Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Carl
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 118
Liitunud: 09 Dets 2008, 11:23
On tänatud: 3 korda

Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas Carl »

Tere.

Kindlasti on siin kedagi, kes on kogu paberimajanduse läbi teinud ja müüb elektrit võrku.

Huvitab tehniline pool, kuidas inverter kilpi ühendatakse ning kuidas mõõtmine toimub.
Olen aru saanud, et väiketootjal ette on pandud piir 16A faasi kohta, samas kuidas see täpsemalt toimib? Mõtlen just varianti, et kui maja peakaitse on suurem ning plaanis toota rohkem (peamiselt küll omatarbimise jaoks).
Oletan, et inverter istub kilbis eraldi kaitsme taga (on see siis plommitud?), aga kas on ka eraldi mõõtja? Kui ei, siis saab võrku lasta elektrit suvaliselt maja mõnest teisest pistikupesast?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Pole rikast Kanada onu ega Kredexit, kes mulle päiksepaneele tasuta jagaks, mistõttu on kõik mu soovitused teoreetilised. Siin foorumis küttesüsteemide all üks mees on (nii ta ütles) kuigi viimasel ajal kadus ära.
Tean teoorias, et paigaldatakse eraldi arvesti koos 16 A kaitsega tootmisseadele (inverteri väljund) ja see fiider ongi võrku andmise oma. Maja enda oma jääb nii nagu on. Praktikas toodetakse ka kahesuunalisi arvesteid, sel juhul piisab vaid olemasoleva arvesti vahetamisest, inverter oleks sel juhul oma 16 A otse pealatil. Sel juhul saaks kasutada kohati momendil soodsamat netotarbimist/tootmist - sest tarbimisele lisandub võrgutasu ja maksud, aga tootmisel saad vaid elektrihinna. Summa summaarium on tänaste hindade juures enda toodetud elektri tarbimine soodsam kui odava elektrihinnaga võrku müümine. Aga nii võibolla ei ole tulevikus. Momendil vist seda lahendust ei pakuta kuigi viimaseim info oli, et EE on huvitatud. Tal on üks arvesti topelt mõõtmiseks odavam kui mingi segane kemüüse kahega.
Omaette teema on siiski lisanõuded mis nõutakse inverterile. Peab olema EMC, EN standarditele vastav ning lisatud võrgupinge kadumise kontrollseade (saab teha pingekontrolli releega)
Carl
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 118
Liitunud: 09 Dets 2008, 11:23
On tänatud: 3 korda

Re: Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas Carl »

Kahe arvesti süsteem tundub natuke arusaamatu. Sel juhul tuleb omatarbeks läinud elektri eest ka võrgutasu maksta? Müün aga 5 sendiga võrku ja ostan 15 sendiga tagasi?

Kahesuunaline arvesti oleks loogilisem ja arusaadavam.
Oskab kommenteerida keegi, kel süsteem olemas või kokku puutunud?

Tegelikult oleks üldse loogiline, et võrku müües oleks hind tunduvalt suurem, sest tõenäoliselt läheb mu toodetud energia naabrile, aga naaber maksab ikkagi võrgutasu, nagu oleks see elekter narvast tulnud. Reaalselt vähendab kohapealne tootmine koormust ja kadusid võrgus ning ka see peaks tootjale kinni makstama. Kuigi karta on, et seda iial ei juhtu.

Inverteri lisanõuete pärast väga ei maksa enam põdeda, nõuetele vastavad inverterid on suhteliselt mõistlikus hinnaklassis.
ping
külaline

Re: Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas ping »

Kalvis kirjutas:.... 16 A kaitsega tootmisseadele (inverteri väljund) ja see fiider ongi võrku andmise oma.... Maja enda oma jääb nii,... inverter oleks sel juhul oma 16 A otse pealatil...
Omaette teema on siiski lisanõuded mis nõutakse inverterile. ...
Vabandust aga rohkemat, asjakohast siit postist tsiteerida polnud mõtet. Sest ülejäänud sisu puudutas laia euroopa erinevaid riike ja Eestiga seos suht väike.
Võiks ju küsida firmadest kes igapäevaselt sellega tegelevad ja on ka koolitusi antud teemal teinud: http://energogen.ee/
Seal mitmeid nüansse mida vaja arvestada.
Snoofi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 11 Nov 2011, 20:17

Re: Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas Snoofi »

Meil kodus on väiketootja leping tehtud, torn veel poolik.
Arvesti vahetati uue kahe suunalise kaugloetava vastu ja rohkem ei miskit. Seega võib ka inverteri ühendada sinna kus endal mugavam, eeldusel et välja kannatab. Kuna meil torn on kõrvalhoone lähedal, siis masti otsas inverter --> kõrvalhoone kilp --> maja peakilp --> arvestikilp.
Valik inverteritest millega mingit probleemi ei teki on leitav siit https://www.elektrilevi.ee/-/doc/630515 ... mekiri.pdf

Üldiselt on kõik vajalik ka kirjas Elektrilevi lehel
https://www.elektrilevi.ee/et/liitumine-mikrotootjale
ehh
külaline

Re: Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas ehh »

Kas sellel võrkutootmisel miski täiendav kuutasu kah veel tuleb lisaks maksta?
Carl
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 118
Liitunud: 09 Dets 2008, 11:23
On tänatud: 3 korda

Re: Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas Carl »

Kui vahetatakse vaid arvesti ja inverter on suvalt võrgus, siis kuidas see 16A piirang tagatakse? Või ongi see vaid paberil ja väga ei maksa üle toota?
Ning olen kindel, et sellele küsimusele elektrilevist ma mõistlikku vastust ei saaks :)
ping
külaline

Re: Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas ping »

Carl kirjutas:Kui vahetatakse vaid arvesti ja inverter on suvalt võrgus, siis kuidas see 16A piirang tagatakse? Või ongi see vaid paberil ja väga ei maksa üle toota?
Ning olen kindel, et sellele küsimusele elektrilevist ma mõistlikku vastust ei saaks :)
Tiba loogilist mõtlemist aitaks. Elektroonikaseadmeid mis kasutavad arvutit on lihtne programmeerida vajalikult.
On nimekiri inverteritest mida võib üldse paigaldada ja nendel on väljundvool valmistaja poolt piiratud kuni 16A.
Teisi ei tohi paigaldada. Ja enne liitumist peab esitama õiendi, et antud inverteri kõik vajalikud võrguparameetrid vastavad EE kehtestatud nõudmistele.
Tavaliselt esimest (riigi) seadistust muuta ei saa (varguste pärast). Ja seega näiteks Saksast "jalutama" läinud inverteri paigaldamisel Eestis ei pruugi see täisvõimsusel üldse töötada vaid näiteks ainult 30% võimsust välja anda.
Turvalahendused seadete muutmiseks on tootjate kaupa erinevad, tavaliselt turvakoodiga mis väljastatakse kas konkreetsele isikule või seadmele. Mõnel juhul kehtib kood vaid nädal ja järgmiseks muudatuseks tuleb uus kood tellida.
:hello:
Carl
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 118
Liitunud: 09 Dets 2008, 11:23
On tänatud: 3 korda

Re: Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas Carl »

Ping, minu küsimus oligi, kas asi piiratakse ära paberil või reaalsuses. Loogikaga pole siin mingit pistmist, küsisin mis lahendusi kasutatakse.
Minu soov pole üle 16A võrku müüa, selle tuvastaks kaugloetava arvestiga ära kuid tahaks toota 16A müügiks + omatarve.
Netis on selle teema kohta kuidagi üli vähe infot, pigem on suhtumine, et köhi pappi ja onud teevad asja korda.
Ei maksaks kuri olla, kui keegi tahab teada, kuidas asjad töötavad. Isegi siis mitte, kui enamikke see ei huvita.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide elektri müümine võrku

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Oma endale tarbimiseks võid toota niipalju kui süda lustib. Kasvõi X kW, lihtsalt üle 35 A võimsuse on tegemist 2 liigi paigaldisega ja siis võidakse korralise kontrolliga kiusama hakata.
Elektrilevi kodukal oli selgelt öeldud et võrku müüa sa ei tohi rohkem kui 11 kW (vastab 16 A).
Kuigi arvesti võib seda avastada siis alles vahele võetakse kui taastuvenergia tasu kontrollarvestus näitab, et tunnis müüsid üle 11 kWh, järelikult võib kontrollid peale saata, kuna oled rikkunud müügilepingut. Omatarbeks võid ka siis rohkem toota.
Vasta