pilguheit 5k paneemaja kilpi

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Külaline
külaline

pilguheit 5k paneemaja kilpi

Lugemata postitus Postitas Külaline »

käisin siis mõndaaeg tagasi ühes eesti väikelinnas 5korruselise paanelmaja korteris külas.
kuna külaskäik venis pikemaks ja igav oli siis huvipärast vaatasin antud püstaku antud korruse elektrikilpi.
ja mis seal nägin siis

1) igal korteril (3 korterit) oli 3 kaitset 16A 2tk ja 10A 1tk. Kaitsme olid väljanägemiselt tänapäevased, DIN latil jne.
2) natuke kõrval asus väike "blokk" kus oli 3 47A kaitset . antud skeemis võib siis need 47A kaitsemed lugeda iga korteri peakaitsmeks.
2) RVK puudusid
3) iga kaitseme väljaminev kaabel oli alumiinium soon, silmajärgi sama paks välja kui näiteks 2.5mm2 vask.
põhimõttelselt on kilbis näha see klassikaline veneaegne kahe soone alumiiniumkaabel (valge isolatsioon), kaitsmest väljaminev F oli vist sellesama kaabli üks soon (enam peast nii 100% fotomälu järgi ei mäleta).
4) kõik 3 kaitset olid alt voolukammiga kokku tõmmatud. "sisenev" soon (mis tuli 47A kaitsmest) oli ka silmajärgi selline 2.5mm2 tüüpi, silma järgi üsna peenike.
5) mis ma veel konkreetses korteris tähele panin. kõik pistikupesad olid _ilma_ maanduseta. välja arvatud pesumasina tööks kasutatavad pistikupesa. seal oli maandus. mul tekkis kohe vastupandamatu soov see lahti kruvida (seda ma ei teinud) et vaadata miks seal on maandusega pistikupesa.
a) kas seal on tõesti eraldi maandussoon mis läheb "kuhugi".
b) kas seal on teostatud maandus läbi selle et N ja PE on kokku kruvitud?


ma hästi ei saa aru et inimene, elektrk, kesiganes, kes selle kilbi seal kokku keeras. miks paneb keegi taoliselt vanad alu kaablid ja 16A kaitsmed kokku ?
kui ma just millestki väga valesti aru saa ei saa on selline kombinatsioon üsna halb ja isegi eluohtlik ?

ja no suure tõenäosusega on terve see maja oma 60 korteriga ja kõik ümbritsevd 5k paaneelikad samamoodi tehtud. huvitav miks peab elektriasju niimoodi tegema?
Külaline
külaline

Re: pilguheit 5k paneemaja kilpi

Lugemata postitus Postitas Külaline »

miks? rahapuudus. kilbi uuendamine eeldab ka kogu kaabelduse väljavahetust. enamjaolt on see freesimine. ehk siis kogu korteri remont. lisaks leitakse odavad "elektrikud" kes teevad oma töö võimalikult odavalt ja sageli korrektseid teadmisi omamata. kõik see taandubki rahale.

Volt, kasutajanimi
Voolupulk
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 101
Liitunud: 13 Jaan 2015, 18:14
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 3 korda

Re: pilguheit 5k paneemaja kilpi

Lugemata postitus Postitas Voolupulk »

Nõustun eelpoolkõnelenuga, et peamine küsimus on kindlasti rahas, eriti suur on see probleem väikelinnades, Tallinna kohta ei oska öelda, aga Tartus on suurel enamusel paneelmajadest, kuhu mul tööalaselt asja on olnud, vähemalt maja üldjuhtmestik vahetatud. Eks see ole ka elektriku südametunnistuse küsimus, kas ta kliendi nõudmisel teeb odava ja potentsiaalselt ohtliku lahenduse või jääb oma veendumuste juurde ja jalutab minema, isiklikult on tulnud ette olukordi, kus inimene ei saagi lõpuni aru, et tema soovitud lahendus on elu- ning tuleohtlik ja olen töö tegemata jätnud, samas võib arvata, et enamustel juhtudel leitakse keegi teine, kes selle ikkagi ära teeb, aga vähemalt minu uni on rahulik...
Elektritööd Tartus ja mujal Lõuna-Eestis 5137 844 www.elekter24.ee
Külaline
külaline

Re: pilguheit 5k paneemaja kilpi

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Pole korrektne jah,aga lohuta ennast sellega, et need vanad veneaegsed kaitsmed, mis uutega on asendatud, poleks niikuinii töötanud. Seega on asi paremaks saanud. Ja sissekrohvituna on juhtme jahutustingimused siiski paremad kui villa sisse paigaldatult, eriti kui tegemist veel selle laia juhtmega kus sooned üksteisest kaugel.
:hello:
Külaline
külaline

Re: pilguheit 5k paneemaja kilpi

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 13 Jaan 2016, 19:52 ma hästi ei saa aru et inimene, elektrk, kesiganes, kes selle kilbi seal kokku keeras. miks paneb keegi taoliselt vanad alu kaablid ja 16A kaitsmed kokku ?
kui ma just millestki väga valesti aru saa ei saa on selline kombinatsioon üsna halb ja isegi eluohtlik ?

ja no suure tõenäosusega on terve see maja oma 60 korteriga ja kõik ümbritsevd 5k paaneelikad samamoodi tehtud. huvitav miks peab elektriasju niimoodi tegema?

Kui projekteerija on nii projekti kirja pannud (ja panevad koguaeg ja ka edaspidi), siis tuleb teha ju? Üldjuhul kortermaja rekonstrueerimisel korterisisest elektripaigaldist ei käsitleta.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: pilguheit 5k paneemaja kilpi

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Mis pagana nominaal see 47 veel on ? Pole siiani sellist kohanudki.
Külaline
külaline

Re: pilguheit 5k paneemaja kilpi

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ehk nägi inimene 40 amprilist pealülitit.... ?
Või on mingeid ime aafrika lüliteid sisse toodud....?
Tramaivoi
külaline

Re: pilguheit 5k paneemaja kilpi

Lugemata postitus Postitas Tramaivoi »

Aga kui olid eelnevalt skeemi järgi 16 ja 10 amprised kaitsmed ja lihtsalt uuendati? See ei ole ju valesti tehtud? Ei saa ju nõuda uue standardi järgi, kui ei muudeta skeemi?
tommy4
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 437
Liitunud: 06 Apr 2009, 09:15
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 8 korda

Re: pilguheit 5k paneemaja kilpi

Lugemata postitus Postitas tommy4 »

See 47 polegi voolutugevus, vaid kaitsme tüüp. Olen isegi sama asjaga alt läinud, kui hämaras vaatasin. Nimelt on kunagine Electrocomp kaitse, millel kiri (tüübitähis) C47N. See must kiri on oražil taustal ja hämaras täiesti mitteloetav. Järgmisel real on aga imepisikeselt kirjas 16A Type C.
Vasta