Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Siin teemas arutletakse ehitiste restaureerimise teemadel
tipsalla
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 10 Jaan 2012, 20:24

Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas tipsalla »

Tervist,

hakkan kevadel väga vana rehielamut (elumaja) korda tegema, mõned aampalgid on esmajärjekorras tarvis välja vahetada. Kas võiksin kasutada aampalgiks toorest palki või on see absoluutselt välistatud, ei ole soovitatav? Samuti tuleb ilmselt välja vahetada akende alused palgid ja ehk ka kõige alumine ja ülemine palgirida tervel hoonel. kas sinna võib panna toorest palki?

Aitäh vastajatele!
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Aga kes saab sind keelata? :)
Torutööd Tartus 56 932 898
Külaline
külaline

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ei soovita toorest palki
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Külaline kirjutas:Ei soovita toorest palki
Miks?
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
erks
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 231
Liitunud: 13 Apr 2005, 08:40
Asukoht: Keset Eestit
On tänatud: 1 kord
Kontakt:

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas erks »

Nüüd peale uue maja valmimist, läheb mingil ajahetkel vana maja lammutamisele (palkhoone, ehitus aasta 1918), kui on huvi osta terve hoone ära , võta lahti ja vii minema.
Kasutaja avatar
Elentino
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 521
Liitunud: 02 Jaan 2007, 16:39
Asukoht: Jõgevamaa/Tallinn/Soome
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas Elentino »

Arvan, et sellepärast ei soovita, et märg materjal kuivab rohkem ja sellepärast toimub erinev vajumine. Olen ka ise palkmajade tegemist kunagi õppinud ja vähe ka praktikas proovinud. Sellest ma aru ei saa, kuidas vahetada alumisi palke välja. Kuidas saad varada uue peale vana palki, kas võtad selle ka välja ja tõstad maja külje niipalju kõrgemale või? Kui tuleks vooder peale, siis lihtsam fibo alla laduda. Ja kui palju pehkinud, siis oleks lihtsam kogu karp uuesti üles laduda. Äiapapa tegi ka jupiti, kuigi soovitasin kõik fibost laduda ja Epsiga soojustada. Kui valmis sai, siis sai aru, et oleks olnud küll õige kõik fibost teha. Hetkel seest välja: kips, karkass, vill, palk/fibo, karkass, Vill, tuuletõke, distants, voodrilaud. Oleks võinud olla, kipskrohv, fibo, Eps, fassadikrohv. Tööd vähem, odavam ruudu hind ja oleks saanud ühtlaselt tugeva uue maja karbi.
Elentino teostab üldehitust!
Külaline
külaline

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Toorest puitmaterjali pole kuskil kostruksioonides möistlik kasutada, ka palkseina fiboga lappimine on kahtlane ettevõtmine.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Kui terve maja on ehitatud "toorest" palgist siis ei toimu ju mingit ebaühtlast vajumist. Täpselt sama lugu on sellisel juhul, kui vahetada välja terve rida vana palki uue vastu. Teine asi on siis kui tuleb kohati mingid jupid välja vahetada. Siis tõesti mõistlikum kasutada kuiva puud. Samas on suht narr vaadata neid tänapäevaseid renoveerijaid, kes remondivad palkmaja fiboga. Kui fibo jääb mõlemalt poolt kaetuks siis veel aga kui tegu vana rehielamut, siis seal vaevalt, et palkosa nii seest, kui väljast ära kaetakse. Ja ilmselgelt ei saa asja lahendada nii, et ühel päeval võtad metsas puu maha ja topid selle järgmisel päeval seina. Paar aastat tagasi parandasime üht vana talli. Seal sai käidud omaniku metsast talvel palk maha võetud ja siis jäi see ligi pooleks aastaks seisma/kuivama enne, kui see seina tõsteti. Ja kui mälu ei peta sai seal pandud "toorest" palki ka segamini vana osaga ning ei juhtunud mitte midagi hullu nii, et mu meelest ei ole see "toores" palk sugugi lootusetu materjal.
Torutööd Tartus 56 932 898
Opa
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 65
Liitunud: 29 Sept 2011, 13:27

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas Opa »

Toore puiduga ei soovitata ju isegi kütta:)
Kuivamisel võivad palgid erinevates suundades mängima hakata.
Minu teada tehti päris vanasti nii, et valiti metsas puud välja, vaigutati, paari aasta pärast võeti maha, siis veel paar aastat kuivamist ja siis ehitusse.
Nii olen vähemalt kuulnud.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Opa kirjutas:Toore puiduga ei soovitata ju isegi kütta:)
Kuivamisel võivad palgid erinevates suundades mängima hakata.
Minu teada tehti päris vanasti nii, et valiti metsas puud välja, vaigutati, paari aasta pärast võeti maha, siis veel paar aastat kuivamist ja siis ehitusse.
Nii olen vähemalt kuulnud.
Mina olen jällegi kuulnud, et talvel lõigati, kevadel kooriti ja suvel tehti siis maja valmis. Kuivamisel ei saa see puit seal seinas niiväga erinevates suundades mängima hakata. Pikuti kuivamisel puidu kahanemine on ju praktiliselt olematu. Ristipuitu kuivavad kõik palgid ühtlaselt ja vajuvad ka ühtlaselt, kui nad on samal ajal lõigatud ja kooritud. Kütmisel tulevad mu teada mängu hoopis teised tegurid ;)
Torutööd Tartus 56 932 898
Külaline
külaline

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mu teada soovitakse palkmaja restaureerida. Kes mida paremini mäletab või kuulnud on ei ole ju siin määrav. Restaureerimine seab ise kindlad raamid. Võiks kõige pealt selle selgeks teha, siis ei teki selliseid soovitusi....kahjuks lähevad silmad lahti tavaliselt kunagi siis, kui oled millegi lõplikult ära "restaureerinud" :mrgreen:

taastaja
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Tähenärijast külalisele selgituseks võin öelda siis, et mina tean, olen lugenud ja mind on õpetatud nii, et palk lõigatakse talvel, kooritakse kevadel ja pannakse seina suvel. Loomulikult ei tee halba, kui palk saab peale lõikamist ühe aasta niisama seista, kuid olgem ausad, kellel on tänapäeval aega ja võimalusi, et panna endale terve maja jagu palki kuhugi varjualla terveks aastaks seisma? Ja see restaureerimine on ka suhteline mõiste. Kõik oleneb ju sellest mis tasemele inimene oma restaureerimisega jõuda tahab. Kas vahetatakse lihtsalt puitosa värskelt metsast toodud puidu vastu ümber või otsitakse samasugune vana palk ja vahetatakse ajahamba poolt näritud kohad selle vastu. Vahe tuleb juba seal sisse, kas restaureeritakse muinsuskaitse all olevat maja või vanaisa suvilat. Mõne jaoks tähendab ka see restaureerimist, kui seinas lõigatakse mädanenud aluspalk välja ja pannakse 5x5 reika selle asemele.
Torutööd Tartus 56 932 898
Opa
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 65
Liitunud: 29 Sept 2011, 13:27

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas Opa »

Pikuti kuivamisest oleks üks näide. Kui Tabasalu mäest üles sõita, jääb paremat kätt kohe ükt toitlustuskoht, mis on palkhoone. Hoones sees on näha, kus tugipalkide reguleerimispodid on algsest staadiumist juba maksimumpikkusesse keeratud.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Opa kirjutas:Pikuti kuivamisest oleks üks näide. Kui Tabasalu mäest üles sõita, jääb paremat kätt kohe ükt toitlustuskoht, mis on palkhoone. Hoones sees on näha, kus tugipalkide reguleerimispodid on algsest staadiumist juba maksimumpikkusesse keeratud.
See tähendab siis, et tugipalke on algasendist ülespoole tõstetud pidevalt ? Või selgitad natuke lähemalt, ei saa päris täpselt aru, mida sa silmas pead.
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
sashaobrok
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 15 Apr 2008, 03:00
Asukoht: tartu
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 43 korda

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas sashaobrok »

Jeerum, ma pole küll mingi palkmaja ekspert, aga isegi mina tean, et pikkupidi palk kuivamisel ei lühene ja püstpostidel pannaksegi värskel majal reguleerimispoldid alguses vähemalt 20cm maast lahti ja niipalju kui seinad ajajooksul alla vajuvad, siis saab järjest seda 20cm-i alla lasta. Mitte, et keegi neid järgemööda üles keerab.
vanaema on sul veteran...
willu
külaline

Re: Toore palgi kasutamine palkmaja restaureerimisel

Lugemata postitus Postitas willu »

fiboga ära kindlasti asenda vana palki.ennemini pane sinna pool-toores palk.mädand osad eemaldad,vajadusel teed seene-ja kahjuri tõrjed.teed kindlaks mädanemise põhjused,likviteerid need.tungrauaga saab maja ilusti üles tõsta ja sinna uued palgid panna.
Vasta