Kreissae jõud vilets?

ehitustööriistadega seonduv. Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Külaline
külaline

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

......... kirjutas: 16 Dets 2017, 13:26 Aaaa miks sa üldse palgid tellid, kui nende tükeldamine sulle nii keeruline on? Vaadates sinu tehtud kulutusi, siis mingit hinnavõitu siit küll ei tule. Oma aeg ja närvid ainult kuluvad.
jällegi selline popsi meelevaldne mõtlemine.. ma ei telli palke, ma oman neid. :lol: eri koomikud siin koos ikka. saega kummardamine teeb selja saare naise omaks aga kreissaele upitamine ja mitmekordne tõstmine-viskamine ja kelguga ettelükamine ei tee kohe mitte? :scratch: kreissaag küttepuude tükeldamiseks on anakronism aegadest, mil polnud normaalseid kettsaage ja oli käes rohkelt vene rauda ja jõude hängivat tööjõudu nende saerontide aretamiseks. "erastasid" tööjuurest veel 4kW elektrimootori ka kui üks läbi kärssas ja sai jälle paar aastakest kevadeti puid täristada niiet terve auul kajas.
.........
külaline

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas ......... »

Metsa omamine on ju rikkus, mitte kohustus. Kuigi ka mul tulevad palgid oma metsast, siis tükeldamise ja lõhkumisega pole siiani vaeva näinud. Üks koorem endale ja teine hea hinnaga naabrimehele, saadud raha eest tellin halumasina koos operaatoriga ja raha jääb veel ülegi.
Osake elust ikka rõõmu tunda.
Külaline
külaline

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Pool koormat lasen maja otsa tuua. Hea jõusaali asemel toimetada.
Lisaks vestan kirvevarsi (asusin 10a kuivanud halgude kallale) ka naabrimehele ja siis hea "ära lihvida" ja sisse töötada. Kreissaag olemas, aga jah, kettsaega lihtsam.
AloK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 26 Juun 2010, 20:50

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas AloK »

......... kirjutas: 16 Dets 2017, 13:26 Aaaa miks sa üldse palgid tellid, kui nende tükeldamine sulle nii keeruline on? Vaadates sinu tehtud kulutusi, siis mingit hinnavõitu siit küll ei tule. Oma aeg ja närvid ainult kuluvad.
Ehee, ma olen ju linnavurle. Nädalavahetuseti puude kallal rassimine on puhas rõõm. Tasuta trenn, selg saab tugevaks ja närvid puhkavad. Ostsin paar nädalat tagasi ka juba valmis puid 10 RM, mingid pilpad toodi. Ega see maakohas korraliku puu leidmine nii lihtne polegi. Tehakse endale ja naabrimehele, müügiks ei tehta, ütlevad, et pole turgu. Nüüd aga on korralikud 3m lepapalgid õue peal, teen millise pikkusega tahan ja nii jämedad, kui tahan. Pilpaga vene kerist ju ei küta. Ei viitsi mina mööda küla käia ja santida, kes mulle puid teeks või müüks.
Olen aegade jooksul endale igasugused küttepuude tegemise mänguasjad hankinud - mootorsaag x2, puulõhkuja x2 (kruvi + 10T hüdrosurvega), nüüd tahtsin kreissaagi...

Aga läheks teemasse tagasi. Käisin eile naabrimehe saagi vaatamas, sel on 500mm ketas ja mootor on 7,5 kW, naabrimees kiitis oma riista.

Olen jõudnud selgusele, et ostan 5,5 kw 1450 p/minutis vana-uueväärse mootori ja 700 mm kõvasulamketta.
Neid ristipuud lõikamise kettais on erinevate hammastega. Milline nimelt on see õige?

Kas mõni neist: http://tooriistamarket.ee/et/saeketas-700x30x30mm-z42, https://www.stokker.ee/saeketas-700x443 ... Id=1364217
Külaline
külaline

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kui mu mälu ei peta, siis meil maal on see Stokkeris müüdava moodi, millel lisapilud, ainult 550mm. On vist Rootsi toodang ja maksis teine vist sinna 120€ kanti. Teritatud peale ostmist ei ole, aga lõikab ilusti. Sügisel sai veidi lähemalt hambaid uudistatud, aga ei paistnud küll, et midagi hullu oleks.

Urmas
AloK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 26 Juun 2010, 20:50

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas AloK »

Teinekülaline kirjutas: 14 Dets 2017, 18:48 AloK-le. Sinu toodud numbrite järgi on su saeketta joonkiirus 0,68*3,14*95/115*950/60 = 28m/s st vähevõitu.
Stokkeri ketta ostsin ära. Sõbra käest sain 4 kW 2950 p/min mootori. Paluks abi nüüd pöörete õigeks saamisega. Mina seda joonkiirust arvutada ei mõista.
Kui mootor on 2950 p/min, mootoripoolne rihmaratas 95 ja võlli poolne 115 ja ketas 700 mm, mis siis sellistel tingimustel oleks joonkiiruseks.
AloK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 26 Juun 2010, 20:50

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas AloK »

https://www.stokker.ee/saeketas-700x443 ... Id=1376808 selle ketta peale on kirjutatud "Max 7600 rpm", seega ketas ise ju pöördeid ei pelga.
Allan
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 215
Liitunud: 08 Nov 2006, 16:23
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas Allan »

2950rpm/95*115 = 3571rpm. See teeb 3571/60 = 59,5 pööret sekundis. Kui ketas on 700mm, siis ümbermõõt = 2*R*pi => 0,7m*3,14 = ~2,2m
Joonkiirus 59,5*2,2 = ~131m/s

Edit: vale tulemus
Viimati muutis Allan, 20 Dets 2017, 12:51, muudetud 1 kord kokku.
A.S.
külaline

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Oot-oot, mootori pool on ikka väiksem rihmaratas, seega ketta pöörded vähenevad.
Allan
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 215
Liitunud: 08 Nov 2006, 16:23
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas Allan »

Õige märkus:
2950rpm/115*95/60*0,7m*3,14 = ~89m/s
AloK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 26 Juun 2010, 20:50

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas AloK »

Kas saan õigesti aru, et siis võivad jääda vanad rihmaratad, kuna 89 m/s on soovitatava ülemine piir?
A.S.
külaline

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Mina jätaks vanad, suured pöörded on mõnusad.
AloK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 26 Juun 2010, 20:50

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas AloK »

Teen väikese update oma saemurele. Algatuseks sai Stokkerist ostetud kõvasulamketas (180 EUR) ja sõbralt proovimiseks saadud 4,5 kw 2800 rpm mootor. Jube lennuk tuli! Ketas vilistas. Kutsusin naabrimehe, kes veneaegse mehaanilise riistaga ära mõõtis ja tunnistas kiiruse liiga suureks. Saagi proovida ma ei julgenud. Vahetasin 4,5 kw mootori omaenda 2,2 1400 rpm mootori vastu ja asusin saagima. Sael polnud häda midagi, suurema puuga pidi pealesurvet pisut tagasi hoidma, aga üldiselt sai 2/3 puudest kenasti saetud. Kõvsasulamketas on ikka hea küll. Siis vahetasin mootori 5,5 kw 1450 rpm mootori (kasutatud 130 EUR) vastu ja saagisin ülejäänud puud ära. Peab tunnistama, et nüüd läks ikka väga lõbusalt. Mootoril oli nüüd jõudu nii et polnud mingit probleemi.

Lisan veel, et keevitasin kelgule tugevduseks lisadiagonaalid. Enne seda kogu kelk kuidagi töllerdas ja see oli ka ilmselt see üks "mida iganes" põhjus, miks sael algselt ketast kinni poos. Nüüd aga sain üksi 3 m palki kinni hoides vabalt kelgu kõige kaugemast servast tõugates töötada.

Nüüdseks puud ka lõhutud ja riidas. Korralik riist jääb järgmisi kordi ootama. Ise rahul.
Käsn
külaline

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Mina ei saa aru, mis selle kreissae mõte tänapäeval olema peaks. Korralikku palki sinna peale punnitada on nõmeduse tipp. Pliitapuude jaoks tegin 5x5 kaigastest raami, sinna vahele laon 50cm halud riita ja lasen kettsaega, stihl 261, ülevalt alla nagu sulavõist läbi. Vanasti tegin seda tööd kreissaega , no kuradi nüri oli ikka halu kaupa seda teha. Peenemaid kaikad võibolla tõesti sellega hea lasta, aga mulle meeldib ikka korralikust puust pakke lasta kettsaega. Kreissaag on veneaegne jäänuk, kui korralikku kettsaagi saada polnud. Nüüd on valik missugune. Ma isiklikult ootan,millal stihl sissepritse mudeliga välja tuleb, see peaks juhtuma juba selle aasta suvel, 80cm3, 5kw mootor ja 6,2 kg . Ma ei kujuta isegi ette, mis loom sellest tuleb, kuna juba praegune 261 on minu jaoks piisavalt võimas oma 2.8 kw mootoriga. Üritasin oma kahte kreissaagi maha müüa vahepeal, aga mitte keegi neid ei tahtnud. Ilmselt läähevad millalgi kuusakoskisse.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Käsn kirjutas: 19 Veebr 2018, 01:04 Mina ei saa aru, mis selle kreissae mõte tänapäeval olema peaks. Korralikku palki sinna peale punnitada on nõmeduse tipp. Pliitapuude jaoks tegin 5x5 kaigastest raami, sinna vahele laon 50cm halud riita ja lasen kettsaega, stihl 261, ülevalt alla nagu sulavõist läbi. Vanasti tegin seda tööd kreissaega , no kuradi nüri oli ikka halu kaupa seda teha.
Kreissae mõte seisneb selles, et teha sellega 50cm puid, aga mitte 25cm pliidipuid nagu sina oled teinud.

Lugesin seda lõiku ja näedsa, Darwinil oli ikkagi õigus, evolutsiooniteooria täitsa toimib. :) Muide on toiminud ka minu puhul.
Käsn kirjutas: 19 Veebr 2018, 01:04 Kreissaag on veneaegne jäänuk, kui korralikku kettsaagi saada polnud.
Toodetakse tööstuslikult neid veneaegseid jäänukeid tänapäevalgi ja tagatipuks veel väljamaal. Kelle jaoks? Kui juutuubi vaadata, siis kasutavad tänapäeval neid isegi väljamaalased, kelle areng peaks olema meie arengust omast tunduvalt eespool. :scratch:
Käsn kirjutas: 19 Veebr 2018, 01:04Üritasin oma kahte kreissaagi maha müüa vahepeal, aga mitte keegi neid ei tahtnud. Ilmselt läähevad millalgi kuusakoskisse.
Kiikasin uudishimust müügikuulutuste lehti, et palju need isetehtud kreissaed ka maksvad. Saagide seisukorra ja küsitava hinna vahel ei näinud mitte mingisugust reaalset seost.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
sokolaad
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 287
Liitunud: 07 Jaan 2018, 11:55
On tänanud: 4 korda

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas sokolaad »

oli sael midagi viga ka siis? endal oli mingi suvaline kreisisaag täiesti sirge teraga ja ainult siis tõmbas vist veitse kinni, kui palgi mõõdud hakkasid juba ketta raadiust ületama
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Kreissae jõud vilets?

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Käsn kirjutas: 19 Veebr 2018, 01:04 Mina ei saa aru, mis selle kreissae mõte tänapäeval olema peaks. Korralikku palki sinna peale punnitada on nõmeduse tipp. Pliitapuude jaoks tegin 5x5 kaigastest raami, sinna vahele laon 50cm halud riita ja lasen kettsaega, stihl 261, ülevalt alla nagu sulavõist läbi. Vanasti tegin seda tööd kreissaega , no kuradi nüri oli ikka halu kaupa seda teha. Peenemaid kaikad võibolla tõesti sellega hea lasta, aga mulle meeldib ikka korralikust puust pakke lasta kettsaega. Kreissaag on veneaegne jäänuk, kui korralikku kettsaagi saada polnud. Nüüd on valik missugune. Ma isiklikult ootan,millal stihl sissepritse mudeliga välja tuleb, see peaks juhtuma juba selle aasta suvel, 80cm3, 5kw mootor ja 6,2 kg . Ma ei kujuta isegi ette, mis loom sellest tuleb, kuna juba praegune 261 on minu jaoks piisavalt võimas oma 2.8 kw mootoriga. Üritasin oma kahte kreissaagi maha müüa vahepeal, aga mitte keegi neid ei tahtnud. Ilmselt läähevad millalgi kuusakoskisse.
Kui üritada kümnekordset kuusakoski hinda saadas siis võib müük keeruline olla. Kui võrrelda bensiinikulu vs elektrikulu puude saagimisel-järkamisel on vahe üsna märgatav, isegi oma tööd arvestades.
Vasta