Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Küsija
külaline

Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas Küsija »

Tere, :hello:
Paluks elekrtrikute arvamust. Tegelen mööbliga ja olen paigaldanud pistikuid, lüliteid, tavalisi kaitsmeid ja muud väikest juhtme vedamist. Nüüd oleks endale maale vaja paigaldada kolm tavlist kaitset 16A ja soovitavalt rikkevoolukaitse.
Ehk, et kas rvk-me paigaldamisega saaks iga indikaatori tööpõhimõtet tundev taat hakkama või on soovitav elektrik kutsuda? :confused:
On ehk mõni normaalne skeem kuskil?
:blink:
xxNIMETUxx
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 823
Liitunud: 24 Jaan 2006, 16:14
Asukoht: Tartu ja kogu Eesti
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas xxNIMETUxx »

sisendist N ja L rikev. kaitmesse, PE maanduslatile, siis N nullilatile ja L faasilatile
vee- ja küttesüsteemid, ventilatsioon, soojuspumbad, elekter, kodumasinad/seadmed: müük, projekteerimine, hooldus, remont 58367067 spegrupp@gmail.com
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Vabandust urm aga Sinu pakutud skeemis on oluline viga (enne RVK-t) ja kaitselülitite suurust ei maksa ka ettekirjutada kui pole teada mis on nende taga ja mis on nendest eespool. Millegipärast arvan et selle järgi pannakse kokku ei tea mida? Kilbiskeem :grin:
on ikka väga konkreetne asi ja siin standardlahendusi ei eksisteeri (lähen poodi ja küsin -" palun 1 korteri elektrikilp kuhu saaks ühendada pliidi, pesumasina jne. ning kus oleks sees RVK)" ;) . Kahjuks peab kõik kokku moodustama süsteemi kuhu peab sobituma ka elektrikilp. Muudatuste tegemiseks skeemis peab seega omama piisavalt informatsiooni ja eelteadmisi jne. :hello:
urm
külaline

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas urm »

Imelik kirjutas:Vabandust urm aga Sinu pakutud skeemis on oluline viga (enne RVK-t) ja kaitselülitite suurust ei maksa ka ettekirjutada kui pole teada mis on nende taga ja mis on nendest eespool. Millegipärast arvan et selle järgi pannakse kokku ei tea mida? Kilbiskeem :grin:
on ikka väga konkreetne asi ja siin standardlahendusi ei eksisteeri (lähen poodi ja küsin -" palun 1 korteri elektrikilp kuhu saaks ühendada pliidi, pesumasina jne. ning kus oleks sees RVK)" ;) . Kahjuks peab kõik kokku moodustama süsteemi kuhu peab sobituma ka elektrikilp. Muudatuste tegemiseks skeemis peab seega omama piisavalt informatsiooni ja eelteadmisi jne. :hello:
Küsitud oli, kuidas ühendada RVK. See mis eespool (peakaitse, pealüliti jne.) ei hakanud joonistama. Aga see, et seal on märgitud kaitsmete suurused... Sellepärast, et võtsin sama skeemi, mille postitasin ühte varasemasse teemasse. Näidisena ju sobib.
xxNIMETUxx
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 823
Liitunud: 24 Jaan 2006, 16:14
Asukoht: Tartu ja kogu Eesti
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas xxNIMETUxx »

vee- ja küttesüsteemid, ventilatsioon, soojuspumbad, elekter, kodumasinad/seadmed: müük, projekteerimine, hooldus, remont 58367067 spegrupp@gmail.com
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas Imelik »

urm kirjutas: Näidisena ju sobib.
Peace :D kui Sa teed sildamise õieti ja annad juhtidele õiged nimed ja kohad ning seletad ära mida eeldavad nimetatud kaitselülitite
väärtused eelnevalt ja järgnevalt skeemilt. Tühipaljast "mis juhe, mis auku" jääb vist väheks.
NB ei ole mõeldud norimisena, lihtsalt nähtu ja kogetu põhjal kujutan ette mis selle põhjal valmib. Ise muidugi laisem kui sina ja ei viitsi siin peensusi seletama hakata. Siiralt loodan et sildamise ja maandamise viga joonisel on näpukas.
urm
külaline

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas urm »

skeem
Veidi parandatud. Põhimõtteliselt sama.
jan
-
Postitusi: 964
Liitunud: 08 Mai 2006, 22:27
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas jan »

PEN peaks ikka N, mitte PE latile jooksma.
kotermann
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 210
Liitunud: 28 Jaan 2005, 19:51
On tänatud: 10 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas kotermann »

Skeem on õige - PEN ühendatakse PE-latile. Kui tekib kahtlusi, siis jätke meelde lihtne definitsioon:

Ühitatud neutraal- ja kaitsejuhi ehk PEN-juhi primaarne funktsioon on kaitsejuht (PE), alles seejärel neutraaljuht (N).

Väiksemates paigaldistes muidugi tundub, et kui ühendada PEN neutraallatile ja sealt sillaga PE-latile, siis oleks paigaldise neutraaljuhi katkemise oht väiksem (üks ühendusklemm vähem).

Standard nõuab siiski PEN-i ühendamist PE-latile.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Nüüd nagu oleks. Kaks pisiasja- PEN on tglt sinine PE märgisega või PE värvi sinise märgisega (viimane enamlevind), kohalik maapotensiaal ühendatakse tavaliselt kohe peale PEN i (kas on kohustus ei oskagi kohe peast öelda). Aga enam ei kobise :wave:
jan
-
Postitusi: 964
Liitunud: 08 Mai 2006, 22:27
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas jan »

kotermann kirjutas:Standard nõuab siiski PEN-i ühendamist PE-latile.
Tänud selgituse eest. Eile unise peaga mõtlesingi just selle silla katkemisest (või lahti unustamisest) põhjustatud probleemidele 3F paigaldistes.
RiisPeet
külaline

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas RiisPeet »

Mitu gruppi võib ühe rikkevoolu kaitse taha paigaldada? Kas 4-5 gruppi on lubatud? Või millest see sõltub. Mul on 30mA/25A rikkevoolu kaitse, kas selle taha võib panna 5*16A kaitseahelad?
igiliikur
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 289
Liitunud: 27 Nov 2008, 15:37
Asukoht: lõunas
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas igiliikur »

See sõltubki rikkevoolu suurusest, gruppide arv pole minu teada standarditega limiteeritud.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

RiisPeet kirjutas:30mA/25A rikkevoolu kaitse, kas selle taha võib panna 5*16A kaitseahelad?
Võib küll, iseasi kas see on mõistlik. Oleneb sellset mis ahelad need on.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2784
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas trebla »

RiisPeet kirjutas:Mitu gruppi võib ühe rikkevoolu kaitse taha paigaldada? Kas 4-5 gruppi on lubatud? Või millest see sõltub. Mul on 30mA/25A rikkevoolu kaitse, kas selle taha võib panna 5*16A kaitseahelad?
Peaasi on vaja jälgida, et summaarne RVK-d läbida võiv vool ei ületaks RVK nimivoolu - antud juhul siis 25A. Seega RVK ees alajaama pool peaks kuskil olema 25A kaitselüliti või sulakas. (25A on täna maja tavapärane elektrivõrguga liitumise amperaaž.)

Ühe RVK taha suurema hulga gruppide ühendamine toob kaasa selle, et RVK taga olev paigaldise osa on suurem ja kõigi kaablite ning tarbijate normaalsed lekked summeeruvad. Seega mingil hetkel võivad hakata toimuma tarbetud rakendumised, kui see normaalsete lekete summa ületab RVK rakendumisläve.
Kuid korralike sedmete ja materjalide puhul pole see üldjuhul probleemiks.
RiisPeet
külaline

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas RiisPeet »

Mul on enne rikkevoolu kaitset (25A/30mA) kaitselüliti 32A. Ma kujutasin ette, et rikkevoolu kaitse sees on oma kaitselüliti kui sealt läbi minev vool peaks ületama 25A (st näiteks selle taga olevad 4*16a grupid koormatakse kokku rohkem kui 25A). Kas see ei ole niimoodi?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

RiisPeet kirjutas:Kas see ei ole niimoodi?
Ei ole. Eelnev trebla vastus on täiesti täpne.
RiisPeet
külaline

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas RiisPeet »

Mis selle 25A rikkevoolu kaitsmega juhtub kui vool suuremaks läheb? Põleb läbi või? Mul on 8 aastat olnud selle 3 faasilise rikkevoolu kaitsme taga 4*16A kaitseahelad. Vist on siis vedanud lihtsalt, et koormus ei ole kokku üle 25A läinud.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Vooluga ei ole nii, et 24,9A on kõik korras ja 25,1A põleb maha. Sinu küsimus tuleneb ilmselt sellest, et nüüd tahad sinna veel viienda 16A kaitse ühendada? Aga mis võimsusega tarbijad seal reaalselt on?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2784
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas trebla »

RiisPeet kirjutas:Mul on enne rikkevoolu kaitset (25A/30mA) kaitselüliti 32A. Ma kujutasin ette, et rikkevoolu kaitse sees on oma kaitselüliti kui sealt läbi minev vool peaks ületama 25A (st näiteks selle taga olevad 4*16a grupid koormatakse kokku rohkem kui 25A). Kas see ei ole niimoodi?
variandid:
a) vaheta see 32 A automaat 25A vastu;
b) vaheta rikekas suurema - 40 A vastu;
c) pane rikeka ette üks täiendav 25A automaat;
d) pane 16 A asemel 13 A või 10 A automaadid.

Kui sa ka midagi ei tee, siis vast ei juhtu ikkagi midagi aga asi pole korrektne.

Tegelikult sa ju ei koorma oma automaate pea kunagi täiskoormusel, eriti kõiki viit korraga..
RiisPeet
külaline

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas RiisPeet »

Väljas liitumiskilbis on mul 3F *32A moodulkaitse, siis sisekilbis 3F lüliti. Pärast seda on see 3F 25a 30mA rikkevoolu kaitse, mille järel on iga faasi peal 4 gruppi (B6 ja C16 moodulkaitsetega pesuruum valgus, pesad, boiler, saun, pesumasin jms). (3F tähendab minu keeles 3 faasi peal olevat moodulkaitset või muud seadet, ma ei tea kuidas profid seda kutsuvad 3P? 3*?).
Sisekilbist läheb ka pärast seda 3F lülitit veel arvukalt kaitsegruppe, sh välisvalgustus ja pesad.
Tahtsin juurde panna rikkevoolu kaitse, mis oleks ees välisvalgustusel ja pesadel (3F * 4gruppi B10 ja C16 moodulkaitsetega). Kui ma panen nüüd välisvalgustuse ja pesade ette rikkevoolu kaitsme 3F 40A 30mA siis peaks olema OK? Ja selle 25a 30mA ette 3F 25A moodulkaitse?
Mis vahe on moodulkaitsel 4P 40A 30mA,AC ja 4P 40A 30mA,A?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2784
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas trebla »

RiisPeet kirjutas:Väljas liitumiskilbis on mul 3F *32A moodulkaitse, siis sisekilbis 3F lüliti. Pärast seda on see 3F 25a 30mA rikkevoolu kaitse, mille järel on iga faasi peal 4 gruppi (B6 ja C16 moodulkaitsetega pesuruum valgus, pesad, boiler, saun, pesumasin jms). (3F tähendab minu keeles 3 faasi peal olevat moodulkaitset või muud seadet, ma ei tea kuidas profid seda kutsuvad 3P? 3*?).
Sisekilbist läheb ka pärast seda 3F lülitit veel arvukalt kaitsegruppe, sh välisvalgustus ja pesad.
Tahtsin juurde panna rikkevoolu kaitse, mis oleks ees välisvalgustusel ja pesadel (3F * 4gruppi B10 ja C16 moodulkaitsetega). Kui ma panen nüüd välisvalgustuse ja pesade ette rikkevoolu kaitsme 3F 40A 30mA siis peaks olema OK? Ja selle 25a 30mA ette 3F 25A moodulkaitse?
Mis vahe on moodulkaitsel 4P 40A 30mA,AC ja 4P 40A 30mA,A?

4P 40A 30mA,AC ja 4P 40A 30mA,A on mõlemad max 40 A voolule mõeldud rikkevoolukaitsmed, mis reageerivad, kui rikkevool ületab 30 mA.
AC reageerib õigesti vaid siinuselise rikkevoolu korral, A tüüp reageerib õigesti ka siis kui rikkevool ei ole enam siinuseline vaid tugevat alalisvoolukomponenti omav. Tänapäevaste elektrooniliste tarbijate puhul tuleb seda küllaltki palju ette ja põhjamaades ning saksamaal pole AC tüübid uutes paigaldistes enam lubatud.

Sulle piisaks, kui vahetaksid tolle 25 A RVK välja 40A RVK vastu. Muud ei peakski tegema. Praktikas rakendumisi nagunii eriti tihti ette ei tule.

Kui aga nagunii uue 40A RVK ostad selle praeguse ära asendamiseks, siis jääb vana ju üle ja selle saab panna kaitsma eraldi neid samuti kaitsta plaanitavaid õueliine. Ja 4 liini saab ju jagada kolme faasi vahel nii, et ühegi faasi peale üle 25 A ei tule (OK. 10+16 = 26... kui tähte närida, siis pane 10+13 või 8+16 (6+16) automaadid selle faasi peale . 6A x 230 V= 1380W - on ju valgustusele piisav?).

Kui jääb 2 eraldi RVK-d siis muruniitja veega ülekallamine ei löö su pesumasina ahelat välja

No ja odavam on osta lihtsalt kaitselüliti 3F 25A, panna see olemasoleva 25A RVK ette (et asi oleks korrektne) ja selle RVK taha ühendada ka need 4 täiendavalt kaitsta soovitavat liini. Tarbijad jaga faaside vahel nii, et võimsamad tarbijad, mis potentsiaalselt võivad ka koos töötada, oleks eraldi faaside peal
(boiler kütab sul ju kindlasti ainult öösel, kui muru ei niideta ;) )
RiisPeet
külaline

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas RiisPeet »

Nii panin süsteemile lisaks 40A/30ma rikkevoolu kaitsme. Paar päeva kõik toimis suurepäraselt aga täna lülitasin sisse ühe valgusti, mida ei olnud selle aja jooksul kasutanud. Plaks lõi rikkevoolu kaitsme välja. Sisse lülitada lubab siis kui see valgusti on väljas, valgusti uuesti sisselülitades jälle väljas. Kust peaks viga otsima? Valgusti tähendab halgogeenpirne mis on ühendatud läbi pinget alandava vasktrahvo 240V>12V. ühe lüliti taga on 2 ühesugust trahvot, ühe taga on 4*50W halogeenid ja teise taga 3*50W halogeenid.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Rikkevoolukaitsme paigaldus ?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

RiisPeet kirjutas:Kust peaks viga otsima?
Tõenäoliselt nendest trafodest.
Aga valgustust ei kaitsta üldiselt rikkevoolukaitsega. Nõutud on pistikupesad ja märjad ruumid.
Vasta