saunaahjud

saunad, santehnika, boilerid jne
ristu
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 97
Liitunud: 05 Dets 2006, 17:10
Asukoht: Harjumaa
On tänatud: 3 korda

Lugemata postitus Postitas ristu »

See temperatuuriga vaidlemine on üks suur hämamine. Väga suur vahe on, kus sul see termomeeter asub, kas lava kõrgusel või lae all.
Mina näiteks arvan, et õige koht on lava kõrgusel ja seal on 70...80kraadi väga mõnus. Ei kujutaks ette, et 100 +... kraadi juures võiks tegu olla sauna nautimisega. Samuti oleneb väga palju sauna niiskusest.
Nii, et see vaidlus, mis õige temperatuur peaks olema on ikka suht mõtetu.
rihoe
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 45
Liitunud: 06 Mär 2007, 14:28

Lugemata postitus Postitas rihoe »

Ka elektrikerisel käivad kivid peal ja ka soomlased kasutavad elektrikerist. Põhiline et sul oleks keris kaetud piisava hulga kividega, mis vistavad vee enne ära aurustavad kui see jõuab metallini tilkuda.

Ja 80 kraadi on normaalsele saunalisele tõesti paras.
Mul poiss ehitas ise digitaalse saunatermomeetri, mis näitab vaheldumisi saunas oleku aega ja temperatuuri (sisse astudes nullid aja ära). Siis on ka mingi ülevaade sellest, kaua istunud oled.
saun
külaline

Lugemata postitus Postitas saun »

kui keris on punane, kuid kivid soojaks ei lähe, siis on kivid valesti laotud. kive ei visata kerisele mitte niisama hunnikusse, vaid laotakse - suuremad alla, veidi harvemini, väiksemad peale ja hästi tihedalt.

mutli
sa ei saanud vist aru, millest ma rääkisin. soomlastele viitasin seepärast, et nad on siiski kõige vanem ja suuremate kogemustega saunarahvas. sakslaste saunakultuuri näiteks toomine on sama hea kui hiinlaste veinikultuurist rääkimine. mde, ka eestlaste vanad kerised on kõik kivist. ei, nii ei pea tegema, aga eks targematelt tasub alati õppida. kui õppimisvõime alles on, muidugi.
Külaline
külaline

Re: saunaahjud

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kas Stovemani, mis küljepealt lõhki, tasub lappima hakata? Metall on keevitusest lahti ja keskelt pundunud. Põlend koha peale pole ilmselgelt mõtet midagi keevitama hakata. Lõikaks augu välja ja keevitaks uue tüki asemele.
Teine küsimus, kas kollet poleks mõistlik õhukese samotiga ära vooderdada, et tuli kohe vastu metalli ei käiks. On kellegil kogemusi? Vaadates poes malm kaminaid, siis kõigil ikka mingi vooder sees.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: saunaahjud

Lugemata postitus Postitas Hiid »

stoveman on saast, viska minema ja osta ahi
kütja2
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 166
Liitunud: 03 Okt 2014, 07:42
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 5 korda

Re: saunaahjud

Lugemata postitus Postitas kütja2 »

Külaline kirjutas: 31 Aug 2017, 15:25 Kas Stovemani, mis küljepealt lõhki, tasub lappima hakata? Metall on keevitusest lahti ja keskelt pundunud. Põlend koha peale pole ilmselgelt mõtet midagi keevitama hakata. Lõikaks augu välja ja keevitaks uue tüki asemele.
Teine küsimus, kas kollet poleks mõistlik õhukese samotiga ära vooderdada, et tuli kohe vastu metalli ei käiks. On kellegil kogemusi? Vaadates poes malm kaminaid, siis kõigil ikka mingi vooder sees.
Mul oli ahjul sama häda, vanast ahjust jäi alles uks ja võrk, ülejäänud vahetas keevitaja mingi kange katlaterase vastu välja. Nüüd 8a mureta olnud.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: saunaahjud

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kinni on asi ikka kolde terase margis. Tavaline odavteras põleb läbi, kaardub või tõmbab keevitusest lahti, kvaliteetne peab kaua vastu. Üldiselt tasub uus osta, sest reeglina kui kerisel toodud probleem siis on kehvad materjalid ja kordategemine on sama mis sitast saia tegemine.
Kive kerisel koldesse ei panda, sest kvaliteetne keris ei karda kuuma ja kerise ülesanne ongi maksimumis kuuma ruumi anda. Kividega teed asja kehvaks.
Külaline
külaline

Re: saunaahjud

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kas kellegil on Narvi Aito 20 st tunnel kerist kasutusel?
Mingit tagasisidet?
Külaline
külaline

Re: saunaahjud

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kalvis kirjutas: 02 Sept 2017, 10:17 Kive kerisel koldesse ei panda, sest kvaliteetne keris ei karda kuuma ja kerise ülesanne ongi maksimumis kuuma ruumi anda. Kividega teed asja kehvaks.
Üleni kivist keris on siis eriti kehv või? 8) Šamott kindlasti kaitseb metallkesta ja muudab kerise uimaseks, aeglaseks. Mina näiteks teravat kuuma kiirgavat kerist ammu juba ei taha. Metalli soojuskiirgus kõrvetab, peab ettevaatlikult puid lisama. Ka suur klaasuks võib ebameeldiv olla samal põhjusel. Mulle meeldivad (Soome sauna keristest) "kanavõrguga" variandid, kivid vahel. Ma täiesti kaaluks seda õhukese šamoti varianti. Kasvõi ajutise lahendusena.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: saunaahjud

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kes mida taga ajab. Üldiselt valdavalt tänases Soome saunatüübis on kivid seespool kollet halb lahendus. Hoiavad lõpptemperatuuri saavutamiseks sooja kinni (soe läheb liiga palju korstnasse). Kui tahad vanemat tüüpi sauna taga ajada nn. kivikerisega saunaahju siis need laotakse otsast lõpuni juba kivist.
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: saunaahjud

Lugemata postitus Postitas arno14 »

Mul on Narvi Stony 20, väga rahul. Pigem on probleem, et mitte üle kütta. Manuaali järgi kütes ei ole võimalik olla leiliruumis, oluliselt vähem on vaja. Ruum 2x2x2,4.
Pigem on probleem temperatuuri hoidmisega. Ei ole suutnud veel ära tabada, kas jahutab ventilatsioon või liigne lahtine siiber vms., vajab veel harjutamist ja katsetamist. Kive 240 kg. 85-90 C kütmiseks kulub 85-90 C ca 1:45 h.
Vasta