AL-CU juhtmete ühendamine

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Külaline
külaline

AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tere,

Vaja oli olemasolevaid pistikupesasid nihutada. Sai freesitud uued harutoosi pesad ja lõigatud kanalid juhtmetele. Probleem nimelt selles, et vana juhtmestik on alumiiniumist, uus juhe aga vasest. Millega neid omavahel ühendada võiks, et asi oleks ajas püsiv.
Hetkel sai ühendatud Wago liitmikuga: https://eshop.wago.com/JPBC/0_5StartPag ... ATALOGPAGE

Kuna asi jääb krohvi alla, siis peaks olema lollikindel lahendus. Kas see Wago sobiks sellisesse kohta üleüldse?
Tänud ette nõuannete eest!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Lollikindel lahendus on kasutada Al-Cu hülssimist
Külaline
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

"Lollikindel" on mitte tegelda lollustega ja mitte kuulata lolle soovitusi.
... arvan ma.
Imelik.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ma "tõlgin" imeliku postituse:
Sellist NÕUETEKOHAST ühendusviisi ei ole olemas, et Al ja Cu juhtmesooni ühendada lahtiselt krohvi sees.
Külaline
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

No oli vaja see lollus ära teha, ei olnud muud valikut. Krohvi sisse see asi päris otse ei jää, ühendus jääb vanasse pistikupesa harutoosi, katan elektrit mittejuhtiva materjaliga, ja siis võrk ja krohv.
Veel mõtteid lisaks Kalvise ja Imeliku soovitustele?
fastteam
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 198
Liitunud: 02 Juun 2009, 22:44
On tänatud: 4 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas fastteam »

Külaline kirjutas:No oli vaja see lollus ära teha, ei olnud muud valikut. Krohvi sisse see asi päris otse ei jää, ühendus jääb vanasse pistikupesa harutoosi, katan elektrit mittejuhtiva materjaliga, ja siis võrk ja krohv.
Veel mõtteid lisaks Kalvise ja Imeliku soovitustele?
Peaks jätma hooldetoosi, kaane vms, nii on ette nähtud !
Hülssimine ka variant jah
Link ei avane aga kui too wago on ülesse alla liigutavate niplitega siis võid ühendada, kuid töö peab olema hoolas.
Alu juhtmed kaugemalt puhastada et oleks terved ja pastat vahele. ristlõiked ei või erineda loomulikult ka..
Külaline
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Link oli jah vigane, vabandused.
Ei olnud see niplitega Wago, on selline isend: https://eshop.wago.com/JPBC/0_5StartPag ... ATALOGPAGE ja sealt toode 273-252 (push wire connector for junction boxes).

Kannatab jätta? Kuna AL ja CU ei ole Mendelejevi tabelis kõrvuti, siis kas sellise silla puhul võib seal mingi reaktsioon tekkida?
A.S.
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Alumiiniumjuhtme korral peaks säherdune Wago põhimõtteliselt juba ampri-paari korral maha põlema. Mitte nüüd küll momentaalselt, seega väga-väga ajutiseks lahenduseks vast isegi kõlbaks.
Külaline
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

A.S. kirjutas:Alumiiniumjuhtme korral peaks säherdune Wago põhimõtteliselt juba ampri-paari korral maha põlema. Mitte nüüd küll momentaalselt, seega väga-väga ajutiseks lahenduseks vast isegi kõlbaks.
on see mingi teadus, või sinu tunde küsimus?
A.S.
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Ei ole teadus, lasin lihtsalt voolu läbi ja kontrollisin temperatuuri.
Aga kellel on tunne, et tahaks siiski väga-väga kasutada, siis mina keelama ei hakka.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Küülaline kirjutas:Ma "tõlgin" imeliku postituse:
Sellist NÕUETEKOHAST ühendusviisi ei ole olemas, et Al ja Cu juhtmesooni ühendada lahtiselt krohvi sees.
Minu harimiseks või umbes nii. Kas kruviklemm selleks tõesti ei kõlba? Piltlikult on ju kilbis peakaitsmesse sissetulev juhe alumiiniumist ja väljaminevad juba vasest ehk sisselülitatud asendis meenutaks peakaitse oma olemuselt kruviklemmi.
madis_l
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 22 Okt 2008, 21:52
Asukoht: Tartu, tel. 55 34125

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas madis_l »

Tuleb vist Ameerikasse kolida - seal on paar lahendust ka nõuetekohaseks tunnistatud:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aluminum_w ... ired_homes
ehk siis:
http://www.te.com/catalog/cinf/en/c/10914/968
ja
http://www.kinginnovation.com/products/ ... -alumiconn


Oskab keegi ehk siiski sarnast asja (ma mõtlen just seda pressliitmiku) ka siin-mail leida?
aga ee.ehitus.vestlus ?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

On olemas ka spetsiaalne kruviklemm just Cu-Al üleminekuks aga see mida mina olen katsunud oli alumiinium lati ja Cu kaabli ühendusele. See on 100 % sertifitseeritud ja tunnustatud lahendus. Idee seisnes vahemetalliga kaetud seibis või kontaktpinnas. Pole tööl, kataloogis ilmseks leiaks ehk midagi ülesse. Tavapoodides ei ole müügil näinud.
Ennist ütlesin, et on olemas spets hülsid Cu-Al jätkamiseks. See on ka 100% kindel lahendus. Keegi sai vist väga valesti aru, hülss ei jää paljalt krohvi sisse, tuleb termokahaneva toruga katta. Ma pidasin seda nii enesestmõistetavaks, et ei pidanud vajalikuks üle mainida.
On olemas ka nõukaaegne lahendus. Tollal olidkõik kontaktid KL kui harukarpides ju arvestatud alumiiniumkaablite ühendamiseks, seega töötaks see lahendus tänagi. Aga krohvi alla ma ei julgeks seda panna, põhjuseks alumiiniumi väike väsimine kruvi pingele.
A.S.
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Urmas kirjutas:...ehk sisselülitatud asendis meenutaks peakaitse oma olemuselt kruviklemmi.
On kaks võimalust: kruvi puutub otse vastu kaablisoont, kruvi ja kaablisoone vahele jääb suur lapik metallitükk. Teine variant isegi toimiks, esimene aga mitte, sest pisikese kruviotsa alt valguks imepehme alumiinium lihtsalt minema.
 
Külaline
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

A.S. kirjutas:Ei ole teadus, lasin lihtsalt voolu läbi ja kontrollisin temperatuuri.
Aga kellel on tunne, et tahaks siiski väga-väga kasutada, siis mina keelama ei hakka.
Spetsifikatsioonis kirjas et kannatab 24 A, arvad, et põleb kohe maha?
Külaline
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

A.S. kirjutas:
Urmas kirjutas:...ehk sisselülitatud asendis meenutaks peakaitse oma olemuselt kruviklemmi.
On kaks võimalust: kruvi puutub otse vastu kaablisoont, kruvi ja kaablisoone vahele jääb suur lapik metallitükk. Teine variant isegi toimiks, esimene aga mitte, sest pisikese kruviotsa alt valguks imepehme alumiinium lihtsalt minema.
 

Hetkel ühendus tehtud siiski wago sillaga, kus kruviühendust ei ole. Mis on sellise ühenduse puhul suurim risk? Kuumenemist ma isiklikult (esialgu) ei karda, mind huvitab just, et kas seal hakkab minigi keemiline reaktsioon pihta, põhi riskiks ehk esmalt oksüdeerumine mis siis kunagi hiljem viib jah kuumenemiseni jne?
A.S.
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Külaline kirjutas:
A.S. kirjutas:Ei ole teadus, lasin lihtsalt voolu läbi ja kontrollisin temperatuuri.
Aga kellel on tunne, et tahaks siiski väga-väga kasutada, siis mina keelama ei hakka.
Spetsifikatsioonis kirjas et kannatab 24 A, arvad, et põleb kohe maha?
Oled ikka päris kindel, et spetsifikatsioon väidab seda alumiiniumkaablite kohta? Vase korral küll jah sellist voolu kannatab.
 
Külaline
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

A.S. kirjutas:
Külaline kirjutas:
A.S. kirjutas:Ei ole teadus, lasin lihtsalt voolu läbi ja kontrollisin temperatuuri.
Aga kellel on tunne, et tahaks siiski väga-väga kasutada, siis mina keelama ei hakka.
Spetsifikatsioonis kirjas et kannatab 24 A, arvad, et põleb kohe maha?
Oled ikka päris kindel, et spetsifikatsioon väidab seda alumiiniumkaablite kohta? Vase korral küll jah sellist voolu kannatab.
 
Seda ei ole kahjuks täpsustatud....
Külaline
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Leidsin netist huvitava info:

Connection of solid aluminum
wires
WAGO spring-clamp terminal blocks
are suitable for solid aluminum wires Ê
up to 4 mm
2
/ AWG 12 if WAGO con-
tact paste „Alu-Plus“ is used for the
connection.
Please take into account that the nomi-
nal currents must be adapted to the
reduced conductivity of the aluminum
wires:
2.5 mm2
/ AWG 14 = 16 A
4 mm2
/ AWG 12 = 22 A
Cleaning and greasing of the aluminum
conductor is no longer necessary. Use
the WAGO contact paste “Alu-Plus“
instead, which is directly injected into
the conductor introduction hole of
WAGO terminal block by means of the
handy syringe.
This allows the easy connection of solid
aluminum wires (in case of multipole ter-
minal blocks, also mixed with copper
conductors).
WAGO „Alu-Plus“
l automatically destroys the oxide film
during clamping
l prevents fresh oxidation at the
clamping point
l prevents electrolytic corrosion bet-
ween aluminum- and copper con-
ductors (in the same terminal block)
l offers permanent protection against
corrosion
It is, of course, also possible to apply
the WAGO „Alu-Plus“ directly on the
whole surface of the aluminum wire
before clamping.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas:Minu harimiseks või umbes nii. Kas kruviklemm selleks tõesti ei kõlba? Piltlikult on ju kilbis peakaitsmesse sissetulev juhe alumiiniumist ja väljaminevad juba vasest ehk sisselülitatud asendis meenutaks peakaitse oma olemuselt kruviklemmi.
Disklaimer - ma ei ole elektrik ja ei vastuta oma postituse järgimisest tingitud tagajärgede eest.

Mina olen alu ja vase ühendamiseks kasutanud selliseid kruviklemme, mis on terasest, mitte vasest. Ära tunneb neid selle järgi, et klemmi materjal on hõbedane, mitte vaskne ning magnet hakkab külge. Ideaalne oleks veel selline klemm, kus kruvi ja juhtme vahel vedru, et kruvi otse pehmesse alumiiniumjuhtmesse ei lõikuks.

Nädalapäevi pärast koostamist olen *kergelt* üle pingutanud ja siis nii jätnud. Pärast seda ei ole hea juhtmeid enam liigutada. Hilisema korduva kontrollimise käigus olen veendunud, et need ühendused ei kuumene.

Tõsi, kõik need ühendused on olnud vähem või rohkem ajutised - nii nagu renoveerimine on vanas majas toast-tuppa või korruselt korrusele liikunud. Seega teeemaalgataja poolt esitatud nõuet "ajas püsiv", ei garanteeri.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

A.S. kirjutas:Alumiiniumjuhtme korral peaks säherdune Wago põhimõtteliselt juba ampri-paari korral maha põlema. Mitte nüüd küll momentaalselt, seega väga-väga ajutiseks lahenduseks vast isegi kõlbaks.
Olen omal ajal remondi käigus ajutiseks kiirühenduseks Wagot proovinud. Seda vanemat tüüpi, tumehalli.
Tegu on "põleb - ei põle maha" loteriiga. Vähegi suurema koormusega võib kuumeneda, siis liigutad pisut juhtmesoont, Wago vedrunuga lõikab uue sälgu juhtmesse ja käib jälle. Natukene aega.

Kui on soov tuletõrjega vene ruletti mängida, siis on tegu kahtlemata toreda meelelahutusega.
kotermann
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 210
Liitunud: 28 Jaan 2005, 19:51
On tänatud: 10 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas kotermann »

Olen teinud ekspertiisi kärssama läinud paigaldisele, kus 2,5 mm2 Al juhid olid wagode abil ühendatud 2,5 mm2 Cu juhtmesoontega.
Alumiiniumjuhtmetel oli isolatsioon paljudes kohtades kümnete sentimeetrite ulatuses sulanud, kohati ka paljaks põlenud. Ilmselgelt alumiiniumjuhi kontakt wago klemmis on nii suure takistusega, et tekkiv soojus ületab ohutu piiri. (Tegemist oli TÜ 9-korruselise ühikaga Tartus Narva maanteel, enne kapitaalset renoveerimist).

Mis puutub igasugustesse kolmandatest, neljandatest või viiendatest metallist seibidesse vase ja alumiiniumi kokkupuutepindade vahel, siis see on mõttetu jura. Kahe metalli kontaktpotentsiaali suurus oleneb nende kaugusest elementide perioodilisuse tabelis - mida kaugemal, seda suurem kontaktpotentsiaal, seega ka suurem oht kontakti korrodeerumisele ja riknemisele. Kui sätime Al ja Cu vahele metallilataka X, mis asub tabelis nende kahe vahel, siis tekkib kaks kontaktpotentsiaali - üks Al ja X vahel, teine X ja Cu vahel. Nende kahe kontaktpotentsiaali summa on täpselt sama suur, kui otse Al ja Cu vahel ehk lühidalt - midagi ei lähe paremaks.

Kunagi tehti Al-Cu liitedetaile, milledes need kaks metalli suruti ülikiirelt ja tugevalt üksteise vastu (plahvatuse kiirusel), nii et ühe metalli molekulid tungisid sisuliselt teise metalli struktuuri e. kristallvõresse, sellisel juhul vähenes kontaktpotentsiaalide erinevus tunduvalt. Sellisele jublakale ühendati siis ühele küljele alumiinium, teisele küljele vaskjuht.

Kuidas praegu vastavad jublakad tehakse, ei tea.

Küsijale: kui pead kindlasti ikka selle alumiiniumi ja vase kokku pusima, siis tee seda igal juhul kontrollitavas, s.o. avatava kaanega harutoosis ja mitte mingil juhul wagoga.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Küülaline kirjutas:Ma "tõlgin" imeliku postituse:
Sellist NÕUETEKOHAST ühendusviisi ei ole olemas, et Al ja Cu juhtmesooni ühendada lahtiselt krohvi sees.
Tõsi, ...aga mis ajast paigaldist uuendatakse kaablite jätkudega pikendamise abil)?
Teemaalgataja kirjutas:Vaja oli olemasolevaid pistikupesasid nihutada. Sai freesitud uued harutoosi pesad ja lõigatud kanalid juhtmetele
Mis ajast toodetakse jätkuhülsse vanadele Al ristlõigetele?
Kalvis kirjutas:Lollikindel lahendus on kasutada Al-Cu hülssimist
jne.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Kui Al-Cu jätkamise vajadust maailmas ei eksisteeriks, siis ju selliseid vidinaid ei toodetaks ega müüdaks:

http://www.homedepot.com/p/Ideal-Twiste ... /202935623

http://www.homedepot.com/p/AlumiConn-3- ... 071423-_-N

:scratch:

Vaevalt jänkistanis triikrauad meie omadest lahjemad on.

Kuigi ka seda tasub ilmselt silmas pidada:

http://www.alcopstore.com/whats-wrong-with-twist-ons/

- et nagu kasutada pole hea, kuid müügikeeldu ka ei ole antud ega klassihagi tootja vastu korraldatud :scratch:

Ni et selline tooteleht võiks siis südant rahustada

http://www.kinginnovation.com/pics/db/d ... nnREVM.pdf

?

Ning oi seda juriidilist sõnadega žongleerimist teema ümber:

http://inspectapedia.com/aluminum/Alumi ... uction.htm

...
Külaline
külaline

Re: AL-CU juhtmete ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Jah, tundub, et lollikindlat lahenust, mida täna poest osta saaks ei kipu olema. Madise saadetud lingid on küll väga head, kuid jah, meil ilmselt müügis koheselt pole.

Minu suurimaks mureks selle teema püstitamisel ongi just Mendelejevi tabeli tõttu tekkida võiv probleem. Eespool seletati see probleem hästi ka lahti, tänud. Kas parem lahendus oleks siis juhet pikendada alumiiniumist juhtmega? Arvan, et kui maakodust hästi otsida, siis isegi leian mõned jupid, mida saaks kasutada. Aga mis riskid seal on? Millega ja kuidas neid ühendada?

Lisainfoks veel niipalju, et need pistikud jäävad põhimõtteliselt seinavalgustitele, laeb ka ehk mobiili ja läpparit. Triikrauda, fööni, soojapuhurit jne ei ole sinna plaanis ühendada, kuigi jah, välistada seda loomulikult ei saa.

Olen tegelikult ka varem Al-Cu juhtmeid ühendanud ja tehtud sai klemmliistuga (kui meenutan, siis oli just selline keelekesega, et kruvi ei vigastaks juhet), aga seda sai tehtud kohas, kus on igal ajahetkel vaba ligipääs ja 8 aasta jooksul ei ole midagi juhtunud (kontrollin igal aastal). Antud olukorras aga pean ma need ühendused jätma seina, mis tuleb viimistleda, seega ligipääs piiratud jääb tapeedi taha lõpuks).
Vasta