Nõrkvoolu kaabeldus?

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Kasutaja avatar
Lauri_s
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 12 Jaan 2013, 23:38
On tänatud: 2 korda

Re: Nõrkvoolu kaabeldus?

Lugemata postitus Postitas Lauri_s »

Kalvis kirjutas:Ametlikult on defineeritud mõistega SELV. Ei tohi seda pinget ületada (50 V AC-d)
Mitteametlikult palju soone isolatsioon kannatab, kui kasutad väikse vooluga juhtimiseks siis on vastu pidanud ka 230 V AC-d Rohkem pole vaja läinud.

Tõenäoliselt ei ületa vool 0,1mA seega küsimus oligi eelkõige pinges. Vastu pidanud tähendab mida, et niijanaa või polnud probleemi? See pinge oleks kaablis lühikest aega, ~1sek kuni 5..6..7.. äkki maximum 10sek.
Uber is just a software tool, they don’t own any cars, and are now the biggest taxi company in the world
Airbnb is now the biggest hotel company in the world, although they don’t own any properties.

World is changing!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Nõrkvoolu kaabeldus?

Lugemata postitus Postitas vtl »

Kalvis kirjutas:Ametlikult on defineeritud mõistega SELV. Ei tohi seda pinget ületada (50 V AC-d)
Mitteametlikult palju soone isolatsioon kannatab, kui kasutad väikse vooluga juhtimiseks siis on vastu pidanud ka 230 V AC-d Rohkem pole vaja läinud.
Nii CAT5 kaabli spetsifikatsioonid kui SELV defineerib 50V AC või 120V DC (alalisvoolu).

Vanades telefonijaamades oli kellapinge kuni 120V, praegustes vist 60V. Seega CAT5 kaablist nagu telefoni läbi lasta ei tohikski?

Praktikas - küsimus ei ole mitte voolus ega ka mitte kaablisoonte vahelises läbilöögis, vaid ohutuses. CAT5 kaabli isolatsioon ja kaabel ise on üsna kergesti vigastatav.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Nõrkvoolu kaabeldus?

Lugemata postitus Postitas vtl »

Aga ma alles mõned aastad tagasi leidsin (ja kõrvaldasin kasutusest) ühe räästaaluse lambi, mille toiteks oli kasutatud kokkukeerutatud veneaegset telefonijuhet ja väljalülitamiseks keerati pirni lihtsalt pool tiiru pesast välja. Ma arvan, et selline installatsioon toimis seal kuuekümnendatest.

Ärge seda oma kodus järele proovige!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Nõrkvoolu kaabeldus?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Üldiselt 99% juhtudel kannatab CAT5 kaabli isolatsioon isegi 230 V välja. Tehniliselt tuleks kaablile kahekordne pinge peale panna ja kui läbilööki ei järgne siis on kaabel OK. Terve standard on kirjutatud kuidas AC ahelaid testida ja kontrollmõõtmisi korraldada.
Kaabl enda isolatsiooni läbilöögi pärast ma ei muretsekski. Nii peenikese soone ja õrna isolatsiooni korral hakkavad seal kaablis hoopis muud protsessid tekkima - nimelt ülekostvus (elektromagnetiline induktsioon). Seda takistab küll keerutus ja 10 meetrise jupi korral võib rahulikult magada kuid pikkadel liinidel võib naabersoonest vabalt 230 V kätte saada, isegi LED saab põlema.
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Nõrkvoolu kaabeldus?

Lugemata postitus Postitas Scott »

Minu arvates on suur pinge üks asi. See võib CATis kenasti hakkama saada. Aga probleemiks saab voolu tugevus ja mitte see, kui palju järgiolev tarbija tahab, vaid sissemineva voolu maksimaalväärtus. Kui 230V juures on kaabli sisendis vool piiratud ja ahel vastavalt sellele voolule vigastuse-lühise kaitstud, siis nagu võiks. Aga kaablile võrk otse järgi lasta, :amen: . Läheb teises otsas lühisesse, kaitse suure kaablitakistuse tõttu ei reageeri ja kaarleegil on vaba voli tegutseda.
Vasta