robotniiduk

ehitustööriistadega seonduv. Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
anryo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 282
Liitunud: 13 Mai 2016, 10:58
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 8 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas anryo »

Pilt

Pilt

Tegin mõned täiustatud lõikuri kettad Worx M mudelile:
- läbimõõt 160mm endise 146mm asemel
- 6 nuga endise 3 (uuematel mudelitel 4) asemel

Eelised originaalkettaga:
- efektiivsem (väidetavalt x1.5 ruutmeetrite osas rootslaste katsetuste järgi)
- vaiksem
- ise tehtud, hästi tehtud :)

Kui keegi soovib, siis saan pakkuda puhtalt 3D printimise hinnaga - 30eur/tk.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Urmas »

anryo kirjutas: 25 Aug 2017, 14:10 Eelised originaalkettaga:
- efektiivsem (väidetavalt x1.5 ruutmeetrite osas rootslaste katsetuste järgi)
Milles see efektiivsus seisnes? Niitis pool naabrite krunti ka puhtaks? Minu teada on robotniidukil ainult üks kiirus ja naabrite poole ta ka minna ei saa kuna niiteala on traatidega piiratud või aed ees, muidu paneks ümbermaailma reisile.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
suvaline jope
külaline

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas suvaline jope »

Eks see effektiivsus saab avalduda vast selles, et sama territooriumi suudab niiduk vähemate töötundide (vähemate laadimistsüklite) jooksul korras hoida või siis mitme tsooni korral sama ajaga rohkem tsoone korda teha.. mida iganes...
Kunagi puhkuselt tulles avastasin, et robot oli ilmselt juba mu kodunt lahkumise järel end kinni sõidutanud ja seejärel välja lülitunud. Kogu mu ridaka tagune aiasiil oli loomulikult niitmata. Kulus kolm laadimise/niitmise tsüklit, et jälle järjepeale jõuda ja saaks minna aia servi trimmerdama. Masina veidi suurem jõudlus niitmisel oleks tol korral küll väga meeldinud...
Võimalik, et lisaks 14mm suuremale lõikelaiusele on jõudlusel abiks ka kuus tera kolme asemel - ei oska sellest midagi arvata. Praegu tundub, et niidavad ka kolm tera oma teele jäänud muru kenasti ära.
Vaiksem? Võimalik, et see nii on. Kuid niidumootori müra pole niigi eriti kosta. Käigumootorid surisevad rohkem ja needki on küllalt vaiksed, et aedlinnas päevasel ajal viie meetri kauguselt praktiliselt enam niiduki tegevust kuulda ei ole - linna muu mürafoon summutab.
Lähedalt on kuulda küll see sirin, kui lõiketerad rohtu lõikavad. Ilmselt muutub selle "sirina" tugevas ja toon, kui terasid on poole rohkem töös ja eks suurema ketta läbimõõduga ole nende joonkiirus ka pisut suurem - sealt ehk siis "vaiksem".
Anryo - uue kettaga roboti pilt on tehtud enne, kui ta on sellega midagi niitnud. Kas reaalselt kasutades on ta ootuseid täitnud? Või on rohkem isetegemise/nokitsemise rõõm?
anryo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 282
Liitunud: 13 Mai 2016, 10:58
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 8 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas anryo »

suvaline jope kirjutas: 28 Aug 2017, 10:53
Just - kõik on täpselt nii nagu kirjutad. Tera "krõbin" on asendunud "surinaga" ja käigumootorid teevad tugevamat häält. Aga mina olen tulemusega rahul.
Aga vastuseks küsimusele - eks ta suuresti selline "töörõõmu" projekt on olnud, sest suurenenud efektiivsust on oma koduaias pea võimatu mõõta.

Järgmisena on plaanis selline asi - ja sellel on juba reaalne mõõde, sest mul kipub vahest kinni jäädes ennast kõhuni kinni kraapima küll ja muru rikkuma.
Pilt
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 292
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas rst »

Viimaste piltide järgi tundub, et tuunimine on veres. :)

Kas muruplatsist suuremat pilti saad äkki teha?
Tahaks näha just üldist niitmiskvaliteeti.
Kas kuhugi on ta endale ka teeraja sisse tallanud?

Ise vaatasin Husqvarna 315 ning Worx WG797.
Husqvarna müüjad heitsid Worx ette, et see pidi mööda kaablit koju tulema ning tallab raja sisse. Muidu lihtsama platsi puhul pidi hea niiduk olema selle raha eest. See oli nende põhjendus siis, miks maksab Husqvarna 1.5-2 korda rohkem kui Worx. :)
anryo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 282
Liitunud: 13 Mai 2016, 10:58
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 8 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas anryo »

Viimased pildid pole minu omad. Pean tegema.
Niitmiskvaliteet on 5+, mingeid tutte vms. näha ei ole. Kõik on ilus ja ühtlane. Muruala on ümber maja "G" tähe kujuliselt ja niiduk jõuab igale poole. Koju tuleb jah kaablit mööda ja kui norida, siis võibolla on jah see rada näha, kui niimoodi vaadata. Samas, ta ka niidab ka servast kaablit mööda, seega ega sealt muru pikem ei ole.
Muus osas on palju juba eespool kirjutatud, et paigaldades tuleb mõelda, kuhu robot saaks kinni jääda ja sellised kohad elimineerida. See selgub paari esimese nädala jooksul ja edaspidi on vaid lust ja lillepidu.
suvaline jope
külaline

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas suvaline jope »

rst kirjutas: 29 Aug 2017, 09:59 Husqvarna müüjad heitsid Worx ette, et see pidi mööda kaablit koju tulema ning tallab raja sisse...
Mida kasutab "koju tulemiseks" Husqvarna?
Worx kasutab selleks oma territooriumi piiravat kaablit. Loogika on selles, et kui aku tühjeneb või tööaeg mingil hetkel otsa saab, siis lihtsalt hakkab kuhugi "horisondi" poole astuma ja lõpuks jõuab kindlasti piirdetraadini välja. seal pöörab ennast piki traati vastu kellaosuti suunda liikuma ja läheb seni, kuni laadimisjaam oma kontaktidega vastu tuleb. Mitmeid aastaid tagasi, kui ise alles unistasin roboniiduki tegemisest (miski lelu tegin kah!) ja seejärel ikka ostmisest, siis väideti seda varianti just "jälje tekkimise" koha pealt paremaks, sest piirdetraati tabab ta väga hajutatud kohtade pealt ja "koju tulekut" on lihtne korraldada ka kaugetest töötsoonidest. Teine tollel ajal kasutusel olnud laadimisjaama üles leidmise moodus oli eraldi signaaltraadi vedamine enamvähem üle niiduala. Siis pidi robot alustuseks selle signaaltraadi leidma ja mööda seda jaamapoole astuma hakkama. Eks ta laadimisjaama läheduses rohkem tallab mõlema traadi peal. Piirdetraatipidi laadima minnes muljub roboti parempoolne käiguratas robotist niitmata jäänud rohtu ja kui see on lastud pikaks kasvada, siis ilmselt jääb muljumine näha. Samas pidavat kusagil keset platsi, mööda ainukest juhtkaablit liikuva roboti poolt tekitatud kojusõidujäljed, aja jooksul rohkem silma torkama. Nii vähemalt väideti kunagi. Eks iga-üks peaks ise oma aias ette kujutama, kus ja milliseid jälgi ta on nõus taluma. Aega on mu kunagistest uuringutest 5-6 aatat edasi läinud ja eks tehnikagi on arenenud.
Isiklikult olen piirdetraadi kasutamise juures "kojusõiduks" kõige rohkem olnud häiritud sellest, et kui on tarvis tekitada mingeid saari (näiteks lillepeenra, basseini, vms) ümber, siis mõnikord leiab laadimisjaama suunduv mururobot esimesena hoopis selle "piirdetraadi" ja hakkab seda jälgides ümber "saare" tiirutama - kuniks aku veelgi tühjeneb ja seade ennast akukaitseks välja lülitab.
Ja ilmselt saab välist piirdetraati roboti _jaama otsimiseks mitte kasutava_ sellesama piirde ka territooriumi välisäärele ja kaitstavatele aladele lähemale paigaldada, mis jälle jätab mitteniidetuks kitsama ala. Lihtsalt sel põhjusel, et selline robot ei pea seal liikudes oma pooles laiuses, ja järsemate parempöörete juures pea kogu laiuses traadi ja kaitstava ala vahele ära mahtuma. Ta lihtsalt ei jälita ja ei liigu piki traati.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Urmas »

suvaline jope kirjutas: 28 Aug 2017, 10:53 Eks see effektiivsus saab avalduda vast selles, et sama territooriumi suudab niiduk vähemate töötundide (vähemate laadimistsüklite) jooksul korras hoida või siis mitme tsooni korral sama ajaga rohkem tsoone korda teha.. mida iganes...
Suvaline jope võiks mulle natuke paremini selgitada, mitte kasutada oletusi(sõna "vast"), milles seisneb roboti efektiivsus kolme teraga vs. kuue teraga. On kindel territoorium, mõned robotid on programmeeritavad, mõned mitte ja minu teada on kõigil robotitel püsikiirus. Robot sõidab kiirusega 10m/min(oletuslik) kolme teraga või kuue teraga. Mille arvelt see töötundide arv väheneb? Kas robotniiduk on isemõtlev, et näedsa, peremees pani kuue teraga ketta peale ja nüüd anname vunki juurde? Kas robotid hindavad lõikekiirust ja kvaliteeti, et saaksid "oma targa ajuga" kiirust juurde panna? Minu teada ei saa. Sellega, et paraneb lõikekvaliteet ja surina tonaalsus muutub, olen nõus.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
Herizon
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 225
Liitunud: 08 Juun 2017, 12:39
Asukoht: Arensburg
On tänatud: 24 korda
Kontakt:

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Herizon »

Urmas kirjutas: 29 Aug 2017, 17:37
suvaline jope kirjutas: 28 Aug 2017, 10:53 Eks see effektiivsus saab avalduda vast selles, et sama territooriumi suudab niiduk vähemate töötundide (vähemate laadimistsüklite) jooksul korras hoida või siis mitme tsooni korral sama ajaga rohkem tsoone korda teha.. mida iganes...
Suvaline jope võiks mulle natuke paremini selgitada, kuidas roboti efektiivsus ikkagi avaldub kolme teraga vs. kuue teraga. On kindel territoorium, mõnedel on robot programmeeritav, mõnedel mitte ja minu teada on robotitel püsikiirus. Mille arvelt see töötundide arv väheneb? Kas robotniiduk on isemõtlev, et näedsa, peremees pani kuue teraga ketta peale ja nüüd anname vunki juurde? Kas robotid hindavad lõikekiirust ja kvaliteeti, et saaksid "oma targa ajuga" kiirust juurde panna? Minu teada ei saa. Sellega, et paraneb lõikekvaliteet ja surina tonaalsus muutub, olen nõus.
Juhul kui ise tehtud kuue teraga variant on efektiivsem kui kolme teraga, siis järelikult on robotniiduki lõikemehhanismi veomootor üledimensioneeritud antud niidupiirkonnale. Sisuliselt, kui kolme teraga lõikeorgan teeb 1500 pööret minutis, kuid kuue teraga variant samadel niitmistingimustel 1200, siis lihtne arvutus (1500 x 3 = 4500 vs 1200 x 6 = 7200) näitab, et kuus tera on efektiivsem. Efektiivsuse kasvu saab eeldada ainult siis, kui niidetav rohi on madal ja suhteliselt hõre, sest kuue lõiketeraga lõikeorgani lõiketera kineetiline energia on väiksem kui kolmel lõiketeral ja paksema rohu korral võib lõikeorgan end rohtu kinni kittida ja efektiivsus langeb.
Robotniidukite müük, paigaldus ja sõltumatu tehniline know-how: https://herizon.ee
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Herizon kirjutas: 29 Aug 2017, 18:01 Sisuliselt, kui kolme teraga lõikeorgan teeb 1500 pööret minutis, kuid kuue teraga variant samadel niitmistingimustel 1200, siis lihtne arvutus (1500 x 3 = 4500 vs 1200 x 6 = 7200) näitab, et kuus tera on efektiivsem.
Mitte essugi ei saanud aru? :scratch: Kuidas saab sama diameetri juures teha kolme teraga teha 1500 pööret minutis, aga kuue teraga 1200? Robotniiduk vist ei ole veel isemõtlev(mina ei tea selliseid), et vähendaks automaatselt pöördeid. Või on? Või olen ma millestki väga valesti aru saanud? :scratch:
Millegipärast eeldan, et nende robotniidukite arendajad on ikka nutikad.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
Herizon
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 225
Liitunud: 08 Juun 2017, 12:39
Asukoht: Arensburg
On tänatud: 24 korda
Kontakt:

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Herizon »

Urmas kirjutas: 29 Aug 2017, 18:49
Herizon kirjutas: 29 Aug 2017, 18:01 Sisuliselt, kui kolme teraga lõikeorgan teeb 1500 pööret minutis, kuid kuue teraga variant samadel niitmistingimustel 1200, siis lihtne arvutus (1500 x 3 = 4500 vs 1200 x 6 = 7200) näitab, et kuus tera on efektiivsem.
Mitte essugi ei saanud aru? :scratch: Kuidas saab sama diameetri juures teha kolme teraga teha 1500 pööret minutis, aga kuue teraga 1200? Robotniiduk vist ei ole veel isemõtlev(mina ei tea selliseid), et vähendaks automaatselt pöördeid. Või on? Või olen ma millestki väga valesti aru saanud? :scratch:
Millegipärast eeldan, et nende robotniidukite arendajad on ikka nutikad.
Seepärast et kuue teraga lõikeorgan avaldab elektrimootorile suuremat koormust, hõõrdejõud on suurem alates sellest, et kaks korda rohkem lõiketerade pinda on rohulibledega kontaktis, lõpetades suurenenud õhutakistusega lõikeorganile. Kuna robotniidukite lõikeorganite elektrimootorid töötavad tavaolukorras nominaalvõimsusel, siis suurenenud koormuse korral ei ole elektrimootoril sama pöörlemisintensiivusese säilitamiseks lisavõimsust kuskilt võtta - vastasel juhul kuumeneks elektrimootori staatorile mähitud vasktraadid üle ja elektrimootor rikneks.
Robotniidukite müük, paigaldus ja sõltumatu tehniline know-how: https://herizon.ee
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kas te, kulibinid, tõesti arvate, et niidukit välja töötanud insenerid on täielikud oinad?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 29 Aug 2017, 21:27 Kas te, kulibinid, tõesti arvate, et niidukit välja töötanud insenerid on täielikud oinad?
Vaevalt et insenerid oinad on, aga tänapäevase kapitalismi tingimustes ei toodeta mitte ühtegi asja sellepärast et kellelgi meeldib "häid muruniidukeid" toota.

Vaid et keegi kes on hädas muru hooldamisega, on nõus raha loovutama ja ostma mingi masina mis aitaks tal oma vajadusi rahuldada.

Ehk kõiki asju toodetakse ainult selle pärast, et niimoodi on võimalik raha teenida.

Tänapäeval näevad insenerid suurt vaeva, et seadmete tööiga, ekspluatatsiooni käigus, õigel ajal otsa saaks.
ping
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Külaline
külaline

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Herizon kirjutas: 29 Aug 2017, 20:46 Seepärast et kuue teraga lõikeorgan avaldab elektrimootorile suuremat koormust, hõõrdejõud on suurem alates sellest, et kaks korda rohkem lõiketerade pinda on rohulibledega kontaktis, lõpetades suurenenud õhutakistusega lõikeorganile. Kuna robotniidukite lõikeorganite elektrimootorid töötavad tavaolukorras nominaalvõimsusel, siis suurenenud koormuse korral ei ole elektrimootoril sama pöörlemisintensiivusese säilitamiseks lisavõimsust kuskilt võtta - vastasel juhul kuumeneks elektrimootori staatorile mähitud vasktraadid üle ja elektrimootor rikneks.
Ma parem lähen reklaami: "Tagasi kooli" ohvriks! Äkki seal on mõni targem füüsikaõpetaja!? On kellegil mingeid vihjeid? Paluks abikoole või "tootsiklasse" mitte soovitada! Esialgu läksin nurka häbenema. :blush:

Urmas
Külaline
külaline

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Herizon kirjutas: 29 Aug 2017, 20:46 Seepärast et kuue teraga lõikeorgan avaldab elektrimootorile suuremat koormust, hõõrdejõud on suurem alates sellest, et kaks korda rohkem lõiketerade pinda on rohulibledega kontaktis, lõpetades suurenenud õhutakistusega lõikeorganile. Kuna robotniidukite lõikeorganite elektrimootorid töötavad tavaolukorras nominaalvõimsusel, siis suurenenud koormuse korral ei ole elektrimootoril sama pöörlemisintensiivusese säilitamiseks lisavõimsust kuskilt võtta - vastasel juhul kuumeneks elektrimootori staatorile mähitud vasktraadid üle ja elektrimootor rikneks.
Ja tänu kogu eelnevale tsitaadile peab robot vähem käima laadimas? Aga kuhu jääb alljärgnev üleeelmise postituse mõte?
Herizon kirjutas: 29 Aug 2017, 18:01 Sisuliselt, kui kolme teraga lõikeorgan teeb 1500 pööret minutis, kuid kuue teraga variant samadel niitmistingimustel 1200, siis lihtne arvutus (1500 x 3 = 4500 vs 1200 x 6 = 7200) näitab, et kuus tera on efektiivsem
Ja selle jutu peale ma peaks uskuma, et kuue teraga lõikeketas on efektiivsem kui originaal kolme teraga lõikeketas?
Jääb ainult loota, et selle teema lugejatel on loetu "seedimisvõimet".

Urmas
anryo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 282
Liitunud: 13 Mai 2016, 10:58
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 8 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas anryo »

Topelt rohkem terasid vaevalt efektiivsust tõstab. Kui midagi tõstab, siis lõikamise kvaliteeti. Efektiivsuse kasv võiks tulla hoopis suurenenud ketta diameetrist, st. lõikab korraga laiemalt.
AGA - nagu me teame, siis enamus mururoboteid on programmeeritud töötama teatud kellaajast-kellaajani, st. "N" tundi nädalas. Seega, kas muru on pikk või lühike, on ketas suur või väike, jäävad tutid püsti või mitte - robot tiksub ikka oma tunnid täis.
Mida siis teha? Kui laiem ketas on efektiivsem, siis peaks hakkama lihtsalt vähendama tundide arvu kuni jõuab kätte murdepunkt, mil muru ei ole enam ühtlaselt ja piisavalt lõigatud. Reaalsus on aga pigem see, et enamus kasutajaid panevad niikuinii korraliku varuga need tunnid ja ruumi vähendada niiduaega oleks ka niisama. Samas milleks? Vähenenud elektriku võib ilmselt mõõta sentides, päeval töö ajal või öösel niites ta kedagi niikuinii ei sega - seega las aga niidab.
Minu postitus oligi pigem üldinformatiivne, et ka nii saab ja nii tehakse. Kogu see terade arvu teema on algselt aga kerkinud üleüldse sellest, et miks 700m2 jõudlusega robitil on 3 tera ja 1200m2 jõudlusega robotil 4 tera? Kõik muu on täpselt identne.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Prill »

Lühidalt, see terade ketta ratsionaliseerimine vajaks lähemaid katseid ja tõendamist, et midagi niiduosas paremaks läheb. Ka mina ei suuda teoreetiliselt välja mõelda, miks 6 tera oleksid kuidagi efektiivsemad, võibolla teha hoopis kolme tera asemel kahe teraga ja veel efektiivsem - enamik muruniiduktel aastakümnete jooksul läbi aetud kahe teraga. Kui ma oma murutraktori terasid kahekordistaks, teeks neljateralise - mis siis paremaks läheks, kas niidan kiiremini, kulub vähem benssu, mida?
Ainuke mida selle robotniiduki terade kordistamisega võiks teoreetiliselt võita - terad püsivad kauem teravad, sest neid on lihtsalt rohkem, aga ka selle mõju niiduefektiivsusele võib osutuda märkamatuks.
Suvaline jope
külaline

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Suvaline jope »

Urmas kirjutas: 29 Aug 2017, 17:37
suvaline jope kirjutas: 28 Aug 2017, 10:53 blää-blää... mida iganes...
Suvaline jope võiks mulle natuke paremini selgitada, mitte kasutada oletusi(sõna "vast"), ...Mille arvelt see töötundide arv väheneb? Kas robotniiduk on isemõtlev, et näedsa, peremees pani kuue teraga ketta peale ja nüüd anname vunki juurde? Kas robotid hindavad lõikekiirust ja kvaliteeti, et saaksid "oma targa ajuga" kiirust juurde panna? Minu teada ei saa. Sellega, et paraneb lõikekvaliteet ja surina tonaalsus muutub, olen nõus.
Suvaline jope püüdis kaasa mõelda ja pakkus hüpoteese. Ilmselt siis ebaõnnestunult.
Ka ei pea minusugune "kuliibin" roboti väljatöötanud insenere idiootideks - nagu keegi siin eespool pakkus.
Küll aga ei arva ma ühestki (muru)robotist enesest küllalt kõrgelt. Vabandust aga robot on minujaoks "complete idiot". Ta teeb ainult seda, mida tema loonud kõrgeltharitud insenerid on programmeerinud tegema. Ja sellest omakorda realiseerub see, mida tema tegelik kasutaja oskab kasutada. Või siis on kasutajal asja suhtes ootused, mida haritet insenerid pole asjale üldse ette näinudki. No vähemalt baasmudelil mitte.
Kusagil eespool ma juba kirjutasin korra, et kui minu murulapp oleks minule sobiva tasemini pöetud kolme laadimise/niitmise tsükli asemel kahe tsükli jooksul, siis tol korral oleks see mulle vägagi meeldinud. Ja seda võiks siis ka suurenenud effektiivsuseks pidada. Aga selge, et seda ei juhtu. Jah robot pole "isemõtlev" - ta pole üldse mõtlev. Jah ta ei hinda kvaliteeti - nagu kirjutasid. Samas paar lauset hiljem kirjutad ise: "Sellega, et paraneb lõikekvaliteet ja surina tonaalsus muutub, olen nõus".
Vaat siin ma automaatselt nõus ei ole ja seepärast mul nii palju oletuslikku ("vast") kõneviisi ongi.
Aga seda ma küll pidasin silmas, et hindajaks on kasutaja, kes tööriista kasutab ja selle omadusi realiseerib.
Olen ka kusagil eespoolt kirjutanud: "Praegu tundub, et niidavad ka kolm tera oma teele jäänud muru kenasti ära". Paraku ainult "tundub". Ma tegelikult ei ole kõhutanud roboti kõrval ja vaadelnud, kuidas ta üle rohu sõidab ja kui palju ta oma lõiketeradega tegelikult ära jõuab niita ja kui palju rohukõrsi alla kooldub ja seetõttu pikemaks jäävad. Ma pole tollipulgaga muru mõõtnud "enne ja pärast" ülesõitu. Ma pole tundnud vajadust sellise tegevuse järele. Kuna minu kasutada olev robot liigub aias kaootiliselt, siis ma tegelikult ei tea ka, kas minule sobiva välimusega muru saavutamiseks piisab, kui ta liigub üle mingi ala üks kord ja kindlas suunas või peab ta selleks sattuma samale alale veel vastassuunas liikudes või üldse veel kolmandatki korda kusagilt küljelt tulles. Ma tõesti ei tea. Tean aga, et mu väike murulapp oli juba kahe tsükliga niipalju niidetud, et mingeid teistest häirivalt pikemaid rohutuuste ei täheldanud. Oleks võinud ka nii jätta. Aga üldine välimus ei olnud ühlast mururohelist tooni, vaid kuidagi lapiline - moel, mida hetkel kirjeldada ei oska. No minule meelepärane kvaliteet puudus ja seepärast pidi järgnema veel üks töötsükkel. Seda siis nüüdseks juba mitme aasta vanuse mudeli tema algupärase kolmeteralise niidusadme puhul.
Kuidas oleks olnud tulemus siis kuueteralise seadme puhul. Mina ei tea. Kas ma oleksin saanud (minu maa puhul) piirdudagi kahe töötsükliga. Kui kuue teraga oleks juba kahe töötsükliga saavutatud "mittelapiline" (rõhutan - päris niitmata tutte ei olnud juba niigi) muruala, siis kuidas ma tohin seda ilmingut nimetada, kui ei või kasutada sõna effektiivsus?. Praegu võin ainult oletada, loota, spekuleerida, et "paraneb lõikekvaliteet". Aga pole kindel. Ja kui see ikkagi peaks juhtuma, siis seda hindan ainult mina kui tööriista kasutaja ja temale käskude andja, mitte tööriist ise. Ja siis vastavalt käsen/luban riistal vähem aega aias ringi möllata. Mitte tööriist ise ei "lisa vunki juurde" või ei otsusta varem ära lõpetada.
Mul päris "varuga" ja üle aja robot aias ei tööta. Tarkade inseneride poolt eelprogrameeritud mallid mulle ka ei sobi - ta läheks liiga vara hommikul "tööle", meie kliimas on siis veel tihti kaste maas.
Üldse sain esimese kasutusaasta jooksul selgeks, et pean laskma tal töötada "nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik". Mitte rohkem.
Eks pinnaseid ja murusid on erinevaid. Ja roboteid ja nende käitumisi ka.
Minu kogu komlekt ei soosi märja peal töötamist. Kaste- või vihmamärja heina peal töötades kipuvad manööverdamise kohtadesse murupinnasesse kraapimisjäljed tekkima. Ka kleepub märg multsitud muru veorataste külge nii, et need libesevad märja muru peal rohkem ja selletõttu on ta keerulisemate pöörangute juures piirdetraadist välja sõitnud. Üldiselt ongi pea kõik kuhugi kinni jäämised seni toimunud märja muru korral. Vihmasensor on minu roboti eksemplaril tuim. Kastmisvoolikust lasin vee selga, siis pages oma pessa. Samas polnud tal mingi probleem paduvihmas pool tundi niita, enne kui aru sai, et sajab.
Põua-ajal ei lase ma tal jällegi aias liiga tihti niita - tapab vähem muru.
Nii ongi, et programmiga läheb robot "tööle" ainult minupoolt määratud tundide jooksul reedel enne nädalavahetust (et reede õhtul või laupäeval saaksin aia servad ära trimmerdada) ja muudel aegadel käin vastavalt vajadusele teda käsitsi niitma saatmas/lubamas.
Selline siis minu story minu ühe konkreetse mururobotiga. Nagu ka juba kirjutasin - teeb seda, mille eest maksin. No ja maksin ta eest ju suht vähe. :)
Ilmselt ka tema kunagi loonud insenerid on mingi põhjuse leidnud suurema terade arvuga lõikeketta kasutuselevõtuks. Seda juba siis tehasest saati. Huvitav miks?
Urmas - kui tohib küsida, siis millist mururobotit ise kasutad ja mis tingimusis?
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas rokikas »

anryo kirjutas: 30 Aug 2017, 10:08 Mida siis teha? Kui laiem ketas on efektiivsem, siis peaks hakkama lihtsalt vähendama tundide arvu kuni jõuab kätte murdepunkt, mil muru ei ole enam ühtlaselt ja piisavalt lõigatud. Reaalsus on aga pigem see, et enamus kasutajaid panevad niikuinii korraliku varuga need tunnid ja ruumi vähendada niiduaega oleks ka niisama. Samas milleks? Vähenenud elektriku võib ilmselt mõõta sentides, päeval töö ajal või öösel niites ta kedagi niikuinii ei sega - seega las aga niidab.
Väiksem aku laadimistsüklite arv aastas peaks vist nagu positiivne asi olema?
arendaja
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 72
Liitunud: 16 Mai 2011, 21:36
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 3 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas arendaja »

Mul husqvarna müdistanud nüüd 3 suve edukalt 600m2 linnalapil. No krt ei taha mõeldagi selle peale, et peaks hakkama ise trampima niidukiga ringi. Tuled töölt, tatsad aeda, viskad liha grillile ja elu on lill. Parim vidin ever kellegile kel 2 väikest mudilast ja 0 vabaaega.
Külaline
külaline

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Külaline »

arendaja kirjutas: 30 Aug 2017, 21:08 Mul husqvarna müdistanud nüüd 3 suve edukalt 600m2 linnalapil. No krt ei taha mõeldagi selle peale, et peaks hakkama ise trampima niidukiga ringi. Tuled töölt, tatsad aeda, viskad liha grillile ja elu on lill. Parim vidin ever kellegile kel 2 väikest mudilast ja 0 vabaaega.
Sitt aja planeerija oled, ei muud, kui 0 vabaaega, räägib 3700 m2 krundi omanik, kes niidab traktoriga.
Külaline
külaline

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 30 Aug 2017, 21:39
arendaja kirjutas: 30 Aug 2017, 21:08 Mul husqvarna müdistanud nüüd 3 suve edukalt 600m2 linnalapil. No krt ei taha mõeldagi selle peale, et peaks hakkama ise trampima niidukiga ringi. Tuled töölt, tatsad aeda, viskad liha grillile ja elu on lill. Parim vidin ever kellegile kel 2 väikest mudilast ja 0 vabaaega.
Sitt aja planeerija oled, ei muud, kui 0 vabaaega, räägib 3700 m2 krundi omanik, kes niidab traktoriga.
1300m2 peal pole traktoriga midagi teha, seal tuleb ainult käsitsi nikerdada.
:hello:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Suvaline jope kirjutas: 30 Aug 2017, 17:06 Urmas - kui tohib küsida, siis millist mururobotit ise kasutad ja mis tingimusis?
Urmas kasutab maal ühte nendest isenditest https://www.k-rauta.ee/c/aed-ja-autokau ... aktorid/28 . Täpselt mudelit hetkel ei tea. Lisaks on peenemaks tööks veel selline selline isend https://www.hansapost.ee/et/aed-ja-toor ... _d92c6f43/ . Sai teine võetud kolm aastat tagasi ühekordseks ropumaks tööks kuna oli kaasas ka võsa jaoks saeketas jms. Millegipärast töötab siiani.
Hooldamiskõlbulikuks on tehtud ca 20 000m2 kindlasti. Robotiteks on mõtlevad isendid, mitte kellegi poolt programmeeritud ehk vahelduva eduga ise, elukaaslane ja tema kaks last. Kogu kupatuse kordategemine võtab aega ca 4-5 tundi ja selle suve jooksul sai seda tehtud iga 2-3 nädala takka alates juunist. Eelmine aasta sai rohkem kordi, sest rohi hakkas varem vohama, sel aastal kordi vähem, sest rohi hakkas kasvama hiljem. Kvaliteet ei ole inglise muru.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
Herizon
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 225
Liitunud: 08 Juun 2017, 12:39
Asukoht: Arensburg
On tänatud: 24 korda
Kontakt:

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Herizon »

Kas keegi oskab soovitada mobiilse Interneti teenusepakkujat Eestis või Euroopas, mille SIM kaart (paigaldatav robotniidukile) istuks vähemalt 2G-võrgus, andmemaht kalendrikuus oleks vähemalt 25 MB ja kuutasu ühe euro ligidal?


EDIT:

Kui keegi otsib Husqvarna Automowerile odavaid terasid (hetkel ca 0,20 € /tk), siis need leiab siit: https://goo.gl/bim1uj
Endal istuvad kolm esimest tera masinal all ja probleeme pole.
Viimati muutis Herizon, 01 Sept 2017, 23:16, muudetud 1 kord kokku.
Robotniidukite müük, paigaldus ja sõltumatu tehniline know-how: https://herizon.ee
Külaline
külaline

Re: robotniiduk

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Herizon kirjutas: 01 Sept 2017, 23:08 Kas keegi oskab soovitada mobiilse Interneti teenusepakkujat Eestis või Euroopas, mille SIM kaart (paigaldatav robotniidukile) istuks vähemalt 2G-võrgus, andmemaht kalendrikuus oleks vähemalt 25 MB ja kuutasu ühe euro ligidal?
https://www.elisa.ee/et/ariklient/inter ... as-seadmes
Vasta