ilmselt siis kõik OK, iseasi, et niimoodi suvaliselt mööda seina täiendavaid PE juhte vedada pole õige ja inpektorid teeksid mingi ettekirjutuse igal juhul.

Miks naaber ise selle probleemiga tegeleda ei taha ?

PS
Korrektselt tehtud kilbis on ka kilbi skeem millel on ära märgitud ka kilbi juhistikusüsteem:
TNC või TNS
Kas on ?
Külaline
külaline

Re: "Väike" probleem maandusega

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kui selle kolla-rohelise üks ots on pesas kaitsekontakti küljes ja teine ots ripub lahtiselt, siis võibki indikaator pinget näidata. Testriga võib sealt lausa mitukümmend volti välja mõõta. See on indutseeritud pinge aga asi on iseenesest väga lahja. Reaalset voolu ja võimsust sealt ei tule. See on muidugi kui nagu ma alguses kirjutasin. Kesiganes seda tööd seal tegi, pidanuks ka sellised soolikad kokku korjama. Niimoodi jätta ei ole viisakas. Hea, et mõni terane naaber märkas, ehk võetakse ette järgmised sammud.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2067
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: "Väike" probleem maandusega

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Külaline kirjutas: 02 Juun 2017, 23:05 Kui selle kolla-rohelise üks ots on pesas kaitsekontakti küljes ja teine ots ripub lahtiselt, siis võibki indikaator pinget näidata. Testriga võib sealt lausa mitukümmend volti välja mõõta. See on indutseeritud pinge aga asi on iseenesest väga lahja. Reaalset voolu ja võimsust sealt ei tule. See on muidugi kui nagu ma alguses kirjutasin. Kesiganes seda tööd seal tegi, pidanuks ka sellised soolikad kokku korjama. Niimoodi jätta ei ole viisakas. Hea, et mõni terane naaber märkas, ehk võetakse ette järgmised sammud.
See, et säärased juhtmed ripakile jäetakse näitab ilmselt tegijate kvaliteeti. Ma ei kujuta küll ette olukorda, kui majas vaja torustik osaliselt vahetada ning ma jätaks mõne vana torujupi, mis seinast välja ulatub, lihtsalt niisama tilkuma...
Kumb juhistikusüsteem kilbis on, kas TNC või TNS, seda mina paberi pealt välja ei loe.
Pilt on siin, ilmselt targemad inimesed loevad selle skeemi pealt välja

Pilt
Torutööd Tartus 56 932 898
Vasta