Kas soovituslik või kohustuslik...

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Tiits
külaline

Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

Tere ! Palun öelge,kas,2,5mm2 kaabel pistikupesadele on soovituslik või kohustuslik?Või võib ka 1,5 mm2 olla?
Teine küsimus oleks selline,et kui on mingi krupp tarbijaid ühe kaitsme all ja näiteks on ees 16A kaitse,aga seal ahelas on sisse lülitatut ainult üks tarbija mis nõuab ette vaid 10A kaitset või veel vähem ,siis kuidas sellisel juhul selle tarbija kaitsmine toimub.
Ärge.siis kohe tagasi kooli hakkake saatma.Tean isegi,et peaksin teadma,aga seekord juhtus nii. :oops:
Tiits
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

Vigade parandus: krupp loe grupp
TumeTumba
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 96
Liitunud: 14 Nov 2011, 15:53
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas TumeTumba »

pistikupesale võib panna ka näiteks 4 või 6 ruuduse kaabli, sõltub tarbijast. see on vale arusaam, et kaitse kaitseb tarbijat. korrektselt on selle automaadi nimi LIINIkaitselüliti. ehk siis kaabli kaitse. automaati ei koti absoluutselt, mis tarbija sul seal otsas tilpneb. kui vool liinis (kaablisoones) läheb üle kaitsmele lubatu, ta rakendub ja teeb asja pimedaks.
siiski on näiteks Z tunnusjoonega kaitsmeid elektroonika jaoks, seal on vool ja lubatud hälbed väiksemad. raske käivituse jaoks on K tunnusjoon. enamlevinud on B ja C, esineb ka D-d.
kui sul on 2,5 ruudune liin ja sellel on justnimelt C16 kaitse, nagu tavaliselt pesadele pannakse, sa kasutad mingit 400 vatise võimsusega tööriista, siis on vool suhteliselt tühine 1,7 amprit. kui sul tekib seadmes lühis või näiteks ülekoormus, siis läheb vool suureks või liiga suureks ja kaitse rakendub. aga jällegi - mitte tööriista kaitseks vaid liini kaitseks, et kaabel ära ei kärssaks.
tommy4
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 437
Liitunud: 06 Apr 2009, 09:15
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas tommy4 »

Pistikupesad võib vabalt ka 1,5mm2 kaabliga ühendada, kui kaablit kaitseb max. 13A kaitse.

Tarbija kaitsmine toimub ikka tarbija enda kaitseaparatuuri abil. Kilbis olevad kaitsmed kaitsevad AINULT kaableid.
Tiits
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

Ok,ühesõnaga on siis niimoodi,et kui on 2,5mm2 kaabel,siis pannakse soovituslikult ette mitte üle 16A,kuigi lubatud on eri paigaldsviiside korral ka suuremaid ampreid. Samas ,tarbijaid võib panna järgi mida tahes,pea-asi,et ei ületaks kaabli taluvuse piiri,seega 16A puhul tohin ma koormata liini 16*230W. Kõik loogiline.
Tänan.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas trebla »

Eelpool on kõik põhiliselt õigesti aga samas siiski kohati segaselt.

Jah - automaadid on LIINIkaitselülitid, st nad kaitsevad AINULT kaableid, mitte seadmeid.
Jah (sõltuvalt paigaldusviisist) - 2,5 mm2 kaablile max 16 A, 1,5 mm2 kaablile max 13 A.

Sama nimivooluga kuid erineva tunnusjoonega (A, B, C, D jne ) kaitselülitite ülekoormusvabasti ehk siis termo- või teise nimega bimetallvabasti on täpselt sama ja seega need kaitsevad kaablit ülekoormuse vastu ühtemoodi. Erinevus on elektromagnetvabastis - ehk nn lühisekaitses või voolulõikes. Näiteks B, C, ja D tunnusjoonega kaitselülitid peavad end hetkeliselt välja lülitama vastavalt 5, 10 või 20 kordse nimivoolu väärtuse peale.
Seda on vaja selleks, et inimeste ohutuse eesmärgil tuleb juhul, kui mõni selline osa, mida inimene võib puudutada (seadme metallkorpus, metallist trepikäsipuu või toru) peaks rikke tõttu satuma pinge alla, siis tuleb selle rikke toide katkestada hetkeliselt ( 0,4 sek jooksul).

Sellepärast siis tulebki ühendada need metallosad kaitsejuhiga (selle kollarohelise soonega) ja kui nüüd faas satub korpusesse, siis peaks tekkiv lühisvool olema nii suur, et lööb kaitse hetkega välja.

Loogiliselt oleks siis kasulik kasutada tundliku tunnusjoonega kaitset - B.
Kuid paljudel tarbijatel on tugevad käivitusvoolutõuked, ja see tundlik kaitse võib rakenduda käivitusel asjata. Seetõttu soovitavad paljud elektrikud, et paneme C, "see ei löö nii kergesti välja".....
Selle loogika asemel oleks veel parem siis D , sest "see lööb veel vähem välja" ?

Jah D olekski parim, aga on vaja, et automaadi poolt kaitstava liini lõpus lühise tekkimisel automaat rakenduks ikkagi hetkeliselt - kaabli enda takistus võib aga olla pikema liini puhul nii suur, et lühisvool ei saagi kasvada 20 kordse nimiväärtuseni. Seega ei saa D tunnusjoonega kaitset sel puhul kasutada. Tuleb võtta C, või B. Ja kui see ka ei aita , siis juba jämedale kaablile väiksema nimivooluga B, et lühisel liini lõpus kaitse hetkeline rakendumine oleks tagatud.
Seega B tunnusjoonega kaitselülitite taha saab ehitada kõige pikemaid liine, kuid puuduseks on see, et suure käivitusvoolutõukega seadmed võivad panna selle asjatult rakenduma...

Jätsin siin seni nimelt muud võimalikud tunnusjooned (A,E,G,H,HG,K,L,MA,R,S,U,Z jne) mainimata,sest tegemist on enesele ehitajate foorumiga ja kodukasutuses võis sarnastes paigaldistes ( kus lülitama pääsevad tavaisikud ehk siis elektriala teadmisi mitteomavad isikud) kasutatavate kaitselülitite jaoks näeb standard ette vaid kolme võimalikku tunnusjoont, ehk siis B, C või D tunnusjoont. (ehk A või Z või K ei tohiks kodus justkui kasutada, ehkki ehituslikult pole neil nonde BCD.deg mingit vahet.)
Tiits kirjutas:.......,seega 16A puhul tohin ma koormata liini 16*230W. Kõik loogiline.
Tänan.
ilmselt mõtlesid ikka 16 A x 230 V mis teeb 3,68 kW... :this:
Tiits
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

Tiits kirjutas:.......,seega 16A puhul tohin ma koormata liini 16*230W. Kõik loogiline.

Väljendus on ebakorrektne aga,jah mõttekäik ikka õige :)

Vaatasin ,millised kaitsmed ees on.Elektripliit ja peakaitse on vastavalt siis C20 ja C32 .Toad mõlemad B16.Elektriboiler eraldi B10. Pesumasin ja külmik B16.
Tubade pistikupesadesse tulevad 2mm läbimõõduga alumiinium juhtmed,mis arvutuslikult annavad ristlõikeks 3,14 mm2 ja suhtena vaskjuhtmesse siis 3,14:1,5= 2,09mm2.Läbimõõt oli tavalise supleriga mõõdetud järelikult arvata võib,et see al juhe vastab siiski 2,5mm2 vasele.Tubades on voolutarve väike.Põhimõtteliselt telekas ja sülearvuti ja külmade ilmadega ühes toas 2000W el.radikas küttele lisaks.Telekas 1,1A/110 W nii on vähemalt telekale kirjutatud.
Oleks ehk parem lasta vahetada tubade kaitsmed B10 Vastu?
Ah ja ,juhtmete pikkus mõõdetuna kõige kaugemast kilbist olevast kontaktist on ca20m. juhtmed on seina süvistatud.Kas lööb igal juhul ja õige ajaga lühise puhul16A kaitsme välja?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Tiits kirjutas:Kas lööb igal juhul ja õige ajaga lühise puhul16A kaitsme välja?
Selle arvutamiseks on vaja teada kaablite ristlõikeid ja pikkusi kuni alajaamani ja trafo võimsust. Teine võimalus on mõõta lühisvoolu spets mõõteriistaga.
Tiits
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

Küsiks siis vastajate lahkel loal veel mõned küsimused.
Vannitoas vann ei ole maandatud või nn.potentsiaal ühtlustatud.
Varem oli torude kaudu,kuid seda teha enam ei tohi ja pole ka võimalust(torud vahetatud plastiktorude vastu.)
Kui el kilp on vannitoa kõrval teises ruumis,siis kuidas vanni maandamine peaks kõike reeglieid järgides toimuma.Kilbist PE juhe vanni jala külge?Millise ristlõikega?
Millised ohud inimest vannitoas varitsevad,kui vann on maandamata,aga pesumasinal on ees RVK(Või ei ole ees aga on kaitsejuhtmega PE maandatud)

Kas RVK olemasolul peabki üleüldse vanni maandama?
Kas TN-C-S juhistiku puhul töötab RVK tõrgeteta.Põhjuseta välja ei hakka lööma?
Mis juhtub vannisolijaga,kui näiteks soojaveeboileri tenn lõhkeb(olen kuulnud sellisest juhusest),või boileri korpus satub muul põhjusel voolu alla
Kas sellisel juhul hoiab boileri enda bipolaarne kaitselüliti ja kaabli kaitsesoon PE selle kõige hullema ära,või peab boileril ka ees olema RVK?
Kui ma lasen elektrikul panna pesumasinale ja boilerile ette RVK kas ma saan siis nõuda,et elektrik kontrollib nende korrasolekut?
Kuidas suhtute pistikupesadesse pandavatesse RVK lülititesse.Kas nende korrasolekut peab laskma ka kohapeal üle kontrollida?.Saab ju selle igaüks panna,aga kas ta ka kriitilises olukorras töötab.....
Kas RVK panek ja kontroll on elektrikutel tunnihinne,või mingisugune kindel suurus?
Üks loll jõuab rohkem küsida,kui sada tarka vastata,aga ehk püüate siiski.Arvan,et väga paljud mitteelektrikud ei teagi nendele küsimustele vastuseid.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4221
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 81 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Hiid »

mul on üks rikkevoolukaitse kilbis ja kogu maja tema taga.
Väga hästi saab kontrollida nii, et paned veekeetja silmini vett täis ja siis kui keema tõuseb, muliseb vesi igale poole vahele ja ongi maja pime :lol:
Võib ka kopsikuga vargapesale läigatada. Maitse asi :grin:
Pmst peaks ka saama juhet või fööni vanni kastes olukorrast aimu :mrgreen:
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 499
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas officer »

Tiits kirjutas:Küsiks siis vastajate lahkel loal veel mõned küsimused.

Kui ma lasen elektrikul panna pesumasinale ja boilerile ette RVK kas ma saan siis nõuda,et elektrik kontrollib nende korrasolekut?
...saad (nõuda)küll, kui ise ei julge TEST nuppu vajutada :roll:
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Tiits kirjutas:väga paljud mitteelektrikud ei teagi nendele küsimustele vastuseid.
Ilmselt paljud elektrikud ka ei tea. Sellepärast ei ole neile üksikutele küsimustele foorumis mõtet vastata, kuna see on ainult väike osa sellest, mida kõike veel silmas pidama peab.
Sain aru, et ise sa neid töid teha ei kavatse. Sel juhul pädev elektrik vastutab kõige eest ja teeb nii, nagu vaja.
Tiits
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

Et siis RVK on testnupp olemas.Pole sellise elukaga varem kokku puutunud,sellepärsst ei tea.Nüüd siis tean.Nalja nabani :lol: Mõnel teisel ka kohe tuju rõõmam.
fastteam
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 198
Liitunud: 02 Juun 2009, 22:44
On tänatud: 4 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas fastteam »

Ikka saab mõõta, minul taadeldud tester ja taks:
1 RCD mõõtepunkt 5 eur(ametlikult). See on siis n.ö. muude mõõdistuste vahel
Sisaldab siis RCD ehk RVK väljalülitusaja (ms) aega ja rakendusvoolu väärtust mA-es
Sisaldab ka vajadusel tarviti lekkevoolu mõõtmist mA-es kui näiteks viimane on põhjustanud RVK rakendumisi.
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 499
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas officer »

fastteam kirjutas:Ikka saab mõõta, minul taadeldud tester ja taks:
1 RCD mõõtepunkt 5 eur(ametlikult).
...jälle hakkab nalja saama :roll:
Tiits
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

officer kirjutas:
fastteam kirjutas:Ikka saab mõõta, minul taadeldud tester ja taks:
1 RCD mõõtepunkt 5 eur(ametlikult).
...jälle hakkab nalja saama :roll:
Kas sulle diagnoosi pole veel pandud? :confused
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

fastteam kirjutas:minul taadeldud tester ja taks: 1 RCD mõõtepunkt 5 eur(ametlikult)
Aga kas mitte ametlikult ka saab?
Ints
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 452
Liitunud: 26 Veebr 2006, 19:43
On tänatud: 3 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Ints »

"Jah - automaadid on LIINIkaitselülitid, st nad kaitsevad AINULT kaableid, mitte seadmeid.
Jah (sõltuvalt paigaldusviisist) - 2,5 mm2 kaablile max 16 A, 1,5 mm2 kaablile max 13 A."

Teatud erijuhtudel on 2,5mm2 kaablile lubatud ka 20A kaitse,aga mina jätaksin need erijuhud siin foorumis kõrvale (et ei tekiks valet ettekujutust).Rusikareegel:

2,5mm2 kaablile max 16A kaitse
1,5mm2 kaablile max 10A kaitse
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

trebla kirjutas:automaadid on LIINIkaitselülitid, st nad kaitsevad AINULT kaableid ... et inimeste ohutuse eesmärgil tuleb toide katkestada hetkeliselt ( 0,4 sek jooksul)
Väike märkus - nagu sa ka ise kirjutad, kaitseb ka inimesi, mitte AINULT kaableid. Pigem esmalt inimesi ja lisaks ka hooneid tulekahju vastu.
TumeTumba
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 96
Liitunud: 14 Nov 2011, 15:53
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas TumeTumba »

Küülaline kirjutas:
trebla kirjutas:automaadid on LIINIkaitselülitid, st nad kaitsevad AINULT kaableid ... et inimeste ohutuse eesmärgil tuleb toide katkestada hetkeliselt ( 0,4 sek jooksul)
Väike märkus - nagu sa ka ise kirjutad, kaitseb ka inimesi, mitte AINULT kaableid. Pigem esmalt inimesi ja lisaks ka hooneid tulekahju vastu.
See, mis sa välja tood, on liinikaitse kaudne kõrvalmõju. Inimeste ja tulekahju kaitseks on siiski otsene lisakaitse - rikkevoolukaitselüliti.
Tiits
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

Ok,minu eelmine küsimustik läks pikaks,teen siis lühemaks.
Jätame kõrvale euronormid,seal peavad banaanid ka olema kõik ühesuguse suuruse ja kujuga.
1)Kas reaaalselt kujutab kaitsejuhtmega ühendatud el soojaveeboiler ohtu duši all või vannis olevale inimesele?Kas tuleks kuivas ruumis olevale boilerile ette panna RVK?
2)Mille eest kaitseb mind ikkagi maandatud vann või maandatud kipsitagune metallkarkass.Kas tegu on staatilise elektriga ja kas see on siis inimesele nii ohtlik?
Keegi ehk seletaks täpsemalt lahti.
Selgituseks,et seinakontaktides on kaitsejuhe olemas.
Elus on ikka nii,et keegi kusagil on sinust targem,tugevam,ilusam....nii et ärge siis väga puhevile minge.Naerda on selliste küsimuste üle kohatu!
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 499
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas officer »

Tiits kirjutas:Ok,minu eelmine küsimustik läks pikaks,teen siis lühemaks.
Keegi ehk seletaks täpsemalt lahti.
...pühade ajal on vältimatu arstiabi väidetavalt 24h olemas . Veel enam, sulle tullakse kindlasti järgi ka :roll: !
Tiits
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

Et siis ikkagi diagnoosiga :confused:
Ära rohkem joo! :banghead:
Igas foorumis kohe peab olema oma......
Kahjuks!
Tiits
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Tiits »

Ühtlasi teema lukku ka.
Häid pühi kõikidele nendele oma ala spetsidele kes siin foorumis ei pea paljuks ka teisi õpetada ja noh,olgu ka nendel mehepoegadel uuel aastal õnne ja tervist,kes siin teiste üle irvitades ennast lõbustada püüavad. :jooma
Külaline
külaline

Re: Kas soovituslik või kohustuslik...

Lugemata postitus Postitas Külaline »

siin foorumis on paar tüüpi kes tõsiselt ülbelt esinevad ja kipuvad ka mõnede nõuandjatega hüppama. ära pööra tähelepanu, no on selliseid. tänu sellisele trollimisele ei kiputagi väga asjast rääkima.
Vasta