Vahekilp töökotta.

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Hetkel jookseb töökotta kaks kaablit ( 2.5mm). 3f kaabel läheb otse liitumiskilbist 3f pistikusse. Ja veel on eraldi kaabliga veatud 1 faas, mis läheb nö väiksesse kilpi, kus pole mingeid latte, ühendatud seal kõik wagodega kokku ja seal üks kaitse, sealt edasi pistiku.

Ilmselgelt ei ole sihuke lahendus ju mõistlik.
Mainin ära ,et peakaitse 32 amprit.

Õigem oleks vast teha korralik vahekilp, 3 faasi sisse ja seal edasi jagada 3 faasi pistiku, tavalisse pistiku, valgus jne. Muidugi läbi vastavate kaitsmete. ( Põhimõttelist nagu majas on )

3 faasi pistiku läheb autotõstuk, Ja tavalistesse pistikutesse keevitus, ketaslõikurid jne.

Kas see 2.5mm kaabel on ültse piisav liitumiskilbist-vahekilbini? Või peaks selle ka välja vahetama?

Muidu vedeleb täiesti uus kilp, mingi 7me mooduline vist, latid värgid ka külles. Saaks seal äkki ära kasutada.

Mis targemad arvavad?
Külaline
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

32 amprine kaitse ja 2,5mm2 kaabel ei sobi kokku. Aga muidu arvan, et kõike saab teha.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Mainin ka ära ,et kaabli pikkus kuskil 10 meetrit.
Külaline
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kaabli pikkus ei mängi rolli ristlõike valimisel. No tegelikult arvestatakse väga suure pikkuse puhul, aga siis kaabli ristlõige üledimensioneeritakse kaitselüliti suhtes. Su plaan jätta vana kaabel tähendab aladimensioneerimist ehk jätta 32A kaitsme järele lubatust peenem kaabel, mis ei ole lubatud.
Külaline
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Lambivend peaks valgustites vaid hõõglampe vahetama, keerulisemat tööd ei soovitaks. ;)
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Külaline kirjutas: 05 Apr 2017, 07:13 Lambivend peaks valgustites vaid hõõglampe vahetama, keerulisemat tööd ei soovitaks. ;)
:cry:

Vaikselt nagu meenub jah ,et 2.5mm2 kaabli ette käib 16A kaitse.
Järelikult tuleb siis valida kaabel vastavalt liitumiskilbis oleva kaitsmele?

4mm2 oleks vast sihuke piiri peal variant, aga kuna asju meeldib teha ühe korra ning korrektselt, siis ei teeks ju väike varu paha ja paneks näiteks 6mm2.
Külaline
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

6mm2 ei ole väike varu vaid just vajalik mõõt. Miks sa seda ise teed? Kas hakkadki nüüd iga sõlme ja vidina kohta siit küsima? Sa rikud seadust, elekter pole aiatooli kokkunaelutamine.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Külaline kirjutas: 08 Apr 2017, 18:27 6mm2 ei ole väike varu vaid just vajalik mõõt. Miks sa seda ise teed? Kas hakkadki nüüd iga sõlme ja vidina kohta siit küsima? Sa rikud seadust, elekter pole aiatooli kokkunaelutamine.
Isegi kui sa varjud külalis staatuse taha, ei ole siiski mõtet ila suust välja ajada.
Ainuke mida ma teada tahtsin on kaabli ristlõige ning kinnitust ,et minu mõtteviis on õige ja korrektne.
Rikun seadust ,et soovin oma mõttekäigule kinnitust?? Ainuke mis ma ise teen on kaabli vedamine pinnases, kõik ühendused kilbis teeb elektrik. Ja isegi kui ma küsiks iga 'sõlme' ning 'vidina' kohta, kas see on keelatud?
Igasuguse abi küsimine ongi selle foorumi mõte, võibolla olen siis valesti aru saanud.

Lihtsalt elektrikke on ju igasuguseid, mõni proovib võimalikult odavalt teha või siis kiiresti ning ei mõtle kliendi heaolule, seega on ju hea kui mingi aimdus on asjast olemas. Ning saab vaikselt kalkuleerida mis kõik maskma läheb jne.
Külaline
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Lambivend kirjutas: 08 Apr 2017, 19:18
Külaline kirjutas: 08 Apr 2017, 18:27 6mm2 ei ole väike varu vaid just vajalik mõõt. Miks sa seda ise teed? Kas hakkadki nüüd iga sõlme ja vidina kohta siit küsima? Sa rikud seadust, elekter pole aiatooli kokkunaelutamine.
Isegi kui sa varjud külalis staatuse taha, ei ole siiski mõtet ila suust välja ajada.
Ainuke mida ma teada tahtsin on kaabli ristlõige ning kinnitust ,et minu mõtteviis on õige ja korrektne.
Rikun seadust ,et soovin oma mõttekäigule kinnitust?? Ainuke mis ma ise teen on kaabli vedamine pinnases, kõik ühendused kilbis teeb elektrik. Ja isegi kui ma küsiks iga 'sõlme' ning 'vidina' kohta, kas see on keelatud?
Igasuguse abi küsimine ongi selle foorumi mõte, võibolla olen siis valesti aru saanud.

Lihtsalt elektrikke on ju igasuguseid, mõni proovib võimalikult odavalt teha või siis kiiresti ning ei mõtle kliendi heaolule, seega on ju hea kui mingi aimdus on asjast olemas. Ning saab vaikselt kalkuleerida mis kõik maskma läheb jne.
"Õige Elektrik" ütleb milliseid materjale kus kasutada, annab tellijale dokumendi milles kinnitab et tema tehtud töö on ohutu inimeste tervisele ja varale, hoolib oma nimest, ei keera sitta.
Annaks jumal mõistust eristada "Lihtsalt elektriku" "Õigest Elektrikust".
:hello:
Külaline
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Lambivend kirjutas: 08 Apr 2017, 19:18
Külaline kirjutas: 08 Apr 2017, 18:27 6mm2 ei ole väike varu vaid just vajalik mõõt. Miks sa seda ise teed? Kas hakkadki nüüd iga sõlme ja vidina kohta siit küsima? Sa rikud seadust, elekter pole aiatooli kokkunaelutamine.
Isegi kui sa varjud külalis staatuse taha, ei ole siiski mõtet ila suust välja ajada.
Ila hakkad sina suust välja ajama kui oma kokkukeeratud traatide küljes värised.
Külaline
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 09 Apr 2017, 12:03 Ila hakkad sina suust välja ajama kui oma kokkukeeratud traatide küljes värised.
Ei maksa asja nii üle ka dramatiseerida.Ega see elektri installatsioon pole ka nüüd mingi aju või südameoperatsioon,millega ainult vähesed saavad hakkama.Osad elektrikud ja mõned klähvivad ,,koerad,,
siin foorumis peavad endid ,,jumalateks,, On ka mõistlikke tegijaid,kes ei pea paljuks omi teadmisi jagada.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Külaline kirjutas: 09 Apr 2017, 16:30
Külaline kirjutas: 09 Apr 2017, 12:03 Ila hakkad sina suust välja ajama kui oma kokkukeeratud traatide küljes värised.
Ei maksa asja nii üle ka dramatiseerida.Ega see elektri installatsioon pole ka nüüd mingi aju või südameoperatsioon,millega ainult vähesed saavad hakkama.Osad elektrikud ja mõned klähvivad ,,koerad,,
siin foorumis peavad endid ,,jumalateks,, On ka mõistlikke tegijaid,kes ei pea paljuks omi teadmisi jagada.
Aamen,täpselt minu mõte.
Kahjuks tiirleb neid tühikargajaid siin päris palju, suhteliselt kasutud tegelased. Aga vahest satub mõni mõistlik tegelane, kes reaalselt aitab ilma mingit paska tootmata nagu nt Küülaline.
Mind on see elektri teema viimasel ajal eriti huvitama hakanud, täitsa kahju kohe ,et seda kutset ei läinud õppima.
Vaikselt lugedes, küsides jne saab põhimõtted selgeks ja tegelikkuses ei ole see elektri värk midagi nii raske nagu mõni lontu elektrik väidab. Hetkeseisuga on minu reegel ,et kilpe ma ei puudu aga muude asjadega saab hakkama.
Ja eriti kui teha ikkagi endale siis tahes tahtmata üritad ju teha perfektselt vastasel juhul ei saaks lihtsalt öösel magada :D
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas vtl »

Lambivend kirjutas: 11 Apr 2017, 19:21...Vaikselt lugedes, küsides jne saab põhimõtted selgeks ja tegelikkuses ei ole see elektri värk midagi nii raske nagu mõni lontu elektrik väidab. Hetkeseisuga on minu reegel ,et kilpe ma ei puudu aga muude asjadega saab hakkama.
Oehh. Ma ei tahaks üldse teie omavahelisse sõimlemisse sekkuda, aga niipalju kommenteeriks, et sa kas jagad elektrivärki või ei jaga. Esimesel juhul ei ole vahet, kas tegu on lihtlabase lüliti või keerulise kilbiga. Elektri liikumine on mõlemis arusaadav.
Kui aga elektrialased teadmised puuduvad, siis võib ka ühe juhtme valesti vedamise või paigaldamisega tulekahju põhjustada.

Ei midagi isiklikku. Elekter ei ole tõepoolest raketiteadus, aga füüsikaseadused kehtivad olenemata installatsiooni keerukusest.

PS. Ma ei ole elektrik. Elektroonik ja IT-inimene olen. Oma elektritööd teostan ise.
piirik
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas piirik »

Kui kaabli pikkus on >10m siis tuleks vahekilpi paigaldada ka tyyp II liigpingepiirik.
Lii Pinge
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Lii Pinge »

Pista Piirik Püksi!
piirik
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas piirik »

Kui sul seal suured pinged on siis võid proovida, ehk aitab :D
Külaline
külaline

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

piirik kirjutas: 25 Apr 2017, 14:53 Kui kaabli pikkus on >10m siis tuleks vahekilpi paigaldada ka tyyp II liigpingepiirik.

???
millel see soovitus põhineb ???...

10 meetri reegel oleks asjakohane, kui kaabel tuleks eelmisest piirikuga varustatud kilbist.

Postitusi üle lugedes aga selgub, et töökotta tuleb kaabel liitumiskilbist.

Tundub tõenäolisem, et tegemist on posti küljes või maakilbina paikneva liitumiskilbiga, seega on selle kaabli näol tegemist piksekaitsetsoonide 0A ja I vahelist piiri ületava kaabliga, seega oleks töökoja kilpi vaja kõigepealt tüüp 1 piirikut, selle kõrvale omakorda tüüp 2 piirikut. (Vajadusel nende lahtisidestamiseks omakorda piisava võimsusega drosseleid - viimane on küll paarikümne aasta vanune lahendus). Sel juhul saadaks võimalikud esineda võivad liigpinged piiratud II liigpingekategooria tarvitite (mittekohtkindlad pistikusse ühendatavad tarvitid) enamlevinud impulsspingete taluvusvõimeni ( Uimp<2,5 kV).
:good:
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Jah kaabel plaanis vedada posti küljes olevast liitumiskilbist.
Kas liigpingepiirik on kohustuslik ning mis on riskid kui seda mitte paigaldada? Arvan ,et isegi majakilbis ei ole liigpinge piirikut.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Paraku piirikud meil kohustuslikud ei ole, küll aga on tungivalt soovituslik kordusmaandus ja üsna kohustuslik PEN juhi lahutamine N ja PE juhiks. Liitumiskilbis on need ju koos.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

PEN juhi lahutamisest olen teadlik. Kordusmaandus on hetkel veel tundmatu teema, üritan end sellel teemal ka harida. Ja kui PEN lahutada vahekilbis siis peab soone ristlõige olema vähemalt 10mm2 vaskkaabli puhul?

Mida mul minimaalselt sinna kilpi vaja oleks ,et asi toimiks. Kindlasti 3 faasi kaitse 3f pistikule, 1 faasi kaitse pistikutele ja valgustusele. Ideaalis kindlasti ka rikkevoolukaitse. Pealüliti peab ka olema :D?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Miks sa seda töökoja kilpi vahekilbiks kutsud? Majas on ka veel kilp?
Pane siia mingi skeem oma kilpidest alates sellest 32 A liitumiskilbist, siis saab nõu anda kuhu maandus teha ja millised ristlõiked ja mitu kaablisoont kuhugi vaja on.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Jah majas on ka kilp. Ütleme nii ,et kilpe on kaks, liitumiskilp ning maja kilp.
Maja kilbist on raske vedada juhtmeid töökotta ning ei ole mõtet seda maja kilpi nii palju koormata ka.
Seega tulekski teha töökojale eraldi kilp.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Vahekilp töökotta.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Töökotta AXPK 4G16 kaabel ja kordusmaandus, sama ka majale, kui juba tehtud ei ole.
Vasta