1. leht 1-st

Kas killustikuga kaetud maapind aitab imada vett maasse?

Postitatud: 25 Okt 2013, 15:37
Postitas tudiludi
Tere.

Mure on selles, et puukuuri põrand on ülejäänud maapinnaga natukene madalamal ja seetõttu jookseb vesi puukuuri. Probleem hakkas tekkima tegelikult siis, kui ehitasin puukuurile pikenduse ning keegi soovitas selle pikendatava osa maatükilt muld eemaldada ning sinna maha panna kile ning kile peale panna liiv, et niiskust ei õhkaks.

Nüüd on olukord, kus puukuuri pikenduse osas on maapind kuiv, kuid suurvee ajal on seal vesi, mis vist tänu sellele kilele liigub puukuuri keskele ehk vanasse ossa, kus reaalselt alati puid hoian. Pikenduse osas hoian üldjuhul muid asju.

Allpool on pildid, kust on näha, et puukuuri põrandat praktiliselt tõsta ei anna, kuna katus on ehitatud kõrvaloleva kuuripikendusega ühele kõrgusele ning see katusekalle on niigi liiga madal, lisaks eeldab see suuremat sorti ümbertegemist, kuid ennem prooviks lihtsamat teed pidi minna ...

Nimelt oli mul mõte puukuuri eest natukene mulda ära võtta ning killustikku (tegelikult väikesed põllult korjatud kivid) panna äravõetud mulla asemele selliselt, et maapinna tase jääb praktiliselt samaks (kui, siis natukene kõrgemaks). Kivid siis selleks, et poleks porine ning muru ei kasvaks.

Siit tekkis mõte edasi, et kuna kividel on vahed sees, kuhu vesi saaks voolata ning kivide all on maapind alati niiske, et kiirelt suurvett vastu võtta, siis paneks neid pisikesi kive natukene rohkem lootuses, et vesi jääb pidama seni, kuni maasse imbub.

Ja kivid võib-olla selliselt, et kuuri seina lähedal oleks õhem kiht neid ning kuurist kaugemal paksem kiht kive, et vesi voolaks kuuri seinast eemale. Praegu ei tea, mida panna kivide ja kuuri vahele, et vesi ei saaks voolata kuuri poole. Kuuris on vanad, akende vahetusest üle jäänud ligi 40cm laiad betoonist aknalauad, aga neid vist hakkaks külm kergitama, kui kaevata need servapidi maasse ...

On sellel mõttel jumet või on ehk mingit muud lahendust või võin kogu asja unustada ning peab põrandat tõstma?

Pildid. Minu kuuriosa on see tumepruuniks värvitud osa. Tee on natukene kõrgemal.

Pilt

http://i42.tinypic.com/34nhz7c.jpg
http://i43.tinypic.com/1zoivjn.jpg
http://i41.tinypic.com/zl6bo2.jpg
http://i41.tinypic.com/6gix4i.jpg

Veerenn suunab vee maapinnale, mille all on 10L ämber, kus on kivid sees, kuid millelt on põhi ära võetud. See aga ei suuda kogu seda vihmavett kinni hoida.

Re: Kas killustikuga kaetud maapind aitab imada vett maasse?

Postitatud: 26 Okt 2013, 20:49
Postitas GuidZ
Liiv minema, kile minema, liiv tagasi

Re: Kas killustikuga kaetud maapind aitab imada vett maasse?

Postitatud: 26 Okt 2013, 23:56
Postitas rein113
GuidZ kirjutas:Liiv minema, kile minema, liiv tagasi
Kile ellimineerimiseks sobib ka raudkang. Aga ega kile küll seal liigniiskuses ilmselt süüdi ei ole.
Kuhu kevadel sulamisvesi voolab, millises suunas? Selles suunas tee kuuri juurest algav kraav, mingi 10m jne, ja täida kividega (ja kata geotekstiiliga ja mullaga) või jäta avatuks. Sinna läheb siis ka kuuri uputav liigvesi.

Re: Kas killustikuga kaetud maapind aitab imada vett maasse?

Postitatud: 27 Okt 2013, 02:56
Postitas tudiludi
Iroonilisel kombel panin kile selleks, et maapinnast kerkiv niiskus ei rikuks kuuri põrandalaudu. :D

Sulaveel eriti muud võimalust polegi voolata, kui paari meetri kaugusest kruusateest alates kuuri poole. Arvan, et teen kraavi kuuri paremast servast (kuhu jookseb rennist vesi alla) diagonaalis kuurist eemale vasakule poole (kuuri poole vaadates). Kraavi panen kindlasti kive täis, õhukese kihi ka kogu kuuri ette. Siis ei jää kraavikoht näha ning muda ehk ka vähem.

Kas kraavi peaks kaevama ühtlase sügavusega või kuuri poolt madalamana ja kuurist eemale tasapisi sügavamaks?

Re: Kas killustikuga kaetud maapind aitab imada vett maasse?

Postitatud: 12 Dets 2015, 22:54
Postitas RentMarket
Tere! Siin on nüüd hästi palju häid ideid koos ja asi kipub juba maja-ehituse mõõtmeid võtma. Esitan kolm tagasihoidlikku soovitust :)
1) Mitte kunagi kasutada sellistes olukordades kile
2) Põranda puitkonstruktsioonid peavad olema ALATI kõrgemal kui sulalumi (sulalumi on nt ca 7 cm). Kui seda pole võimalik saavutada, siis pole mõtet põrandat puidust teha, hävib 5 aastaga kui väga niiske/märg koht.
3) Tõsta kõik olemasolev välja, tiri liiva alt kile ära, pane liiva peale telliskive, loodi telliskivid samal põhimõttel nagu tänavakivid lühikese loodiga ühele kõrgusele, ja pane euroalused, vanad aknalauad, plangud või midagi iganes sinna peale. Ja lõpetuseks taga siin-seal ka õhutusavad, et puitkonstruktsioon liiga tihe ei oleks. Õhk peab liikuma.
Jõudu

Re: Kas killustikuga kaetud maapind aitab imada vett maasse?

Postitatud: 15 Dets 2015, 01:57
Postitas Külaline
Tellis imab niiskust ja kui midagi vahel pole, läheb see vastu kivi pandud puitu edasi.

Re: Kas killustikuga kaetud maapind aitab imada vett maasse?

Postitatud: 16 Dets 2015, 19:04
Postitas RentMarket
Just seepärast kasutataksegi tellise ja puidu vahel väikseid bituumenlappe. Just nagu terrassiehitustel. :)

Re:

Postitatud: 19 Dets 2015, 00:59
Postitas Külaline
Mhmh. Seal postituses neid bituumeneid kivi ja puidu vahel polnud.

Re: Kas killustikuga kaetud maapind aitab imada vett maasse?

Postitatud: 24 Dets 2015, 18:55
Postitas hambakari
kruusatee on see muruvaba pind seal kuuri ees? perfotoru killu sees oleks ilmselt parim variant, aga selleks oleks vaja teada ümbritseva pinna kaldeid jms